چرا بگونیا من پژمرده است؟ (۸ راه حل آسان)

چرا بگونیا من پژمرده است؟

فهرست محتوای این مقاله

بگونیا از زیباترین و متنوع ترین گیاهان خانگی است که می توانید پرورش دهید. آنها در بعضی مواقع به عشوه گری شهرت دارند و من با این موضوع مخالف نیستم.با این حال ، اگر متوجه شدید که بگونیا پژمرده شده است ، معمولاً یک دلیل مشخص وجود دارد که می تواند برطرف شود. این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه مشکلات بگونیا خود را برطرف کنید .

آبیاری بیش از حد و کم آبی بیشترین علت پژمردگی بگونیا است. بگونیا پس از خشک شدن خاک به سرعت پژمرده می شود ، اما آب یاری بیش از حد نیز می تواند منجر به پژمردگی چشمگیر ناشی از پوسیدگی ریشه شود. استرس دما ، شوک پیوند ، آفات و بیماری نیز می تواند باعث افتادگی شود.

متأسفانه ، دلایل مختلفی برای پژمردگی بگونای شما وجود دارد ، بنابراین شما باید کمی جستوجو انجام دهید تا بفهمید چه اشتباهی رخ داده است. خوشبختانه ، نکات موجود در این مقاله به شما کمک می کند تا به راحتی علت را پیدا کرده و اکثر مشکلات را برطرف کنید.

چگونه مشکلات یک بگونیا پژمرده را برطرف کنیم!

در ابتدا مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که شرایط رشد بگونیا را ارزیابی کنید و در صورت وجود مشکلات عمده ای که منجر به افتادگی برگهای بگونیا میشود را بررسی کنید.

 • مرطوب بودن خاک را بررسی کنید – بگونیا خاک کاملاً خشک یا غرقاب را دوست ندارد.
 • گلدان مورد استفاده خود را بررسی کنید – اطمینان حاصل کنید که دارای سوراخ های تخلیه زیادی است تا پس از آبیاری آب اضافی تخلیه شود.
 • به محل گیاه خود فکر کنید – شرایط کم نور باعث می شود آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه ها شود، زیرا در نور کم مصرف آب گیاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و باعث تجمع آب در گلدان میشود. قرار دادن گیاه در زیر نور مستقیم خورشید نیز گزینه مناسبی نیست ، زیرا این امر می تواند باعث سوزش و پژمردگی برگ به دلیل از دست دادن سریع آب از گیاه می شود.
 • خاک را در نظر بگیرید – بگونیا دوست دارد خاک آن مقداری رطوبت داشته باشد ، اما آب اضافی باید به راحتی تخلیه شود. اگر هنگام آبیاری بیش از چند ثانیه آب روی سطح خاک استخر شود (یعنی آب روی سطح خاک بماند و به سرعت به خاک نفوذ نکند)، خاک به خوبی زهکشی نشده است.
 • سطح رطوبت را بررسی کنید – رطوبت زیر ۴۰٪ احتمال پژمردگی را بسیار بیشتر می کند.
 • گیاه خود را از نظر آفات بررسی کنید – بسیاری از آفات دوست دارند از بگونیا تغذیه کنند ، آفات از دست دادن آب گیاه شما را تسریع می کنند و در صورت آلودگی گیاه به مرور پژمرده می شود.
 • بررسی عفونت – لکه های سیاه یا قهوه ای روی برگ ها ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. عوامل بیماری زا مانند پتیوم به سرعت به ریشه ها ، ساقه ها و برگ ها پخش می شوند و به سرعت منجر به مرگ گیاه شما می شوند.

۸ علت پژمردگی بگونیا و چگونگی رفع آنها

بیایید به هر یک از دلایل عمده افتادگی برگ بگونیا نگاهی بیندازیم تا به شما کمک کند تا مشکل گیاه خود را بررسی کنید. 

۱.آبیاری ناکافی

بیایید با یک موضوع کاملاً ساده شروع کنیم. اگر بگذارید خاک بگونیا کاملا خشک شود ، خیلی زود پژمرده می شود. این امر در بعضی از انواع بگونیا مانند انواع بگونیا رکس و بگونیا ماکولاتا به سرعت اتفاق خواهد افتاد . بگونیا مومی (Begonia semperflorens) تحمل بیشتری نسبت به خشکسالی دارد.

اگر می بینید که بگونیا به طور چشمگیری پژمرده می شود ، فقط خاک را حس کنید. انگشت خود را چند سانت به داخل خاک فرو کنید و اگر حداقل چند سانتی متر بالا احساس خشکی نسبتاً کافی داشته باشید ، احتمالاً بیشترین علت ایجاد مشکل در کمبود آب است.

چگونه می توان از افتادگی بگونیا به دلیل کم آبی جلوگیری کرد

بارزترین نکته این است که گیاه خود را هر چند روز یک بار بررسی کنید و توجه کنید که آیا باید آبیاری شود. قبل از آبیاری انگشت خود را در خاک فرو کنید تا مطمئن شوید چقدر خاک خشک است. همچنین به نظر من بلند کردن گلدان برای آزمایش وزن بسیار کمک می کند. خاک خشک بسیار سبکتر از خاک مرطوب است و بعد از مدتی بلافاصله می توانید بفهمید که آیا گیاه شما نیاز به آب دارد یا خیر.

این درست نیست که شما فقط کمی آب به قسمت بالای خاک اضافه کنید. غالباً این کار فقط قسمت کوچکی از خاک را مرطوب می کند و خیلی کم آب به ریشه ها می رسد. این می تواند منجر به این شود که شما فکر کنید گیاه آب زیادی دارد ، ولی در حقیقت ، خشک شده است.

خاک را کاملاً خیس کنید تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی آزاد شود. به خاطر داشته باشید که خاک بسیار خشک گاهی اوقات می تواند آب را دفع کند ، بنابراین بهتر است هر بار در مدت زمان چند دقیقه کمی آب اضافه کنید تا از خیس شدن خاک اطمینان حاصل کنید.

بگونیا پژمرده شما باید در عرض چند ساعت علائم بهتری نشان دهد و در طی یک روز یا حدودا سه روز به حالت طبیعی خود بازگردد. به طور كلی بهتر است قبل از بروز علائم پژمردگی ، بگونیا را آبیاری كنید ، اما به طور كلی دریافته ایم كه ​​بیشتر بگونیاها پس از پژمردگی به دلیل بی آبی ، با این رسیدگی به خوبی بهبود می یابد.

آبیاری بسیار آسان به نظر می رسد ، اما در واقع هنری است که برای درست شدن به تمرین و مهارت احتیاج دارد. 

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

۲-سازگاری

بگونیا تمایل دارد پس از اولین بار آوردن آنها به خانه ، به طور چشمگیری پژمرده شود. در حالی که این ممکن است برای هر گیاه خانگی اتفاق بیفتد ، بگونیا بسیار بیشتر مستعد ابتلا به این حالت است.

تعدادی از دلایل این اتفاق وجود دارد:

 1. تغییر ناگهانی شرایط از فروشگاه به خانه شما ، از جمله تغییر دما ، رطوبت و نور می تواند باعث ایجاد فشار شدید در گیاه شود و در نتیجه افتادگی بگونیا ایجاد شود.
 2. استرس ناشی از جابجایی در خانه می تواند باعث شوک گیاه شود – این اتفاق ممکن است در صورتی رخ دهد که گیاه شما با جابجایی در خانه در معرض دمای بسیار سرد یا گرم باشد.
 3. از بعضی گیاهان در فروشگاه به خوبی مراقبت نمی شود و می توان صدمه ای به گیاه وارد کرده باشد که فقط پس از آوردن گیاه به خانه آشکار می شود.

نحوه رفع پژمردگی بگونیا ناشی از سازگاری

ما چندین بار این وضعیت را تجربه کرده ایم ، و موارد زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا شانس بهبودی گیاه شما بهبود یابد.

 • گیاهان خود را از فروشندگان معتبر خریداری کنید. از کارمندان بپرسید که چه مدت گیاه در مغازه بوده و چگونه از آنها مراقبت شده است.
 • حتما گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط عالی قرار دارند. وسوسه گیاهان با ظاهر کمتر سالم که دارای تخفیف هستند ، نباشید.
 • سعی کنید دمای مناسب گیاه خود را در خودرو سواری حفظ کنید و در صورت امکان تأخیر در انتقال گیاه خود به خانه نداشته باشید.
 • گیاه خود را در زیر نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید ، رطوبت زیادی ایجاد کنید و خاک را کمی مرطوب نگه دارید. از اشباع خاک یا خشک شدن کامل آن خودداری کنید.
 • اگر بگونیا به شدت افتاده است ، ریشه ها را به دقت از نظر علائم پوسیدگی بررسی کنید. اگر پوسیدگی ریشه وجود داشته باشد ، نیاز به هرس ریشه های آسیب دیده است و گیاه باید دوباره در گلدان و خاک تازه قرار گیرد.
 • من به طور معمول رطوبت اطراف هرگونه بگونیا پژمرده را تا آنجا که ممکن است افزایش می دهم. من همچنین هر روز یا دو روز کمی آب می دهم ، تا خاک کمی مرطوب شود.
 • اطمینان حاصل کنید که نور بهینه است. نور مناسب ، نزدیک به پنجره بهترین است ، اما از تابش مستقیم نور خورشید ، که ممکن است باعث از دست دادن بیش از حد آب از طریق شاخ و برگ شود ، خودداری کنید.
 • حتی با بهترین درمان ، برخی از شاخ و برگ ها زنده نمی مانند. برگهای مرده را از محل اتصال به ساقه هرس می کنم و توجهم را به شاخ و برگ سالم متمرکز می کنم.

هر بگونیای تازه خریداری شده در چند هفته اول نیاز به مراقبت دقیق دارد. غافل شدن از توجه به گیاه در روزهای اول باعث میشود بگونیا به سرعت پژمرده شود ، و پیداکردن مشکل و رفع آن در ابتدا آسانتر است .

بگونیا به گیاهان آپارتمانی مقاوم شهرت دارد ، اما من فهمیده ام که اگر طی چند هفته اول از آنها خوب نگهداری کنید و شرایطی را که دوست دارند فراهم کنید ، این گیاهان نیاز کمی به نگهداری دارند.

۳.بیماریها

بگونیا می تواند مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند پوسیدگی پیتیم ، بیماری بوتریتیس و بیماری های لکه ای برگ باکتریایی و قارچی باشد. به ویژه پیتیم و بوتریتیس می توانند به سرعت ایجاد شوند و باعث می شوند که بگونیا در طی ۱-۲ روز به طور چشمگیری پژمرده شود.

برای علائم به دنبال ساقه های نرم و سیاه ، دمبرگهای فرو ریخته ، مناطق پخش سیاه یا قهوه ای روی برگها یا ریزش ناگهانی گیاه باشید.

بیماری ها در گیاهی که از قبل تحت فشار قرار داشته باشد بیشتر دیده می شوند و به خصوص اگر گیاه شما بیش از حد آبیاری شود احتمالاً بیشتر وجود دارد.

نحوه رفع بیماری بگونیا که در حال پژمردن است

تهیه شرایط مناسب برای رشد سالم برای کاهش خطر بیماری بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که خاک به خوبی تخلیه می شود ، از آبیاری زیاد جلوگیری کرده و از روشنایی و تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید. این بدان معنی است که شما اغلب مجبور نیستید با مشکلات بیماری کنار بیایید.

اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که گیاه شما ساقه های سیاه مشکوکی ایجاد کرده یا مناطق سیاه یا قهوه ای روی برگ ها پخش شده است ، این مراحل را دنبال کنید.

 • گیاه خود را از سایر گیاهان جدا کنید.
 • تمام شاخ و برگهای تحت تأثیر را با قیچی هرس استریل برش دهید.
 • ریشه ها را از نظر وجود هرگونه شواهد پوسیدگی ریشه بررسی کنید.
 • در صورت وجود پوسیدگی ریشه ، تمام ریشه های آسیب دیده را بریده و خاک قدیمی را از روی ریشه های سالم بشویید.
 • درمان ریشه ها را با یک قارچ کش ، یا محلول پراکسید هیدروژن رقیق در نظر بگیرید.
 • گل بگونیا را در خاک تازه و یک گلدان جدید قرار دهید
 • خاک را کمی مرطوب نگه دارید و سعی کنید شرایط را بهینه کنید تا گیاه بهبود یابد.

اگر به اندازه کافی سریع عمل نکنید ، بگونیای پژمرده شما بهبود نمی یابد. اگر تقریباً تمام گیاه تحت تأثیر قرار گیرد ، بهتر است گیاه را دور ریخته و دوباره شروع کنید.

بهبودی پس از هرس عمده برای درمان بیماری - بگونیا پژمره

۴.تنش دما

بسیاری از بگونیا ها در دمای مشابه خانه های ما رشد می کنند و اگر بتوانید دما را بین ۱۵-۲۴ درجه سانتیگراد نگه دارید ، به طور کلی مشکلی نخواهید داشت. جایی که با مشکل روبرو خواهید شد این است که بگونیا را در خارج از ساختمان نگه دارید ، جایی که ممکن است دما به میزان قابل توجهی خارج از این محدوده قرار گیرد.

اگر بیگونیا را در محدوده یک پنجره ، دریچه تهویه مطبوع یا وسایل گرمایشی قرار دهید ، می تواند باعث ایجاد تنش دما شود.

دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد می تواند مستقیماً به گیاه شما آسیب برساند و در نتیجه پژمرده شود ، در حالی که شرایط گرم و خشک به دلیل عدم تعادل بین جذب آب و اتلاف آب منجر به از دست رفتن سریع آب و پژمرده شدن می شود.

به نظر من بسیار مفید است که شما از دماسنج دیجیتال نزدیک گیاهان خانگی استفاده کنید. دمای فعلی و همچنین حداکثر و حداقل دمای ثبت شده را ثبت کند. در نتیجه ، شما معمولاً می توانید بلافاصله یک مشکل دما را تشخیص داده و گیاه خود را به مکان راحت تری منتقل کنید.

تقویت گلهای آپارتمانی

۵.آبیاری بیش از حد

بیشتر بگونیا ها می توانند در خشکسالی گاه به گاه زنده بمانند ، اما آبیاری زیاد معمولاً کشنده است. این یکی از جدی ترین دلایل پژمردگی بگونیا است و بهتر است یاد بگیرید که از آن اجتناب کنید ، نه اینکه با عواقب آن کنار بیایید.

اکثر انواع بگونیا دوست دارند در شرایط کمی مرطوب رشد کنند. خاک بیش از حد مرطوب میزان هوادهی ریشه ها را کاهش می دهد ، که برای بقای آنها مضر است. ممکن است تعجب آور باشد که بدانید تأمین اکسیژن مداوم برای بقای ریشه اکثر گیاهان ضروری است. بدون تهویه از طریق فضاهای هوای خاک ، ریشه ها به اکسیژن دسترسی ندارند و این باعث می شود ریشه ها تحت فشار قرار بگیرند و در برابر عفونت آسیب پذیر باشند.

خاک همیشه مرطوب باعث پوسیدگی ریشه می شود و تا زمانی که این مشکل را برطرف نکنید ، گیاه شما زنده نمی ماند. پوسیدگی ریشه از عملکرد ریشه جلوگیری می کند و منجر به پژمردگی شدید بگونیا می شود.

علائم آبیاری بیش از حد بگونیا چیست؟

 • زرد شدن برگها ، بخصوص ابتدا روی برگهای پایینی تأثیر می گذارد.
 • قهوه ای شدن نوک برگها با وجود رطوبت خوب خاک.
 • برگها از گیاه می ریزند ، اغلب با دمبرگهای خیس و نرم.
 • بگونیا با وجود احساس خیس بودن خاک در اثر لمس ، پژمرده می شود.
 • آبیاری بیش از حد می تواند منجر به شکستن ساقه های بگونیا به راحتی شود.

شرایط زیر احتمال پژمردگی بگونای شما را در اثر آبیاری زیاد افزایش می دهد.

 • بگونیا در شرایط کم نور قرار دارد – استفاده از آب کاهش می یابد و خاک برای مدت طولانی پس از آبیاری مرطوب می ماند.
 • بگونای شما نسبت به اندازه گیاه در یک گلدان بزرگ قرار دارد.
 • گلدان سوراخ زهکشی ندارد ، یا اینکه مرتباً بعد از آبیاری سینی زیر گلدان را خالی می کنید.
 • تخلیه خاک ضعیف است.

احیاء بگونیا هایی که به دلیل آبیاری زیاد از بین می روند

 • گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید. علائم پوسیدگی ریشه را بررسی کرده و هرگونه ریشه آسیب دیده را هرس کنید.
 • اگر پوسیدگی ریشه شدید است ، به خاطر داشته باشید که پوسیدگی شدید ریشه گاهی برای گیاه کشنده است.
 • اطمینان حاصل کنید که خاک به خوبی تخلیه می شود – در خاک تازه که مناسب گیاه بگونیا است. مخلوطی از ۲/۳ مخلوط گلدان گیاهان آپارتمانی و ۱/۳ پرلیت یک گزینه ساده و موثر است.
 • در گلدانی بکارید که فقط به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند گیاه را در خود جای دهد. یک گلدان بیش از حد بزرگ مقدار آبی را که خاک پس از آبیاری در خود نگه می دارد ، بسیار افزایش می دهد و به طور قابل توجهی خطر مشکلات آبیاری زیاد را افزایش می دهد.
 • بگونیا که تازه از فروشگاه خارج شده است را در نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید .
 • فقط وقتی بگونیا را آبیاری کنید که ۱-۲ سانتی متر از سطح خاک کاملاً خشک شود.
 • قبل از شروع به رشد شاخ و برگ جدید ، گیاه شما ممکن است چند ماه طول بکشد تا ریشه های سالم سالم داشته باشد.

بگونیا خال دار - بگونیا پژمرده

۶.افتادگی بگونیا بعد از پیوند

به خاطر داشته باشید که تکثیر گیاه بگونیا برای گیاه شما استرس زا است. در حالی که برخی از گیاهان آپارتمانی هنگام تکثیر ضربان خود را از دست نمی دهند ، اما بگونیا پس از تکثیر ، گاهی اوقات به طور چشمگیری پژمرده می شود. این به طور معمول طی ۲۴-۴۸ ساعت پس از کاشت مجدد اتفاق می افتد.

اطمینان حاصل کنید که شرایط رشد را بهینه کرده و خاک را کمی مرطوب نگه دارید. من به طور معمول با یک ورق پلاستیکی روی هر گیاهی که دچار شوک پیوند می شود را می پوشانم تا رطوبت را به حداکثر برسانم. این باعث کاهش اتلاف آب گیاه می شود.

۷.آفات

آفت های خفیف معمولاً دردسر زیادی ایجاد نمی کنند ، اما یک مشکل شدید آفت می تواند منجر به پژمردگی بد گیاه بگونیا شود و حتی می تواند برای گیاه کشنده باشد.

گیاه خود را به طور منظم از نظر آفات بررسی کنید – من دوست دارم گیاهانم را هر بار که به آنها آب می دهم بررسی کنم زیرا این بدان معناست که من می توانم بیشتر مشکلات آفت را قبل از اینکه به یک مسئله اصلی تبدیل شوند ، تشخیص دهم.

و همچنین ، به دنبال لکه های زرد یا قهوه ای نامنظم بر روی برگها ، زردی خالدار ، سوراخ شدن برگها یا آسیب دیدن برگ ها باشید.

فوراً بگونیا را جدا کرده و هر ۵-۷ روز یکبار با الکل ایزوپروپیل ، یا اسپری روغن باغبانی درمان کنید تا زمانی که مطمئن شوید با تمام آفات مقابله کرده اید. 

۸.رطوبت کم

رطوبت کم باعث ایجاد لبه ها و نوک برگ های قهوه ای می شود . اما شرایط خشک طولانی مدت می تواند پژمردگی را به ویژه در ترکیب با سایر موارد مانند زیرآبیاری یا آفات ، بسیار بیشتر کند.

امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند .تا دلیل پژمردگی بگونیا را بیاموزید و نکاتی را برای نگهداری از گیاه به شما ارائه دهد. رشد گیاهان آپارتمانی در بعضی مواقع ممکن است کمی دشوار باشد . اما هر بار که با چالشی روبرو می شوید . دانش و مهارت های لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل مشابه در آینده در اختیار شما قرار می دهد.

مقالات پیشنهادی

تکثیر گل شمعدانی
انواع کاکتوس های خانگی

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!