انواع کاکتوس های خانگی

انواع کاکتوس های خانگی

فهرست محتوای این مقاله

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع کاکتوس خانگی معمول و دردسترس تر آشنا کنیم.

کاکتوس ، که نام خانوادگی آن از cactaceae گرفته می شود ، یک گیاه بسیار خاص و محبوب است(بخصوص به عنوان یک کاکتوس خانگی). به دلیل تنوع گسترده ای از گونه های آن در انواع گوناگون شناخته شده است و هر یک از لحاظ ظاهری کاملاً مشخص است گونه ای  از آن خاردار و گونه های دیگر گوشتی هستند. آنها در آب و هوای خشک و گرم رشد می کنند. بر خلاف اکثر گیاهان ، کاکتوس های خانگی یا صحرایی به مقادیر بسیار کمی آب احتیاج دارند و در مناطق خوب زهکشی رونق می گیرند. آنها آب مورد نیاز خود را ذخیره می کنند و به آنها اجازه می دهد از خشکسالی جان سالم به در ببرند. بهترین مکان برای بیشتر گیاهان کاکتوس یک مکان گرم و روشن است. این عاشقان آفتاب وقتی نور مستقیم زیادی دریافت می کنند بهترین عملکرد را دارند .

در اقسام کاکتوس خانگی به طور کلی ، شما می توانید آبیاری اکثر انواع آن را یک یا دو یا سه هفته یکبار انجام دهید. اگر شک دارید این گونه چه مقدار آب نیاز دارد، به آبیاری کم بسنده کنید چرا که اگر خیلی مرطوب باقی بمانند ، کاکتوس ها می توانند پوسیده شوند.

بیشتر کاکتوسها گیاهانی با رشد آهسته هستند و به کود زیادی احتیاج ندارند. اما اگر می خواهید کاکتوس خود را به طور مرتب بارور کنید ، در بهار و تابستان به آنها کودهای معمولی را  بدهید که برای استفاده در گیاهان خانگی تهیه شده است.انواع کاکتوس خانگی

گونه های کاکتوس سرپوشیده(مناسب برای نگهداری در آپارتمان)

اگرچه کاکتوس ها به دلیل عشق به نور خورشید شناخته شده اند ، اما بسیاری به عنوان گیاهان داخل آپارتمانی آنها را رشد می دهند. کاکتوس ها یکی از بهترین گیاهان برای زیبایی بخشیدن به پنجره ها یا بالکن خانه ها هستند. کاکتوسهای داخلی به نور کمتری نیاز دارند و از نظر اندازه کوچکتر هستند و مراقبت از آنها کار بسیار آسانی است.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس (Opuntia microdasys)

اصالتاً اهل مکزیک و معروف به کاکتوس گوش خرگوشی است که نامش را از ظاهر آن گرفته است. دارای دو لنت است که گوش خرگوشی شکل دارند. آنها با گلوشیدها یا مرواریدهای قهوه ای پوشانده شده اند و باید با احتیاط عمل کرد. کاکتوس اپونتیا بر روی دو یا سه پا رشد می کند و آن را به گیاه مناسب خانه تبدیل می کند. در صورت تابش نور کافی ، در تابستان گلهای سفید و میوه های بنفش تولید می کند.این کاکتوس به عنوان یک کاکتوس خانگی گزینه بسیار مناسبی است.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

کاکتوس چانه یا ژیمنوکالیسیوم(Gymnocalycium)انواع کاکتوس خانگی

ژیمناکالیسیوم که به عنوان کاکتوس های چانه ای معروف است ، یک گونه کاکتوس آمریکای جنوبی است. این اسم به معنای “کالیکس برهنه” به زبان یونانی است که به کمبود مو یا ریش بر روی جوانه های گل اشاره دارد. بسته به نوع ، برخی از کاکتوس های چانه به دنبال سایه هستند و برخی دیگر در نور آفتاب رشد می کنند.

کاکتوس چانه یا ژیمنوکالیسیوم

کاکتوس ساگوارو (Carnegiea gigantea)

کاکتوس Saguaro می تواند تا چهل پا رشد کند ، اما به آرامی رشد می کند. این بدان معنی است که می تواند سالها به عنوان یک گیاه سرپوشیده مورد استفاده قرار گیرد ، پیش از آنکه لازم باشد آن را به بیرون از خانه منتقل کنید. دارای بدنه ای به شکل بشکه است و ظاهری کلاسیک کاکتوس را به آن می بخشد. بومی صحرای سونوران ، این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد. اگر به عنوان یک گیاه داخلی نگهداری می شود ، حتما آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

کاکتوس ساگوارو

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا بانوی پیر(Mammillaria hahniana)انواع کاکتوس خانگی

کاکتوس پیرزن نوعی کاکتوس pincushion در خانواده mammillaria است که دارای ۲۵۰ گونه است. دارای مو و ستون فقرات است و به دلیل هاله های آن از گل های ریز صورتی یا بنفش ریز که در بهار شکوفا می شود شناخته شده است. کاکتوس پیرزن باید در مخلوط گلدان های شنی کاشته شود و هر هفته دیگر سیراب شود.این کاکتوس از جمله کاکتوس های خانگی مقاوم می باشد.

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

کاکتوس ستاره (Astrophytum asteria)

کاکتوس های ستاره ای که به عنوان کاکتوس های خارپشت دریایی یا شن و ماسه دوست شناخته می شوند ، توسط بدن گرد خود که به هشت برش تقسیم می شود  شناسایی می شوند. این کاکتوس پوشیده از موهای سفید و نقاط سفید ریز است. در بهار آن گل زرد را شکوفا می کند. کاکتوس های ستاره تنها به قطر دو تا شش اینچ رشد می کنند و آن را به یک گیاه داخلی ایده آل تبدیل می کنند.

کاکتوس ستاره

کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا (Schlumbergera)

بومی برزیل ، کاکتوس عید پاک در اواخر زمستان و اوایل بهار شکوفا می شود. گلهای آن از سفید تا نارنجی گرفته تا گلهای مرکب متفاوت است. ستون فقرات گیاه روی هم جمع شده و شکل منحصر به فردی به آن می بخشد.از کاکتوس های خانگی زیبا و گلدار هستند.

کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا

کاکتوس بشکه ای یا بارل (barrel)

گیاهان کاکتوس بشکه ای به شکل استوانه ای شکل و باریک آنها مشخص می شود.مراقبت از کاکتوس بشکه بسیار آسان است و گیاه خوبی را برای باغبان اولیه ایجاد می کند. سایت ، آب ، خاک و ظرف مهمترین نوع رشد کاکتوس های بشکه ای است. کاکتوس های گلدان باید در گرم ترین اتاق خانه در یک مکان آفتابی روشن نگهداری شوند. نور مستقیم خورشید جنوبی ممکن است گیاه را در اوج تابستان بسوزاند ، بنابراین باید آنها را از پنجره به عقب برگردانید یا برش های خود را روی پرده خود بچرخانید تا نور پخش شود. خاک برای کاکتوس های بشکه بیشتر شن و ماسه با کمی خاک ، پرلیت و کمپوست است.از مقاوم ترین نوع کاکتوس های خانگی به شمار می آید.

کاکتوس بشکه ای یا بارل

کاکتوس ماه (Grafted Moon Cactus)

این کاکتوس خانگی زیبا “جهش یافته” در واقع ترکیبی از دو کاکتوس است ، به طور معمول Gymnocalycium (سیکون) و یک کاکتوس ریشه دار مانند Hylocereus.

اصطلاح کاکتوس ماه به طور معمول به انواع زرد و نارنجی اشاره دارد ، اما انواع قرمز را نیز می توان در آن گنجانید.گیاهان کاکتوس ماه در رنگهای روشن و پر جنب و جوش از صورتی داغ ، نارنجی درخشان و حتی زرد وجود دارد. آنها معمولاً به عنوان گیاهان هدیه فروخته می شوند و جعبه پنجره ای زیبا یا گیاهان تزئینی جنوبی را ایجاد می کنند.

کاکتوس ماه  معمولاً در فرآیندی پیوند زده می شود که کف هیبوتان و بالای کاکتوس ساقه را حذف می کند. دو نیمه در انتهای برش تنظیم شده و به زودی با هم التیام می یابند. عمر کاکتوس ماه را می توان با پیوند زدن دوباره آن بر روی یک گیاه تازه تازه تمدید کرد. از بذر نیز می توان آن را پرورش داد ، اما این حداقل یک سال طول می کشد تا یک نمونه قابل تشخیص باشد.از پرطرفدارترین کاکتوس های خانگی است.

کاکتوس ماه

کاکتوس ملکه شب یا ارکیده (Queen of the Night)

ملکه زیبای کاکتوس شبانه (Epiphyllum oxypetalum) که با نام کاکتوس ارکیده نیز شناخته می شود ، یکی از رایج ترین گونه های کاشته شده جنس Epiphyllum است. همانطور که از نام معمول آن پیداست ، این گونه دارای گلهای سفید بزرگ و معطر معطر است که فقط در شب باز می شوند. این کاکتوس های چند ساله بومی مناطق خشک مکزیک و آمریکای جنوبی هستند.برخلاف تصور عامه ، همه کاکتوس ها در نور کامل و مستقیم رشد نمی کنند. ملکه کاکتوس شب مقداری سایه را ترجیح می دهد.

مانند بیشتر کاکتوس ها ، ملکه شب نیازی به آب شدن اغلب ندارد. در حقیقت ، آب بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه های این کاکتوس می شود که می تواند کشنده باشد. از بهار تا پاییز ، ملکه شب باید هر دو هفته یک بار آب شود. در طول زمستان ، آب دهی تقریباً هر چهار تا شش هفته یکبار کاهش می یابد. قبل از آب دادن ، مطمئن شوید که خاک کاکتوس شما کاملاً خشک است. اگر خاک مرطوب است ، آب بیشتری اضافه نکنید.

کاکتوس ملکه شب یا ارکیده

مقالات پیشنهادی:

تراریوم یا باغ شیشه ای
۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!