تقویت گلهای آپارتمانی

تقویت گیاهان آپارتمانی

فهرست محتوای این مقاله

تقویت گیاهان آپارتمانی یکی از دغدغه های روزانه افراد است و همه کسانی که گل و گیاهانی را در منزل خود نگهداری می کنند دوست دارند اطلاعاتی در این زمینه بدست آورند.افراد زیادی تمایل دارند برای زیبایی منزل و طراوت بخشیدن به آن، گلهای آپارتمانی را نگهداری کنند؛ اما ممکن است در اثرنداشتن اطلاعات کافی یا بی توجهی به گیاه ، گلدان زیبای خود را پژمرده کنند.

هر یک از انواع گل‌های خانگی یا همان گیاهان آپارتمانی نیازها و روش‌های نگهداری خاص خود را دارند که در زمان خرید باید به آنها توجه کنید. در این صورت بهتر است با روش‌های تقویت گلهای آپارتمانی آشنایی داشته باشید تا بتوانید گل و گیاه خود را دوباره به حالت اول برگردانید و شادابی را به او ببخشید. تغذیه درست و کوددهی مناسب به آن‌ها باعث رشد بهترشان می‌شود.

رایج ترین اشتباهاتی که همه در مورد گل‌های آپارتمانی انجام می‌دهید

  • اولین اشتباه: همه گیاهان به آب زیادی نیاز دارند و باید آب فراوانی به گلدانها بدهیم.
  • دومین اشتباه: تمام گلدانها به نور زیاد نیاز دارند و آنها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهیم.
  • سومین اشتباه:: همه گیاهان نیاز به نگهداری و توجه بیش از حد دارند و در رسیدگی به آنها وسواس به خرج می دهیم.
  • چهارمین اشتباه: عدم توجه به خاک و رطوبت خاک و موقعیت ریشه ها
  • پنجمین اشتباه: عدم اطلاعات کافی برای نگهداری گیاه ،نداشتن اطلاعات در مورد یک گل می‌تواند در نهایت منجر به نابودی آن شود.

نور کافی برای گلدانها

پنجره‌های نورگیر جنوبی خانه بیشتر از پنجره‌های شمالی نور دریافت می‌کنند. پنجره‌های شرقی و غربی را هم اول از‌نظر میزان نور‌گیر بودن در صبح و عصر بررسی‌کنید و بعد گلدان‌هایتان را نزدیکشان بگذارید. گیاهانی که برگ‌های سبز روشن دارند، به نور بیشتری احتیاج‌دارند. اگر روزی یک یا دو نیم‌دور گلدان را بچرخانید، گیاه یکدست و زیبا و در همه جهات رشد می‌کند، چون برگ‌ها بطور اتوماتیک به سمت نور متمایل می‌شوند. بدلیل شدت بیشتر آفتاب تابستان، در تابستان گیاهان حساس‌تر را جابجا‌کنید و از معرض تابش مستقیم نور‌خورشید خارج‌کنید.

از چه آبی برای آبیاری گیاهان استفاده کنیم

  • به سبب وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است بلافاصله از ریختن آب لوله کشی به گلدان خودداری کنید. بلکه ۳- ۲ ساعت آب را در محیط خانه قرار دهید وبعد برای آبیاری از آن استفاده کنید تا کلر آن ته نشین شود.
  • درصورتی که تخم مرغ آبپز کردید آب آنرا دور نریزید. زیرا به سبب دارا بودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدان های شما می باشد.
  • چنانچه خواستید آب آکواریوم ماهی را عوض کنید؛ آب آنرا دور نریزید؛ این آب بهترین کود برای گل ها می باشد.
  • آبی که در آن سبزی شسته اید، بهترین آب برای گلدان ها می باشد، سعی کنید سبزی ها را در یک ظرف شستشو دهید تا بتوانید آب آن را برای آبیاری گلدانها اسنتفاده کنید.

تغذیه گلدان ها

همان طور که می دانید گیاهان علاوه بر آب نیاز به غذا دارند. برای این منظور هر ده یازده دفعه که به گلدان آب داده اید، یکبار باید به گلدان به روش های تقویتی گفته شده در زیر مواد مغذی بدهید. که در فصل تابستان این مدت کم تر و در زمستان این زمان طولانی تر می شود.

 

برای جلوگیری از شته

می توانید یک حبه سیر را داخل گلدان خاک کنید. این کار برای این است که شته جرات نزدیک شدن به گل را پیدا نکند.

اگر گیاه براثر بی آبی خشک شد چه باید بکنیم:

چنانچه به دلیل رفتن به سفر گلدان شما بی آب شد با یکبار آبیاری آب مورد نیاز گلدان تامین نمی شود. چون زمانی که گیاه را از گلدان خارج می کنید می بینید که تمام بخش های خاک خیس نیست. به همین خاطر ظرفی را پر از آب کنید و گلدان را داخل آب بگذارید . به صورتی که تا نیمه گلدان در درون آب قرار بگیرد با این کار گیاه آب مورد نیاز خود را از راه ریشه جذب می کند.

در مسافرت نگران آبیاری گل ها نباشید

شیوه اول : پیش از سفر یک تشت بزرگ پلاستیکی و یا وان حمام را برای گل ها اختصاص دهید. به اینصورت که حوله ای درون تشت و یا وان حمام پهن کنید و آنرا کاملاٌ خیس کنید. بعد از آن تمام گلدان ها را روی حوله بگذارید . با این کار با فکر راحت به سفر بروید و نگران آبیاری گل هایتان نباشید.

شیوه دوم : یک بطری نوشابه را پر از آب کنید و آنرا برعکس درون خاک کنید به صورتی که سر شیشه درون خاک شود. به این ترتیب گلدان شما چند وقتی از آب ذخیره شده ی درون بطری استفاده می کند.

دستگاه بخار برای گلدان ها بسازید

در زمستان گلدان ها نیاز به بخار دارند به این منظور دستگاه بخار را درون گل خانه بگذارید، (اما بدون داروی بخور،) زیرا برای طراوت گلدان ها، بخار بسیار مناسب است و در فصل تابستان باید گیاهان خنک باشند پس باید گلدان ها در جایی قرار بگیرند که باد کولر آن ها را خنک کند.

آبپاشی گلدانها

درصورتی که فرصت داشته باشید، تلاش کنید مدام با آبپاش بر روی خاک آب بپاشید. در ضمن با آبپاش برگ گیاهان را آبپاشی کنید. برای شادابی گیاهان بسیار موثر است.

استفاده از قرص LD برای رشد بهتر گل ها

تجربه نشان داده است که این قرص ضد بارداری برای تقویت گل و گیاهان و رشد سریع گیاهان بسیار تاثیر گذار است.

قرص ال دی یا همون قرص های ضد بارداری حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند که به رشد گیاه کمک می کند. و بعد از چند بار استفاده تاثیر قرص ضدبارداری در رشد گیاهان را متوجه می شود.

نحوه مصرف قرص ال دی برای گل ها :

۱ یا ۲ عدد قرص LD در یک ونیم لیتر آب حل کنید و به گلدان ها بدهید، و برای تقویت گل هایتان هر دو سه ماه یکبار اینکار را انجام دهید و نتیجه آن را خودنتان ملاحظه کنید.

تقویت گیاه آپارتمانی -ال دی

تمیز کردن برگ گل ها

با یک دستمال نم دار و تمیز برگ گلدانهایتان را تمیز کنید اینکار باعث باز شدن منافذ گیاه و راحت تر شدن عمل فتوسنتز میشود و گلدان هایتان شادابی خود را بهتر حفظ می کند.

فاصله بین گلدان و بشقاب زیر آن

چنانچه می دانید اگر گلدان داخل بشقاب باشد و آبی که از گلدان خارج می شود در بشقاب جمع شود، سبب از بین رفتن ریشه می شود برای اینکه آب داخل بشقاب به ریشه گیاه نرسد. باید بین گلدان و بشقاب فاصله بیندازید. برای این منظور سنگ مرمر یا سنگ سفیدی را به تکه های کوچک بشکنید. برای هر گلدان ۳ تکه سنگ در سه سمت گلدان قرار دهید تا گلدان روی سنگ ها قرار بگیرد.(با اصطلاح یک جزیره بسازید)

نگهداری گل های تزئینی برای چند روز

برای اینکه گل های تزئینی مدت بیشتری عمر کنند داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید، تا غذای آن تأمین شود.

از بین بردن کرم های داخل خاک

اگر دیدید که خاک گلدان شما کرم دارد برای از بین بردن کرم داخل خاک این روش را انجام بدهید: تشتی را تا نیمه پر از آب کنید. بعد از آن گلدان را درون آب قرار بدهید به صورتی که تا نیمه گلدان آب باشد. نصف روز به همین صورت بگذارید بماند با وجود آب زیرا کرم ها نمی توانند تنفس کنند. از ته گلدان داخل آب می شوند. به این روش کرم ها از بین می روند باید توجه داشته باشید که بین کف گلدان و تشت آب چند سانتیمتر فاصله باشد.

طریقه استفاده از قرص آسپرین برای رشد گیاهان

اسید سالیسیلیک موجود در قرص آسپرین برای گیاهان می تواند در سرعت رشد و گلدهی گیاه و ریشه زنی بهتر قلمه به شما کمک کند و نحوه استفاده هم به همان روش قرصهای LD هست.

ظاهرا گیاهان خودشان مقدار کمی اسید سالیسیلیک در هنگام استرس تولید می کنند. این مقدار کم اسید سالیسیلیک به گیاه کمک می کند هنگامی که در معرض حمله حشرات قرار، خشکی، کمبود مواد مغذی و یا حتی بیماری میگیرد با آن مقابله کند. همان مولفه هایی که به تقویت سیستم ایمنی ما کمک می کنند، برای گیاه هم چنین عمل می کنند.می توانید ۱ عدد قرص آسپرین را در آب حل کنید، و هر چند وقت یکبار به گلدان ها بدهید برای رشد گیاهان بسیار مناسب است.

آسپیرین -تقویت گلها

نکته:

در استفاده از آسپرین دقت بسیاری مبذول نمایید. چون در صورتی که آسپرین زیادی استفاده شود؛ گیاه دچار لکه های قهوه ای شود که در واقع نتیجه سوختن گیاه می باشند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده؛ گیاهانی که از خانواده تاجریزان هستند به شدت مستعد دریافت آسپرین می باشند. همچنین گیاهان خانواده صیفی جات همانند بادمجان، گوجه فرنگی، سیب زمینی و … نیز به شدت به آسپرین علاقه مند هستند و بعد از دریافت آن بهتر رشد کرده و ثمر بیشتری می دهند.

قرص آهن برای گیاهان آپارتمانی

قرص آهن برای گلها نقش مهمی در سبزینگی گیاه و اسیدی شدن خاک دارند. از قرص آهن هم مثل ال دی و آسپرین برای گیاهان می توانید استفاده کنید.

یک نکته مهم ‌هم هست که حتما یادتان باشد.همه داروهای ما انسانها برای گیاهان ساخته نشده است، بهتر است هر چیزی در جای خودش استفاده شود.فقط مجاز به استفاده از این سه نوع دارو هستید.

چایی کیسه ای هایی که استفاده کردید را دور نریزید و خشک کنید سپس یک قرص آهن را به طور كامل له كنید تا كاملا پودر شود. سپس آن ها را در كاسه ای مخلوط کنید. و مقداری آب بریزید و هم بزنید و اجازه بدهید چند دقیقه بمانند تا قرص آهن کاملا در آب حل شوند. بعد آن را به گل ها بدهید.

تقویت با پوست موز

پوست موز یا لایه برداری که از  مواد مغذی سرشار است ، منبع عالی کود طبیعی را برای حیاط و باغ وگلدانهایتان فراهم می کنید. آنها گیاهان شما را با مواد مغذی زیر تقویت می نمایند.

کود پتاسیم: این ماده مغذی به گیاهان شما در رشد ریشه های قوی کمک می کند و همچنین به توزیع خوب آب و مواد مغذی کمک می کند. پتاسیم به تنظیم آنزیم های گیاهی کمک می کند و از گیاهان شما در رشد ساقه های قوی حمایت می کند. همه اینها با هم کار می کنند تا به رشد قوی ، بیماری محکم و گیاهان دفع آفات کمک کنند.
فسفر: این ماده مغذی همچنین به ساخت ریشه و شاخه های سالم کمک می کند و برای تولید موفقیت آمیز شکوفه ها ، گرده ها و میوه ها کاملاً ضروری است. گیاهانی که فسفر زیادی دریافت می کنند ، بزرگ و قوی می شوند. غذای استخوان هم خوب است!
کلسیم: ریشه و ساقه نیز به استحکام و رشد مناسب ساقه و ریشه وابسته به کلسیم فراوان است. کلسیم در تجزیه مواد مغذی خاک مانند نیتروژن کمک می کند ، و سایر مواد معدنی را در حرکت از طریق سیستم گیاهان پشتیبانی می کند.
منیزیم: این ماده معدنی از فتوسنتز سالم پشتیبانی می کند ، که برای همه جنبه های رشد و سلامت گیاهان بسیار ضروری است.
برای استفاده بیشتر از این مواد مغذی با ارزش از این نکته استفاده کنید!

تقویت گلهای آپارتمانی - کود

مقداری چای پوست موز دم کنید
با استفاده از لایه برداری موز و آب ، یک کود طبیعی پوست موز ارگانیک طبیعی پر از پتاسیم ، فسفر و نیتروژن ایجاد کنید. با این ترکیب گیاهان را تغذیه و تقویت می کند و به آنها در مقاومت در برابر بیماری ها و آفات کمک می کند. دم کرده پوست موز را بعد از سرد شدن هر ماه یکبار به گلدانها بدهید.

توجه داشته باشید که دم کرده پوست موز را هر بار تهیه کنید تا خواص آن حفظ شود.

روش دیگر تهیه مپوست پوست موز است، به این صورت که پوست موز را در محیط خانه یا در زیر نور خورشید خشک کنید و خشک شده ی آن را با چای کیسه ای استفاده شده که آن هم خشک کرده اید در یک میکسر خوب مخلوط کنید اکنون از این کود مغذی دست ساز هر ماه به خاک گلدانهایتان بدهید.

در صورتی که در حیاط و خاک باغچه بخواهید از کود پوست موز استفاده کنید میتوانید پوست موز را به صورت تازه و زرد در کنار گیاه خاک کنید.اما توجه داشته باشید برای گلدان به صورت خشک و طبق دستور بالا عمل نمایید.

موز و پوست آنها را ذخیره کنید!
اگر دوست دارید پوست موز خود را پس انداز کنید و همه آنها را یکباره پردازش نکنید ، می توانید آنها را در یک کیسه پلاستیکی در فریزر نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده هستند ، آنها را خرد کرده و یا آنها را خشک کنید.

پوسته های تخم مرغ را برای افزودن کلسیم به خاک باغچه آسیاب می کنیمکلسیم حاصل از پوسته های تخم مرغ در خاک باغ نیز مورد استقبال قرار می گیرد ، در حالی که اسیدیته خاک را تعدیل می کند ضمن اینکه مواد مغذی را برای گیاهان فراهم می کند. تخم مرغ حاوی کلسیم زیادی است که تقریباً مانند آهک قابل استفاده است ، اگرچه برای ایجاد یک اثر قابل اندازه گیری به تعداد زیادی تخم مرغ نیاز دارید.

با این وجود پوسته های تخم مرغ برای افزودن کلسیم به کودهای خانگی کاملاً مفید هستند ، یا می توانید با شستن پوسته های تخم مرغ خشک شده در آب برای چند روز ، آب کلسیم را تهیه کرده و سپس از آب سفت و سخت برای گیاهان خود ، از جمله گیاهان خانگی استفاده کنید.

تقویت گلهای آپارتمانی - پوست تخم مرغ

مطالب پیشنهادی:

انواع کاکتوس های خانگی

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!