قلمه زدن شفلرا

تکثیر گیاه شفلرا

فهرست محتوای این مقاله

در این مقاله بر آن شدیم تا شما را با روش قلمه زنی و تکثیر گیاه شفلرا آشنا کنیم.

اکثر دارندگان گیاه شفلرا یا گیاه چتر می دانند که این گیاه جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم است که روش و شرایط نگهداری آسانی دارد و به راحتی در محیط های آپارتمانی کم نور یا پرنور رشد می کند.

روش تکثیر و قلمه زنی آن هم به آسانی شرایط نگهداریش است و با خواندن مقاله زیر براحتی میتوانید خودتان در خانه از این گیاه قلمه بگیرید و گلدانهایتان را زیاد کنید یا به دوستانتان هدیه دهید.

ریشه زنی شفلرا

تکثیر گیاه شفلرا (Schefflera arboricola)

تکثیر گیاه شفلرا یا چتر بهتر است با رشد قلمه های ساقه در خاک یا آب انجام شود. همچنین می توان آنها را از طریق بذر نیز تکثیر کرد ، اما هرکدام محدودیت هایی دارند. تکثیر موفقیت آمیز به ساقه مناسب و درجه حرارت مناسب ، رطوبت خاک و نور نیاز دارد.

توجه : قلمه ها و حتی خود گیاه شفلرا را از حیوانات خانگی و کودکان دور نگه داریداین گیاهان زیبا می توانند وسوسه انگیز باشند ، اما سمی هستند!

روش های تکثیر گیاهان شفلرا

اگرچه تکثیر گیاه شفلرا با قلمه به راحتی کاشت بذر نیست ولی، این متداول ترین و کاربردیترین روش تکثیر گیاه شفلرا است.

قلمه شفلرا

چه موقع گیاه شفلرا را تکثیر کنیم؟

بهترین زمان برای برداشتن ساقه در بهار یا اوایل تابستان است. این امر باعث می شود تا شما در فصل گرم ریشه زایی و ریشه دهی کنید و بازیابی گیاه مادر را آسان تر می کند.

در روش تکثیر جدای از انتخاب قلمه مناسب و زمان مناسب قلمه زنی ، حفظ و نگهداری گیاه مادر در اولویت قرار دارد.

چگونه می توان گیاه شفلرا را تکثیر کرد!

هر کدام از روش ها را برای تکثیر انتخاب کردید، اطمینان حاصل کنید که گیاه فاقد آفت و بیماری است. چند روز قبل از اقدام به قلمه گیری  کوددهی کرده و تغییرات دیگر را اعمال کنید تا گیاه از هرگونه استرس نجات یابد.

قلمه زدن گیاه شفلرا دارای سه مرحله به شرح زیر است:

۱.انتخاب قلمه مناسب و سالم
۲.کاشت در خاک مناسب
۳.نگهداری پس از کاشت قلمه

قلمه های ساقه

گیاهان شلفلرا ساده ترین گیاه برای تکثیر از طریق قلمه های ساقه نیستند ، اما با توجه به نکات ذکر شده می توانید موفق شوید.

بخشی از ساقه بزرگ و یک گره رشد باید در برش وجود داشته باشد. از نظر آکادمیک این امکان وجود دارد که یک برگ بریده را به آهستگی ریشه بزنید ، اما اینکه آیا می تواند به یک گیاه طبیعی تبدیل شود تردید وجود دارد.

بریدن ساقه شفلرا

در اینجا مراحل تکثیر گیاه چتر با قلمه های ساقه آورده شده است:

 1. خاک کاشت را آماده کنید: آن را کاملاً مرطوب کرده و با دستان خود مخلوط کنید تا جایی که لکه های خشک وجود نداشته باشد. یک مخلوط گلدان از خاک استاندارد گیاهان آپارتمانی با مقداری ورمیکولیت اضافه شده ، یک ترکیب ریشه ای عالی ایجاد می کند.(خاک مناسب برای قلمه‌‌ها مخلوطی از پرلیت و پیت‌ماس یا کوکوپیت است.)
 1. از یک ابزار تیز استفاده کنید که برش تمیز داشته باشد. قیچی تمایل به خرد کردن ساقه دارد. چاقوی تکثیر یا پیوند زدن بهترین است.ابزار خود را با الکل ایزوپروپیل (مالش دهنده) استریل کنید تا از انتشار عوامل بیماریزا به قلمه جوان جلوگیری کنید.
 2. یک قسمت ۱۰ تا بیست سانتی را از ساقه درست بالای یک گره برگ ، ترجیحاً در انتهای آن ببرید. اندازه ساقه باید حداقل قطر مداد باشد.
 3. برگهای پایین را کوتاه کنید. حداقل یک برگ کامل برای ساقه بگذارید.
 4. اگر بلافاصله قلمه را نمی کارید ، آن را در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید تا از افت رطوبت جلوگیری کند. اجازه ندهید که برش خشک شود.
 5. برای تسریع در ریشه زایی قلمه‌ها می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی استفاده کرد.

آماده سازی بسترکاشت شفلرا

در اینجا سه روش اساسی برای تحریک ریشه در برش وجود دارد:

 • سطح خاک را سوراخ کنید ، انتهای قلمه را درون مخلوط قرار دهید و خاک را در اطراف آن محکم کنید. در صورت تمایل ، انتها را به هورمون ریشه آغشته کنید تا به تحریک رشد ریشه کمک کند.
 • قلمه را در آب جوشیده سرد شده تمیز قرار دهید تا ریشه ظاهر شود.
 • انتهای آن را در یک حوله کاغذی بپیچید و آن را با یک نوار لاستیکی محکم کنید. به یاد داشته باشید که باید کاغذ را مرطوب نگه دارید!

کاشت شفلرا

این مراحل اختیاری را در نظر بگیرید:

 • برگهای باقی مانده از ساقه جدا کرده برای قلمه را نیز میتوانید برای ریشه دهی و قلمه های کوچک استفاده کنید.
 • از پودر ریشه زایی استفاده کنید باعث تسریع در امر ریشه دهی برگ میشود.

۸- کمی آب دهید تا خاک اطراف ساقه مهر و موم شود. اطمینان حاصل کنید که مخلوط کمی مرطوب باقی مانده است : بسیار مهم است که محیط آن نمناک یا خیلی خشک نباشد.

 1. به برش نور متوسط غیرمستقیم بدهید اما آفتاب مستقیم نداشته باشد. سطح کم نور باعث کاهش تعرق و کمک به تمرکز انرژی گیاه روی رشد ریشه می شود.
 2. رطوبت بالابرای کمک به رشد قلمه ها مهم است . اینکار از دست دادن آب از طریق برگها را به حداقل می رساند  که باعث می شود سیستم های گیاه به درستی کار کنند.

آسانترین راه برای بهینه سازی رطوبت ، قرار دادن قلمه ها در یک سینی مخصوص با یک پلاستیک شفاف است. 

۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن

پوشش پلاستیکی را روزانه بردارید تا رطوبت اضافی قلمه ها خارج شوند.

 1. قلمه های مرده یا پوسیده را بردارید.
 2. قلمه باید در حدود یک ماه جوانه بزند. گیاه هنگامی که رشد جدیدی را مشاهده می کنید آماده پیوند است. از گلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید -چون اگر گیاه در گلدان بزرگ قرار گیرد میزانآب و رطوبت خاک برای رشد به هم میریزد و باعث از بین رفتن قلمه ها میشود.

 تکثیر از طریق بذر

رشد جوانه های شفلرا از دانه زمان بیشتری می برد ، اما می توان این کار را انجام داد. فقط بذرها را از یک منبع معتبر خریداری کنید.

تکثیر شفلرا از طریق بذر

کاشت بذر شامل مراحل زیر است:

 • سینی جوانه زنی را با استفاده از خاک گلدان سبک تهیه کنید.
 • برای افزایش سرعت جوانه زنی ، بذرها را قبل از کاشت در آب گرم ۱۴۰ درجه فارنهایت (۶۰ درجه سانتیگراد) خیس کنید.
 • هر بذر شفلرا را در عمق دو سه چهار سانتی از سطح خاک بکارید.
 • کمی آب دهید خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نباشد.
 • دما را بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد حفظ کنید.
 • ظرف را در نور روشن ، غیر مستقیم و دور از آفتاب مستقیم قرار دهید.
 • جوانه زنی معمولاً از دو تا سه ماه طول می کشد.
 • به محض رسیدن نهال از پنج تا هفت سانت به گلدان های جداگانه انتقال دهید.

گیاه مادری چقدر باید بزرگ باشد؟

قلمه های ساقه را می توان از هر گیاه سالم تهیه کرد. فقط مطمئن شوید که به اندازه کافی شاخ و برگ در گیاه مادر موجود است تا به حالت طبیعی باقی بماند و خالی و بدون برگ بنظر نرسد.

گیاه شفلرا

احتمالاً تفاوتی در گیاه قابل توجهی که فقط چند قلمه از آن گرفته شده باشد ، مشاهده نخواهید کرد. یک گیاه سالم “آسیب” را به سرعت پوشش می دهد.

نحوه مراقبت از گیاهان شفلرا پس از تکثیر

اگر قلمه های شفلرا را در یک پوشش پلاستیکی قرار دهید میتواند بسیار موثر باشد  ، اما پس از دوماه از این مرحله خارج کنید و در شرایط عادی قرار دهید هرچند رطوبت هوا را ترجیح می دهند ، اما شفلرهای بالغ می توانند با شرایط کمتر از رطوبت بالا سازگار شوند.

پس از ایجاد سیستم ریشه ، قلمه را به گلدان جداگانه پیوند دهید. شاخه های بالای شاخه را برای تشویق شاخه زدن هرس کنید.

جوانه دهی قلمه شفلرا

بعضی از مواقع امکان این وجود دارد که گیاه شفلرای جدید برگهای خود را زرد کند و بریزد که این به احتمال آبیاری زیاد و خیس بودن خاک گلدان است.

گیاه شفلرا یک تغذیه کننده نسبتاً سنگین است ، اما با گیاهان جدید مثل شفلرای مادر کود دهی نکنید. کود را به نصف توصیه برچسب رقیق کنید. برنامه های کم مصرف ماهانه کود در طول فصل رشد ، حتی برای گیاهان بالغ نیز کافی است. مواد مغذی اضافی به رشد سریع گیاه جوان کمک نمی کند و می تواند به ریشه های حساس آسیب برساند.


آیا تکثیر انواع گیاهان شفلرا آسان است؟

انواع مختلفی از گیاه شفلرا وجود دارد ، اما گونه کوتوله گیاهان خانگی همه کاره و قابل کنترل را ایجاد می کند. ارقام متنوع دارای الگوهای رنگی زرد ، طلایی یا سفید هستند. همه آنها با درجه سختی یکسان تکثیر می شوند و از روشهای یکسان استفاده می کنند.

نکته مهم در مورد تکثیر گیاه شفلرا متنوع از طریق قلمه ها این است که اطمینان حاصل کنید در برگهایی که انتخاب می کنید مقداری تنوع رنگ وجود دارد. یک قلمه کاملاً سبز ممکن است بدون توجه به  تنوع گیاه مادری آن هم به یک گیاه سبز تبدیل شود.

برشی را انتخاب نکنید که کاملاً رنگی زرد داشته باشد: گیاه جدید برای تولید انرژی به فتوسنتز نیاز دارد ، بنابراین به برخی مناطق سبز حاوی کلروفیل نیاز دارد.

آیا گیاه شفلرا شما باید برای موفقیت در تکثیر سالم باشد؟

به عنوان یک قاعده ، شما فقط می توانید یک گیاه سالم را تکثیر کنید. تلاش برای انتشار نمونه بیمار به کمک به گیاه مادر  وسوسه انگیز است ، اما یک تمرین بیهوده است و به والدین نیز کمک نمی کند.

قلمه های ساقه از نظر مواد مغذی داخلی همان عناصر اصلی آن هستند: بنابراین کمبودها در گیاه جدید وجود دارد. این برش ناسالم ریشه نخواهد داد، بنابراین مشکلات بیشتر می شوند و به سرعت – و به شدت خود را نشان می دهند.

آیا گیاهان شفلرا تکثیر شده یکسان با گیاه مادر خواهند بود؟

تکثیر ساقه از تولید مثل غیرجنسی برای ایجاد یک کلون از گیاه شما استفاده می کند .نمونه های جدید از نظر ژنتیکی با پدر و مادر یکسان خواهد بود.

توجه داشته باشید که گیاهان با ژن های یکسان در صورت متفاوت بودن شرایط رشد ظاهری یکسان ندارند.

بذرها با تولید مثل جنسی تشکیل می شوند و گیاهی با ویژگی های هر دو والدین تولید می کنند. اگر گیاه شفلرا مورد علاقه خود را دارید که می خواهید آن را تکثیر کنید . قلمه های ساقه به طور کلی راهی است که باید طی کنید تا با رعایت نکات ذکر شده گیاهی شبیه تر به گیاه مادری تولید کنید.

چند قلمه از یک گیاه گرفته می شود؟

شما می توانید یک نمونه موجود را به صورت قلمه ای از بین ببرید و آن را به صورت یک گیاه برهنه  بگذارید ، اما اگر یک گیاه خانگی زینتی با ارزش است ، حتما به دقت آن را تکثیر کنید.

به همین دلیل زمان هرس یک فرصت عالی برای قلمه زدن است: هرس را به شکلی که می خواهید بزنید و ساقه های بریده شده را تکثیر کنید. به خاطر داشته باشید که این کار را در شروع فصل رشد برای بهترین نتیجه انجام دهید.

قلمه های ساقه جدید بعد چه مدت مستقل و سرحال می شود؟

چند هفته طول می کشد تا ریشه ها از یک قلمه جوانه بزنند و آنها بلافاصله رشد بالایی را شروع می کنند. بعد از دو یا احتمالاً سه ماه ، بیشترین موفقیت قلمه زدن گیاهان سالم و جدید است.

مشکلات متداول تکثیر گیاه شفلرا

خاک را به دقت کنترل کنید ، زیرا خطر اصلی قلمه های ساقه شما مسائل قارچی و عوامل بیماری زا مربوط به رطوبت است.

شاید به طور غیر مستقیم ، پلاستیک کشی یا چادر زدن قلمه های خود برای ایجاد رطوبت بالا به کاهش خطر پوسیدگی کمک می کند. قلمه ها کمتر در معرض خشک شدن هستند و محکم و سالم می مانند. همچنین ، خاک بدون آبیاری مکرر رطوبت بیشتری دارد.

تکثیر گیاه شفلرا صد در صد موفق نیست پس همیشه دو تا سه قلمه بگیرید که در صورت از بین رفتنشان یکی از آنها نهایتاً سالم باقی بماند و زحماتتان بدون نتیجه نماند.

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آبیاری کم ? و آبیاری زیاد? گلدانها به چه معناست؟(نحوه رفع هر دو)

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!