۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن

روشهایی آسان برای ایجاد رطوبت گیاهان آپارتمانی

فهرست محتوای این مقاله

گیاهان داخل سالن معمولاً از سطح رطوبت کمتری از خانه های ما به طور طبیعی بهره مند می شوند. این می تواند یک مشکل خاص در زمستان باشد که گرمایش را روشن و پنجره ها را ببندیم. این مقاله چند روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخلی به شما نشان می دهد تا محیط دلپذیری برای آنها و شما ایجاد کند.

چگونه می توان رطوبت گیاهان داخلی را افزایش داد : با دسته بندی گیاهان در یکدیگر ، غبارآلود کردن آنها ، استفاده از مرطوب کننده هوا یا استفاده از سینی رطوبت ، رطوبت گیاهان خانگی را افزایش دهید. قرار دادن گیاهان در حمام یا پرورش آنها در تراریوم یا گلخانه داخلی نیز می تواند بسیار کمک کند.

گزینه های زیادی برای افزایش رطوبت برای گیاهان داخلی وجود دارد. این به رشد گیاهان خانگی شما کمک می کند و همچنین می تواند برای شما مفید باشد ، زیرا سطح رطوبت متوسط ​​بسیار راحت تر از رطوبت کم است. ادامه مطلب را بخوانید و من توضیح می دهم که چرا افزایش رطوبت برای گیاهان خانگی شما مناسب است و چگونه می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن

این ۱۰ گزینه ساده برای افزایش رطوبت برای گیاهان آپارتمانی به راحتی امکان پذیر است .چه یک گیاه آپارتمانی داشته باشید و چه یک خانه پر از گیاه در هر دو حالت جواب می دهد.

۱.گیاهان خود را گروه بندی کنید

گیاهان آب را از طریق منافذ ریز موسوم به روزنه از برگ خود از دست می دهند ، در فرآیندی به نام تعرق. این بخار آب در مجاورت گیاه بلافاصله وارد هوا می شود و باعث افزایش رطوبت محلی می شود. با گروه بندی گیاهان با هم ، میزان تعرق افزایش می یابد و سطح رطوبت به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

رطوبت دادن به گیاهان-رطوبت گیاهان خانگی

آیا تا به حال به مرکز باغ رفته اید و رطوبت هوا را احساس کرده اید. خوب ، این تا حدودی به دلیل تعرق همه گیاهان در نزدیکی هم است. یک راه عالی و طبیعی برای افزایش رطوبت.

اشکال اینجاست که شما باید گیاهان زیادی را در یک منطقه داشته باشید. اغلب این کار عملی یا مطلوب نیست. شاید شما نمی خواهید ۲۰ گیاه در آشپزخانه خود داشته باشید ، اما فقط دوست دارید یکی دو گیاه کمی سبز اضافه کنید.

 ۲.گیاهان خانگی خود را غبارآلود کنید

اولین گزینه ای که بسیاری از مردم برای افزایش رطوبت گیاهان داخلی خود فکر می کنند ، غبارآلود کردن آنها است. با استفاده از یک بطری اسپری ساده می توانید آب را اطراف گیاهان خانگی خود را اسپری کرده و یا مستقیماً روی گیاهان اسپری کنید.

مقداری از رطوبت به طور مستقیم بخار می شود و باعث افزایش رطوبت می شود ، در حالی که بیشتر آن روی برگ های گیاهان و سطوح اطراف آن قرار می گیرد. این رطوبت به آرامی تبخیر می شود و باعث افزایش رطوبت محلی برای چندین ساعت می شود.

اسپری کردن گلها-رطوبت گیاهان خانگی

این روش سریع و آسان است ، اما فقط برای چند ساعت افزایش سطح رطوبت را فراهم می کند ، بنابراین شما باید فرآیند را در صورت نیاز تکرار کنید. علاوه بر این ، مقدار زیادی از آب به شاخ و برگ گیاهان ختم می شود که می تواند خطر بیماری های قارچی و باکتریایی ، به ویژه در گیاهان حساس را افزایش دهد.

انواع اسپری آب پاش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

در نتیجه پیشنهاد می شود غبارپاشی گیاه صبح زود انجام شود تا تمام رطوبت اضافی بر روی برگ گیاه قبل از فرا رسیدن شب از بین برود زیرا این تنها کاری است که اگر از این روش استفاده می کنیم بتوانیم گیاه را در سلامت کامل حفظ کرده و خطر ابتلای گیاه به بیماری ها را کاهش دهیم

۳. از دستگاه رطوبت ساز یا بخور استفاده کنید

رطوبت ساز یک گزینه بسیار ساده برای افزایش سریع رطوبت گیاهان خانگی است.

گزینه نهایی بدون سر و صدا برای افزایش رطوبت برای گیاهان خانگی تهیه مرطوب کننده برقی است. اینها می توانند نسبتاً کوچک و گسسته باشند و با روشن یا خاموش شدن می توانند سطح مناسب رطوبت را در یک اتاق برای شما و گیاهان ایجاد کنند.

با استفاده از برخی از رطوبت سازها ، می توانید آنها را تنظیم کنید تا سطح رطوبت خاصی را حفظ کنند یا فقط در ساعات خاصی از روز کار کنند.

دستگاه بخور سرد گیاهان-رطوبت گیاهان خانگی

استفاده از دستگاه رطوبت ساز فقط برای گیاهان خانه شما نیست ، اما فوایدی نیز برای شما و خانواده تان دارد.

انواع بخورسرد را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

وجود این دستگاه ها در خانه نه تنها برای گیاهان سودمند است بلکه با فرا رسیدن فصل زمستان و خشک شدن هوای داخل خانه، بسیاری از افراد دچار خارش و خشکی پوست می شوند که وجود این دستگاه ها در خانه تا حد بسیار زیادی از موارد گفته شده برای افراد جلوگیری می کند.

استفاده از این روش تامین رطوبت گیاهان خانگی بسیار آسان بوده و نتیجه ی رضایت بخشی را برای گیاهان آپارتمانی دارد.

۴. گیاهان خانگی را در حمام خود قرار دهید

به مرطوب ترین اتاق خانه خود فکر کنید ( بیشتر مردم به حمام خود فکر می کنند.) حمام ها به طور کلی مکان مناسبی برای گیاهان آپارتمانی هستند و گیاهانی که نیاز به رطوبت بالا دارند در این شرایط رشد می کنند.

در این روش تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی زمانی که حوله یا حوله های مرطوب در حمام خانه وجود دارد رطوبت موجود در آنها برای چندین ساعت تا زمانی که به طور کامل خشک شوند، می تواند سطح رطوبتی بالایی را برای گیاه فراهم کند.

از جمله گیاهان مناسب برای قرار دادن در حمام خانه می توان به گل ارکیده، گل آنتوریوم، اسپاتی فیلوم و … اشاره نمود.

۵. از یک سینی سنگریزه استفاده کنید

سینی سنگریزه یک روش ساده برای افزایش رطوبت محلی برای یک یا تعداد کمی از گیاهان در یک مکان خشک است. تنها چیزی که شما نیاز دارید یک زیر گلدانی که تقریبا دو برابر قطر پایه گلدان گیاه است یا در حالت ایده آل کمی بزرگتر است.

زیر گلدانی باید حداقل ۱۰ سانتی متری عمق داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که آب موجود در آن به سرعت تبخیر نمی شود.  از سنگریزه های تقریباً یکسان در کف سینی پراکنده کنید تا زمان آبیاری زیر گلدانی، آب روی سطح سنگ ریزه ها قرار بگیرد.

گلدان گیاهان خانگی خود را بر روی سنگریزه ها قرار دهید تا خاک گلدان آب جذب نکند.

در این حالت آب زیر گلدانی به آرامی تبخیر شده و رطوبت محیطی را برای گیاه آپارتمانی شما افزایش می دهد به شکلی که تنها محل نگهداری گیاه دارای رطوبت بوده و سایر نقاط خانه از رطوبت برخوردار نخواهد بود.

سنگ ریزه برای گلدان-رطوبت گیاهان خانگی

آب به آرامی در هوای اطراف گیاه شما تبخیر می شود و رطوبت محلی را افزایش می دهد ، در حالی که بر میزان رطوبت بقیه خانه شما تأثیر قابل توجهی نمی گذارد.

اشکال اصلی این روش این است که در اطراف گیاه گیاهان شما یک استخر ثابت آب ایستاده وجود خواهد داشت. این می تواند خطر ابتلا به بیماری های قارچی یا باکتریایی در گیاهان شما را افزایش دهد و گاهی باعث جذب آفات شود.

با این حال ، به عنوان یک راه حل سریع و ساده ، این است که هر بار گیاهتان را از موارد اشاره شده بررسی کنیدتا خطری سلامتی گیاه را تهدید نکند.

۶. شستشوی گیاه در حمام

استفاده از این روش تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی نه تنها باعث شستشوی برگ های گیاه می شود که اتفاقا برای سلامتی گیاه بسیار مفید است بلکه آغشته کردن شاخه و برگ گیاهان و همچنین خاک گلدان با آب، باعث تبخیر موضعی رطوبت در روزهای آینده شده که می تواند برای مدتی رطوبت لازم را برای گیاه شما فراهم کند.

۷. از تراریوم استفاده کنید

تراریوم ها برای طراحی و ساخت بسیار سرگرم کننده هستند و جای تعجب نیست که در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند. تراریوم ها این قابلیت را دارند که باز و یا بسته شوند در نتیجه می توانند در فضای مربوطه، سطح متوسط و یا سطح بالای رطوبتی را برای گیاه فراهم کنند.

تراریوم های بسته سطح رطوبت فوق العاده بالایی دارند و برای همه گیاهان خانگی مناسب نیستند ، اما مطمئناً نیازی به نگرانی در مورد رطوبت ناکافی نخواهید داشت ، زیرا هوا در این محیط کاملاً با بخار آب اشباع خواهد شد.

تراریوم-رطوبت گیاهان خانگی

در مقابل ، تراریوم های باز دهانه بزرگی دارند تا هوا از خارج تراریوم با داخل تراریوم آزادانه گردش کند. با این حال ، دیواره های شیشه ای مقدار قابل توجهی رطوبت در هوا را به دام می اندازند و تهویه را کاهش می دهند ، که باعث افزایش سطح رطوبت می شود.

 در مورد آموزش ساخت تراریوم و گلهای مناسب تراریوم مقاله زیر را بخوانید:

تراریوم یا باغ شیشه ای

۸. روش دو گلدان

روش دو گلدان یک روش مجزا برای افزایش سطح رطوبت برای یک گیاه خانگی است ، بدون اینکه زیبایی و محل گیاه شما را به خطر بیندازد.

گلدان فعلی گیاه آپارتمانی را در گلدانی قرار دهید که گلدان جدید به لحاظ سایز، ۳ الی ۵ سانتی متر بزرگتر از گلدان فعلی گیاه باشد. شکاف را با خزه پر کنید و خزه را با آب خیس کنید. خزه آب را نگه داشته و در طی چند روز به آرامی خشک می شود و بخار آب را در هوا در اطراف گیاهان آزاد می کند.

روش دو گلدان-رطوبت گیاهان خانگی

آنچه که در این روش تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی مهم بوده آن است که هر دو گلدان دارای سوراخ های زهشکی باشند تا از تجمع آب جلوگیری شده و گیاه در معرض هجوم بیماری ها قرار نگیرد.

انواع گلدان را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

۹. خشک کردن لباسهای مرطوب در مجاورت گلها

هنگامی که لباس های خود را شستشو می دهید می بایست محلی را برای خشک کردن لباس ها اختصاص دهید. برای به کار بردن این روش تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی می توانید با طراحی یک قفسه در نزدیکی گیاه خود، رطوبت مناسب را برای گیاه از خشک شدن مدت دار لباس ها فراهم کنید.

رطوبت لباس در اتاق-رطوبت گیاهان خانگی

آب تبخیر شده از لباس شما سطح رطوبت هوا را افزایش می دهد و گیاهان می توانند از آن بهره مند شوند.

۱۰. گیاهان خود را با پلاستیک بپوشانید

اگرچه جذاب ترین راه برای افزایش رطوبت گیاهان داخل منزل نیست ، اما پوشاندن یک گیاه آپارتمانی با کیسه پلاستیکی شفاف ، محیطی بسیار مرطوب برای گیاه شما ایجاد می کند. این می تواند به ویژه برای کمک به یک گیاه بسیار حساس مانند سرخس از طریق یک زمستان خشک در داخل خانه مفید باشد.

شما می توانید تعدادی از چوب های چوبی را در گلدان گیاهان خانگی قرار دهید تا پلاستیک را از اکثر شاخ و برگ ها دور کند. مراقب تشکیل میعان بیش از حد در کناره های کیسه باشید و اگر این را می بینید هر از گاهی پلاستیک را باز کنید تا بخار زیادی خارج شود.

کشیدن پلاستیک برای گل-رطوبت گیاهان خانگی

علاوه بر این ، از آنجا که این باعث ایجاد محیطی مانند گلخانه کوچک می شود ، اگر گیاه خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب بگذارید ، اوضاع بسیار گرم می شود. اطمینان حاصل کنید که گیاه شما در نور غیر مستقیم نگه داشته می شود تا از دمای بیش از حد بالا جلوگیری کند.

علائمی که گیاهان شما به رطوبت بیشتر نیاز دارند چیست؟

بعد از این همه صحبت در مورد افزایش سطح رطوبت برای گیاهان داخلی شما ، فکر می کنم خوب باشد که توضیح دهم چرا بسیاری از گیاهان به سطح رطوبت بیشتری نیاز دارند.

منشا بسیاری از گیاهان آپارتمانی مناطق گرمسیری است و به همین علت می باشد که این گیاهان به راحتی با دمای خانه و شرایط نوری آن سازگار می شوند.

از سویی دیگر این گیاهان به لحاظ ژنتیکی عادت به رطوبت محیطی بالا دارند که اغلب در محیط برای آنها وجود ندارد در نتیجه می بایست برای حفظ سلامتی و شادابی گیاه رطوبت مناسب را برای آنها فراهم کنیم.

گیاهانی که از محیط طبیعی خود خارج شده و در شرایط خشک و داخلی قرار می گیرند می توانند به زودی علائم استرس را نشان دهند.

اگر  بدانید به دنبال چه چیزی هستید می توانید شرایط را تنظیم کرده و به رشد گیاهان خود کمک کنید. در اینجا ۸ علامت رایجی است که گیاهان خانگی شما به میزان رطوبت بالاتر نیاز دارند را توضیح می دهم.

نوک و لبه های برگ قهوه ای: بیشتر رطوبت گیاه از طریق برگها از بین می رود. در شرایط خشک ، میزان تعرق و تبخیر بیشتر خواهد بود. لبه های ظریف برگ حساس ترین هستند و در شرایط رطوبت کم به راحتی رنج می برند و قهوه ای می شوند. نکات برگ قهوه ای یک مشکل رایج برای گیاهان آپارتمانی است. رطوبت کم و مشکلات آبیاری دو دلیل عمده هستند.

برگهای زرد: برگهای زرد نشانه تنش گیاه است که می تواند به دلایل مختلفی باشد. دیدن افزایش سریع تعداد برگ های زرد در گیاه شما را مجبور می کند که تمام مراقبت ها از جمله میزان رطوبت را مرور کنید.

برگ های ترد و خشک: میزان رطوبت کم باعث خشک شدن بیش از حد برگ ها می شود و گاهی اوقات قادر به رطوبت کافی نیستند و ترد و خشک می شوند. این یک علامت هشدار دهنده است و باید سریعاً رفع شود.

جوانه ها قبل از باز شدن می ریزند: جوانه ها و گل های بسیاری از گیاهان نسبت به میزان رطوبت کم حساس ترین هستند.

جوانه ها رشد نمی کنند: اگر گیاهان دچار تنش شوند ، بسیاری از آنها از گل دادن خودداری می کنند و استرس ناشی از رطوبت کم می تواند در درجه اول از گلدهی گیاهان خانگی شما جلوگیری کند.

گلها به زودی پس از باز شدن پژمرده می شوند: هوای خشک باعث افزایش تبخیر و از بین رفتن آب می شود و ممکن است در رطوبت کم شکوفه های شما زودتر پژمرده شوند.

شاخ و برگ پژمردگی: پژمردگی عمومی شاخ و برگ اغلب به کم آبی ریشه منجر می شود ، اما می تواند به دلیل رطوبت کم با وجود خاک مرطوب هم امکانپذیر باشد.

نیاز به آب بیشتر: ممکن است متوجه شوید که گیاهان خانگی در شرایط رطوبت کم به آب بیشتری نیاز دارند. از آنجایی که میزان تعرق و تبخیر بیشتر است ، برای سالم نگه داشتن گیاه به آب بیشتری نیاز است.

انواع قارچ کش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

بهترین سطح رطوبت برای گیاهان چیست؟

بیشتر گیاهان خانگی در سطح رطوبت ۵۰-۶۰٪ رشد می کنند. اگر بتوانید به این سطح رطوبت برسید ، بیشتر گیاهان با موفقیت سازگار می شوند و سالم می مانند.

تعداد کمی از گیاهان خانگی وجود دارد که برای رشد به رطوبت بسیار بالایی نیاز دارند ، اما تعداد زیادی از آنها در شرایط بسیار خشک بسیار بهتر عمل می کنند. در نتیجه متناسب با گیاهتان رطوبت محیط را تنظیم کنید.

آیا رطوبت زیاد برای گیاهان مضر است؟

مشکل اصلی بیماری است. سطح بیش از حد زیاد رطوبت برای نوع نامناسب گیاه می تواند فاجعه بار باشد ، و خطر بیماری باکتریایی و قارچی را بسیار افزایش می دهد.

بسیاری از باکتریها و قارچ ها در شرایط رطوبت بالا ، به ویژه در شرایط تهویه ضعیف ، رشد و تکثیر می یابند. این امر می تواند باعث شیوع بسیار سریع بیماری در گیاهان خانگی شود.

اگر گیاهان خانگی شما در شرایط بسیار مرطوبی رشد می کنند ، باید اطمینان حاصل کنید که این شرایط ایده آل برای گیاه خاص است. علاوه بر این ، باید اطمینان حاصل کنید که تهویه مناسب است ، زیرا هوای متحرک خطر بیماری را بسیار کاهش می دهد.

بدیهی است که شما نمی خواهید از داخل خانه جریان همیشگی هوا از پنجره در گذر باشد ، اما گهگاه باز کردن یک پنجره یا استفاده از فن برقی در صورت نگرانی می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

آیا گیاهان خانگی رطوبت را افزایش می دهند؟

گیاهان خانگی بخار آب را از روزنه روی برگهای خود آزاد می کنند. این باعث افزایش رطوبت محلی در محل رشد آنها می شود. بنابراین اگر با سطح رطوبت کم در خانه خود دست و پنجه نرم می کنید ، در واقع نگهداری از گیاهان خانگی گزینه بسیار خوبی است.

گیاهان خانگی با رطوبت کم

اگر ایده افزایش سطح رطوبت در خانه خود را دوست ندارید ، یا اگر شرایط کم رطوبت را ترجیح می دهید ، هنوز هم می توانید از مزایای رشد گیاهان داخل منزل بهره مند شوید. گیاهان خانگی زیر در شرایط کم رطوبت رشد می کنند.

 • آلوئه ورا
 • بنت قنسول
 • پپرومیا
 • فیکوس
 • کاکتوس
 • گل یشم
 • مرجان مینیاتوری
 • آشوریا
 • گل لیندا
انواع گیاه لیندا را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

گیاهان خانگی با رطوبت بالا

گیاهان زیر در شرایط رطوبت بالا بسیار بهتر عمل خواهند کرد. اگر این گیاهان را نگهداری می کنید ، قطعاً باید سطح رطوبت را کنترل کرده و از برخی از تکنیک هایی که قبلاً برای کمک به حفظ سطح رطوبت خوب استفاده کردیم ، استفاده کنید.

 • بگونیا رکس
 • فیتونیا
 • کالاتیا
 • ارکیده(برخی از گونه ها)
 • بابا آدم
 • مارانتا
 • بامبو خوش شانس
 • سرخس بوستون
 • دیفن باخیا
انواع دیفن باخیا را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

نحوه بررسی رطوبت داخلی

اگر گیاهان خانگی را در خانه نگهداری می کنید ، قطعاً توصیه می کنم یک رطوبت سنج و دماسنج برقی ارزان انتخاب کنید. این دستگاه های بسیار مقرون به صرفه به شما نمایشی دیجیتالی از دما و میزان رطوبت فعلی و همچنین نمایش زیاد و یا  پایین دما و رطوبت از آخرین تنظیم مجدد دستگاه را می دهند.

برای خرید انواع رطوبت سنج مناسب گیاهان آپارتمانی از لینک دیجی کالا در زیر استفاده کنید:

انواع دماسنج و رطوبت سنج گلخانه ای را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

استفاده از این موارد به شما این امکان را می دهد تا مکان مناسب خانه خود را برای تعدادی از گیاهان آپارتمانی خود پیدا کنید و اقدامات لازم را برای تنظیم شرایط در صورت لزوم انجام دهید.

امیدوارم این مقاله در مورد افزایش رطوبت برای گیاهان خانگی خود مفید واقع شده باشید. هیچ راهی برای انجام این کار وجود ندارد . اما من قطعاً توصیه می کنم سطح رطوبت در خانه خود را کنترل کنید و آنها را از هر راهی که برای شما و گیاهان بهتر است تنظیم کنید.

اگر می خواهید گیاهان خانگی شما در تمام طول سال رشد کنند و شگفت انگیز به نظر برسند ، لطفاً بقیه مقالات ما را بررسی کنید. این سایت پر از اطلاعات عالی برای کمک به شما در پرورش گیاهان آپارتمانی شگفت انگیز و تبدیل شدن به یک باغبان بهتر است.

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل
گیاهان آپارتمانی گران قیمت

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!