آبیاری کم ? و آبیاری زیاد? گلدانها به چه معناست؟(نحوه رفع هر دو)

آبیاری کم و زیاد

فهرست محتوای این مقاله

آبیاری بیش از حد در مقابل کم آبی – نحوه رفع هر دو به راحتی

آبیاری بیش از حد یکی از رایج ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی است. اما تشخیص تفاوت بین یک گیاه با آب و کم آب دشوار است. اگر می خواهید گیاهان خانگی خود را رونق ببخشید ، دانستن اینکه آیا بیش از حد در مقابل کم آبی هستید ، ضروری است. این مقاله توضیح می دهد که چگونه به راحتی تفاوت بین این دو را تشخیص داده و به شما نشان می دهد که چگونه هر دو را برطرف کنید.آبیاری گیاهان

گیاهان کم آب باعث خشک شدن برگها ، نوک قهوه ای ، ریزش برگ ، پژمردگی و پیچ خوردگی برگ می شوندخاک احساس خشکی می کند اما بعد از آبیاری گیاه بهبود می یابدآبیاری زیاد باعث زردی برگها ، نوک قهوه ای ، پژمردگی علی رغم خاک مرطوب و همچنین علائم کم آبی در صورت شروع پوسیدگی ریشه می شود.

 آبیاری گلدان-آبیاری گیاهان

این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در مورد آبیاری یا کم آبیاری گیاه کار کنید . همچنین نحوه جلوگیری از هر دو مورد را توضیح دهید. من توضیح می دهم که چرا هر دو برای گیاهان آپارتمانی مضر است . چگونه می توان گیاهی را که با مشکل روبرو است اصلاح کرد و گیاهان آپارتمانی را به دسته بندی گیاهان کم آب و پرآب تقسیم کنم.آبیاری گیاهان

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

نشانه هایی از آب بیش از حد در مقابل کم آب

 

نشانه های آبیاری بیش از حد علائم کم آبی
زرد شدن برگهای پایین برگهای جدید بسیارکوچک
برگهای جدید نوک قهوه ای ایجاد می کنند نوک قهوه ای که روی بسیاری از برگها تأثیر می گذارد
رشد گیاه متوقف می شود رشد آهسته و برگهای ریزتر
پژمردگی که بعد از آبیاری برطرف نمی شود پژمردگی که پس از آبیاری بهبود می یابد
بوی گندیدگی از خاک خاک خشک
ریشه های مشکی ، سیاه / قهوه ای برگها احساس کاغذی و نازکی می کنند
ادم برگ در مراحل اولیه(تاول هایی روی برگ) مقداری زردی و به دنبال آن برگهای قهوه ای می شوند
پیچش یا حلقه زنی برگ ممکن است رخ دهد پیچش یا حلقه زنی برگ زودتر اتفاق می افتد

گیاه من چه اشتباهی دارد؟ – آبیاری بیش از حد در مقابل کم آبی آبیاری گیاهان

 

اگر گیاه شما خوشحال نیست ، اما مطمئن نیستید که بیش از حد آبیاری شده یا کم آبی شده است ، مهمترین کاری که باید در ابتدا انجام دهید ، احساس خاک است. یک گیاه زیر آب همیشه خاک خشک خواهد داشت. کم آبی ناشی از کمبود کامل آب است.

اگر گیاه شما فقط علائم کم آبی را نشان داد . همانطور که در بالا توضیح داده شد ، و خاک احساس خشکی می کند ، شما باید گیاه خود را آبیاری کنید . در طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده نحوه واکنش آن را مشاهده کنید. گیاه کم آب با بهبودی از پژمردگی و بسیار سالم به سرعت پاسخ خواهد داد.

اگر گیاه علائم آبیاری بیش از حد و کم آبی داشته باشد ، احتمال دارد بیش از حد آبیاری شودخسارت ناشی از آبیاری بیش از حد به دلیل طولانی بودن شرایط مرطوب ایجاد می شود. اما خسارت مدت ها پس از خشک شدن خاک همچنان وجود دارد.

به جای اینکه بخواهید گیاه خود را آبیاری کنید و ببینید چگونه واکنش می دهد ، باید شرایط گیاه را که رشد کرده است با دقت بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید مطمئن شوید که مشکل چیست.

آبیاری بیش از حد چیست؟

آبیاری بیش از حد اصطلاحی است که برای توصیف گیاهی استفاده می شود که در خاک هوادهی ضعیف رشد کرده است ، که معمولاً به دلیل شرایط مرطوب و مرطوب است. آبیاری بیش از حد می تواند به دلیل آبیاری زیاد یا رشد گیاهان در شرایطی باشد که منجر به مرطوب ماندن خاک برای مدت زمان طولانی یا تخلیه ضعیف آن شود.

خیس بودن خاک-آبیاری گیاهان

علائم آبیاری بیش از حد به دلیل عدم توانایی ریشه گیاه برای زنده ماندن به اکسیژن رخ می دهد. این اغلب یادآور می شود که مردم می دانند ریشه اکثر گیاهان برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند . با این حال ، تأمین مداوم هوای اکسیژنه منتقل شده از طریق فضاهای هوای خاک برای تنفس آنها ضروری است.

تنفس گیاه فرایندی است که در آن گیاهان از قندهای تولید شده توسط فتوسنتز ، همراه با اکسیژن ، برای تولید و رشد گیاه استفاده می کنند.

بدون تأمین اکسیژن مداوم ، ریشه ها اساساً گرسنگی می کشند و باعث می شوند که آنها نتوانند به درستی کار کنند ، آب و مواد مغذی بقیه گیاه را تأمین کنند و در برابر بیماری ضعیف و آسیب پذیر باشند.

چگونه تشخیص  دهید که گیاه را بیش از حد آبیاری می کنید؟

 

ریشه های ناسالم قادر به تأمین مواد مغذی برگ نیستند و باعث زرد شدن آنها می شود. فراوانی اولیه آب می تواند باعث تاول زدگی و ورم برگ شود ، اما این به زودی جای خود را به کمبود آب می دهد زیرا ریشه ها شروع به مبارزه می کنند و نمی توانند آب و مواد مغذی را به گیاه برسانند. نوک برگها ، خصوصاً برگهای جوان بیشتر در معرض خشکسالی هستند و ابتدا قهوه ای می شوند.

سایر برگها کم آب ، کاغذی و نازک می شوند. از آنجا که در شرایط عادی برگها مقادیر قابل توجهی از دست دادن آب را بر عهده دارند ، بسیاری از گیاهان در تلاش برای صرفه جویی در مصرف آب ، برگهای خود را حلقه می کنند یا آنها را می ریزند.

آبیاری زیاد و زرد شدن برگها-آبیاری گیاهان

چگونه می توان از آبیاری بیش از حد جلوگیری کرد

 

برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد گیاهان ، چندین روش ساده اما مهم وجود دارد.

 • از روشنایی مناسب اطمینان حاصل کنید– گیاهان خیلی سریعتر رشد می کنند و وقتی نور خوبی دارند از آب موجود در خاک سریعتر استفاده می کنند. حتی گیاهان “کم نور” نیز در شرایط روشن بهتر عمل می کنند.
 • از خاک خوب زهکشی استفاده کنید– برای کمک به زهکشی و هوادهی ، مواد غیر آلی را به خاک گلدان خود اضافه کنید ، مانند پرلیت ، کوکوپیت، شن یا پوکه. هنگام آبیاری ، آب باید بلافاصله در خاک فرو رود.
 • از دمای خنک خودداری کنید– تبخیر و رشد گیاه در دمای گرمتر افزایش می یابد و باعث افزایش مصرف آب می شود.
 • از گلدانهایی استفاده کنید که فقط به اندازه کافی بزرگ باشند– خشک شدن گلدانهای بزرگ با خاک بیشتر پس از آبیاری طولانی تر خواهد شد. قرار دادن گیاهان در یک گلدان راحت اطمینان حاصل می کند که آنها از تمام آب موجود در خاک به طور منطقی به سرعت استفاده می کنند.
 • گلدان هایی با سوراخ های زهکشی زیاد انتخاب کنید– مطمئن شوید که سوراخ های زهکشی درست در پایین گلدان قرار دارند. در صورت نیاز سوراخ های تخلیه بیشتری ایجاد کنید.
 • همیشه قبل از آبیاری بررسی کنید – قبل از آبیاری ، رطوبت خاک ، وزن گلدان و علائم تنش آب را بررسی کنید. این نکات را دنبال کنید تا مطمئن شوید فقط در صورت لزوم گیاهان خود را آبیاری می کنید.
 • استفاده از گلدان های متخلخل را در نظر بگیرید– گلدان های سفالی متخلخل هستند و آب را از طریق دیواره های خود از دست می دهند و باعث می شود تا زمان خشک شدن خاک کاهش یابد.

نحوه رفع آبیاری زیاد

 

مهمترین چیز شناسایی علائم اولیه و ایجاد برخی تغییرات در شرایط رشد گیاه شما است ، همانطور که در بالا توضیح داده شد.

اگر گیاه شما با علائم آبیاری زیاد دست و پنجه نرم می کند . یا فکر می کنید گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده است ، باید اقدامات قابل توجهی را برای اصلاح گیاه انجام دهید. فقط کافی است این مراحل را دنبال کنید تا گیاه شما دوباره به حالت اولیه بازگردد.

 • گیاه خود را به آرامی از گلدان بلغزانید.
 • ریشه ها را به دقت بازرسی کنید. ریشه های پوسیده سیاه / قهوه ای ، شکننده ، لجن دار و ممکن است بوی بدی داشته باشند. ریشه های سالم باید قهوه ای یا رنگ روشن و لمس آن محکم باشند.
 • تمام ریشه های پوسیده را با قیچی هرس استریل هرس کنید. بعد از آن مراقب باشید که قیچی را عقیم کنید تا از انتقال اشکالات ناخوشایند به گیاهان دیگر جلوگیری کنید.
 • اگر پوسیدگی ریشه را تشخیص داده اید ، تمام خاک گیاه را از بین ببرید. با انگشتان خود را به آرامی برداشته و باقیمانده را بشویید.
 • سمپاشی ریشه ها را با اسپری هیدروژن پراکسید رقیق در نظر بگیرید. این برای گیاه بی ضرر است ، اما به از بین بردن عوامل بیماری زا کمک می کند.
 • گیاه خود را در یک گلدان تمیز و خاک تازه و خوب زهکشی کنید.
 • در مورد شرایط مراقبت از گیاه خود که بیشتر دوست دارد بخوانید و سعی کنید به این موارد پایبند باشید. روشنایی متوسط ​​بهتر از کم یا زیاد است تا زمانی که گیاه شما بهبود یابد.

پوسیدگی ریشه-آبیاری گیاهان

کم آبی چیست؟

 

آبیاری کم نتیجه تأمین نکردن آب کافی برای تأمین نیاز گیاه شما و حفظ سلامت آن است. آبیاری کم می تواند به دلیل عدم تأمین آب کافی گیاه شما باشد ، یا به دلیل از دست دادن بیش از حد آب از گیاه به دلیل شرایط رشد آن باشد.

چگونه می توانید بفهمید که گیاه را کم آب می کنید؟

 

در حالی که به راحتی می توان فکر کرد که یک گیاه با آب کم از زیر آب رنج می برد ، اما شناسایی یک گیاه با آب بسیار آسان است. به دنبال برگهای خشک ، کاغذی ، نوک برگهای قهوه ای ، پیچش یا حلقه زدن برگ ، پژمردگی و رشد آهسته باشید.

اگرچه برخی از علائم بیش از حد آبیاری در مقابل کم آبی هم پوشانی وجود دارد ، اما یک راه آسان برای اطمینان از اینکه مشکل چیست وجود دارد. یک گیاه کم آب فقط باید علائمی داشته باشد که نشان دهنده کمبود آب باشد. یک گیاه با آبیاری زیاد غالباً علائم هر دو را خواهد داشت و همین امر باعث می شود تا کمی گیج کننده باشد.

اگر زمان کمتری برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی خود داشته باشید یا برای مدت طولانی از خانه دور باشید و قادر به آبیاری گیاهان خانگی نباشید ، علت در کم آبی اتفاق می افتد.

چگونه می توان از کم آبی رفتن جلوگیری کرد؟

 

یک بار دیگر ، چند اقدام آسان وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر زیر آب رفتن گیاهان انجام دهید.

 • اطمینان حاصل کنید که گیاه شما جایی برای ریشه ندارد– اکثر گیاهان پس از چند سال گلدانهای خود را با ریشه پر می کنند.به این معنی که آب موجود خیلی سریع مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه خود را به آرامی از گلدان خارج کرده و در صورت ریشه زدن ، دوباره در یک ظرف کمی بزرگتر قرار دهید.
 • از گرماي زياد و يا از رسوبات گرم خودداري كنيد– شرايط گرم و يا گرماي گرم مي تواند تبخير از خاك و تعرق گياه را تا حد زيادي افزايش دهد.این ممکن است منجر به خشک شدن خاک فقط پس از یک یا دو روز شود. سعی کنید هر چند روز یک بار خاک را بررسی کنید تا بررسی کنید که چه زمانی ممکن است گیاه شما دوباره آبیاری شود.
 • آبیاری نادرست– اطمینان حاصل کنید که هنگام آبیاری گیاهان ، خاک را کاملاً خیس کرده و اجازه دهید آب اضافی آن تخلیه شود. گاهی اوقات آب بدون جذب شدن می تواند از طریق خاک خشک عبور کند. ممکن است بالای خاک احساس مرطوب شود ، اما آیا ریشه ها نوشیدنی خوبی خورده اند؟
 • شرایط خشک– رطوبت کم تبخیر و اتلاف آب را بسیار افزایش می دهد. افزایش رطوبت را با استفاده از یکی از این روش ها در نظر بگیرید تا از بین رفتن آب کاهش یابد.
 • انتخاب اشتباه خاک– خاک با مواد آلی کمی ممکن است خیلی خوب تخلیه شده و به سرعت خشک شود. انواع مختلف گیاهان ترجیحات مختلفی نسبت به میزان خوب زهکشی یا نگهداری رطوبت خاک خود دارند.
 • آبیاری گیاهان خود را فراموش کنید– گاهی اوقات یادآوری آبیاری گیاهان خانگی دشوار است. فکر می کنم همه ما هر از گاهی گیاهی پژمرده پیدا می کنیم کهآبیاری آن را فراموش کرده ایم. سعی کنید به طور معمول هر چند روز یک بار چک سریع به گیاهان بزنید و به گیاهانی که به آب نیاز دارند آب دهید.
 • گلدان های خود آبیاری ، گلهای آبیاری یا از شخص دیگری بخواهید که گیاهان شما را آبیاری کند– اگر در تعطیلات هستید یا مدتی از خانه دور هستید ، گزینه های زیادی برای آبیاری گیاهان وجود دارد . برای شکوفایی گیاهان خود ازاین ترفند ها استفاده کنید.
 • تغییرات فصلی– استفاده از آب گیاه به طور چشمگیری از زمستان به تابستان تغییر می کند. گیاهی که در زمستان هر دو هفته یکبار باید آبیاری شود ، ممکن است در تابستان هر ۴روز یکبار آبیاری بخواهد. این تغییر به دلیل انتقال از زمستان به بهار و فصل رشد و جوانه زنی گیاه طبیعی و لازم است.

آیا برگ های زرد به معنای آبیاری بیش از حد هستند یا کم آبی ؟

 

برگهای زرد به معنی کلروز است که تجزیه کلروفیل درون برگهاست. آبیاری بیش از حد به طور کلاسیک باعث ایجاد برگهای زرد می شود ، که معمولاً از قسمت پایین برگ در بیشتر گیاهان شروع می شود. آبیاری کم همچنین می تواند باعث زردی برگ های گیاه شود ، بنابراین بهتر است به دنبال ترکیبی از علائم و شرایط رشد باشید تا به شما کمک کند تا بین آب بیش از حد و زیر آب تصمیم بگیرید.

به خاطر داشته باشید که دلایل بسیاری دیگر برای ایجاد زردی برگ در گیاهان آپارتمانی وجود دارد . خبر خوب این است که اگر گیاه خود را از نزدیک بررسی کنید ، با در نظر گرفتن شرایط رشد و همچنین ظاهر گیاه ، معمولاً می توانید اتفاقات رخ داده را حل کرده و مشکل را برطرف کنید.

چه مدت طول می کشد تا گیاهان از آبیاری بیش از حد بهبود یابند؟

 

پس از اصلاح عوامل موثر در آبیاری بیش از حد ، حداقل ۳ ماه طول می کشد تا بیشتر گیاهان بهبود یابند.معمولاً حداقل ۶ ماه طول می کشد تا آنها به وضعیت مشابه قبل از مشکل برگردند.

من اخیراً تجربه آبیاری بیش از حد یک گیاه کالاته آ Calathea zebrina را داشتم که با برگهایی به طور کلی زردرنگ ، با نوک قهوه ای و پیچش یا حلقه زنی برگ ارائه می شود. من مجبور شدم حداقل نیمی از شاخ و برگ گیاهان آسیب دیده را هرس کنم ، برخی از ریشه های تحت تأثیر پوسیدگی ریشه را هرس کنم و گیاه را در خاک جدید و یک گلدان جدید دوباره احداث کنم.

کالاته آ زرد-آبیاری گیاهان

حدود سه ماه طول کشید تا رشد جدیدی داشته باشم. گیاه در این مدت نسبتاً پایدار باقی ماند و با کمترین افت کیفیت گیاه روبرو شد. این گیاه این زمان را صرف رشد ریشه های جدید کرد و درست زمانی که امیدم را از دست می دادم ، ناگهان جان گرفت و شاخ و برگهای جدید فراوانی تولید کرد. بین ۶ تا ۹ ماه طول کشید تا بتواند به طور کامل بهبود یابد ، اما خوشبختانه این وضعیت حیرت انگیزتر از گذشته شد.

آیا آبیاری بیش از آب حد از کم آبی بدتر است؟آبیاری گیاهان

 

آبیاری بیش از حد برای گیاهان بسیار بدتر است و احتمال بیشتری دارد که منجر به مرگ گیاه شودآبیاری بیش از حد باعث آسیب ریشه ای بسیار گسترده تری می شود که اغلب باید با هرس ریشه های آسیب دیده و تولید مجدد گیاه آن را درمان کرد.

همچنین به خاطر داشته باشید که برخی از گیاهان برای جایگزینی برگهای مرده شاخ و برگ جدید رشد نخواهند کرد ، بلکه فقط از نقاط رشد در انتهای گیاه رشد می کنند. این می تواند ظاهر گیاه را خراب کند.

چه گیاهانی کم آبی را تحمل می کنند؟

 

خوشبختانه ، گیاهان خانگی زیادی وجود دارد که کاملاً در برابر کم آبی مقاوم تر هستند ، این گیاهان اغلب می توانند هفته ها بدون آب بمانند و اگر هر از گاهی آبیاری آنها را فراموش کنید بسیار بخشنده خواهند بود. همه موارد زیر بسیار محبوب و مناسب برای مبتدیان است اما علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی نیز دوست دارند

 • زاموفیلیا
 • سانسوریا یا گیاه مار
 • گیاه یشم
 • گیاه عنکبوت
 • نخل دم اسبی
 • برگ عبایی یا گیاه چدن
 • شفلرا
 • دراسنا
 • پتوس
 • آلوئه ورا
 • کاکتوس ها – انواع بسیار متنوع

چه گیاهانی پرآبی را تحمل می کنند؟

 

گیاهان بسیار کمتری وجود دارند که بتوانند آبیاری بیش از حد را تحمل کنند . زیرا همه گیاهان برای تنفس نیاز به اکسیژن ریشه در ریشه دارند. در اینجا چند مورد آورده شده است که بهتر از بیشتر آب را تحمل می کند.

 • بامبو خوش شانس
 • اشک بچه یا هلکسین
 • خزه
 • سرخس بوستون
 • آنتوریوم
 • نخل های آرکا
 • اگزالیس
 • نخل مرداب

چرا برخی از گیاهان می توانند در آب رشد کنند ، اما در خاک مرطوب رشد نمی کنند؟

 

بسیاری از گیاهان خانگی را می توان به جای خاک در آب پرورش داد. این در حالی است که در بسیاری از موارد حتی نمی توانند رشد در خاک مرطوب را تحمل کنند . این ممکن است گیج کننده باشد. با این حال ، نکته کلیدی به یاد داشته باشید. آبیاری بیش از حد در واقع مشکل اکسیژن رسانی ریشه است ، نه دسترسی به آب.

آب مقدار قابل توجهی اکسیژن محلول در خود دارد و گردش مداوم آب باعث می شود .اکسیژن بیشتری از هوا در آب حل شود و منبع مورد نیاز گیاهان در آب دوباره پر شود.

در مقابل ، خاک مملو از آب مملو از آبی می شود که در جای خود گیر کرده و کمترین تماس را با سطح دارد.ریشه ها از اکسیژن موجود در آب کنار آنها استفاده می کنند ، اما چون این آب در گردش نیست ، اکسیژن محلول دوباره پر نمی شود.

برای بدتر کردن شرایط ، فضای هوای خاک کاملاً با آب پر شده است. بنابراین هیچ هوایی نمی تواند به ریشه ها گردش کند. نتیجه این است که ریشه ها کم رنگ و ضعیف می شوند. این اغلب زمان حمله باکتریها و قارچهای فرصت طلب به ریشه ها است که منجر به نابودی آنها و شروع پوسیدگی ریشه می شود.

آخرین کلمه

 

امیدوارم که به شما کمک کرده باشم در موضوع پیچیده آبیاری کم و زیاد حرکت کنید. برای خواندن آنچه برای گیاهان شما اتفاق می افتد کمی تمرین لازم است .اما با کمی تجربه خواهید فهمید که گیاهان به راحتی به شما چه می گویند.

اگر می خواهید کمی بیشتر درباره پرورش گیاهان خانگی زیبا و سالم بیاموزید ، باید برخی از مقالات زیر را بررسی کنید. 

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل
بهترین خاک برای گلدان

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!