آموزش آسان ساخت گلخانه خانگی

ساخت گلخانه

فهرست محتوای این مقاله

داشتن گلخانه برای رشد بهتر گیاهان آرزوی نهایی هر باغبان است. گلخانه یک بار پروژه ای در مقیاس بزرگ بود ، اما با تولید شیشه های پلاستیکی و سایر مواد موجود به راحتی ، تحقق رویای ساخت گلخانه خانگی کاملاً آسان شده است.

ساخت یک گلخانه کاملاً ساده است به شرطی که از دستورالعمل های درست پیروی کنید و تجهیزات لازم را داشته باشید. حتی اگر خودتان آماده انجام کار نیستید ، گلخانه های آماده جمع آوری برای راحتی شما در دسترس است.

ساخت گلخانه خانگی در حیاط خلوت به شما امکان می دهد در تمام طول سال گل ، سبزیجات و گیاهان مورد علاقه خود را پرورش دهید گلخانه ها نهال ها و گیاهان را در زمستان گرم و در تابستان خنک می کنند و به شما امکان می دهند هر روز از سال در سرگرمی مورد علاقه خود شرکت کنید.

برای ساخت آسان گلخانه خانگی باید به شرایطی دقت داشته باشید که ما سعی میکنیم در این مقاله با توضیحات و عکس ها و ویدئو ها آنها را در اختیار شما بگذاریم.

ما در این مقاله توضیحات کامل یک گلخانه را در اختیارتان قرار می دهیم اما وجود تهویه و دماسنج و … برای یک گلخانه ساده و دردسترس عموم الزامی نست که با توجه به ویدئو گذاشته شده در مقاله میتونید ببینید که چقدر ساخت یک گلخانه راحت و آسان است.

نکات کلی ساخت یک گلخانه خانگی

  • گلخانه خود را دراز مدت از شرق به غرب قرار دهید. این باعث می شود که طولانی ترین زمان نور روز در روز ایجاد شود.
  • اطمینان حاصل کنید که گلخانه شما حداقل در زمستان ۶ ساعت آفتاب می گیرد.
  • به یاد داشته باشید ، اگر قصد دارید در گلخانه خود برق داشته باشید ، آن را به اندازه کافی نزدیک منبع خود قرار دهید.
  • سعی کنید آن را به دور از مناطق بازی بچه ها قرار دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که گلخانه شما دماسنج کار می کند. باید به دما توجه کنید مگر اینکه سیستم شما دارای تهویه اتوماتیک باشد.

ساخت مرحله به مرحله گلخانه

در زمستان ، حداقل دما برای رشد فعال باید بین ۴۵-۶۰ درجه باشد. یک روز آفتابی زمستانی می تواند فضای داخلی گلخانه را به سرعت گرم کند ، حتی اگر در خارج از آن یخ زده باشد. حتماً دریچه ها را باز کنید و اجازه دهید هوای خنک هنگام افزایش دما بیش از حد وارد شود.

در اینجا ما راهنمای گام به گام نحوه ساخت گلخانه در حیاط خانه خود را ارائه خواهیم داد. بیایید رویا را زندگی کنیم

گلخانه چیست؟

گلخانه یک ساختار محصور با پوشش شفاف است که به طور معمول از شیشه یا پلاستیک ساخته شده است ، به عنوان مثال اکریلیک. گلخانه یک منطقه آب و هوایی ایجاد می کند که ایده آل برای رشد گیاهان است.

نمونه گلخانه

گلخانه با افزایش فصول رشد بهره وری را افزایش می دهد ، گیاهان را از شرایط جوی نامساعد محافظت می کند ، پیشگیری از آفات را امکان پذیر می کند و به شما امکان می دهد با فراهم آوردن شرایط ایده آل برای رشد گیاهان ، طیف گسترده ای از گیاهان را تولید کنید.

از گلخانه های کوچک گرفته تا ساختمان های بزرگ در ابعاد صنعتی ، گلخانه ها دارای تنوع زیادی هستند. با این حال ، برای باغ آشپزخانه خود ، شما به یک گلخانه نسبتاً کوچکتر نیاز دارید که بتواند گیاهان شما را به طور موثر نگهداری کند.

نحوه ساخت گلخانه

علاقه مندان به باغبانی معمولاً به دنبال ساخت گلخانه برای گیاهان خود هستند ، بنابراین این یک پروژه معمول است. حتی اگر به نظر می رسد یک پروژه عظیم است ، ساخت یک گلخانه حیاط خلوت کاملاً ساده است.

اگر تازه وارد هستید ، در اینجا راهنمای شما برای ساختن گلخانه با موفقیت وجود دارد. تعدادی از موارد وجود دارد که باید قبل از فرو رفتن در مرحله ساختمان آنها را در نظر بگیرید. بیایید به طور سیستماتیک به آنجا برویم.

۱. بودجه خود را در نظر بگیرید.

برنامه ریزی مناسب برای موفقیت یک پروژه بسیار مهم است. اگر قبل از شروع پروژه کمی تأمل نکنید ، همه در لبه های آن از هم می پاشد. بنابراین ، کمی وقت بگذارید و ابتدا همه جنبه های پروژه را برنامه ریزی کنید.

بودجه مهمترین عامل در انجام هر پروژه است. لیستی از محصولات مورد نیاز خود تهیه کنید. کمی تحقیق کنید ، محصولات مورد نظر خود را بصورت آنلاین پیدا کنید. از وب سایت ها و همچنین بازارهای اطراف تخمین بزنید. ببینید چه چیزی مناسب بودجه شماست یک برنامه بودجه ایجاد کنید و امکانات مختلف را در آن بودجه در نظر بگیرید.

مکان مناسب گلخانه

۲.مکان را انتخاب کنید.

مکان مناسب اهمیت اصلی را در عملکرد صحیح گلخانه دارد. مکان مناسب همه تفاوت را ایجاد می کند. مکان ایده آل برای ساخت گلخانه جایی است که آفتاب به طور مداوم می تابد.

در حیاط خانه خود به دنبال یک نقطه آفتابی باشید که بهترین نور خورشید را تأمین کند. مکانی را انتخاب کنید که بتواند نور آفتاب صبح زود را به طور موثر جذب کند. نور خورشید در صبح نسبت به نور بعد از ظهر یا عصر برای رشد گیاه بهتر است. اگرچه شیشه پلاستیکی برای تحمل هر شرایط آب و هوایی طراحی شده است ، اما همیشه بهتر است اقدامات احتیاطی انجام شود.

بنابراین مراقب سایر محدودیت های هوا نیز باشید. از مناطقی که جریان باد بیشتر است یا باران مستقیم می بارد ، خودداری کنید. اگر در اطراف منطقه درخت وجود دارد ، محلی را در نزدیکی درختان فصلی انتخاب کنید. این نوع درختان در زمستان برگهای خود را از دست می دهند و به خورشید می توانند به گلخانه برسند.

کاور گلخانه

۳.تمام سخت افزارهای ضروری را جمع آوری کنید.

اگر برنامه ای برای ساخت گلخانه خود اختصاص داده اید ، وسایل خود را جمع کنید و آماده شوید. و اگر می خواهید گلخانه ای آماده جمع آوری کنید ، کیت مونتاژ را تنظیم کنید.

برخی از موارد ضروری ابزارهای حفاری ، دستکش ایمنی و شیشه ، دریل ، اره گرد ، چکش ، مداد نجاری و نوار اندازه گیری است. وسایل خود را به حیاط پشتی که قصد ساخت گلخانه را دارید ببرید و برای مقداری خرد کردن آماده شوید! اینکار باعث می شود در هم ریختگی حیاط شما کمتر شود و به سرعت مراحل ساخت را پیش ببرید.

آماده سازی گلخانه

 

۴. مواد پوشش را انتخاب کنید.

انتخاب ماده پوشاننده مناسب تأثیر تعیین کننده ای بر کیفیت عملیاتی گلخانه دارد. پوشش مناسب مسئول ایجاد یک محیط موثر برای گیاهان است.

انواع پوشش گلخانه -ساخت گلخانه خانگی

طیف گسترده ای از مواد پوششی بر اساس ضخامت ، سبک و عمر مفید وجود دارد. هر نوع پوشش متناسب با مجموعه های مختلف نیاز است. برخی از انواع عمده پوشش ها

شیشه – برای یک ظاهر یکپارچه

گلخانه های مرسوم شیشه را به عنوان ماده پوششی استفاده می کنند. از همان ابتدا مورد استفاده قرار گرفته است. شیشه می تواند گرمای بیشتری را حفظ کند و توانایی انتقال نور بالایی دارد. با دوام است اما همچنان مستعد شرایط نامساعد جوی مانند طوفان های تگرگ است.

شیشه همچنین سنگین و بسیار گران است که در گلخانه حیاط خانه استفاده می شود. با این حال ، شیشه معتدل جایگزینی عالی برای پوشش شیشه است. مزیت اصلی شیشه معتدل این است که به اندازه شیشه معمولی شکننده نیست.

مقرون به صرفه و مقاوم در برابر ضربه است. در بودجه بندی تان می توانید شیشه های معتدل را برای پوشش گلخانه خود خریداری کنید.

فویل های پلاستیکی – گزینه ای مقرون به صرفه

این نوع مواد پوششی معمولاً از ورق های پلی اتیلن ، پلی استر یا پلی وینیل کلرید ساخته می شود. آنها یک انتخاب مقرون به صرفه هستند اما طول عمر کمتری دارند.

شیشه پلاستیک – دوام و مهارت

این ماده پوششی نسبتاً جدید است و به دلیل مزایای آن ، صنعت گلخانه را خیلی سریع به دست می گیرد. مواد پوششی معمولاً ورق های اکریلیک یا پلی کربنات است. این ورق ها مانند شیشه شفاف هستند اما در برابر ضربه مقاوم هستند که باعث افزایش عمر مفید آنها می شود. پوشش پلکسی گلاس به حفظ شدت نور یکنواخت در سراسر گلخانه و ایجاد شرایط مناسب رشد برای گیاهان کمک می کند.

۵.تهویه و کنترل دما

در حالی که ما در حال طراحی راه های آسان برای گرم نگه داشتن گرما هستیم ، باید راهی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد وجود داشته باشد. سیستم تهویه گلخانه این مسئله را برطرف می کند.

سیستم خنک کننده و تهویه یکی از اصلی ترین نگرانی ها هنگام ساخت گلخانه است. سیستم تهویه و خنک کننده گلخانه با استفاده از دریچه های مکانیکی و طبیعی دمای داخل سازه را حفظ می کند. گاهی اوقات برای رسیدن به اثر خنک کننده ، پوشش نیز سایه می زند. انواع محصولات با کیفیت در بازار موجود است.

تهویه گلخانه -ساخت گلخانه خانگی

به شرایط گلخانه ای و شرایط خود توجه کنید. مشخص کنید کدام سیستم تهویه برای ساختار شما بهترین است. با این وجود ، یک سیستم خنک کننده کوچکتر وظیفه گلخانه های حیاط خلوت مشترک را انجام می دهد.

۶.ساختار را تنظیم کنید

همت کنید و آستین ها را بالا بزنید. اگر گلخانه آماده جمع آوری دارید ، راهنمای دستورالعمل را باز کنید و با استفاده از مقالات آموزشی شروع به جمع آوری گلخانه کنید.

اگر قصد ساخت گلخانه خانگی را دارید ، تمام سخت افزارها را تنظیم کنید. ابتدا یک پایه چوبی محکم بگذارید. ساختار شما را کاملاً ثابت نگه می دارد بنابراین به پی ها توجه ویژه ای داشته باشید. در مرحله بعد ، دیوارها را با پیچیدن راستهای عمودی در تیرهای پایه تنظیم کنید. مواد پوشاننده را روی دیوارها نصب کنید و در انتها به سمت سقف بروید.

هنگامی که این تصمیمات را گرفتید ، آماده ساخت گلخانه خود هستید.

صاف ، شیب دار ، شیب دار یا نوک تیز  بودن، سبک سقف را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و سقف را مستقیماً به دیوارها پیچ کنید. کل ساختار را با مواد پوشاننده بپوشانید و تمام لبه ها را مهر و موم کنید. یک کف نصب کنید و گلخانه شخصی شما آماده کار است!

گلخانه یک پناهگاه علاقه مندان به باغبانی است و اکنون کاری سخت قابل دستیابی نیست. می توانید جهت خلاقیت خود را بکار برده و برخی از پنجره ها یا درهای قدیمی را بازیافت کنید تا ساختار گلخانه ایجاد شود. حیاط خانه خود را با یک گلخانه عملیاتی تزیین کرده و گیاهان مورد علاقه خود را در آنجا پرورش دهید.

 

مقالات پیشنهادی:

گلهای مناسب برای باغچه و حیاط
بهترین خاک برای گلدان

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

3 دیدگاه دربارهٔ «آموزش آسان ساخت گلخانه خانگی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!