بهترین خاک برای گلدان

بهترین خاک گلدان

فهرست محتوای این مقاله

در این مقاله سعی داریم بهترین خاک گلدان را به شما معرفی کنیم و اطلاعات لازم را در زمینه اینکه چه خاکی برای کدام نوع گل و گیاهان مناسب است در اختیار شما  قرار دهیم.

 

انواع مختلفی از خاک گلدان در دسترس است ، اما همه آنها یک وظیفه مشترک برای گیاهان گلدان شما را ندارند. وقتی به دنبال بهترین خاک گلدان برای گلدان ، سبزیجات یا گیاهان گلدارخود هستید ، باید بدانید کدام خاک و با چه ترکیبی بهترین گزینه برایتان هستند.

خاک مناسب گلدان

یکی از بزرگترین کارهایی که خاک گلدان انجام می دهد ، حفظ رطوبت و مواد مغذی برای گیاهان است.

از طرف دیگر ، خاک باید بتواند ریشه گیاهان شما را با گردش هوا و حفظ رطوبت سالم نگه دارد

بهترین مخلوط گلدان با زیرو رو کردن خاک میبینید سبک و کرکی خواهد بود و حتی اگر مرطوب باشد خیلی متراکم و سفت نیست. اگر خاک گلدان اینگونه نبود  ریشه های گیاه به مرور از بین می رود و  همچنین می توانند ایجاد پوسیدگی یا کپک کند.

روش دیگر تست خاک گلدان این است که اگر انگشت خود را در آن فرو کنید ، انگشت با کمی فشار در خاک فرو رود و خاک باید مقداری به دست بچسبد.

تست نرمی خاک

خاک گلدان پس از آبیاری خاک نباید سنگین و متراکم سخت شود ، در این صورت گیاه شما نمی تواند ریشه های خود را از طریق مخلوط گلدان گسترش داده و رشد دهد.

نکاتی در هنگام خرید خاک

۱- هنگامی که کیسه خاک را برمیدارید نباید خیلی سنگین باشد(بسته به سایز و وزن خاک در نظر بگیرید.) کیسه ای بسیار سنگین از خاک گلدان ، قبل از اینکه در معرض رطوبت قرار بگیرد ، معمولاً به این معنی است که مقدار زیادی مواد پرکننده مانند ماسه یا مالچ دارد که منجر به خاک متراکم و ضخیم می شود که مناسب برای خاک گلدان نیست.

۲- عامل مهم دیگر ، در نظر گرفتن آنچه درون کیسه است ، می باشد.یعنی

خاک گلدان مناسب ، برخلاف فقط یک یا دو مورد ، مواد مغذی متنوعی برای تغذیه گیاهان خواهد داشت. به دنبال لیستی از مواد آلی متنوع  موجود در بسته بندی باشید. یک خاک گلدان که فقط روی آن  کلمه “کود” باشد احتمالاً مواد مغذی مختلفی را شامل نمی شود.

 به یاد داشته باشید: یک مارک معتبر با درج برچسب دقیق در مورد آنچه در محصول است را خریداری کنید.

ما برای خرید بهتر و انتخاب مناسب تر لینک خرید از محصولات دیجی کالا را پیشنهاد می دهیم.

انواع خاک گلدان را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

خاک ارگانیک یا غیر ارگانیک؟

غذاها و محصولات ارگانیک محبوبیت بیشتری پیدا می کنند ، اما آیا ارزش آن را دارد که درخاک گلدان ارگانیک بروید؟

راستش ، این یک اولویت شخصی است.

اگر محصول مارک معتبری دریافت کنید و ملاحظات بالا را رعایت کنید ، هر دو نوع خاک گلدان می توانند به خوبی کار کنند. چه بسا خاک ارگانیک هزینه بیشتری را برایتان در بر خواهد داشت که در صورت استفاده شخصی بصرفه نباشد. ولی برای گروه تحقیقاتی که محصول ارگانیک را در خاک ارگانیک کشت میدهند انتخاب مناسبی است.

بعضی از گیاهان برای رشد به گلدان مخلوط خاصی احتیاج دارند.

اگر گیاه منحصر به فردی مانند کاکتوس یا ساکولنت ، گل رز یا ارکیده دارید ، ممکن است بخواهید یک خاک گلدان مخصوص برای رشد آنها پیدا کنید. خاکهای گلدان مخصوص برای این گیاهان منحصر به فرد دارای نسبت مواد مغذی و تراکم ویژه برای رشد بهتر این گیاهان خواهند بود.

این مسئله همچنین برای کاشت بذر گیاهان نیز صادق است یعنی خاک مناسب اینکار را میخواهند.

مخلوط خاک گلدان منظم ممکن است بهترین انتخاب برای کاشت بذر نباشد. خاک گلدان مخصوصاً برای شروع بذر نسبت به خاک های معمولی سبک و امکان جابجایی هوا و گرما را خواهد داشت، بنابراین باعث می شود نور آفتاب و گرما بیشتری به بذرها برسد و به آنها فرصت بیشتری برای جوانه زنی می دهد.

نکته اول: اینکه هیچ گاه برای پر کردن گلدانتان از خاک باغچه به تنهایی استفاده نکنید ،درست است که در باغچه خانه تان گلها و درختان سرحالی دارید اما وقتی این خاک را به گلدان انتقال میدهید خاک جمع میشود و آب بخوبی از آن خارج نمی شود و در نتیجه گیاه رشد نمیکند و به مرور از بین میرود.

نکته دوم: توجه داشته باشید که چه گیاهی در گلدان به چه نوع ترکیب خاکی نیاز دارد و متناسب با آن مخلوط خاک گلدانتان را تهیه کنید به این صورت گیاه شما به خوبی رشد کرده و ریشه اضافه کرده و قلمه ها و حتی پاجوش های مقاومی را براتون به ارمغان می آورد.

چه ترکیباتی در خاک گلدان نیاز است؟

پیت ماس

پیت ماس

پیت ماس ​​یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از مخلوط های موجود در بازار است. اسیدیته مخلوط را افزایش می دهد و به مخلوط در حفظ رطوبت کمک می کند. مخلوط هایی که برای گیاهان اسید دوست مانند بنفشه آفریقایی در نظر گرفته می شوند ، اغلب حاوی مقادیر بیشتری پیت ماس ​​هستند. پرلیت ، ماسه ، پوسته برنج و پوست کاج اغلب در مخلوط خاک گلدان یافت می شود. مواد تشکیل دهنده باعث افزایش زهکشی می شوند. مخلوطهایی که حاوی پرلیت یا ماسه زیادی هستند برای گیاهانی که به خاک خوب زهکشی شده مانند گیاهان و سبزیجات کار می کنند. یک مخلوط خاک گلدان همچنین می تواند حاوی کود برای تغذیه گیاهان باشد.

بیشتر خاک گلدان که در یک مرکز باغ خریداری می کنید از سه ماده اساسی تشکیل شده است: پیت ماس ​​، پوست کاج ، یا پرلیت یا ورمیکولیت (برای ایجاد فضای هوا).

پیت ماس ​​از ذغال سنگ نارس شمال ایالات متحده و کانادا است. این معمولاً از نوع پیت ماس ​​با کیفیت بالاتر محسوب می شود.پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل میشوند که خزه یا ماس ( moss ) و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق های توربی طی چند هزار سال تجزیه می شوند. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است. پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب، خزه پوده زار و به انگلیسی اسفاگنم ( Sphagnum) می نامند.

پیت ماس ​​با داشتن فضای هوای مناسب برای رشد ریشه های سالم کیفیت حفظ رطوبت زیادی را فراهم می کند. برای گیاهان اسیدپسند ، مانند آزالیا یا هیدرانژیا ، این ترکیب گاهی اوقات بهترین ترکیب گلدان است ، با این حال ، برای اکثر گیاهان یک ساله گل پیت ماس ​​به خودی خود بسیار اسیدی است. بنابراین معمولاً بهتر است با مخلوط گلدان مخلوط که دارای هر سه ماده باشد ، بروید. می توانید از پیت ماس ​​مستقیم به عنوان مخلوط گلدان استفاده کنید ، اما مراقب باشید که بیش از حد آب ندهید. پیت ماس ​​به خودی خود می تواند برای مدت طولانی پس از آبیاری مرطوب بماند.

توجه: اگر یک کیسه پیت ماس ​​مستقیم بخرید و بسیار خشک باشد ، ممکن است دریابید که آب را دفع می کند. اگر با این مشکل روبرو شدید ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید خیساندن پیت ماس ​​یا در کیفی است که آن را خریداری کرده اید و یا در یک چرخ دستی یا سطل است. معمولاً خیساندن آن به مدت یک شب باعث اشباع کامل مواد می شود و استفاده از آن آسانتر خواهد بود. بعد از اشباع شدن ، معمولاً به حالت نگهدارنده آب برمی گردد و دیگر هیچ مشکلی وجود ندارد.

Pine Bark از کارخانه های تولید کاغذ در سراسر ایالات متحده و کانادا است و برای تأمین مقداری رطوبت و احتباس کود و همچنین تبادل خاک با هوا از این روش استفاده میکند یعنی پوست کاج به خودی خود به اندازه کافی شرایط مناسب برای زندگی گیاه  را فراهم نمی کند (به جز ارکیده ها ، در زیر به خاک مخصوص ارکیده ها مراجعه کنید) ، اما هنگامی که با پیت ماس ​​مخلوط شد – پوست کاج ابعاد جدیدی  به افزایش “زندگی گیاه” اضافه  می کند و مخلوط گلدان برای تبادل بهتر هوا و خروج بهتر آب کمک شایانی می نماید.

کوکوپیت

پرلیت و ورمیکولیت

پرلیت و ورمیکولیت هر دو منشأ آتشفشانی دارند و هر دو در مخلوط گلدان قرار می گیرند تا فضای هوای اضافی فراهم شود و چیزها سبک شوند تا مخلوط گلدان خیلی متراکم و سنگین نباشد. پرلیت هیچ گونه فواید غذایی ندارد و در صورت داشتن آب حاوی فلوراید ، می تواند فلوراید را جمع آوری کند. این بدان معنی است که فلوراید پس از مدتی متمرکز می شود و می تواند نوک برگ برخی از گیاهان خانگی مانند دراسنا و گیاه عنکبوت (Chlorophytum) را بسوزاند. این به ندرت مشکلی برای گیاهان گلدار در فضای باز است ، بنابراین اگر در خاک گلدان شما است نگران نباشید ، مگر اینکه این گیاهان را رشد دهید.

پیت ماس قادر است تا۲۰ برابر وزن خشک خودش آب نگه دارد، و بتدریج آن را در اختیار گیاه قرار دهد. به این ترتیب سبب افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک های ماسه ای و شنی، افزایش میزان جذب و افزایش قابلیت بیولوژیکی مواد مغذی می شود.

انواع پیت ماس را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

کاربردهای پیت ماس:

۱- بستری مناسب برای کاشت بذر کاکتوس و انواع بذرهای سایر گیاهان و گل های آپارتمانی.
۲- حفظ رطوبت بستر کاشت و خاک.
۳- نگهداری کود و جلوگیری از آبشویی.
۴- به علت دارا بودن مواد آلی بسیار بالا باعث بهبود خاک می‌شود.
۵- در ترکیب خاک گل های آپارتمانی استفاده می شود بخصوص انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها بن سای بنفشه آفریقایی کاج مطبق و سایر گل ها.
۶- بستر مناسب برای گلخانه های خیار ، گوجه و سایر محصولات گلخانه ای.

ورمیکولیت از این نظر که رطوبت زیادی را در خود نگه می دارد کمی متفاوت است و همچنین می تواند برای مدتی کود را در خود نگه دارد – کمک می کند تا مواد مغذی به جای شستن کف گلدان در اطراف ریشه گیاهان حفظ شوند. حتی مخلوط هایی از خاک وجود دارد که استیروفوم را بازیافت می کنند تا همان هدف پرلیت و ورمیکولیت را داشته باشند ،

پرلیت با ورمیکولیت از مواد با منشأ طبیعی است. آنها برای بهبود تبادل هوا به زمین اضافه می شوند.تا خاک کمتر کیک شود ، قابلیت شکنندگی افزایش می یابد ، که باعث می شود ریشه های گیاه اکسیژن بیشتری دریافت کنند.

پرلیت ، دقیقاً مانند ورمیکولیت ، دارای رطوبت نمایی عالی است. هر دو ماده قادر به جذب و دادن آب هستند ، اما با شدت های مختلف. گیاهان نیز از این مزیت بهره مند می شوند. با آبیاری نادر در هوای گرم ، ریشه ها خشک نمی شوند.

مهم! هنگام مالش بلورهای پرلیت منبسط شده با انگشتان خود ، می توانید به راحتی خود را برش دهید ، زیرا براده های شیشه ای تیز هستند و ساینده زیادی دارند.

پرلیت در مارک های مختلفی تولید می شود. این ماده در اندازه کسرها متفاوت است ، به همین دلیل از آن در زمینه های مختلف استفاده می شود:

پرلیت

به طور خلاصه: پیت ماس ​​رطوبت و  مواد مغذی  خاک را تأمین می کنددرصد ماده آلی در پیت ماس بالاست و باعث بهبود ساختمان خاک می‌گردد. پوست کاج ، مقداری مواد مغذی و رطوبت و فضای جابجایی هوا را فراهم می کند. پرلیت و ورمیکولیت بیشتر فضای هوای خاک را تأمین می کنند.

رشد قارچ در خاک گلدان

بیشتر خاک های آماده شده که در مراکز باغ و فروشگاه های لوازم خانگی در کیسه قرار گرفته و به فروش می رسند ، ماه ها قبل از فروش واقعی آماده شده اند.

به طور معمول ، این خاک های مخلوط برای از بین بردن بیماری ها ، دانه های علف های هرز و سایر عوامل بیماری زا که می توانند در نهایت روی آنچه قرار است گلدان کنید و در خاک رشد کنید ، از بین بروند ، استریل شوند یا حداقل تحت عملیات حرارتی قرار گیرند.

هنگامی که کیسه را باز می کنید و از مخلوط استفاده می کنید ، آن خاک استریل را در معرض انبوهی از هاگ قارچ های بومی قرار می دهید که در خانه و باغ شما زندگی می کنند. خاک استریل یک خانه مناسب برای این قارچ ها (یا کپک ها) است ، زیرا هیچ رقابت برای مواد آلی ترکیب خاک وجود ندارد. این قارچ ها سریع رشد می کنند ، به خصوص اگر شرایط ایده آل برای رشد (که به نظر می رسد با شرایطی که می خواهیم گیاهان جدید بهاری خود را رشد دهیم ، یکسان باشد) رشد می کنند. در شرایط رشد معمول در فضای باز ، قارچ ها عمر کوتاهی دارند. خشک کردن خاک ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و قرار گرفتن در معرض موجودات زنده دیگر ،باعث می شود  کپک ها با فرسایش سریع از بین می روند.

خشک کردن خاک در نور خورشید

 

بیشتر اوقات ، ظاهر این کپک ها که روی خاک رشد می کنند ، برای سلامتی گیاهانی که می خواهید بکارید ، هیچ معنی ندارد. غیر از شاخصی است که نشان می دهد خاک خیلی مرطوب است یا مواد آلی زیادی در آن وجود دارد. اگر می خواهید مسئله کپک را از بین ببرید ، کیسه را چند روز قبل از استفاده از آن باز کنید و آن را روی یک ورق یا پارچه پهن کنید ، آن را در معرض نور خورشید قرار دهید ، و سپس کیسه را دوباره بسته بندی کنید یا در سطل خشک قرار دهید  و بعد از آن می توانید بدون نگرانی از خاک استفاده کنید.

تفاوت خاک معمولی و خاک آلی

خاک گلدان می تواند ارگانیک یا معمولی باشد.

خاک آلی و معمولی

اگر می خواهید سبزیجات یا سایر خوراکی ها را در یک ظرف به صورت ارگانیک پرورش دهید ، باید یک ترکیب آلی را به جای یک ترکیب معمولی انتخاب کنید. یکی از تفاوتهای عمده بین متداول و آلی ، استفاده از کمپوست در مخلوط است. طبق گفته های دانشگاه گسترش ورمونت ، مخلوط های معمولی معمولاً حاوی کمپوست نیستند ، در حالی که مخلوط های آلی می توانند تا ۵۰ درصد کمپوست داشته باشند. مخلوط های آلی همچنین ممکن است حاوی کود از منابعی مانند کنجاله استخوان ، کود مرغ و نمک های اپسوم باشند.

اگر قصد دارید بذرها را در داخل خانه در ظروف کوچک شروع کنید ، می توانید به جای خاک گلدان معمولی از مخلوط کشت بذر استفاده کنید. مخلوط های کشت بذر مزایای زیادی نسبت به خاک استاندارد ظرف دارند. مواد موجود در مخلوط ظریف تر و بهتر از مواد موجود در خاک گلدان تخلیه می شوند. نهال های جوان به خاک بسیار زهکشی شده ای احتیاج دارند وگرنه مستعد ابتلا به بیماری قارچی موسوم به میرایی هستند که باعث مرگ آنها می شود. خاک گلدان منظم نیز برای بذرهای تازه جوانه زده بسیار سنگین و سرشار از کود است.

خاک کاشت بذر

برای انتخاب مناسب یک خاک گلدان بدانید که برچسب روی مخلوط خاک معمولاً شامل تمام اطلاعاتی است که شما باید در مورد یک محصول بدانید ، از جمله کود و مواد تشکیل دهنده آن. خواندن برچسب های مخلوط گلدان به شما کمک می کند محصولات را با یکدیگر مقایسه کرده و محصول مناسب گیاهان خود را خریداری کنید.

به مواد موجود در مخلوط بسته های خاک های مختلف نگاه کنید. مخلوط های بدون خاک هیچ گونه خاک واقعی ندارند(یعنی شما باید اینها را با یک بسته خاک گلدان مخلوط کنید). بسیاری از مخلوط های همه منظوره شامل پرلیت ، پیت ماس ​​و ورمیکولیت است. پرلیت و ورمیکولیت به تجزیه خاک کمک می کند ، در حالی که پیت ماس ​​به خاک کمک می کند تا مواد مغذی و رطوبت را در خود نگه دارد. مخلوط حاوی ماسه و سایر مواد معدنی به طور کلی دارای عنوان “خاک گلدان” هستند. آنها اغلب سنگین و متراکم هستند ، اما برای کاکتوس ها و گیاهان بزرگ خانگی به خوبی کار می کنند.

برچسب خاک همچنین مقدار کود موجود در مخلوط گلدان را تعیین می کند. کودهای مخلوط گلدان معمولاً ترکیبی متعادل از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم دارند. بسته مخلوط گلدان را بخوانید تا بفهمید کود چه مدت دوام می آورد. کودهای موجود در مخلوط گلدان معمولاً به مدت سه تا نه ماه گیاهان را تغذیه می کنند.

اگر در یک منطقه گرم و خشک زندگی می کنید و گیاهان خود را در فضای باز پرورش می دهید ، مخلوط گلدان های حاوی ژل های نگهدارنده رطوبت را پیدا کنید. ژل های نگهدارنده رطوبت به خاک کمک می کند تا آب را برای مدت طولانی تری نگه دارد تا خشک شود. ژل ها معمولاً پس از چند ماه از کار می افتند.

اگر می خواهید کاکتوس ، ارکیده ،ساکولنت یا بنفشه آفریقایی پرورش دهید ، مخلوط گلدان مخصوص خریداری کنید. برخی از شرکت ها مخلوط مناسبی را ارائه می دهند که مخصوص این گیاهان طراحی شده است. مخلوط های مخصوص حاوی مقدار مناسب کود و سایر مواد لازم برای گیاهان با نیازهای ویژه هستند.

اگر می خواهید مخلوط گلدان ارگانیک بخرید ، به دنبال برچسب ORGANIC  باشید وهمچنین برچسب USDA داشته باشد چرا که نشان دهنده این است که این محصول ۱۰۰ درصد تا حداقل ۹۵ درصد ارگانیک است.

محصولاتی که حاوی حداقل ۷۰ درصد مواد تشکیل دهنده ارگانیک هستند دارای برچسب ساخته شده با مواد ارگانیک هستند اما نمی توانند بر چسب USDA را استفاده کنند.

در حالی که مخلوط گلدان پیت ماس ​​، پوست کاج و پرلیت برای تقریباً همه گلهای یکساله و ظروف مخلوط خوب عمل می کند ، برخی از محصولات وجود دارد که مخلوط های ویژه برای آنها مفید است. رایج ترین آن ترکیب گلدان برای ارکیده است.

  1. ارکیده ها به زهکشی عالی نیاز دارند و اکثر خاکهای گلدان بسیار سنگین هستند و آب زیادی را در خود نگه می دارند ، بنابراین اگر می خواهید ارکیده سالم داشته باشید ممکن است بخواهید یک مخلوط گلدان مخصوص خریداری کنید.
  2. همچنین ساكلنت ها و كاكتوس ها نسبت به گلهای یك ساله به زهكشی بهتری نیاز دارند و در بسیاری از موارد گلدان های سفالی را نیز ترجیح می دهند. بسیاری از جمع کننده های آبدار از یک مخلوط گلدان معمولی استفاده می کنند و آن را با ۵۰ درصد شن مخلوط می کنند ، این ترکیب را بسیار سنگین ، اما تخلیه بسیار سریع می کند.

خاک مخصوص ارکیده

مخلوط کردن خاکهای گلدان

 

مانند همه جنبه های باغبانی ، مردم موفق می شوند بسیاری از کارها را متفاوت انجام دهند و برخی از باغداران واقعاً قسم می خورند که خاک گلدان خود را با هم مخلوط می کنند و از همه چیز استفاده می کنند ، از کاشت چمن گرفته تا سر ماهی گرفته تا خاک رس پودر شده. تا زمانی که آبیاری و کوددهی را متناسب با مخلوط خود تنظیم کنید ، گیاهان بسیار بخشنده هستند و در بعضی موارد با مخلوط های سفارشی حتی بهتر عمل می کنند ، بنابراین آزمایش کنید. با این حال ، یک نکته در آخر وجود دارد که فکر می کنم اغلب به اندازه کافی اتفاق می افتد که شاید ارزش داشته باشد در اینجا ذکر شود.

مخلوط خاک

آیا تا به حال در اواسط کاشت یک خاک گلدان تمام شده و مجبور شده اید که از وسط یک ظرف بزرگ نصف از خاک دیگر را اضافه کنید؟ من احتمال میدهم که خیلی از شما در  این شرایط قرار گرفتید ، نکته ای که برایتان دارم اینست: اطمینان حاصل کنید که هر دو نوع خاک گلدان را با هم مخلوط کرده اید. با مخلوط کردن آنها با یکدیگر مخلوط یکنواختی از خاک گلدان به دست می آید و گیاهان عملکرد بهتری دارند.

اگر فقط یک مخلوط گلدان کاملاً متفاوت را روی مخلوط دیگری بریزید و آنها را مخلوط نکنید ، این احتمال وجود دارد که اگر هر دو مخلوط به اندازه کافی متفاوت باشند. گیاهان شما برای رشد از یک مخلوط و در مخلوط دیگر با مشکل روبرو می شوند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد و در حد یک مقاله به توضیح و تفصیل نیاز است ، کافی است حرف من را قبول کنید – اگر متوجه شدید که مجبورید وسط ظرف خاک را تغییر دهید خاکهای گلدان را مخلوط کنید.با اینکار گیاهان شما از شما تشکر می کنند.

کمبود خاک

آخرین مقالات

روش نگهداری برگ عباییAspidistra elatior
روش نگهداری برگ بیدیTradescantia
روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین خاک برای گلدان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!