۹ مشکل رایج زاموفیلیا و چگونگی برطرف کردن آن

مشکلات رایج زاموفیلیا

فهرست محتوای این مقاله

گیاهان زاموفیلیا zamiifolia یا به اختصارZZ با برگهای سبز براق و ساقه های منحنی و عمودی جالب توجه ، گیاهان آپارتمانی زیبایی را ایجاد می کنند. آنها به طور قابل توجهی در برابر غفلت تحمل پذیر هستند، اما این باعث نمی شود که تخریب پذیر نباشند. این مقاله قصد دارد تا به همه مشکلات رایج گیاه زاموفیلیا و همچنین نحوه رفع و جلوگیری از آنها بپردازد.

شایع ترین مشکلات گیاه زاموفیلیا برگهای زرد و پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری زیاد ایجاد می شود.
آنها همچنین به دلیل نور بیش از حد ، گرما ، کود بیش از حد یا رطوبت کم ، مستعد برگهای قهوه ای هستند. نور روشن ، غیرمستقیم ، خاک با زهکشی خوب و آبیاری با احتیاط از بروز بیشتر مشکلات جلوگیری می کند.
قصد داریم هر یک از مشکلات رایج را که ممکن است با گیاه زاموفیلیا خود تجربه کنید ، پوشش دهیم و سعی کنیم به شما کمک کنیم گیاه خود را دوباره شکوفا کنید.

      ۱.برگهای زاموفیلیا زرد می شوند

برگهای زرد در گیاهان زاموفیلیا معمولاً به دلیل آبیاری زیاد است. این روند ابتدا در برگهای پایین و مسن اتفاق می افتد و ممکن است همراه با نوک برگهای قهوه ای ، عدم رشد ، افتادگی ساقه ها و در صورت شدید بودن چین و چروک باشد. برگ های زرد همچنین می تواند به دلیل نور زیاد خورشید ، آفات ، سازگاری یا تنش دما باشد.

زرد شدن برگ زاموفیلیا

برای بررسی اینکه چرا گیاه زاموفیلیا شما با این مشکل روبرو شده است ، موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • آبیاری بیش از حد معمول ترین علت ایجاد برگ های زرد است، بنابراین ابتدا این مورد را بررسی کنید.
 • به دنبال علائم دیگر آبیاری بیش از حد باشید– علائم اولیه شامل زردی برگ و ورم است. با شروع پوسیدگی ریشه ، ممکن است ساقه های آویزان ، نوک برگهای قهوه ای ، به ویژه در برگهای جوانتر ، برگهای چروکیده ، مشاهده کنید و بوی تهاجمی ریشه های پوسیده را احساس کنید.
 • برگهای گیاه زاموفیلیا در نور بیش از حد سوزانده و زرد / قهوه ای می شونداگر گیاه زاموفیلیا شما روزانه به میزان زیادی از نور خورشید آفتاب می گیرد ، سوزاندن برگ به جای آبیاری بیش از حد ، دلیل محتمل این مشکل گیاه زاموفیلیا است.
 • لکه های زرد نامنظم در گیاه زاموفیلیا شما اغلب توسط آفات ایجاد می شود، زیرا آنها از شاخ و برگ تغذیه می کنند. هر دو طرف برگ و ساقه ها را به دقت از نظر وجود آفت بازرسی کنید.
 • گیاهان زاموفیلیا که اخیراً خریداری شده اند ، معمولاً فرآیند سازگاری را طی می کنندآنها می توانند برخی برگهای زرد یا حتی برخی از برگها را ایجاد کنند زیرا با شرایط خانه شما سازگار می شود.

        ۲.گیاه زاموفیلیا شما در حال رشد دارای برگ های جدید نیست

اگر گیاه زاموفیلیا شما برگ جدید رشد نمی کند ، بیشترین علت آن کمبود نور است. گیاهان زاموفیلیا نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. درجه حرارت سرد یا هر دلیل دیگر استرس نیز می تواند باعث عدم رشد گیاه زاموفیلیا شود.

فصل رشد گیاهان زاموفیلیا در بیشتر مناطق آب و هوایی از اوایل بهار تا اواسط پاییز است. این امر عمدتا توسط شرایط نوری تعیین می شود ، بنابراین می توانید با استفاده از چراغ های رشد ، فصل رشد را افزایش دهید. گیاهان زاموفیلیا در آب و هوای استوایی به طور معمول در تمام طول سال رشد خواهند کرد.

اگر گیاه زاموفیلیا شما نور زیادی دریافت می کند ، نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا سایر مشکلات گیاه زاموفیلیا باعث استرس گیاه شما شده و از رشد جلوگیری می کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • آیا گیاه زاموفیلیا شما به ریشه محدود شده است؟

  اگر سالهاست که گیاه زاموفیلیا خود را از گلدان تعویض نکرده اید ، ریشه ها برای پر کردن گلدان رشد کرده و دیگر جایی برای رشد نخواهد داشت. گیاه شما ممکن است علاقه ای به رشد شاخه ها و برگهای جدید نداشته باشد بدون اینکه ریشه کافی برای حمایت از این گیاه رشد کند. اگر می بینید که ریشه ها از سوراخ های زهکشی بیرون می آیند و گیاه شما به نظر می رسد از گلدان خارج شده است ، در گلدان کمی بزرگتر از گلدان قبلی انتقال دهید تا شرایط مناسب رشد و جوانه دهی را برای پان فراهم کنید.

 • مسائل مربوط به کود می تواند از رشد جلوگیری کند

  بیش از حد کود دادن به گیاه زاموفیلیا می تواند به ریشه آسیب برساند و از رشد جدید جلوگیری کند. گیاهان زاموفیلیا برای رشد مطلوب فقط باید چند بار در سال بارور شوند. اگر فکر می کنید احتمالاً بیش از حد بارور شده اید ، خاک را شستشو دهید. به ندرت پیش می آید که یک گیاه زاموفیلیا در خاکی با کمبود بسیار مواد مغذی رشد کند ، این می تواند از رشد جوانه های جدید جلوگیری کند. اگر گیاه زاموفیلیا شما سالهاست که کوددهی نشده یا تعویض خاک و گلدان نداشته ، به منظور رشد و جوانه دهی به افزودن کمی کود به تحریک رشد فکر کنید.

انواع زاموفیلیا را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>
 • سازگاری می تواند از رشد گیاه زاموفیلیا شما جلوگیری کند

  به خاطر داشته باشید که ۴-۶ هفته طول می کشد تا یک گیاه زاموفیلیا با شرایط خانه شما سازگار شود و ممکن است در این مدت هیچ رشدی نداشته باشد. شرایط راحتی را برای گیاه خود فراهم کنید و به زودی رشد آن آغاز می شود.

 • منابع استرس دیگر ، از جمله پیش نویس ، آفات یا بیماری می توانند از رشد برگهای جدید گیاه زاموفیلیا جلوگیری کنند

  گیاه و محیط اطراف خود را به دقت از نظر وجود علائم و مشکلات بازرسی کنید و با یافتن هر مسئله با آن مقابله کنید.

        ۳.گیاه زاموفیلیا شما نقاط قهوه ای دارد

نقاط قهوه ای در گیاهان زاموفیلیا معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد است ، به ویژه اگر در جوانه های جدید دیده شود. آبیاری بسیار کم ، گرمای زیاد یا نور ،کود دهی بیش از حد یا رطوبت کم نیز می تواند باعث ایجاد نوک قهوه ای در برگ گیاهان زاموفیلیا  شود.

نوک برگها حساس ترین قسمت گیاه به کمبود آب است و در نتیجه نوک برگها می میرد و قهوه ای می شود. از دست دادن آب اضافی از برگها یا عدم توانایی در تأمین آب کافی به برگها ، منجر به نوک برگهای قهوه ای می شود.

نقاط قهوه ای روی زاموفیلیا

آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل ایجاد نکات قهوه ای در گیاهان زاموفیلیا است .که به نظر می رسد وقتی برای اولین بار به این موضوع فکر می کنید منطقی نیست. با این حال ، آبیاری بیش از حد باعث خیس شدن خاک می شود که به ریشه آسیب می رساند یا حتی از بین می برد. وقتی این اتفاق افتاد ، فراوانی آب به کمبود آب منتقل می شود و گیاه که قبلاً ضعیف شده است خیلی سریع نوک های قهوه ای در مورد رشد جدید ظریف ایجاد می کند.

در اینجا چند نکته دیگر برای شناسایی علت و جلوگیری از نکات قهوه ای در گیاهان زاموفیلیا آورده شده است.

رطوبت بیش از حد کم – رطوبت اتاقی که گیاه زاموفیلیا را در آن نگهداری می کنید کنترل کنید. اگرچه برگ های براق گیاهان زاموفیلیا برای سالم ماندن به رطوبت بالا احتیاج ندارند ، اما اگر در شرایط خشک رشد کنند باز هم می توانند نوک قهوه ای ایجاد کنند.

همجواری با محیط های گرم یا سرد ناشی از وسایل گرمایشی یا سرمایشی ، یا از پنجره های خنک کننده – اطمینان حاصل کنید که گیاه شما از هر یک از این موارد دور باشد. من از دماسنج دیجیتال برای کنترل دمای محل نگهداری گیاهان خانگی خود استفاده می کنم. این حداقل ، جریان و حداکثر درجه حرارت را کنترل می کند ، بنابراین مفید است که با یک نگاه سریع ببینید گیاه در معرض کدام عامل است.

انواع دماسنج و رطوبت سنج گلخانه ای را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

نور اضافی – گیاهان زاموفیلیا در نور شدید و غیرمستقیم بهترین عملکرد را دارند. نور خورشید بیش از حد منجر به از دست رفتن گرما و آب بیشتر برگها می شود. ریشه ها اغلب برای همگام شدن با میزان از دست دادن آب تلاش می کنند و این منجر به نوک برگهای قهوه ای می شود.

      ۴.برگهای جدید گیاه زاموفیلیا شما سبز روشن است

رشد جدید گیاه زاموفیلیا به طور معمول سبز روشن است و به آرامی تیره می شود تا در طی چند ماه با رنگ شاخ و برگ موجود مطابقت داشته باشد. گاهی اوقات ، یک گیاه زاموفیلیا با کمبود مواد مغذی می تواند رشد جدیدی بیش از حد با رنگ روشن ایجاد کند یا ممکن است با برگهایی که سبز یکنواخت نیستند ظاهر شود.

اگر شاخ و برگ بسیار نازک و دوک دار است یا به مرور زمان رنگ آن تیره نمی شود ، کمبود مواد مغذی را دلیل احتمالی آن بدانید. اطمینان حاصل کنید که سایر بخشهای مراقبت نیز مورد توجه قرار گرفته اند تا اطمینان حاصل شود که مسئله دیگری مانع رشد نیست.

     ۳.پیاز ریشه گیاه زاموفیلیا شما در معرض دید قرار گرفته است

پیاز ریشه یا ریزوم گیاه زاموفیلیا می تواند به مرور زمان در معرض شسته شدن خاک از آبیاری مکرر قرار گیرد. اگر گیاه زاموفیلیا شما به مرور زمان ریشه بگیرد ، ریشه ها نیز در معرض خطر قرار می گیرند. پیاز ریزوم / ریشه در معرض معمولاً نشانه یک گیاه ناسالم نیست.

اگر گیاه خود را از بالا آبیاری کنید ، ریشه های گیاه زاموفیلیا ممکن است در معرض دید قرار گیرند. هر زمان که گیاه خود را آبیاری می کنید ، مقداری خاک تمیز می شود که از سطح خاک پاک شود. می توانید با آرام آرام ریختن آب به پای گلدان یا آبیاری گیاه از پایین از این امر جلوگیری کنید.

اگر ریشه ها در معرض دید قرار بگیرند ، این ممکن است نشانه این باشد که گیاه شما ریشه دار شده و باید دوباره از آن استفاده شود. باید گیاه خود را به آرامی از گلدان خارج کرده و ریشه ها را بررسی کنید تا ببینید آیا داخل گلدان محکم پیچیده شده است یا خیر.

هنگام پر کردن خاک گلدان گیاه زاموفیلیا خود ، گلدان را تا سطح پایه ساقه ها پر کنید ، به این ترتیب که ریزوم فقط با خاک پوشانده شود. از گلدان خیلی عمیق پرهیز کنید – کمی در معرض گذاشتن پیاز ریشه بهتر از دفن ساقه ها است ، زیرا این امر باعث پوسیدگی ساقه می شود.

انواع خاک گلدان را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

       ۶.ساقه های گیاه زاموفیلیا در حال ریزش هستند

شایع ترین علت ریزش ساقه های گیاه زاموفیلیا ، آبیاری بیش از حد است که منجر به ساقه های نرم و پوسیده می شود ، که قادر به تحمل وزن بقیه ساقه نیستند. این اتفاق می تواند برای یک گیاه رشد کرده در شرایط کم نور ، جایی که ساقه ها تمایل به رشد و نازک شدن دارند ، باعث کاهش قدرت آنها شود.

عادت رشد گیاه زاموفیلیا این است که ساقه های بلندی ایجاد می کند که با رشد کمی منحنی می شوند. ساقه های جدید به سرعت رشد می کنند و در یک فصل رشد می توانند به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر برسند. این می تواند هر زمان که در شرایط بهینه رشد نکردند ، در برابر سرنگونی آسیب پذیر باشد.

همچنین ممکن است ساقه های گیاه زاموفیلیا را به دلیل موقعیت گیاه نسبت به منبع نور با خمیدگی مشاهده کنید. از آنجا که اکثر افراد گیاهان زاموفیلیا را با منبع افقی نور از پنجره می کارند ، رشد جدید به سمت نور رشد می کند و در این حالت از بقیه گیاه خم می شود.

با گذشت زمان ، این می تواند منجر به رشد ساقه ها در زاویه قابل توجهی شود ، و ممکن است آنها سرنگون شوند و زیر وزن خود بشکنند. بهترین راه حل برای این کار این است که گیاه زاموفیلیا خود را هر چند هفته کمی بچرخانید تا رشد را تا حد ممکن قائم نگه دارید. این یک گیاه سالم تر و جذاب تر از نظر دید تولید می کند و ساقه ها از بین نمی روند.

      ۷.برگهای گیاه زاموفیلیا پیچ و تاب می خورند

پیچش یا حلقه زنی گیاه زاموفیلیا به طور معمول به دلیل کمبود آب موجود برای استفاده برگ ها است. برگها پیچ می خورند تا سطح برگها کاهش یابد و میزان اتلاف آب کاهش یابد. کم آبی یا آبیاری بیش از حد ، گرمای بیش از حد ، آفات یا رطوبت بسیار کم همگی می توانند باعث پیچش برگ شوند.

پیچش یا حلقه زنی برگ اغلب با نوک برگهای قهوه ای و افتادگی ساقه های گیاه زاموفیلیا همراه است. بررسی اینکه گیاه شما آب زیادی از دست می دهد یا قادر به تأمین مقدار کافی برگ نیست بسیار مهم است. بدون این اطلاعات ، سخت است گیاه خود را اصلاح کنید.

بقیه گیاه خود را به همراه شرایط رشد با دقت بررسی کنید ، و باید سرنخ های بیشتری را در مورد مشکل پیدا کنید. در اینجا برخی از مواردی که به دنبال آنها هستم:

روشنایی را بررسی کنید – نور مستقیم خورشید بیش از حد منجر به از دست دادن آب می شود ، و گیاه را ترغیب می کند تا برای کاهش اتلاف آب مانند حلقه زدن برگها گام بردارد.

آب – به دنبال نشانه هایی از آب زیاد یا کم آبی باشید. درمان ها مخالف هم هستند. تشخیص کم آبی ساده است ، اما از دست دادن یک گیاه زاموفیلیا که بیش از حد آبیاری شده به این آسانی نیست ، زیرا وقتی ریشه ها آسیب می بینند ، یک گیاه با آب زیاد علائم کمبود آب را نیز خواهد داشت.

رطوبت – در شرایط بسیار خشک ، به ویژه هنگامی که درجه حرارت گرم است ، ممکن است شاهد پیچ ​​خوردگی برگ های گیاه زاموفیلیا باشید. گیاه زاموفیلیا خود را در جایی سردتر قرار دهید و با گروه بندی گیاهان ، با استفاده از سینی رطوبت ، مرطوب کننده هوا رطوبت خود را افزایش دهید.

آفات – بسیاری از آفات دوست دارند از گیاهان زاموفیلیا تغذیه کنند ، آب برگها را می مکند. این باعث آسیب نامنظم برگ ، ایجاد لکه های زرد روی برگها و علائم کم آبی و تنش می شود. حداقل هر چند هفته گیاه خود را از نظر آفات از نزدیک بررسی کنید و بلافاصله گیاه خود را از گیاهان دیگر جدا کنید.

انواع افت کش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

     ۸. گیاه زاموفیلیا شما دارای ساقه های چروکیده است

اگر گیاه زاموفیلیا شما ساقه چروکیده ای دارد ، به احتمال زیاد کمبود آب دارد. این می تواند به دلیل از دست دادن آب بیش از حد در دمای بالا ، نور بیش از حد ، یا رطوبت کم یا کمبود آب ، به دلیل زهکشی نبودن مناسب خاک یا پوسیدگی ریشه باشد. به احتمال زیاد علائم دیگر کمبود آب را مشاهده خواهید کرد و برای بررسی علت باید به صورت ترکیبی از علائم و شرایط مراقبت استفاده کنید.

     ۹. پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه شایعترین مشکل در بین گیاهان زاموفیلیا است. این نتیجه یک گیاه زاموفیلیا است که در خاک غرقاب و هوادهی ضعیف رشد می کند. گیاهان زاموفیلیا فقط باید یکبار آبیاری شوند حداقل نیمه بالای خاک احساس خشکی کند. با رشد گیاه در خاک بسیار زهکشی ، گلدان های متخلخل با سوراخ های زهکشی فراوان و اطمینان از نور کافی ، از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنید.

ریشه زاموفیلیا

وقتی مردم می فهمند که ریشه ها برای زنده ماندن به اکسیژن رسانی مداوم احتیاج دارند ، غافلگیر کننده است. در حالی که گیاهان از طریق فتوسنتز برای نیازهای خود انرژی تولید می کنند ، آنها برای رشد و عملکرد از اکسیژن نیز استفاده می کنند. خاک مرطوب یا کم تخلیه به سرعت دچار کمبود اکسیژن می شود و این ریشه ها را تحت فشار شدید قرار می دهد.

در حالی که علائم اولیه به فراوانی آب مربوط می شود ، اما به طور فزاینده ای تحت فشار قرار می گیرد ، آنها از بین می روند یا تسلیم عوامل بیماری زای فرصت طلب در خاک می شوند. این منجر به پوسیدگی ریشه ها می شود که می تواند به ساقه های گیاه زاموفیلیا شما گسترش یابد.

در حالی که می توانید یک گیاه زاموفیلیا را که علائم اولیه پوسیدگی ریشه را دارد تجربه کنید ، یک مورد شدیدتر اغلب برای گیاه شما کشنده است. در اینجا علائمی که باید جستجو کنید وجود دارد:

 • زرد شدن برگها، به ویژه روی برگهای پایین و پیر.
 • تاول های برگ یا علائم ورم.
 • نکات برگ قهوه ای، به ویژه در رشد جدیدتر تأثیر می گذارد.
 • پیچش یا حلقه زنی برگ و ساقه های چروکیده، زیرا ریشه ها قادر به انتقال آب کافی به گیاه نیستند.
 • ساقه ها در اثرکم آبی یا پوسیدگی از بین می روند یا آویزان می شوند.
 • بوی پوسیدگی ریشه ها قابل توجه می شود.
انواع کود گیاهان آپارتمانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

با شناسایی این مشکل ، در اینجا نحوه اصلاح گیاه و جلوگیری از آن وجود دارد.

 • گیاه زاموفیلیا خود را از گلدان آن خارج کنید.
 • خاک را شل کرده و ریشه ها را بررسی کنید. به دنبال ریشه های قهوه ای / سیاه ، شلخته ، شکننده و بدبو باشید.
 • تمام ریشه های آسیب دیده را با قیچی هرس استریل برش دهید.
 • خاک باقیمانده را از ریشه بشویید. بهتر است هنگام حمل و نقل مجدد از خاک جدید استفاده شود زیرا اشکالی که باعث پوسیدگی ریشه شده است هنوز در خاک وجود دارد.
 • یک گلدان متخلخل تمیز و کاملاً مناسب گیاه خود انتخاب کنید و آن را در مخلوط گلدان خوب تخلیه کنید. قطعات مساوی کوکو سیم و پرلیت ، با حدود ۱۰٪ ریخته گری کمپوست یا کرم ، گزینه عالی است. به شرطی که خیلی خوب تخلیه شود ، خیلی اشتباه نخواهید کرد.
 • گیاه زاموفیلیا خود را در نور و درجه حرارت متوسط ​​نگه دارید. حداقل یک بار آبیاری که از نیمه بالایی خاک انجام می شود احساس آب کند.
 • چندین ماه طول می کشد تا سیستم ریشه بهبود یابد تا اینکه رشد جدیدی مشاهده کنید . اما امیدوارم که گیاه شما خیلی زود شاخه های جدید تولید کند.

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل
تقویت گلهای آپارتمانی

آخرین مقالات

روش نگهداری برگ عباییAspidistra elatior
روش نگهداری برگ بیدیTradescantia
روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!