تراریوم یا باغ شیشه ای

انواع تراریوم های زیبا

فهرست محتوای این مقاله

 

تراریوم یا باغ شیشه ای معمولاً یک ظرف شیشه ای مهر و موم شده حاوی خاک و گیاه است و می توان آن را برای نگهداری باز کرد تا به گیاهان داخل آن دسترسی پیدا کرد. با این وجود تراریوم می تواند به جای مهر و موم شدن در فضای باز نیز باشد. تراریوم اغلب به عنوان وسایل تزئینی یا زینتی نگهداری می شود. تراریای بسته یک محیط منحصر به فرد برای رشد گیاه ایجاد می کند ، زیرا دیواره های شفاف باعث می شود هم گرما و هم نور به تراریوم وارد شود.

ظرف مهر و موم شده همراه با گرمای ورودی به تراریوم امکان ایجاد چرخه آب در مقیاس کوچک را فراهم می کند. رطوبت حاصل از خاک و گیاهان در دمای بالا در داخل تراریوم تبخیر می شود. سپس این بخار آب روی دیواره های ظرف متراکم می شود و در نهایت دوباره به گیاهان و خاک زیر می ریزد.

این امر به دلیل تأمین مداوم آب به ایجاد یک محیط ایده آل برای رشد گیاهان کمک می کند و در نتیجه از خشک شدن بیش از حد گیاه جلوگیری می کند. علاوه بر این ، نوری که از مواد شفاف تراریوم عبور می کند ، باعث می شود گیاهان درون آن فتوسنتز شوند ، این جنبه بسیار مهمی از رشد گیاه است.

فیلم آموزشی مراحل ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای

 

تاریخچه ساخت اولین تراریوم

اولین تراریوم یا باغ شیشه ای توسط گیاه شناس ناتانیل باگشاو وارد در سال ۱۸۴۲ ساخته شد. او علاقه ای شدید به مشاهده رفتار حشرات داشت و به دلیل وجود کارخانه های اطراف منزلش نمی توانست تغییر و تحول پیله های پروانه ها را آزمایش نماید و لذا از شیشه مربا برای این کار استفاده کرد.

بدین صورت که در ابتدا پیله پروانه ای را در ظرف مربایی قرار داد و سپس مقداری خاک باغچه درون آن ریخت.بعد از گذشت چند هفته دکتر وارد یک گیاه را درون شیشه مربا مشاهده نمود که از طریق خاک ،بذر گیاه به داخل شیشه انتقال یافته بود .

یک هاگ سرخس در شیشه رشد کرد ، جوانه زد و این شیشه منجر به اولین تراریوم شد. در ادامه متوجه شد که گیاه رطوبت را از طریق سطح برگ ها از دست داده و رطوبت روی دیواره شیشه تجمع یافته و به شکل قطره در می آید و در نهایت به کف ظرف برگشته و مورد استفاده قرار می گیرد . این چرخه ی پایدار باران درون ظرف ،یکسری شرایط ایده آل جهت رشد کامل گیاه فراهم می آورد. این روند به سرعت در دوران ویکتوریا در میان انگلیسی ها گسترش یافت. در آن زمان به جای تراریوم ، به عنوان پرونده Wardian معروف بود.

وارد برای ساختن  تراریوم های خود نجاری استخدام کرد تا گیاهان بومی انگلیس را به سیدنی استرالیا صادر کند. پس از ماه ها سفر ، گیاهان به خوبی رسیده و شکوفا شدند. به همین ترتیب ، گیاهان از استرالیا با همان روش به لندن فرستاده شدند و وارد گیاهان استرالیایی خود را در شرایط عالی دریافت کرد. آزمایش وی نشان داد که گیاهان می توانند بدون تهویه ومهر و موم شده به رشد خود ادامه دهند. Wardian برای دهه های زیادی توسط باغداران و دیگران برای حمل گیاهان در محوطه های امپراتوری بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت.

انواع تراریوم یا باغ شیشه ای

به دلیل شرایط مختلف محیط شیشه ای،تراریوم ها را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد: بسته و باز

تراریوم باز: قسمتی از محفظه شیشه‌ای تراریوم باز است

تراریوم بسته: تراریوم با هوا ارتباط ندارد و در آن محکم بسته می‌شود‌

انواع تراریوم باز-بسته

تراریوم بسته

انواع گیاهان گرمسیری ، مانند خزه ها ، ارکیده ها ، سرخس ها و گیاهان هوا ، به دلیل شرایط مشابه با محیط مرطوب و پناهگاه مناطق گرمسیری ، به طور کلی در زمین های بسته نگهداری می شوند. مهر و موم شدن تراریوم باعث گردش آب می شود. تراریوم ممکن است یک بار در هفته باز شود تا رطوبت اضافی هوا و دیواره ظرف را از بین برود. این کار برای جلوگیری از رشد کپک یا جلبک انجام می شود که می تواند به گیاهان آسیب برساند و باعث تغییر رنگ ظرف تراریوم شود. تراریوم بسته نیز باید گاهی اوقات آبیاری شود ، عدم وجود تراکم در دیواره های تراریوم یا پژمردگی گیاهان ، شاخصی است که تراریوم به آب نیاز دارد.

تراریاهای بسته برای اطمینان از شرایط خوب رشد و کاهش خطرات آسیب میکروبی به مخلوط خاک خاصی نیز احتیاج دارند. یک محیط معمول مورد استفاده “peat-lite” است که مخلوطی از پیت ماس ​​، ورمیکولیت و پرلیت است. برای جلوگیری از معرفی میکروب های بالقوه مضر ، این مخلوط باید استریل باشد.

انواع خاک رنگی تراریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

تراریوم باز

تراریوم باز برای گیاهانی که رطوبت و رطوبت خاک کمتری را ترجیح می دهند ، مانند گیاهان معتدل ، مناسب است. همه گیاهان به محیط مرطوب تراریوم های بسته احتیاج ندارند. برای گیاهان سازگار با آب و هوای خشک ، از تراریوم های باز و بدون مهر و موم استفاده می شود تا هوای تراریوم از رطوبت بیش از حد جلوگیری کند. تراریوم های باز برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید بیشتر نیاز دارند نیز به خوبی کار می کند ، زیرا تراریوم های بسته می توانند گرمای زیادی را به دام بیندازند و به طور بالقوه باعث از بین رفتن هر گیاه داخل آن شود.

توجه داشته باشید که ساکولنت ها ، علیرغم اینکه گزینه ای محبوب هستند ، برای تراریوم های باز یا بسته گزینه ای ضعیف  هستند. کمبود ذاتی زهکشی در تراریوم باعث پوسیدگی ریشه یا نیاز به آبیاری زیاد آنها می شود.

چگونه تراریوم یا باغ شیشه ای سبز و زیبا را خودمان  تهیه کنیم؟

اگر علاقه به گل و گلخانه دارید اما فضای باغچه ای ندارید ، با ساخت تراریوم مخصوص ، دنیای کوچک خود را پر از گیاهان سرسبز و زیبا کنید. اگر در آپارتمانهای جنوبی زندگی می کنید ، به یاد داشته باشید که داشتن گیاهان سبز در اطراف راهی مطمئن برای زیبا ساختن اتاق ها و محیط پیرامونتان هستند ، بعلاوه گیاهان مطمئناً به بهبود کیفیت هوای داخلی شما کمک می کنند. تراریوم ها باغ هایی هستند که به راحتی ساخته می شوند و دارای نگهداری کمی هستند و با حداقل آب می توانند تقریباً به مدت نامحدود دوام داشته باشند. با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله به آموزش ساخت یک تراریوم همراه با نکات کاربردی آن بپردازیم.

انواع کود مایع تراریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

گیاهانی که می توان در تراریوم کاشت

تیلاندسیا

عشقه

فیتونیا

هیپوئستس

انواع ساکولنت ها و کاکتوس ها و گل های گوشتی

سرخس دکمه ای

پپرومیا هندوانه ای

بگونیا

برگ بیدی

کریپتانوس یا ستاره دریایی

بنفشه آفریقایی

نمونه گیاهان مناسب برای تراریوم

انواع گیاه گل سنگ را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

مواد لازم جهت ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای

یک ظرف شیشه ای شفاف ، گلدان ، کاسه ، لیوان یا هر ظرف شیشه ای جالب توجهی که در دست دارید سنگ ، سنگریزه یا تکه های شیشه بازیافتی ذغال فعال (که بعضاً کربن فعال نامیده می شود) خاک گلدان مناسب گیاهان شما خزه (اختیاری) مجسمه ها ، چوب ها یا تزئینات اقلام (اختیاری) گیاهان کوچک مختلف یک قاشق ، قاشق یا بیل دستکش قیچی

ظروف خود را از فروشگاه های وسایل گلفروشی یا مغازه های بلور فروشیی تهیه کنید یا فقط به دنبال شیشه قدیمی در اطراف خانه خود باشید. حتی شیشه های ژله ای ساده یا شیشه های کنسرو نیز می توانند تراریوم های زیبایی ایجاد کنند. آنها می توانند باز یا بسته بمانند – کاملاً به خود شما بستگی دارد. سایر لوازم را می توانید در مرکز باغبانی محلی خود خریداری کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم

به طور کلی بدنبال گیاهان کوچکی باشید که بتوانید درون کوزه خود قرار دهید و خیلی بلند نمی شوند. بعضی از گیاهان چندین ساقه دارند بنابراین می توانید آنها را حتی بیشتر از هم بشکنید. برای اطمینان از موفقیت تراریوم ، گیاهان گل ساکت و کاکتوس ها را کنار هم نگه دارید و گیاهان سرخس و گرمسیری را کنار هم نگه دارید ، زیرا به مقادیر مختلف آب و خاک نیاز دارند. شما برای کاغذهای گل ساکت کاکتوس و برای هر چیز دیگری خاک گلدان قدیمی منظم را می خواهید. این سنگها به عنوان یک لایه زهکشی کاذب مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که ذغال فعال به سالم ماندن تراریوم کمک می کند و از خزه می توان برای تزئین و کمک به خیس شدن و نگهداری آب استفاده کرد.

مرحله اول: ظرف را آماده کنید

هرگونه برچسب قیمت یا برچسب را از شیشه خود جدا کرده و فضای داخلی و خارجی را کاملاً بشویید تا اطمینان حاصل کنید که پس مانده ناخواسته ای وجود ندارد که بتواند بر سلامت گیاهان شما تأثیر بگذارد. تصور کنید که چگونه می خواهید گیاهان خود را درون ظرف قرار دهید.

انواع ظروف شیشه ای برای کاشت گلهای تراریوم

مرحله دوم: لایه های زهکشی خود را اضافه کنید

پس از آماده شدن ظرف ، قسمت پایین آن را با سنگ یا سنگریزه پر کنید. این کار برای ایجاد یک لایه زهکشی کاذب است تا آب بتواند ته نشین شود و گیاه را سیلابی نکند. عمق سنگها کاملاً به اندازه ظرف شما بستگی دارد ، اما هدف از قراردادن آنها ۱/۵  تا ۲ سانتی متر  است.

قراردادن سنگ ریزه در ظرف شیشه ای تراریوم

انواع شن رنگی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

مرحله سوم: ذغال فعال شده را اضافه کنید

ذغال چوبی دقیقاً مانند آنچه انتظار دارید به نظر می رسد و کثیف است. گاهی اوقات به صورت تکه های کوچک و بار دیگر به صورت خرده ریز می آید – هر دو حالت موثر است. شما به اندازه کافی برای پوشاندن سنگها نیاز دارید. این زغال چوب باعث بهبود کیفیت دنیای کوچک شما از جمله کاهش باکتری ها ، قارچ ها و بوها می شود.

قراردادن زغال چوب در روی لایه های سنگ ریزه داخل شیشه تراریوم

 

مرحله چهارم: خاک را اضافه کنید

باز هم ، کاکتوس و ساکولنت ها در مقایسه با اکثر گیاهان به خاک مخصوصی نیاز دارند ، بنابراین بسته به نوع گیاهانی که استفاده می کنید ، حتما کیسه مناسب تهیه کنید. به اندازه کافی خاک اضافه کنید تا ریشه گیاه فضای زیادی برای جا افتادن و رشد داشته باشد. عمق کمی بیشتر از ارتفاع گلدان گیاه را هدف قرار دهید.

ریختن خاک سبک در شیشه تراریوم

خرید آسان و مطمئن خاک تراریوم از طریق لینک زیر در دیجی کالا

انواع خاک تراریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

مرحله پنجم: گیاه را اضافه کنید

گیاه خود را از گلدان خارج کرده و گلوله خاک سخت را بشکنید تا به ریشه برسید. اگر گیاه را به چندین قسمت تقسیم می کنید ، ملایم باشید. همچنین ممکن است بخواهید ریشه ها را بخصوص کوتاه کنید. نگران نباشید ، آنها دوباره رشد می کنند. با استفاده از یک قاشق ، انگشتان خود ، انتهای برس یا حتی یک مداد ، یک چاه حفر کنید تا گیاهان شما ریشه در آن قرار دهند. خاک بیشتری را در قسمت بالای آن اضافه کنید و خاک را در اطراف پایه گیاه جمع کنید. گیاهان کوچک خود را در ظرف قرار دهید و سعی کنید آنها را از لبه ها دور نگه دارید. برگها به احتمال زیاد به دو طرف لمس می شوند اما هدف آنها این است که تا آنجا که ممکن است آنها را دور نگه دارند.

قراردادن گل در شیشه های تراریوم

مرحله ششم: لوازم جانبی را اضافه کنید

پس از کاشت ، می توانید لوازم جانبی کمی مانند پتو خزه (خشک یا زنده) ، مجسمه های کوچک ، اسباب بازی های قدیمی ، مهره های شیشه ای ، شی فلزی براق ، چوب ، سنگ یا حتی یک لایه یا سنگ به آن اضافه کنید. این دنیای کوچک شماست و می توانید هر آنچه دوست دارید در آن قرار دهید.

چیدمان گلها در شیشه تراریوم

انواع ماکت دکوری را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

مرحله هفتم: تمیزکردن و آبیاری

احتمالاً در تمام طرفین ظرف آلودگی خواهید داشت ، بنابراین آنها را پاک کنید تا از زندگی زیبای داخل آن لذت ببرید. کمی تراریوم آب بدهید. برخلاف بیشتر گیاهان خانه شما ، تراریوم نیازی به خیساندن ندارد: فقط چند قطره آب برای زندگی گیاه داخل شیشه کفایت میکند.

نمونه های تراریوم آماده شده

نکته ها و ترفندهای

– با گذشت زمان ، میزان نیاز به تراریوم خود را بر اساس میزان خشک بودن خاک کنترل کنید. برای تراریوم های درب بسته ، اگر آب از بالا به پایین می چکد ، درب ظرف را باز کنید تا مقداری تبخیر شود. به همین ترتیب ، اگر به نظر خشک است ، ممکن است لازم باشد موارد بیشتری اضافه کنید. نیازی نیست که زیاد به آنها آب دهید.

– اگر برگها می میرند یا پژمرده می شوند ، بلافاصله آنها را از تراریوم خارج کنید تا سلامت سیستم کوچک اکو را حفظ کند. اگر یک گیاه کامل از بین رفت ، آن را بیرون بیاورید.

– در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. به یاد داشته باشید که اینها اساساً گلخانه های کوچکی هستند و نور مستقیم خورشید از طریق شیشه گرما را به دام می اندازد و باعث سوزاندن گیاهان می شود. در نور غیر مستقیم قرار دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

از این پس، از دنیای کوچک شیشه ای خود لذت ببرید میتوانید آن را هدیه دهید و یکی دیگه بسازید!

 

انواع تراریوم های زیبا

مطالب پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!