علل افتادگی و خشکی گیاه سینگینیوم

سینگینیوم

فهرست محتوای این مقاله

اگر گیاه سینگینیوم( Syngonium podophyllum ) برگ های افتاده و ظاهری ناسالم دارد ، این مقاله می تواند به شما کمک کند.

ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا دریابید که چرا گیاه سینگینیوم شما افتاده است و چه کاری می توانید انجام دهید تا گیاه شما دوباره سرحال شود.

شایع ترین علل افتادگی گیاه سینگینیوم شما آبیاری بیش از حد و کم آبی استسایر علل احتمالی عبارتند از سطوح پایین رطوبت ، نور ناکافی ، مشکلات کود یا تنش دماتشخیص درست مشکل به منظور اصلاح گیاه نکته بسیار مهمی است.

سینگینیوم

به طور کلی ، مراقبت از گیاه ( Syngonium podophyllum ) آسان است ، اما اگر متوجه ریزش برگ های گیاه سینگینیوم شده اید ، تقریباً مشکلی در آن وجود دارد. کمی وقت بگذارید تا گیاه خود را بررسی کنید و باید بتوانید مشکل را دقیقاً مشخص کنید. این مقاله دلایل احتمالی افتادگی برگ های سینگینیوم را بررسی می کند و راه حل های مفیدی را برای یافتن مشکل و اصلاح آن به شما ارائه می دهد.

آیا گیاه سینگینیوم شما به کم آبی دچار شده است؟

اگر برگها افتاده اند ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطح رطوبت خاک را بررسی کنید و مطمئن شوید که گیاه خود را کم آبیاری نمی کنید. فراموش کردن هر چند وقت یکبار آبیاری گیاهان آپارتمانی بسیار آسان است و اغلب نتیجه آن افتادگی و پژمردگی شاخ و برگ است.

خوشبختانه ، این یکی از ساده ترین دلایل برای تشخیص است ، و هنگامی که آبیاری معمولی از سر گرفته می شود ، گیاه شما باید بهبود یابد. به دنبال نشانه های زیر باشید که نشان می دهد گیاه سینگینیوم شما تحت آبیاری قرار دارد.

سینگینیوم

 • اولین کاری که باید انجام دهید این است که خاک را بررسی کنید تا ببینید چقدر خشک است. انگشت خود را در خاک فرو کنید ، و اگر بیش از ۲.۵ سانتیمتر از سطح خاک احساس خشکی کرد ، ممکن است کم آبی بودن علت ریزش گیاه پیکان شما باشد.
 • گلدان را بلند کنید تا ببینید چه وزنی احساس می کنید – خاک خشک بسیار سبک تر از خاک مرطوب خواهد بود.
 • خاک را از طریق سوراخ های زهکشی پایین احساس کنید تا ببینید آیا خاک به سمت پایین خشک شده است.
 • به دنبال علائم دیگر کم آبی شدن باشید ، از جمله لبه ها و نوک برگ های خشک ، قهوه ای و ترد.
 • به خاطر داشته باشید که گیاه سینگینیوم شما در زمان رشد فعال یا در شرایط گرمتر به آب بیشتری احتیاج دارد. خاک به احتمال زیاد در بهار و تابستان سریعتر از زمستان خشک می شود و احتمال کم آب شدن بیشتر می شود.

بدون آب ، ریشه ها خشک می شوند و رطوبت را به ساقه یا برگ های خود منتقل نمی کند ، در نتیجه باعث پژمرده شدن برگها و  افتادگی گیاه سینگینیوم میشود.

هنگامی که اصول آبیاری معمولی از سر گرفته شود ، اکثر گیاهان سینگینیوم بهبود می یابند. هر چند روز یکبار گیاه خود را بررسی کنید و به محض خشک شدن چند سانت بالای خاک ، آبیاری کنید. هر شاخ و برگ ای که قهوه ای و ترد شود دیگر بهبود نمی یابد ولی ساقه های سالم بزودی تعداد زیادی برگ جدید و سالم تولید می کند. قبل از هرس شاخ و برگهای آسیب دیده ، صبر کنید تا گیاه دوباره به شدت رشد کند تا حالت پر بودن وزیبایی گیاه از بین نرود.

آیا ممکن است بیش از حد آبیاری کنید؟

آبیاری بیش از حد یکی از علل شایع افتادگی گیاه سینگینیوم است ، اما می تواند پیامدهای جدی تری برای گیاه شما داشته باشد. اگر گیاه خود را بیش از حد آب دهید ، در خطر پوسیدگی کامل آن هستید.

آبیاری بیش از حد فقط به معنای آبیاری زیاد نیست. هر عاملی که باعث شود خاک به مدت طولانی غرقاب شود یا ضعیف هوادهی شود ، نتیجه یکسانی را در پی خواهد داشت. (پوسیدگی ریشه و یک گیاه سینگینیوم بسیار بیمار یا در حال مرگ.)

سینگینیوم

علایم متعددی وجود دارد که می توانید بررسی کنید تا ببینید علت ریزش برگ های سینگینیوم شما این است یا خیر:

 • خاک مرطوب. اگر خاک خشک نشده و هنوز ۱۰ روز پس از آبیاری آن مرطوب شده اید . آبیاری بیش از حد دلیل پژمردگی گیاه سینگینیوم است.
 • زرد شدن عمومی برگها ، اغلب ابتدا با برگهای پایینی شروع می شود یک علت شایع است.
 • اگر بوی بدی از گیاه سینگینیوم شما می آید و خاک آن مرطوب است ، احتمالاً در اثرآبیاری برگهای آن پوسیده باشد. پایه گیاه را بو کنید تا ببینید آیا این مورد وجود دارد یا خیر. شما باید سریع با گیاه خود برخورد کنید تا از مرگ آن جلوگیری شود.
 • گلدان خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی تخلیه می شود . شما همیشه باید گیاه سینگینیوم خود را در گلدانی با سوراخ های زهکشی قرار دهید.

نحوه صحیح آبیاری گیاه سینگینیوم برای جلوگیری از افتادن آن

 • مطمئن شوید که گیاه شما در گلدانی با سوراخ های زهکشی رشد می کند و خاک گلدان به خوبی زهکشی شده است.
 • از آبیاری طبق برنامه اجتناب کنید(با تغییرات فصلی و رشد گیاه میزان آبیاری متفاوت است.) اما خشکی خاک را به مرور کنترل کنید تا زمان درست آبیاری را تعیین کنید.
 • گیاه خود را از بالا به طور کامل آبیاری کنید. به طور کلی بهتر است در صورت امکان از خیس شدن شاخ و برگ خودداری کنید.
 • خاک را کاملاً خیس کنید. اگر آب روی سطح خاک جمع شد ، یک دقیقه صبر کنید تا آب داخل آن فرو رود.
 • آبیاری را تا جایی ادامه دهید که آب آزادانه از سوراخ های زهکشی ته گلدان جاری شود.
 • اجازه دهید تمام آب اضافی از گلدان تخلیه شود ، قبل از اینکه گیاه خود را در محل طبیعی خود قرار دهید.
 • اگر گیاهان خود را در حالی که روی سینی قطره ای قرار دارند یا در گلدان تزئینی بیرونی هستند آبیاری کنید . فراموش نکنید که آب اضافی را بعد از چند دقیقه تخلیه کنید. گیاهان سینگینیوم از نشستن در خاک غبارآلود یا داشتن حوض آب در ته گلدان متنفرند . این می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.
 • اگر خاک ظرف دو روز خشک میشود . این ممکن است نشانه این باشد که گیاه شما به گلدان بزرگتری نیاز دارد. اگر خاک معمولاً پس از ۱۰ روز هنوز بسیار مرطوب باشد ، در معرض پوسیدگی ریشه قرار دارد.
 • اندازه گلدان ، نوع خاک ، زهکشی گلدان ، نیاز آبی گیاه و شرایط محیطی همگی می توانند بر نحوه آبیاری گیاه سینگینیوم تأثیر بسزایی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای آبیاری گیاهان آپارتمانی را بخوانید.

سینگینیوم

دلایل دیگر افتادگی گیاه سینگینیوم

رطوبت

گیاهان سینگینیوم ( Syngonium podophyllum ) از آمریکای جنوبی و مرکزی گرم و مرطوب می آیند ، بنابراین آنها جزء گیاهان گرمسیری طبقه بندی می شوند. گیاه سینگینیوم شما در محیط مرطوب شادترین است. رطوبت کم می تواند منجر به افتادگی گیاه سینگینیوم شما شود ، به ویژه اگر با کاهش آبیاری همراه باشد.

اگر سطح رطوبت در خانه شما کمتر از ۳۰ است . به نظر می رسد در کنار سایر شرایط مناسب سینگینیوم ، باید سطح رطوبت گیاه خود را افزایش دهید. ما از  رطوبت سنج/دماسنج دیجیتال برای رطوبت و دمای اطراف گیاهان آپارتمانی خود استفاده می کنیم. این یک ابزار واقعاً مفید و ارزان است که به رشد گیاهان آپارتمانی شما بسیار کمک می کند.

شما می توانید سطح رطوبت را به روش های مختلف افزایش دهید.

 • گیاهان خود را با هم گروه بندی کنید – افزایش تعرق باعث افزایش رطوبت محلی برای همه گیاهان شما می شود.
 • گیاه سینگینیوم خود را روی سینی رطوبت قرار دهید. با تبخیر آب ، سطح رطوبت را در مجاورت گیاه افزایش می دهد. مراقب باشید که کف گلدان در آب نشسته نباشد.
 • از یک دستگاه مرطوب کننده برای افزایش سریع و آسان سطح رطوبت به میزان قابل توجهی استفاده کنید. غبارپاشی به طور کلی بی تاثیر است.
 • از اسپری آب پاشی گیاه سینگینیوم خودداری کنید . زیرا این برای افزایش سطح رطوبت موثر نیست و می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

به عنوان بهترین توصیه ، از قرار دادن گیاه آپارتمانی سینگینیوم خود در یک اتاق بسیار خشک خودداری کنید. آن را از گرمایش مرکزی یا دریچه ها دور نگه دارید.

درجه حرارت

به یاد داشته باشید که گیاه سینگینیوم خود را در دمای مطلوب  ۱۵ تا ۲۹ درجه سانتی گراد (۶۰ تا ۸۵ درجه فارنهایت) نگه دارید. اگر دمای اتاق شما به زیر ۱۰ درجه سانتی گراد (۵۰ درجه فارنهایت) برسد . می تواند منجر به افتادگی گیاه سینگینیوم شما در اثر تنش دما شود.

گاهی اوقات پنجره های شیشه ای می توانند در زمستان مشکل ایجاد کنند ، حتی اگر بقیه خانه شما گرم باشد. اگر مشکوک به مشکل دما هستید ، دماسنج دیجیتالی خود را برای چند روز در کنار گیاه قرار دهید. این حداقل و حداکثر دما را ثبت می کند ، بنابراین اگر مشکلی وجود داشته باشد ، براحتی متوجه میشوید.

مشکلات افتادگی و ریزش در اثر کوددهی

به احتمال زیاد با کوددهی بیش از حد دچار مشکل می شوید ، بنابراین مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید . کود زیاد می تواند به ریشه ها صدمه بزند ، از عملکرد صحیح آنها جلوگیری کرده و منجر به افتادگی گیاه سینگینیوم شما شود.

 سینگینیوم

به عنوان نشانه ای از تجمع کود به دنبال پوسته سفید روی سطح خاک باشید. به این فکر کنید که چند بار به گیاه سینگینیوم خود کود داده اید ، از چه چیزی استفاده کرده اید و چقدر قوی است.

برای جبران کود دهی اضافه به گیاه سینگینیوم ، خاک را با آب بشویید. گیاه خود را به سینک برسانید و آب را به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر از خاک عبور دهید. این به حذف نمک های اضافی کود از خاک کمک می کند. ما معمولاً سالی چند بار این کار را برای همه گیاهان آپارتمانی خود به عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام می دهیم.

در بهار و تابستان ، گیاه سینگینیوم شما هر ماه به کود تقویتی احتیاج دارد در حالیکه در پاییز و زمستان نیاز آن به کود به هر دو ماه یکبارمی رسد . این به رشد سالم گیاه کمک می کند و برگ ها را شاداب نگه می دارد.

کود همه کاره و متعادل گیاهان آپارتمانی که ماهانه در طول فصل رشد به گیاه تغذیه شود . باعث بهبود عملکرد رشد گیاه میشود. مامعمولاً توصیه میکنیم هر کود همه منظوره را به نصف غلظت توصیه شده رقیق کنید تا خطر بارور شدن بیش از حد کاهش یابد. در مورد کود دهی به گیاهان آپارتمانی گزینه های زیادی وجود دارد ، و ما در اینجا در مورد همه اینها بیشتر توضیح داده ایم.

گاهی اوقات ، اگر یک گیاه سینگینیوم چندین سال است که کوددهی نشده یا بارور نشده است . می تواند به دلیل کوددهی کم افتاده باشد. به دنبال برگهای کوچک ، کم رنگ و زرد رنگ ، نازک و ساق پا باشید. معمولاً ، یک گیاه سینگینیوم زیر بارور به خوبی به کاربرد کود واکنش نشان می دهد و دوباره زنده می شود و طی چند هفته رشد جدیدی ایجاد می کند.

آیا گیاه سینگینیوم شما به دلیل نور ضعیف افتاده است؟

گیاهان سینگینیوم به نور زیاد وابسته نیستند و می توانند مناطق با نور کم را تحمل کنند. با این حال ، گیاه سینگینیوم شما بسیار قوی تر رشد می کند و رشد سالم تری را در ناحیه ای ایجاد می کند که در آن مقدار زیادی نور غیر مستقیم و روشن وجود دارد.

یک گیاه سینگینیوم که در گوشه ای تاریک یا اتاقی با حداقل نور رها شده است . با رشد اندک ظاهر می شود. در ابتدا ، برگها سبز تیره تر می شوند زیرا سعی می کنند بیشتر نور موجود را جذب کنند. بعداً ، برگها شروع به زرد شدن می کنند و کل گیاه می تواند افتاده و واقعاً بسیار غم انگیز به نظر برسد.

راه حل این است که سینگینیوم خود را به منطقه ای با نور خوب منتقل کنید. نور روشن و غیر مستقیم بهترین گزینه است. 

سینگینیوم

با رعایت موارد بالا باز هم  گیاه سینگینیوم شما همچنان در حال افتادگی است؟ (در نظر بگیرید که آیا به گلدان مجدد نیاز دارد.)

گاهی اوقات ، ازدحام بیش از حد در گلدان می تواند منجر به نارضایتی و افتادگی گیاه سینگینیوم شود . اما وسوسه نشوید تا سینگینیوم خود را منتقل کنید مگر اینکه لازم باشد زیرا به طور کلی ، آنها رشدکنندگان کندی هستند. شما فقط باید هر چند سال یکبار گیاه آپارتمانی سینگینیوم خود را جایگزین کنید.

کلام آخر

اگر گیاه سینگینیوم شما افتاده است ، ابتدا مشکل آبیاری را بررسی کنید. هنگامی که چند اینچ بالای خاک (۲.۵ سانتی متر) خشک شد ، باید گیاه سینگینیوم خود را آبیاری کنید. آبیاری کم باعث می شود گیاه سینگینیوم شما دچار مشکل شود ، اما آبیاری بیش از حد می تواند کشنده باشد.

اگر مشکلات آبیاری علت افتادگی گیاه سینگینیوم شما نیست . گیاه خود را از نظر سایر مشکلات مراقبت به دقت بررسی کنید. اگر برای تشخیص درست مشکل وقت بگذارید ، ترمیم گیاه شما آسان خواهد بود.

مقالات پیشنهادی:

۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن
درختچه های آپارتمانی
تکثیر آسان گیاهان خانگی

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!