شرایط نگهداری کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

فهرست محتوای این مقاله

 شرایط نگهداری کاج مطبق

Araucaria heterophylla یا کاج استرالیا ، گياهی است سوزنی برگ زيبا و از خانواده «آراكريياسه» با شاخه‌ های مطبق که بومی جزایر نورفولک و استرالیا است. کاج Norfolk یکی از معدود مخروطی هایی است که قادر به سازگاری با داخل خانه است و قادر به تحمل نور نسبتاً کم است.

در آپارتمان به كندی رشد می کند ولی این درخت در زیستگاه بومی خود ممکن است با شکل مخروطی خود به ۶۰ متر هم برسد.

آبیاری

کاج مطبق به خاک تا حدودی مرطوب احتیاج دارد اما به معنی خیس و غرقابی بودن دائم خاک نیست.درست مانند کمبود آب ، آب بیش از حد باعث ایجاد خوشه های سوزنی زرد پراکنده می شود که خیلی راحت از بین می روند و برنمی گردند.

در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان هر هفته تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

نور مناسب

اگرچه آنها هر وقت ممکن است آفتاب کامل را ترجیح دهند ، کاج های کاج مطبق همچنین می توانند دوره های نسبتاً طولانی (ماه ها یک بار) را در شرایط تاریک تر تحمل کنند.

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید، اگر چه سایه را تحمل می‌ نماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۸۰ درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد.

خاک

این گیاهان دوستدار اسید هستند. برای گیاهان سرپوشیده ، مخلوط گلدان بر پایه ذغال سنگ نارس برای آنها مناسب است زیرا با فروپاشی ذغال سنگ نارس ، این مخلوط به تدریج اسیدی می شود.هنگامی که در فضای باز در باغ کاشته می شوید ، این درخت خاک شنی اما غنی را ترجیح می دهد ، ترجیحاً با ذغال سنگ نارس اصلاح می شود.

دما و رطوبت

از آنجا که بومی جنوب اقیانوس آرام هستند ، کاجهای کاج مطبق آب و هوای گرم و مرطوب بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گرادرا ترجیح می دهند. آنها می توانند به طور خلاصه در دمای سرد و گرمتر زنده بمانند اما اگر دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد را تجربه کنند ، ممکن است از بین بروند.

برای کمک به حفظ رطوبت گیاهان در محیط منزل، گیاه را مرتباً با یک بطری اسپری آغشته کنید یا آن را روی یک بشقاب آب قرار دهید (البته اجازه ندهید که ریشه های آن در آب بنشیند بین فضای بشقاب و کف گلدان چند عدد سنگ بگذارید تا فاصله ایجاد کنید). کاج مطبق، نیاز به اکسیژن زیادی دارد.

سعی کنید این گیاه را در محیط منزل، در محلی قرار دهید که تهویه خوبی داشته باشد.

کود

کاج مطبق خود را در طول فصل رشد با کود مایع ضعیف تغذیه کنید ، اگرچه بهتر است کودهای را در دوره های کم نور به حالت تعلیق درآورید.

کاجهای مطبق مخصوصاً درختان جوانتر – دارای سیستم ریشه ای بسیار ضعیفی هستند ، به همین ترتیب نام “درخت خودکشی” را بدست آوردند. برای تقویت ریشه های آنها ، هر دو هفته یکبار از بهار تا پاییز به گیاه کود دهید. شما میتوانید کود مایع را همراه آب آبیاری استفاده کنید. کود مناسب برای کاج مطبق کود سه بیست (۲۰-۲۰-۲۰) یا همان کود کامل می باشد.

در اواخر پاییز و زمستان کاج مطبق نیاز به کود دهی ندارد. به محض سبز شدن سرشاخه ها، کود دهی در بهار را از نو آغاز کنید.

 هرس کردن کاج مطبق

با افزایش ارتفاع کاج مطبق به سمت بالا ، تنه ضخیم می شود و اندام های کاج به همان اندازه افزایش می یابد. شما هرگز نباید نکات در حال رشد آنها را قطع کنید و فقط به ندرت شاخه های جانبی را برای تعادل اصلاح کنید. با چرخش منظم گیاه به سمت خورشید می توان تعادل ایستایی گیاه را حفظ کنید.

شاخه ها و اندامهای تحتانی در صورت کم آبی و خشکی به صورت سوزن های قهوه ای خشک ، ریخته می شوند.سوزن های ریخته شده از پایین ساقه گیاه دیگر تولید نمی شند پس باید دقت کافی را در نگهداری کاج مطبق داشته باشید، و هرس این گلدان را تنها با برگهای خشکیده پایینی گیاه انجام دهید.

شاخه‌های خشک پائینی را تا انتها قطع کنید. پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.  رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید. زیبایی این گیاه در داشتن برگ‌های سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است،برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگ‌های سوزنی و استفاده از مواد براق‌کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تأمین کنید.

دلیل افتادگی برگ‌های کاج مطبق چیست؟

افتادگی برگ‌ها و شاخه‌های کاج مطبق می‌تواند سه دلیل داشته باشد. اولین دلیل کم آبی می‌تواند باشد که ممکن است در اثر پوسیدگی ریشه یا آبیاری کم باشد.برای درمان پوسیدگی ریشه می‌توان از سم‌های قارچ‌کش استفاده کرد.
دلیل دوم کمبود مواد غذایی که با دادن کود این مشکل برطرف می‌شود. و دلیل سوم می‌تواند گرمای زیاد یا تهویه نامناسب باشد.

افتادگی برگهای کاج مطبق

 

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

1 دیدگاه دربارهٔ «شرایط نگهداری کاج مطبق»

  1. سلام خونه من هواش گرفتس چون زیر زمینه پنچره تو اشپز خونه هست ولی هوای خونه اگ در پنجره باز باشه خنکه مطبق من خم شده تنه هاش خشک شده هفته بک باز اب میدم و هفته یک بار غبارپاشی میکنم از اب جوشیده سرد استفاده میکنم و از نور لامپ‌ استفاده میکنم‌همیشه بالاش روشنه ولی نور طبیعی بهش نمیخوره علت خشکی مطبق من چیه ممنون میشم راهنمایم کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

تست رفع مشکل کاج مطبق

درختچه آپارتمانی کاج مطبق