شرایط نگهداری کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

Araucaria heterophylla یا کاج استرالیا ، گياهی است سوزنی برگ زيبا و از خانواده «آراكريياسه» با شاخه‌ های مطبق که بومی جزایر نورفولک و استرالیا است. کاج Norfolk یکی از معدود مخروطی هایی است که قادر به سازگاری با داخل خانه است و قادر به تحمل نور نسبتاً کم است.
در آپارتمان به كندی رشد می کند ولی این درخت در زیستگاه بومی خود ممکن است با شکل مخروطی خود به ۶۰ متر هم برسد.

آبیاری

کاج مطبق به خاک تا حدودی مرطوب احتیاج دارد اما به معنی خیس و غرقابی بودن دائم خاک نیست.درست مانند کمبود آب ، آب بیش از حد باعث ایجاد خوشه های سوزنی زرد پراکنده می شود که خیلی راحت از بین می روند و برنمی گردند.
در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان هر هفته تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

نور مناسب

اگرچه آنها هر وقت ممکن است آفتاب کامل را ترجیح دهند ، کاج های کاج مطبق همچنین می توانند دوره های نسبتاً طولانی (ماه ها یک بار) را در شرایط تاریک تر تحمل کنند.
در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید، اگر چه سایه را تحمل می‌ نماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۸۰ درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد.

خاک

این گیاهان دوستدار اسید هستند. برای گیاهان سرپوشیده ، مخلوط گلدان بر پایه ذغال سنگ نارس برای آنها مناسب است زیرا با فروپاشی ذغال سنگ نارس ، این مخلوط به تدریج اسیدی می شود.هنگامی که در فضای باز در باغ کاشته می شوید ، این درخت خاک شنی اما غنی را ترجیح می دهد ، ترجیحاً با ذغال سنگ نارس اصلاح می شود.

خاک استرلیزه و اصلاح شده با مواد آلی مخصوص گیاهان آپارتمانی را از طریق لینک زیر از دیجی کالا خرید کنید.

انواع خاک گلدان را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

دما و رطوبت

از آنجا که بومی جنوب اقیانوس آرام هستند ، کاجهای کاج مطبق آب و هوای گرم و مرطوب بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گرادرا ترجیح می دهند. آنها می توانند به طور خلاصه در دمای سرد و گرمتر زنده بمانند اما اگر دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد را تجربه کنند ، ممکن است از بین بروند.
برای کمک به حفظ رطوبت گیاهان در محیط منزل، گیاه را مرتباً با یک بطری اسپری آغشته کنید یا آن را روی یک بشقاب آب قرار دهید (البته اجازه ندهید که ریشه های آن در آب بنشیند بین فضای بشقاب و کف گلدان چند عدد سنگ بگذارید تا فاصله ایجاد کنید). کاج مطبق، نیاز به اکسیژن زیادی دارد.
سعی کنید این گیاه را در محیط منزل، در محلی قرار دهید که تهویه خوبی داشته باشد.

کود

کاج مطبق خود را در طول فصل رشد با کود مایع ضعیف تغذیه کنید ، اگرچه بهتر است کودهای را در دوره های کم نور به حالت تعلیق درآورید.
کاجهای مطبق مخصوصاً درختان جوانتر – دارای سیستم ریشه ای بسیار ضعیفی هستند ، به همین ترتیب نام “درخت خودکشی” را بدست آوردند. برای تقویت ریشه های آنها ، هر دو هفته یکبار از بهار تا پاییز به گیاه کود دهید. شما میتوانید کود مایع را همراه آب آبیاری استفاده کنید. کود مناسب برای کاج مطبق کود سه بیست (۲۰-۲۰-۲۰) یا همان کود کامل می باشد.
در اواخر پاییز و زمستان کاج مطبق نیاز به کود دهی ندارد. به محض سبز شدن سرشاخه ها، کود دهی در بهار را از نو آغاز کنید.

 هرس کردن کاج مطبق

با افزایش ارتفاع کاج مطبق به سمت بالا ، تنه ضخیم می شود و اندام های کاج به همان اندازه افزایش می یابد. شما هرگز نباید نکات در حال رشد آنها را قطع کنید و فقط به ندرت شاخه های جانبی را برای تعادل اصلاح کنید. با چرخش منظم گیاه به سمت خورشید می توان تعادل ایستایی گیاه را حفظ کنید.
شاخه ها و اندامهای تحتانی در صورت کم آبی و خشکی به صورت سوزن های قهوه ای خشک ، ریخته می شوند.سوزن های ریخته شده از پایین ساقه گیاه دیگر تولید نمی شند پس باید دقت کافی را در نگهداری کاج مطبق داشته باشید، و هرس این گلدان را تنها با برگهای خشکیده پایینی گیاه انجام دهید.
شاخه‌های خشک پائینی را تا انتها قطع کنید. پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.  رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید. زیبایی این گیاه در داشتن برگ‌های سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است،برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگ‌های سوزنی و استفاده از مواد براق‌کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تأمین کنید.

با ابزار مخصوص باغبانی گیاهان خود را هرس و شاداب کنید.

انواع قیچی باغبانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

دلیل افتادگی برگ‌های کاج مطبق چیست؟

افتادگی برگ‌ها و شاخه‌های کاج مطبق می‌تواند سه دلیل داشته باشد. اولین دلیل کم آبی می‌تواند باشد که ممکن است در اثر پوسیدگی ریشه یا آبیاری کم باشد.برای درمان پوسیدگی ریشه می‌توان از سم‌های قارچ‌کش استفاده کرد.
دلیل دوم کمبود مواد غذایی که با دادن کود این مشکل برطرف می‌شود. و دلیل سوم می‌تواند گرمای زیاد یا تهویه نامناسب باشد.

افتادگی برگهای کاج مطبق

دلیل ریزش برگ‌های کاج مطبق چیست: 

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد ریزش برگهای کاج مطبق می‌تواند به دلیل بیماری‌های قارچی باشد. گاهی برگ‌های سوزنی شکل موجود بر روی شاخه های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمت‌های پایین گیاه مابقی قسمت‌های گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش از اندازه بودن ‌آب است. نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شود که راه حل آن بردن گیاه به مکانی پر نور تر است.

دلیل کج شدن ساقه کاج مطبق چیست: 

اگر نور تنها از یک جهت بر روی گیاه تابیده شود ممکن است باعث رشد کج ساقه گیاه شود. پس بهتر است هرچند وقت گیاه را بچرخانید تا نور به تمامی قسمت‌ها بتابد. کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان ازجمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ‌یک از مشکلات ذکرشده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگ‌ها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

متوقف شدن رشد گیاه کاج:

زمانی که رشد گیاه شما متوقف شد باید اقدام به تعویض گلدان کنید.

خم شدن شاخه های  کاج مطبق :

علت بروز این مشکل می‌تواند دمای بالا یا پایین یا کمبود رطوبت باشد. برای رفع این مشکل باید شرایط محیطی گیاه را شناسایی کنید، سپس درصدد رفع آن اقدام کنید.

باریک شدن ساقه های کاج مطبق:

با استفاده از تغذیه های مصنوعی شاخه و برگ های کاج تان را تقویت کنید.

برگ های کاج مطبق از پایین زرد می شود و می ریزد دلیل آن چیست؟

آبیاری زیاد، نور کم، جابجایی مکانی گلدان یا تعویض نادرست خاک گلدان آن را به مکانی پرنورتر ببرید و آبیاری آن را کمتر کنید.

برگ ‎ها سبز هستند ولی می ریزند:

آبیاری بیش از اندازه باعث این عارضه است. آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود. سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگ های سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند:

هوا گرم و خشک است. گلدان را به محل خنک تر و با اکسیژن فراوان منتقل کنید. آبیاری و آبفشانی را فراموش نکنید.

حشرات ریز سبز رنگ روی برگ های سوزنی ظاهر و برگ ها چسبناک شده اند:

هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

انواع حشره کش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

شاخه ها به طرف پایین خم شده اند:

هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

 

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

انواع کاکتوس های خانگی

آخرین مقالات

۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن
آبیاری کم 💧 و آبیاری زیاد💦 گلدانها به چه معناست؟(نحوه رفع هر دو)
چرا سانسوریا رشد نمی کند؟(۷ راه حل برای رفع آن)
۹ مشکل رایج زاموفیلیا و چگونگی برطرف کردن آن
چرا بگونیا من پژمرده است؟ (۸ راه حل آسان)
آموزش آسان ساخت گلخانه خانگی
بهترین خاک برای گلدان
انواع سانسوریا
تکثیر گل شمعدانی
روش های تکثیر پتوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر