چرا سانسوریا رشد نمی کند؟(۷ راه حل برای رفع آن)

رشد نکردن سانسوریا

فهرست محتوای این مقاله

مهمترین دلایل اینکه چرا سانسوریا رشد نمیکند کمبود نور یا آب استآسیب ناشی از آبیاری بیش از حد ، آفات یا بیماری همچنین می تواند از رشد گیاه مار شما جلوگیری کندگیاه خود را با دقت از نظر نشانه های استرس بررسی کنید ، روشنایی را افزایش دهید و هر چند روز یکبار آب مورد نیاز گیاه را کنترل کنید.

اگر متوجه شده اید که گیاه مار  یا سانسوریا شما در حال رشد نیست ، ممکن است از خود بپرسید چه اتفاقی می افتد. در حالی که در بین گیاهان آپارتمانی به سرعت رشد نمی کنند ، ولی  باید برگ های جدید تولید کند و به مرور کشیده شوند.چرا سانسوریا رشد نمیکند

این مقاله به شما کمک می کند تا رشد گیاه مار خود را بهترکنید و تغییرات لازم را برای رونق دوباره آن را انجام دهید.چرا سانسوریا رشد نمیکند

 

گیاه مار یا سانسوریا-چرا سانسوریا رشد نمیکند

اگر گیاه مار رشد نمی کند چه کاری باید انجام دهید

دو دلیل عمده برای توقف رشد گیاهان مار وجود دارد.

 • این گیاه فاقد یک یا چند شرط اساسی برای تقویت رشد سالم، از جمله نور ، آب یا مواد مغذی است.
 • گیاه مار شما به دلیل استرس ناشی از مشکلی مانند آفات ، بیماری ، استرس دمایی ، سازگاری یا آبیاری بیش از حد ، رشد خود را متوقف کرده است .

با وجود بسیاری از دلایل بالقوه ، مهم است که قبل از تلاش برای اصلاح گیاه ، کمی کار کارآگاهی انجام دهید تا بفهمید این مسئله چیست. معمولاً کار کردن در مورد مسئله نسبتاً آسان است و سپس رفع بسیاری از مشکلات کاملاً ساده تر است.

ادامه این مقاله شما را با دلایل عمده عدم رشد گیاه مار آشنا می کند و به تعدادی از سوالات خاص پاسخ می دهد تا گیاه شما را در مسیر صحیح قرار دهد.

چگونه می توانم بفهمم که گیاه مار من سالم است؟

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی سریع گیاه و شرایط رشد آن است.

 • به دنبال برگهای سفت و قائم ، با حداقل تغییر رنگ قهوه ای یا زرد باشیداگر برگها کاملاً صاف رشد نمی کنند ، نگران نباشید ، زیرا این همیشه به این معنی نیست که گیاه شما سالم نیست.
 • افتادن برگها اغلب نشانه پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری زیاد ایجاد می شود.
 • علائم آفت یا بیماری را بررسی کنیدهر دو طرف برگ ها را بازرسی کنید و به سمت پایین خاک بروید.
 • به دنبال ریشه های خارج شده از سوراخ های زهکشی باشید ،که ممکن است نشان دهد که گیاه شما ریشه دارد و رشد را محدود می کند.

 

آیا گیاهان مار رشد کندی دارند؟

گیاهان مار گیاهان خانگی نسبتاً کندی هستند. برگهای آنها بسته به مناسب بودن شرایط رشد معمولاً ۱ تا ۳ سانتی متر در ماه رشد می کند. آنها در فصل رشد همزمان از ریزوم خود ۲-۴ برگ جدید تولید می کنند و به راحتی می توانند در طی یک سال ۶-۱۰ برگ جدید رشد کنند.

گیاهان مار به طور معمول حدود ۲ تا ۵ سانتی متر در سال گسترش می یابد و برای جلوگیری از محدود شدن رشد آنها ، باید هر ۲-۳ سال یکبار ریشه بزنید.

برای گیاهان مار طبیعی است که در طی ماههای زمستان رشد جدیدی نداشته باشند ، اما آنها باید از اوایل بهار به بعد برگهای جدیدی تولید کنند و اندازه برگهای موجود را افزایش دهند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

انواع سانسوریا

علل رشد نکردن گیاه مار چرا سانسوریا رشد نمیکند

بیایید از هر یک از دلایل مهم رشد نکردن گیاه مار استفاده کنیم تا به شما کمک کند مشکلات اساسی را برطرف کنید.

کمبود نور

در حالی که گیاهان مار اغلب به عنوان گیاهان “کم نور” به فروش می رسند ، آنها همیشه در نور شدید و غیر مستقیم عملکرد بسیار بهتری دارند. گیاهان مار می توانند برای مدت طولانی در شرایط کم نور زنده بمانند و اغلب تا زمانی که بیش از حد آبیاری نشوند ، خیلی رنج نمی برند.

با این حال ، بدون نور کافی ، گیاه مار شما سرسختانه از رشد امتناع می ورزد  (به راحتی انرژی نور کافی برای گیاه برای تولید رشد جدید وجود ندارد.)

گیاهان مار وقتی در محیط داخلی و در نور شدید و غیرمستقیم رشد می کنند ، بهترین عملکرد را دارند اما می توانند چند ساعت تابش مستقیم آفتاب را تحمل کنند ، به ویژه در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر. یک راه سریع برای تشخیص اینکه آیا گیاه مار شما به اندازه کافی نور دریافت می کند این است که دست خود را درست در جلوی دیوار یا کف نزدیک گیاه مار خود نگه دارید. اگر دست شما سایه نسبتاً واضحی را در برابر سطح ایجاد نمی کند ، پس نور موجود بسیار کم است.

همچنین می توانید از حسگر نور موجود در تلفن خود برای بررسی میزان نور گیاه خود استفاده کنید. برنامه های مختلفی برای اندازه گیری نور در فروشگاه های اپل و اندروید وجود دارد که می توانید از آنها برای خواندن سریع استفاده کنید. نور غیر مستقیم روشن تقریباً ۱۰،۰۰۰ – ۲۰،۰۰۰ لوکس (۱۰۰۰–۲۰۰۰ فوت شمع) است.

احتمالاً تعجب خواهید کرد که این میزان روشنایی چقدر زیاد است. بررسی این امر به شما امکان می دهد گیاه مار خود را به مکان مناسب تری منتقل کنید و گیاه مار باید ظرف چند هفته با رشد جدید پاسخ دهد.

کم آبی

در حالی که در برابر خشکسالی بسیار تحمل می کند ، گیاهان مار در صورت عدم آب کافی میزان رشد خود را به طرز چشمگیری کاهش می دهند. من گیاهان مار خود را به طور معمول آبیاری می کنم اگر خاک تقریباً خشک شود ، اما به سختی علائم پریشانی یک گیاه مار را تا هفته ها یا ماه ها پس از خشک شدن خاک مشاهده می کنید.

به دنبال خاک خشک ، پیچش برگ ، نوک برگ قهوه ای و عدم رشد به عنوان اصلی ترین علائم کم آبی باشید.

بهتر است هر چند روز یک بار خاک را با حفر انگشت در آن بررسی کنید تا رطوبت را آزمایش کنید و مطمئن شوید که گیاه خود را در زمان نیاز آبیاری می کنید . من همچنین دوست دارم گلدان را بلند کنم تا وزن را بررسی کنم ، زیرا خاک خشک بسیار سبک تر از خاک مرطوب است ، و شما خیلی سریع قبل از آبیاری گلدان احساس سبکی گل می کنید.

پوسیدگی سانسوریا-چرا سانسوریا رشد نمیکند

آبیاری بیش از حد چرا سانسوریا رشد نمیکند

طرف دیگر سکه آبیاری، آبیاری بیش از حد است که می تواند از رشد گیاه سانسوریا شما نیز جلوگیری کند. متأسفانه ، آبیاری زیاد باعث تحریک رشد گیاه با ایجاد پوسیدگی ریشه  و اغلب گیاه در طی این روند می شود. همیشه هنگام آبیاری گیاه مارخود با احتیاط خطا کنید ، زیرا کم آبی برای گیاه شما ضرر کمتری دارد.

اگر برگها آویزان و زرد می شوند ، باید سریع اقدام کنید تا شانس نجات گیاه خود را داشته باشید. برای اصلاح گیاه خود باید این مراحل را دنبال کنید.

 • گیاه مار خود را به آرامی از گلدان خارج کنید.
 • ریشه هارا از نظر علائم پوسیدگی ریشه بررسی کنید . ریشه های پوسیده قهوه ای / سیاه ، لوس ، شکننده و بدبو خواهد بود.
 • اگر پوسیدگی ریشه وجود دارد ، با قیچی هرس استریل ، همه ریشه های آسیب دیده را به آرامی برش دهید.
 • بیشتر خاک را از اطراف ریشه های باقی مانده با دست بردارید ، سپس خاک باقیمانده را با آب بشویید. این مهم است زیرا احتمالاً عوامل بیماری زای پوسیدگی در خاک باقی می مانند.
 • ریشه های سالم را با محلول رقیق پراکسید هیدروژن درمان کنید (اختیاری است ، اما کمک می کند)
 • گیاه مار خود را در یک خاک مناسب و مناسب ، در گلدان با سوراخ های زهکشی فراوان ، مجدداً قرار دهید.
 • نور ، آب ، دما و رطوبت متوسط ​​را تأمین کنید.
 • گیاه مار شما به احتمال زیاد چندین ماه صرف رشد ریشه های سالم و سالم خواهد کرد ، اما در نهایت رشد خود را آغاز می کند و می تواند بهبودی کامل یابد.

خرید انواع مدل های سانسوریا بادوام و با کیفیت در سایت دیجی کالا از طریق لینک زیر

ریشه دار شدن چرا سانسوریا رشد نمیکند

گیاهان مار فقط در صورت رشد کافی و ریشه سالم برای حمایت از گیاه جدید ، رشد جدید خواهند داشت. اگر گیاه شما گلدان را از ریشه پر کرده باشد ، این امر ممکن است مانع رشد جدید گیاه شود.

اگرچه گیاهان مار دوست دارند شاخ و برگ خود را کاملاً بسته بندی کنند( در یک جای کم جوانه زنی کنند)، اما یک گیاه مار ریشه دار نیز به حدی می رسد که دیگر جایی برای شاخ و برگ جدید وجود ندارد.

تهیه مجدد گیاه مار ریشه دار ضروری نیست و در واقع ، بسیاری از افراد دوست دارند آنها را ریشه دار نگه دارند تا رشد آنها محدود شود و آنها را به اندازه دلخواه نگه دارند.

اگر می خواهید رشد جدیدی در گیاه مار خود ایجاد کنید ، گیاه خود را دوباره در گلدانی قرار دهید که ۲ تا ۴ سانت بزرگتر از  قطر گلدان فعلی باشد. قرار دادن گیاه در گلدان بسیار بزرگتر وسوسه انگیز است ، اما این می تواند خطر آبیاری زیاد را افزایش دهد. افزایش قابل توجه مقدار خاک در گلدان مدت زمان بیشتری خشک می شود و رشد ریشه ها به خاک جدید مدتی طول می کشد.

سازگاری

بیشتر گیاهان هنگامی که برای اولین بار آنها را به خانه می آورید ، به یک دوره تنظیم نیاز دارند. گیاهان مار معمولاً در شرایط مطلوب توسط پرورش دهنده پرورش داده می شوند و بعید به نظر می رسد شرایط در خانه شما نیز به خوبی باشد. احتمال منطقی وجود دارد که گیاه مار شما در ابتدا برای یک یا دو ماه رشد خود را متوقف کند تا زمانی که با شرایط جدید سازگار شود.

اگر گیاه شما خوب به نظر می رسد و تمام شرایط اولیه مراقبت مورد نیاز را تأمین می کنید ، کافی است کمی صبر کنید و خیلی زود شاهد رشد جدید خواهید بود.

کمبود کود

گیاهان مار گیاهان خانگی با تغذیه سنگین نیستند ، اما کمبود مواد مغذی می تواند واقعاً کند شود ، یا حتی رشد جدید را متوقف کند. من دوست دارم در فصل رشد هر ۲-۳ ماه یکبار گیاهان مار خود را بارور کنم. من از کود محلول در آب و متعادل استفاده می کنم که با نیمی از مقاومت توصیه شده ساخته شده است.

گزینه های، کودهای کارخانه ای بی پایان هستند. خواه بخواهید به مخلوط گلدان کمپوست اضافه کنید ، از محصولات طبیعی مانند ریخته گری کرم یا چای کمپوست استفاده کنید ، یا کود مصنوعی خارج از قفسه را انتخاب کنید ، هدف اصلی این است که تأمین کافی مواد مغذی اصلی مورد نیاز رشد گیاه مار را تأمین کنید.

به خاطر داشته باشید که کود بیشتر بهتر نیستدر حالی که کمی کود به گیاه مار کمک می کند تا به سرعت رشد کند ، مقدار زیاد آن می تواند به برگ ها و ریشه ها آسیب برساند و حتی رشد کامل گیاه را متوقف کند. در حقیقت ، کود بیش از حد دلیلی برای رشد نکردن گیاه مار شما  است.

علیرغم برآورده شدن سایر نیازهای مراقبتی ، مراقب نشانه های تجمع نمک های کود در سطح خاک ، یا گیاه شما لکه های قهوه ای یا نوک برگ ها شود. اگر فکر می کنید کوددهی بیش از حد انجام شده است ، خاک را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید تا مقدار اضافی آن شسته شود. اگر فکر می کنید کود دهی بیش از حد دلیل رشد نکردن گیاه مار شما بوده است حداقل از ۶ ماه از کود دادن خودداری کنید.

آفات و بیماری هاچرا سانسوریا رشد نمیکند

هم آفات و هم بیماری می توانند فشار قابل توجهی برای گیاه شما ایجاد کرده و رشد را کاملاً متوقف کنند. اکثر بیماری هایی که گیاهان مار تجربه می کنند ناشی از آبیاری بیش از حد است ، بنابراین صحیح این جنبه مراقبت ، کلید جلوگیری از مشکلات است.

به نظر می رسد که آفات و قارچ ها به خصوص گیاهان مار را دوست دارند و آسیب هایی که آنها ایجاد می کنند می تواند تأثیر زیادی در رشد و سلامتی آنها داشته باشد. بهترین راه برای مقابله با همه آفات این است که گیاه مار را مرتباً بررسی کرده و به موقع درمان کنید.چرا سانسوریا رشد نمیکند

با دقت به دو طرف برگها نگاه کنید ، درست به سمت پایین و در جایی که آنها از خاک بیرون می آیند ، برای هر گونه نشانه ای از آفات.در صورت مشاهده هر گونه آفات ، این مراحل را برای درمان مشکل دنبال کنید.

 • بلافاصله گیاه خود را از سایر گیاهان خانگی جدا کنید.
 • با پاک کردن آنها با پارچه یا شستن آنها با اسپری آب از سر دوش یا شیلنگ ، تا آنجا که ممکن است به طور دستی از بین ببرید.
 • گیاه را با روش درمانی مانند پراکسید هیدروژن رقیق ، روغن چریش یا اسپری الکل ایزوپروپیل کاملاً اسپری کنید.
 • درمان را هر ۵-۷ روز و به مدت ۴-۳ هفته تکرار کنید تا کاملاً مطمئن شوید که با همه آفات مقابله کرده اید.
 • پس از اطمینان از درمان صحیح گیاه می توانید گیاه خود را به جای طبیعی خود برگردانید.

آفات سانسوریا-چرا سانسوریا رشد نمیکند

یک آفت زدگی قابل توجه معمولاً باعث عدم رشد گیاه مار شما خواهد شد و ممکن است چند ماه پس از درمان گیاه قبل از از سرگیری رشد طول بکشد. صبر داشته باشید ،احتمالاً پاداش خواهید گرفت.

چگونه می توانم گیاه مار خود را سریعتر رشد دهم؟

راهی که گیاه سانسوریا شما را در اسرع وقت رشد می دهد بهینه سازی شرایط مراقبت و جلوگیری از هرگونه استرس است. به ویژه ، تأمین مقدار کافی نور ، آب کافی ، اما نه زیاد و مقدار کمی کود ۲-۳ بار در سال ، بهترین راه برای اطمینان از سریعترین زمان رشد است.

توقف رشد گیاهان مار در زمستان امری طبیعی است ، زیرا سطح نور برای رشد جدید کافی نیست. با این وجود ، اگر می خواهید گیاه مار خود را در طول سال رشد دهید ، می توانید از یک نور رشد برای افزایش سطح نور استفاده کنید.

من معمولاً از تعدادی چراغ رشد برای گیاهان خانگی خود در زمستان استفاده می کنم ، عمدتا برای جلوگیری از خراب شدن آنها در ماه های زمستان ، بلکه همچنین برای تشویق رشد جدید.

چرا گیاه مار من مستقیم رشد نمی کند؟

شایع ترین علت رشد نکردن گیاه مار به طور مستقیم این است که نور از کنار آن می آید و گیاه به سمت نور رشد می کند. این امر باعث می شود که برگها به مرور زمان به سمت منبع نور منحنی شوند. با چرخاندن گیاه خود هر بار که گیاه را آبیاری می کنید می توانید تأثیر آن را کاهش دهید تا برگها تا حد ممکن صاف نگه داشته شوند.

موضوعات مختلف دیگر می تواند باعث انحنا یا افتادگی برگها شود ، از جمله آفات ، بیماری ها و مشکلات آبیاری. اطمینان حاصل کنید که گیاه خود را به دقت بررسی کنید و در مورد شرایط رشد گیاه خود فکر کنید.

افتادگی سانسوریا-چرا سانسوریا رشد نمیکند

آخرین کلمه

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا دلیل رشد گیاه گیاه مار خود را پیدا کنید. در حالی که همیشه ناامیدکننده است وقتی یک گیاه به اندازه لازم رشد نمی کند ، این یک فرصت عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه گیاهان شما را خوشحال می کند است. امیدوارم که مراقبت از گیاه مار به سلامت به شما کمک کند از بسیاری از گیاهان خانگی دیگر جلوگیری کنید.

 

مقالات پیشنهادی:

معرفی انواع کاکتوس و ساکولنت

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!