انواع سانسوریا

انواع سانسوریا

فهرست محتوای این مقاله

گیاه مار یا Sansevieria Trifasciata گیاهی گل دهنده است که از غرب آفریقا ، که یک مکان گرمسیری است ، آمده است.انواع سانسوریا چند ساله و همیشه سبز هستند که با رنگ‌ها، طرح‌ها و اندازه‌های گوناگون می‌توانند در هر دکوراسیون به زیبایی بدرخشند.

انواع سانسوریا به دلیل مقاومت و شرایط نگهداری آسان اکثرا به عنوان یکی از گیاهان خانگی یا اداری محبوب نگهداری میشود هر چند مکن است به دلیل ظاهر تیز و سخت آن عده ای هم تمایلی به نگهداری آن از خود نشان ندهند.

گیاه سانسوریا به زبان مادر شوهر یا گیاه مار نیز شهرت داردکه به خاطرتیز بودن نوک برگها به زبان مادر شوهر و به دلیل برگهای تیز و پر شاخه آن به عنوان گیاه مار شناخته می شود.

در همین حال ممکن است عده ای هم به سانسوریا گیاه کنفی بگویند که دلیل وجود این نام به عنوان کنف رشته ای این است که می توان از فیبرهای گیاهی آن را برای ساختن بندها(حالت بافت) استفاده کرد.

این گیاه به طور معمول رنگ سبز دارد و بسته به نوع آن دارای الگوهای مشخصی روی برگهاست. این گیاه یک پایه تشکیل روزت دارد و معمولاً تا ۲ متر طول رشد میکند و هر برگ آن عرضی تقریبا ۵ تا ۸ سانتی متر دارد.

در واقع ، Sansevieria ، معروف به گیاه مار ، انواع مختلفی دارد. در این پست ، ما از ۱۶ نوع گیاه مار شناخته شده و اطلاعاتی در مورد آنها مانند نام های مشترک و نحوه مراقبت از آنها به شما اطلاع می دهیم.

در واقع ، Sansevieria ، معروف به گیاه مار ، انواع مختلفی دارد. در این پست ، ما درباره ی ۱۷ نوع گیاه مار شناخته شده  اطلاعاتی را می دهیم (در مورد نام های مشترک و نحوه مراقبت از آنها ).

۱-سانسوریای کوتوله Sansevieria Ballyi

نام های دیگر: Sansevieria Dwarf

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: شمال شرقی کنیا

سانسوریا کوتوله یک گیاه آبدار چند ساله است که می تواند تا ۱۵ سانتی متر قد رشد کند. برگهای آن به رنگ سبز تیره با تکه های سبز روشن است. گلهای آن به رنگ سفید مایل به سبز است.

سانسوریا کوتوله بالی

نحوه مراقبت از سانسوریای کوتوله

نور

گیاه سانسوریا کوتوله گیاهی از نوع نور پسند است. با این حال ، اگر نور خورشید بسیار شدید است ، زمان قرار گرفتن در معرض را کم کنید زیرا می تواند باعث زرد شدن لبه های برگ های این گیاه شود.

آب

بهتر است در تابستان هر سه هفته یکبار این گیاه را آبیاری کنید. از گذاشتن این گیاه برای مدت طولانی در آب خودداری کنید و هنگام آبیاری اجازه ندهید که ظرف زیر گلدان خیس باشد  و آب داخل ظرف را خالی کنید.

خاک

این گونه سانسوریا می تواند در هر خاکی رشد کند و امکان رشد در داخل و خارج را فراهم می کند. ازمخلوط کردن خاک آن با کود زیاد خودداری کنید زیرا نیاز این گیاه فقط یک خاک سبک است. در صورت بیش از حد باروری به راحتی می میرد.

دما

در دمای متوسط ​​اتاق که از ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) است نگه دارید.

مشکلات / مسائل: به سرعت روی خاک مرطوب بیش از حد می پوسد.

انواع سانسوریا پاکوتاه را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

۲- سانسوریا ارنبرگی Sansevieria Ehrenbergii

نام های دیگر: Sansevieria Blue، Sansevieria Sword، Seleb Sansevieria

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: شمال شرقی آفریقا ، از لیبی جنوبی تا تانزانیا ، عمان ، عربستان سعودی ، اوگاندا ، کنیا ، سودان ، اتیوپی ، اریتره ، جیبوتی ، سومالی و یمن.

سانسوریا ارنبرگی یا سانسوریا آبی واقعاً آبی نیست بلکه سبز است و روی لبه های برگ آن دارای رنگ مس نرم است. آنچه که قابل توجه است چگونگی رشد برگهای آن در برابر یکدیگر است.

سانسوریا آبی از عرض میتواند تا ۸۰ سانتی و از  طول تا ۱ متر رشد کند. این گیاه می تواند گلهایی به رنگ سفید مایل به خاکستری یا سبز خاکستری داشته باشد.

سانسوریا ارنبرگی

نحوه مراقبت از گیاه سانسوریا ارنبرگی

نور

از قرار دادن آن در مکانی که در معرض نور شدید قرار دارد ساعتهای طولانی خودداری کنید زیرا فقط می تواند در معرض نور متوسط ​​قرار گیرد.

آب

بهترین حالت این است که فقط در صورتی که این خاک کاملاً خشک باشد ، آن را سیراب کنید. اجازه ندهید این مدت طولانی روی آب و خاک مرطوب بنشیند.

خاک

این گونه گیاه مار می تواند در هر مخلوط خاک گلدان رشد کند. همچنین می تواند در خاک منظم و خاک سنگی رشد کند. این کود را می توانید در طول تابستان هر سه هفته یک بار با یک کود همه منظوره بارور کنید.

دما

در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند ولی درجه حرارت مطلوب در همه فصول  ۱۶ درجه سانتی گراد است

در تابستان هم بهتر است در دمایی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه از این گیاه نگهداری کنیدگنسبت به سرما حساس است و در سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می گردد

مسائل / مشکلات: در هنگام آبیاری نامناسب و زیاد بسیار مستعد پوسیدگی ریشه است.

۳- سانسوریا خواهر پیچ خورده Sansevieria Trifasciata Twisted Sister

نام های دیگر: گیاه مار خواهر پیچ خورده ، طلا پیچ خورده Sansevieria

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: از شرق کنگو

خواهر پیچ خورده یک گیاه خواهر از کوتوله سانسویه است. برگهای آن طلای روشن و سبز و رنگی است. پیچ از پایه خارج می شود و می تواند تا ۳۰ سانتی متر قد بلند شود.

سانسوریا خواهران پیچ خورده

نحوه مراقبت از گیاه سانسوریا خواهر پیچ خورده

نور

به نور غیر مستقیم و روشن نیاز دارد و قرار دادن آن در نور مستقیم خورشید باعث سوختگی و از بین رفتن گیاه میشود.

آب

این نوع گیاهان سانسوریا را زیاد آبیاری نکنید ، مگر اینکه خاکی که در آن قرار دارد کاملا خشک باشد. هنگام آبیاری ، زمانی که مشاهده کردید که آب در حال تخلیه از سوراخ کف ظرف است آبیاری را متوقف کنید و تا زمانی که خاک گلدان خشک نشده مجددا آبیاری نکنید.

خاک

برای این کار می توانید از هر مخلوط گلدان خاک استفاده کنید. حتی می تواند در خاک سبک هم رشد کند. در طول تابستان فقط هر سه هفته یک بار کود دهید. می توانید از کودهای عمومی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. توجه داشته باشید که وقتی بیش از حد بارور شود ، برگهای آن تمایل به ریزش دارند.

دما

در دمای متوسط ​​اتاق از ۶۵ درجه تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸ درجه تا ۲۴ درجه سانتیگراد) نگه دارید. دمای بالای ۵۰ درجه می تواند به این گیاه آسیب برساند.

مشکلات / مسائل: وقتی خیلی زیاد آبیاری شود سریع پوسیده می شود.

انواع سانسوریاشمشیری را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

۴- سانسوریا کرکی یا ستاره ای ’Sansevieria Kirkii ‘Star Sansevieria

نام های دیگر: Star Sansevieria، Bowstring Hemp، Bow-string Hemp، Pangane Sansevieria، Pangane Hemp

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: تانزانیا و منطقه اطراف آفریقای شرقی

سانسوریا ستاره ای یک گونه نادر است که دارای ساقه های زیرزمینی خزنده قوی است. هنگامی که در داخل خانه قرار می گیرد ، به عنوان یک گیاه تصفیه کننده هوا عمل کند. برگهای آن می توانند تا ۸۰ سانتی متر بلند شوند. این گیاه می تواند گلی را به رنگ سفید مایل به سبز تولید کند.

سانسوریا کرکی یا ستاره ای

نحوه مراقبت از گیاه سانسوریا ستاره ای یا کرکی

نور

در صورت قرار گرفتن در معرض نور شدید ، ممکن است باعث زرد شدن برگ های آن شود. این سانسوریا از پس نور کم بر می آید اما وقتی در معرض نور شدید قرار بگیرید برگهای آن درخشان به نظر می رسند.

آب

برای جلوگیری از پوسیدگی از آبیاری زیاد در گیاه خودداری کنید. فقط در صورتی آبیاری کنید که خاک آن کاملاً خشک شده باشد. فقط در طول زمستان ماهیانه سه بار آبیاری کنید.

خاک

می تواند در هر نوع مخلوط خاک یا گلدان رشد کند.

دما

می تواند در مکانی با دمای متوسط ​​۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸ درجه تا ۲۴ درجه سانتیگراد) رشد کند.

مشکلات / مسائل: سانسوریا ستاره ای هنگام قرار گرفتن در معرض آب به مدت طولانی به سرعت می پوسد.

[insert page=’6671′ display=’content’]

۵- سانسوریا پتن Sansevieria Patens

نام های دیگر:  Snake Plant

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: آفریقای شرقی انگلیس یا کنیا

این یک گیاه مار تشکیل دهنده رزت است و دارای ریزوم های شاخه ای است که می تواند تا ۲.۵ سانتی مترقطر رشد کند. طول برگهای آن می تواند تا ۹۰ سانتی متر رشد کند. برگهای آن به رنگ سبز تیره با خطوط سبز مایل به سیاه است. این گل می تواند گلهایی را به صورت خوشه رشد کند و به رنگ سفید مایل به خاکستری باشد.

سانسوریا پتن

نحوه مراقبت از سانسوریا پتن

نور

از تحمل گرما بسیار خوبی برخوردار است ، اما بهتر است فقط این را در معرض نور کم قرار دهید.

آب

قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا خاک آن کاملا خشک شود. هرگز اجازه ندهید خاک آن دارای بافتی مرطوب باشد. آب اضافی درون زیرگلدانی باید حتما دور ریخته شود تا نگذارید گیاه برای مدت طولانی درون آب بماند. فقط در زمستان کم آبیاری کنید.

خاک

از مخلوط خاک گلدان با پوکه استفاده کنید. خاک باغچه با مخلوط برگ و پیت ماس مناسب است. آنچه مهم است این است که این یک خاک خوب زهکشی شده باشد.

دما

این گیاه متوسط ​​دما را برای رشد ترجیح می دهد. اگر دما به منفی ۵ درجه می رسد ، این گیاه را در فضای بسته قرار دهید تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

مشکلات / مسائل: اگر در دمای زیر ۴۵ درجه قرار گیرد ، به راحتی از بین می رود. مانند انواع گیاهان سانسوریا ، در اثر آبیاری غیر اصولی به راحتی می پوسد.

۶- سانسوریا کلئوپاترا  Sansevieria Cleopatra

نام های دیگر: Asparagaceae Subfamily، Crassuloideae Genus، Sansevieria

بومی: آفریقای جنوبی و کنیا

به عنوان یکی از جدیدترین گونه های شناخته شده سانسوریا درنظر گرفته شده است. رشد کندی دارد و روی برگهای آن الگوهای پیچیده ای وجود دارد. به نظر می رسد لبه های برگ های آن چندین منحنی تشکیل می دهند. این به صورت گل رز با برگهایی است که می توانند تا ۲۸ سانتی متر قد رشد کنند. همچنین یافتن آن در بازار هنوز هم آسان نیست.

سانسوریا کلوپاترا

نحوه مراقبت از  سانسوریا کلئوپاترا

نور

سانسوریا کلئوپاترا می تواند از سایه آفتاب کامل تا کامل رشد کند. بهتر است این را جلوی پنجره ای بگذارید که حداقل ۶ ساعت در روز روشن شود.

آب

این نباید همیشه آبیاری شود. این را فقط باید هر زمان که خاک آن کاملا خشک شد آبیاری کنید. در طول زمستان ، حداکثر آبیاری که باید داشته باشید سه تا چهار بار در ماه است.

خاک

سانسورسا کلئوپاترا  به خاک با زهکشی خوب احتیاج دارد ، اما هرگونه مخلوط گلدان یا حتی خاک باغچه برای استفاده این گیاه مناسب است. استفاده از یک کود همه منظوره نیز مناسب است. به شرطی که در تابستان هر سه هفته یک بار این گیاه را تغذیه کنید.

مشکلات / مشکلات: اصلی ترین مشکلی که می توانید با این گیاه به راحتی روبرو شوید پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری بیش از حد است.

۷-گیاه مار سنبل کنیا Sansevieria Parva

نام های دیگر: گیاه مار سنبل کنیا خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria بومی: آفریقای شرقی یا بوروندی ، کنیا

سانسوریا سنبل کنیا گیاهی است با برگهای کشیده و تیز که گلی دارد به شکل گل رز  که می تواند تا ۴۰ سانتیمتر قد رشد کند. گل رزهای آن معمولاً ۶ تا ۱۲ برگ سبز با خطوط یا نقش های تیره دارند. گلهای کوچک آن به رنگ صورتی مایل به سفید و معطر است. گلهای آن در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفا می شوند.

سانسوریا سنبل کنیا

نحوه مراقبت از گیاه مار سنبل کنیا

نور

مانند اکثر سانسوریه ها ، این گیاه نور کم را ترجیح می دهد. در حال حاضر حداقل ۴ ساعت نوردهی برای این گیاه کافی است..

آب

هرگز نگذارید برای مدت طولانی در آب بایستد. قبل از اینکه دوباره به این گیاه آبیاری کنید ، اجازه دهید خاک آن کاملا خشک شود. هنگام آبیاری ، اجازه ندهید خاک خیلی زیاد خیس شود.

خاک

هرگونه مخلوط گلدان برای این گیاه مفید است. می توانید مخلوط گلدان را با سنگ های کوچک و مقداری خزه انتخاب کنید.

دما

از قرار دادن آن در زیر گرمای شدید خودداری کنید. این می تواند در دمای متوسط ​​به خوبی رشد کند و این از ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) است

مشکلات / مسائل: در هنگام آبیاری زیاد ، این گیاه به راحتی می پوسد.

انواع سانسوریاشمشیری را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

۸- سانسوریا هانی یا ابلق پا کوتاه Sansevieria Trifasciata Golden Hahnii

نام های دیگر: Golden Bird’s Nest Sansevieria، Golden Hahnii

بومی: ریشه باغ و بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا از نیجریه تا شرق کنگو

این گیاه چند ساله علفی همیشه سبز است که پایه های متراکمی تشکیل می دهد و از طریق ریزوم خزنده خود که گاهی بالاتر از سطح زمین است ، و گاهی در زیر زمین گسترش می یابد. برگهای سفت آن به صورت عمودی از گل رز پایه ای رشد می کنند.

در برابر نور کم و شرایط ضعیف خاک بسیار سخت ، بادوام و بسیار تحمل کننده است. برگهای بلند ، باریک و محکم سفت و نوک تیز هستند. رنگ ها شامل سبز تیره ، سبز کمرنگ ، سبز لبه دار با زرد و سبز روشن و زرد متنوع است.  این گیاه دارای ارتفاع کوتاه است و معمولاً بیشتر از ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد نخواهد کرد. هنگامی که نگهداری سانسوریا هانی را در منزل یا محیط کاری خود انجام می‌دهید، در صورت ایده‌آل بودن شرایط، پاجوش‌هایی در اطراف گیاه مادر بوجود می‌آیند که می‌توانید در وقت مناسب آن‌ها را به یک گیاه جدید برای خود مبدل کنید.

سانسوریا هانی کوتاه

نحوه مراقبت از سانسوریا هانی

نور

نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است ، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند.

آب

این یک نوع گیاه مار بسیار مقاوم در برابر خشکسالی است ، بنابراین این بدان معنی است که شما مجبور نیستید این آب را مدام آبیاری کنید. اجازه دهید در بین آبیاری خاک آن خشک شود. در طول زمستان حداکثر آبیاری که می توانید برای این کار آبیاری کنید ماهی دو بار است

خاک

این رقم سانسوریا می تواند در هر خاکی که کمی اسیدی یا کمی قلیایی باشد رشد کند. می توانید از مخلوط خاک گلدان استفاده کنید که می توانید در بازار خریداری کنید یا خودتان ایجاد کرده اید. حتی استفاده از خاک منظم برای این گیاه خوب است. یک کود همه منظوره نیز با این کار خوب عمل خواهد کرد. فقط اطمینان حاصل کنید که فقط سه بار یک بار در تابستان این باروری را انجام داده اید

دما

قرار گرفتن بیش از حد در برابر گرما و آفتاب می تواند باعث زرد شدن برگ های آن شود. این را در منطقه ای با دمای متوسط ​​قرار دهید.

مشکلات / مشکلات: درصورت آبگیری زیاد به راحتی می پوسد. این مورد همچنین در معرض اشکالات پوستی و کنه های عنکبوتی است.

۹- سانسوریا  آشیانه پرنده  Bird’s Nest Sansevieria

Sansevieria Trifasciata ‘Hahnii’ Sansevieria trifasciata ‘Hah Sansevieria، Hahn’s Sansevieria، Green Sansevieria

بومی: منطقه گرمسیری آفریقای غربی

این گیاه شبیه سانسوریا هانی طلایی است. تفاوت در این است که برگهای این گیاه فقط سبز رنگ و دارای نوارهای سبز روشن است. این یک گیاه کوتاه رشد است که فقط کمتر از ۲۰ سانتیمتر باقی مانده است. در طول تابستان و پاییز ، گلهای معطر و سفید مایل به سبز آن شکوفا می شوند.

سانسوریا آشیانه پرنده

نحوه مراقبت از سانسوریا آشیانه پرنده

نور

این گیاه با قرار گرفتن در معرض نور متوسط ​​حداقل ۶ ساعت در روز به خوبی رشد می کند.

آب

اگر خاک آن هنوز مرطوب است ، آبیاری نکنید. قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا خاک کاملاً خشک شود. هرگز اجازه ندهید این گیاه برای مدت طولانی در آب بماند

خاک

مخلوط خاک سبک و خاک گلدان با این گیاه بسیار کار می کند. هنگام کود دادن ، می توانید از کودهای همه منظوره فقط یک بار در ماه در فصل رشد آن استفاده کنید. به غذای کمکی زیادی احتیاج ندارد.

دما

سانسوریا شرایط گرم را ترجیح می دهد و اگر در معرض دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد قرار گیرد، اذیت خواهد شد. گیاه را در مکانی قرار دهید که از سوز های باد سرد دور باشد. دامنه دما بین ۲۰ تا  ۳۰ درجه بهترین حالت است.

مشکلات / مسائل: اگر خورده شود کمی سمی است. وقتی بیش از حد آب می شود مستعد پوسیدگی ریشه است.

۱۰- سانسوریا شمشیری Sansevieria Trifasciata Laurentii

بومی: آفریقای غربی

سانسوریا شمشیری از معروفترین گونه های گیاه مار است. دارای فیبر کنف مانند روی برگها است. وقتی صحبت از برگهای آن می شود ، این برگها می توانند تا ۱۵۰ سانتی متر(یک متر و نیم) بلند شوند.

این گیاه مار متنوع به رنگ سبز و با خطوط افقی تکراری سبز تیره است. به ندرت اتفاق می افتد که این گیاه گل بهاری کند ، اما اگر چنین شود ، رنگ آن سفید مایل به سبز است.

سانسوریا شمشیری ابلق

نحوه مراقبت از سانسوریا شمشیری

نور

این گیاه در برابر هر نوع نوری از کم تا مستقیم آفتاب را تحمل می کند. با این حال ، ایده آل است که حداقل ۶ ساعت در روز آن را در معرض نور خورشید قرار دهید و مابقی روز در جهت تابش غیرمستقیم نورخورشید قرار داده شود.

آب

زبان مادر شوهر راه راه تحمل خشکی دارد ، بنابراین این بدان معناست که لازم نیست دائماً آبیاری شود. فقط در صورتی که خاک گیاه کاملاً خشک شده باشد ، این گیاه را آبیاری کنید.

خاک

سانسوریا به خاک نیمه سبک با زهکشی خوب نیاز دارد، از این رو ترکیب خاک کاکتوس، خاک برگ و خاک باغچه پیشنهاد می گردد.

دما

گیاه سانسوریا در بازه دمایی ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد بهترین رشد را خواهد داشت. با توجه به زیستگاه سانسوریا، این گیاه تحمل هوای گرم و خشک را برای مدت کوتاهی دارد ولی از قرار دادن گیاه در چنین دمایی (بالای ۳۵ درجه سانتی گراد) برای مدت طولانی اجتناب کنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که گیاه سانسوریا دمای ۱۰ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند و در صورتی که دما کمتر از آن (حدود صفر و یا زیر صفر درجه سانتی) به گیاه آسیب رسیده و حتی می تواند باعث یخ زدگی به دلیل وجود آب در برگ های گیاه سانسوریا گردد.

ninja_tables id=”4936″]

مشکلات / مسائل: در صورت آبگیری غیر اصولی ، ریشه های آن می توانند به راحتی پوسیده شوند. این نیز مستعد ابتلا به اشکالات پوستی و کنه های عنکبوتی است.

۱۱- سانسوریا ایلنسیس شاهین  Chahin Sansevieria Eillensis

نام های دیگر: Sansevieria eillensis

بومی: در یک منطقه کوچک در نزدیکی ایل در سومالی یافت می شود

سانسوریا ایلنسیس شاهین از انواع گیاهان مار است که دارای برگهایی استوانه ای شکل است که می تواند تا ۱۲ سانتی مترطول و ۲.۵ سانتی متر ضخامت رشد کند. برگهای آن به رنگ سبز مایل به آبی و دارای نقشهای افقی سفید است. نوک برگها از نظر ظاهری قهوه ای کاغذی است و گلهای آن شبیه سنبله است که می تواند تا ۳۰ سانتیمتر طول داشته باشد.

سانسوریا شاهین

نحوه مراقبت از سانسوریا ایلنسیس

نور

این گیاه در سایه ای از نور خورشید به خوبی رشد می کند.

آب

متوسط ​​نیاز آبی دارد اما در برابر خشکی نیز مقاوم است. فقط زمانی آبیاری کنید که خاکی که در آن قرار دارد کاملاً خشک شده باشد.

خاک

سانسوریا ایلنسیس در خاک اسیدی ملایم تا خاک قلیایی ملایم رشد می کند. ممکن است از مخلوط خاک گلدان باغچه یا حتی خاک معمولی استفاده کنید.

مشکلات / مسائل: ریشه های آن در هنگام آبگیری به راحتی پوسیده می شوند و مستعد ابتلا به آلودگی به گل مایع هستند.

۱۲ – سانسوریا ماسونیا سبز Sansevieria Masoniana

نام های دیگر: Mason’s Congo

بومی: در یک منطقه کوچک در نزدیکی ایل در سومالی یافت می شود(آفریقای مرکزی)

سانسوریا ماسونیانا سبز یا همون سانسوریا راکتی گونه ای نیمه آبدار است به عنوان پهن برگ ترین گونه سانسوریا شناخته میشود.

برگهای آن می توانند تا ۱۰۰ سانتی متر طول و عرض ۲۵ سانتی متر رشد کنند. وقتی گلهای آن شکوفا می شود ، به صورت ساقه ای از خوشه های گل سفید قرار می گیرد که در مرکز گیاه قرار دارد.

سانسوریا ماسونیا سبز

نحوه مراقبت از سانسوریا ماسونیا

نور

این سانسوریا ممکن است براحتی در سایه دوام بیاورد اما ترجیحا در یک محل با نور غیر مستقیم جهت سبز ماندن آن قرار دهید و از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید جلوگیری کنید. حداقل ۶ ساعت در زیر نور نیاز خواهد داشت.

آب

این گیاه نیازی به آبیاری مداوم ندارد. فقط می توانید صبر کنید تا خاک آن کاملا خشک شود و دوباره آبیاری شود.

خاک

این گیاه در خاک معمولی و مخلوط گلدان با پوکه و خزه به خوبی رشد می کند.

دما

در هر دمایی مقاوم است اما در سرمای زیر ۱۰ درجه و گرمای بالای چهل درجه از بین میرود.

مشکلات / مسائل: آبیاری بیش از حد به راحتی باعث پوسیدگی ریشه این گیاه می شود.

۱۳- سانسوریا نیزه ای یا بنسل Sansevieria Cylindrica Var. Patula ‘Boncel

نام های دیگر: Spear Orchid ، Skyline Spear

خانواده: زیر خانواده Asparagaceae: Crassuloideae جنس: Sansevieria

بومی: آفریقای غربی

همچنین گونه کوتوله ای از گیاه مار محسوب می شود زیرا رشد آن به اندازه سانسوریاهای کرواتی و دیگرگونه ها  نیست. برگهای آن مانند یک فن پخش می شود. هنگامی که گلهای آن شکوفا می شود ، می تواند تا ۱۰۰ سانتی متر قد بکشد. گلهای آن جوانه صورتی و سفید رنگ است.

سانسوریا بنسل

نحوه مراقبت از سانسوریا نیزه ای

نور

این گونه از سانسوریا به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد واز تابش مستقیم خورشید محافظت شود زیرا باعث میشود سر نیزه ان به مرور دچار سوختگی شود.

آب

در زمستان به این میزان کم آبیاری کنید. بیشتر آنها باید دو بار در ماه باشد. هر چیز دیگری غیر از این ، فقط در صورتی آبیاری کنید که خاک آن خشک شده باشد.

خاک

شما ممکن است از هر نوع خاک گلدان یا فقط خاک معمولی برای این گیاه استفاده کنید. آنچه مهم است این است که خوب زهکشی می کند. سانسوریا در خاک سنگین رشد بسیار مطلوبتری خواهد داشت و به سرعت بیشتری جوانه و پاجوش می دهد.

دما

در دمای بیست تا سی درجه سانتیگراد بهترین رشد را خواهد داشت.نسبت به سرما حساس است و سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می گردد.
سرمای بیش از حد باعث سیاه شدن و آبکی شدن برگهای گیاه می‌شود .

مشکلات / مسائل: در هنگام آبیاری به راحتی دچار پوسیدگی ریشه می شود. همچنین به کنه های عنکبوت و حشره های پوسته حساس به آفت زدگی است.

۱۴- سانسوریا سیلیندریکا Sansevieria Cylindrica

نام های دیگر: گیاه مار استوانه ای ، نیزه آفریقایی ، نیزه سانسویه ، اسپیر ارکیده ، Skyline Spear Sansevieria

بومی: آنگولا

دارای برگهای سبز تیره به صورت نیزه های استوانه ای است. برگهای آن راه راه است و می تواند تا ۱۲۰ سانتی متر و عرض ۲.۵ سانتی متر رشد کند. این سانسوریا دارای گلهای سفید جوانه صورتی است که می توانند تا ۱.۵ متر نیز رشد کنند.

سانسوریا سلیندریکا

انواع سانسوریاشمشیری را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

نحوه مراقبت از سانسوریا سیلیندریکا

نور

این گیاه نور زیادی را دوست دارد ، که آن را باعث تحمل نور می کند. هنگامی که در خارج آپارتمان قرار می دهید ، محلی روشن و سایه دار را برای آن انتخاب کنید.

آب

مقاوم به خشکی است ، بنابراین فقط در صورتی که خاک آن خشک باشد می توانید آن را آبیاری کنید. حداکثر آبیاری که می توانید در طول زمستان برای این کار آبیاری کنید ماهی دو بارو در تابستان ماهی چهار بار ست.

خاک

بهتر است از یک خاک سریع تخلیه مانند مخلوط گلدان با ماسه و پرلیت استفاده کنید

دما

دمای مطلوب این گیاه ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است و در زمستان تا دمای ۵ درجه برایش مطلوب می باشد.

مشکلات / مسائل: این ماده به کنه های عنکبوتی و حشره های پوستی حساس است. در صورت آبگیری به راحتی می تواند پوسیده شود.

۱۵- سانسوریا زبان مادر شوهر یا گیاه مارSansevieria Trifasciata

نام های دیگر: زبان مادر شوهر ، بینی مادر شوهر ، شمشیر سنت جورج ، کنف آفریقایی

بومی: آفریقای غربی ، نیجریه ، کنگو

محبوب ترین گونه سانسوریا است که معمولاً گیاه مار( Snake ) نامیده می شود. این یک گیاه همیشه سبز و چند ساله با برگهای متراکم و کشیده است. برگها به رنگ سبز تیره با نوارهای متقاطع به رنگ خاکستری سبز روشن هستند و می توانند تا۱ متر طول و عرض ۱۰ سانتی متررشد کنند. این گل دارای گلهای کوچک سبز کم رنگ است که در تابستان یا پاییز شکوفا می شوند.

سانسوریا زبان مادر شوهر

نحوه مراقبت از سانسوریا مار یا زبان مادرشوهر

نور

این تنها می تواند نور متوسط ​​یا جزئی تا سایه آفتاب را تحمل کند. حداقل ۶ ساعت در روز در معرض نور قرار بگیرید.

آب

این گیاه بسیار مقاوم به خشکی است ، بنابراین نیازی نیست که هر روز به این آب دهید. قبل از آبیاری می توانید صبر کنید تا خاک آن کاملا خشک شود. در طول زمستان فقط سه هفته یک بار می توانید این گیاه را آبیاری کنید.

خاک

این گیاه به طور معمول در هر خاکی رشد می کند ، بنابراین این بدان معنی است که شما می توانید از خاک معمولی یا هر مخلوطی در گلدان استفاده کنید که می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید. همچنین می توانید این گیاه را با کود همه منظوره تغذیه کنید. در طول تابستان هر سه ماه یکبار گیاه مار را بارور کنید.

دما

این گیاه در مکان های سرد رشد نخواهد کرد ، بنابراین اگر دما به زیر صفر رسیده است ، می توانید گیاه را در داخل منزل یا مکانی که می توانید دما را کنترل کنید قرار دهید.

مشکلات / مسائل: گیاه مار وقتی بیش از حد آبیاری شود مستعد پوسیدگی ریشه است. این نیز می تواند توسط آفاتی مانند کنه های عنکبوتی و گیاهان شپشک آلوده شود.

۱۶- سانسوریا زیلانیکا یا زبان مار  Sansevieria Zeylanica

نام های دیگر: زبان شیطان ، گیاه مار ، گیاه مار زیلانیکا ، زبان مادر شوهر

بومی: مناطق خشک سریلانکا

یک گیاه آبدار همیشه سبز با  برگهای شمشیر مانند است که می تواند تا  ۷۰ سانتی متر طول و ۱۰ سانتی متر عرض رشد کند. برگهای آن سبز تیره و دارای لکه های سفید بزرگ است. گلهای آن به رنگ سبز کمرنگ است و می تواند تا ۵۰ سانتی متر قد بکشد.

سانسوریا زیلانیکا

نحوه مراقبت از سانسوریا زیلانیکا

نور

این گیاه فقط می تواند نور متوسط ​​داشته باشد. بیش از حد در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید تا از زرد شدن برگهای آن جلوگیری کنید.

آب

هنگامی که خاک هنوز مرطوب است نکنید. فقط در صورت خشک شدن خاک آبیاری کنید. در طول زمستان ، حداقل ماهی یک یا دو بار آبیاری کنید.

خاک

گلدان گل مانند مخلوط کاکتوس و حتی خاک برگ نیز به خوبی برای این گیاه کار می کند.

دما

این می تواند با متوسط ​​درجه حرارت رشد (که نباید زیر صفر درجه و بالای ۵۰ درجه برسد )خوبی داشته باشد.

مشکلات / مسائل: سانسوریاها در صورت آبگیری به راحتی می تواند پوسیده شود. آفاتی مانند شپشک های پوستی نیز می توانند به این گیاه آلوده شوند.

۱۷- سانسوریا مهتابیSansevieria Moonshine

نام های دیگر: سانسوریا مهتابی ،سانسوریا نقره ای، مهتاب نقره ای ، مار مهتابی

بومی: مناطق استوایی افریقا و آسیا

Sansevieria مهتابی با برگهایی بلند و کشیده به رنگ نقره ای خاکستری و سبز گونه ای نسبتا جدید در جنس Sansevieria است که به عنوان گیاه زینتی خانگی گسترش یافته است، زیرا چندان نیازی به مراقبت ندارد. این گیاهان در سایه های عمیق و مکان های با نور کم، ممکن است برگ تیره تر داشته باشند. این گیاهان دارای سرعت رشد شدیدی هستند.

سانسوریا مهتابی

نحوه مراقبت از سانسوریا مهتابی

نور

بهترین شرایط نوری برای این گیاه نور غیر مستقیم است. گرچه سانسوریا مهتابی به نور کم هم مقاوم است و شرایط خوبی خواهد داشت.

آب

در تابستان هر زمان خاک خشک شد آن را آبیاری کنید. برای اینکه میزان رطوبت خاک را بسنجید می توانید یک خلال دندان را در خاک فروببرید اگر ذرات خاک به آن نچسبد یعنی خاک خشک است و گیاه نیاز به آبیاری دارد. در زمستان فواصل آبیاری را بیشتر نمایید.

خاک

خاک کمپوست بهترین انتخاب برای سانسوریا مهتابی  می باشد.

زمان تعویض گلدان : سانسوریا مهتابی جا به جایی را زیاد دوست ندارد. بنابراین تا وقتی ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون نزده و یا گلدان ترک نخورده گلدان را تعویض نکنید. بهترین گلدان برای سانسوریا گلدان هایی از جنس سفال است.

دما

دمای مناسب برای سانسوریا ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد.

مشکلات / مسائل: آبیاری بیش از حد به راحتی باعث پوسیدگی ریشه و گندیدگی این گیاه می شود.

انواع سانسوریا مهتابی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

فروش محصولات گیاهان آپارتمانی دیجی کالا

[insert page=’7590′ display=’content’]

 

 خشک شدن نوک برگ سانسوریا

خشک شدن برگ های گیاه سانسوریا می‌تواند سه دلیل عمده دارد :

علت اول :

 • گیاه تشنه است و آبیاری به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد بهتر است آبیاری خود را منظم کنید و هر وقت رویه خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شد، گیاه را کاملا سیراب کنید.

علت دوم :

 • دمای بالای محیط باعث می‌شود حاشیه و نوک برگها خشک شود. توصیه می‌شود هر چند وقت یکبار به اطراف گیاه آب اسپری کنید و یا یک ظرف آب در اطراف گیاه قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب رطوبت گیاه تامین گردد و دمای متعادل و مناسب گیاه سانسوریا فراهم شود.

علت سوم :

 • باید توجه کنید که گیاه سانسوریا به کم نوری مقاوم است و نور بیش از حد می‌تواند به گیاه آسیب وارد نماید در این صورت حاشیه و نوک برگ های سانسوریا خشک می‌گردد. توصیه ما این است که گیاه را به یک مکان با نور متعادل منتقل کنید تا از خشک شدن برگ های سانسوریا جلوگیری کنید.

علت پاجوش نزدن سانسوریا :

از دلایل مهم پاجوش نزدن سانسوریا، بزرگ بودن گلدان و کمبود مواد مغذی خاک است. برای داشتن پاجوش، بهتر است از گلدان کوچک متناسب با سایز گیاه استفاده کنید.

پاجوش سانسوریا

علت سیاه و آبکی شدن برگهای سانسوریا 

علت اصلی سیاه و آبکی شدن برگ های سانسوریا، سرما یا گرمای بیش از حد است. سیاه شدن برگها و جدا شدن آنها از پیاز گیاه، خم شدن قسمت بالایی برگها و ایجاد حالت پختگی در گیاه به دلیل گرمای بیش از حد است. توصیه می‌شود گیاه را در زمستان در کنار پنجره یا درب بالکن و یا درب ورودی قرار ندهید و به جایی با دمای متعادل منتقل کنید. اگر گیاه در فضایی با دمای بالا قرار دارد، درب پنجره ها را باز کنید تا تهویه صورت گیرد و هوا خنک تر شود.

علت پوسیدگی برگهای نزدیک خاک  

خاک باتلاقی شده است، آب زیر گلدانی را خارج کرده و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید و از باز بودن زهکش مطمئن شوید.

خشک شدن نوک برگ‌ سانسوریا به چه علت است؟

از دیگر مشکلات سانسوریا خشک شدن نوک برگ‌های آن است.

خشک شدن لبه برگ‌های سانسوریا یا چروک شدن سانسوریا به دلیل نور بیش از حد و تشنگی گیاه است.

لوله شدن برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

علت لوله شدن برگ‌های سانسوریا تغییرات دمایی می‌تواند باشد.

این گیاه سرما یا گرمای زیاد را دوست ندارد و در واکنش به این موضوع برگ‌های خود را لوله می‌کند.

البته عواملی مانند نور زیاد ، آبیاری نامناسب گیاه و آفت نیز می‌تواند باعث لوله شدن برگ سانسوریا شود.

شرایط را بررسی کنید.

مشکلات سانسوریا

سیاه شدن لبه برگ‌های سانسوریا به چه علت است ؟

سیاه شدن برگ گیاه سانسوریا با حالت آبکی شدن برگ‌ها همراه است. این مشکل به علت سرما و یخ‌زدگی است.

بهتر است گلدان را به محلی گرمتر منتقل کنید. از قرار دادن سانسوریا در کنار پنجره‌های سرد بپرهیزید.

پوسیدن برگهای سانسوریا

قهوه‌ای شدن لبه برگ سانسوریا به چه علت است ؟

قهوه‌ای شدن برگ سانسوریا به همراه خشکی به دلیل نزدیک بودن به پنجره گرم یا منبع گرما است.

نازک شدن سانسوریا شمشیری به چه علت است ؟

باریک بودن برگ‌های سانسوریا میتواند چند علت داشته باشد. اول هوا خیلی سرد یا گرم است که سانسوریا با جمع کردن برگهایش به وضع موجود اعتراض می‌کند. یا نور خیلی زیاد است. در نوع ابلق سانسوریا نور باید به شکل غیر مستقیم دریافت شود. البته این مشکل می‌تواند از آبیاری نامناسب هم باشد.

پوسیده شدن سانسوریا به چه عللی اتفاق می‌افتد ؟

پاسخ : خاک باتلاقی و آبیاری زیاد علت پوسیدن برگ گیاه سانسوریا است.

سوراخ زهکش گلدان را بازدید کنید تا مسدود نشده باشد و آبیاری را کاهش دهید.

پوسیدن سانسوریا

 

مقالات پیشنهادی:

معرفی انواع کاکتوس و ساکولنت
۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

4 دیدگاه دربارهٔ «انواع سانسوریا»

 1. سلام می خواستم بدونم که این رو می دونم که سانسوریا ابلق که اگر از طریق برگ قلمه بگیریم حالت ابلقش رو از دست می ده تا اینجا مشکل ندارم می خوام بدونم که آیا پاجوشی که در میاره ابلقه یا اونم ابلقیش رو از دست می ده

  1. باسلام و تشکر
   بله همانطور که گفتید با ریشه دار کردن و تکثیر از طریق برگ سانسوریا امکان ابلق شدن بسیار کم است ولی پاجوش گیاه ابلق شما سانسوریا ابلق می دهد.
   اگر میخواهید احتمال ابلق شدن سانسوریا در روش قلمه برگ بیشتر شود هنگام برش دادن برگها به جای اینکه صاف ببرید آنها را به صورت هشت یعنی ^ حالت برش بدهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!