شوک تعویض گلدان

شوک تعویض گلدان

فهرست محتوای این مقاله

برای هر یک از ما پیش آمده که با تعویض گلدان گیاهمان متوجه بی حالی و پژمردگی آن شده باشیم.در این مقاله سعی داریم با علت شوک تعویض گلدان و راه حل های ساده برای رفع این مشکل صحبت کنیم.

اگر به تازگی گیاه خود را در گلدان جدید کاشته اید . با دیدن پژمرده شدن آن ممکن است از خود بپرسید که چرا این اتفاق افتاده است. بسیاری از عوامل می توانند باعث پژمردگی گیاه پس از کاشت مجدد شوند . اما چند نکته ساده برای کاهش احتمال وقوع آن وجود دارد.

شوک تعویض گلدان

 

پژمردگی گیاه پس از تعویض گلدان می تواند به دلیل آسیب ریشه در حین کاشت مجدد یا تغییر ناگهانی شرایطی باشد. که گیاه برای واکنش به آن تلاش می کندمراقبتهای قبل و بعد از کاشت مجدد را بهینه کنید و هنگام بارگیری مجدد بسیار مراقب باشید تا به ریشه آسیب نرسد تا از پژمردگی گیاه جلوگیری شود.

ادامه مطلب را بخوانید و همه دلایل پژمردگی گیاه شما پس از کاشت مجدد ، نحوه رفع هر مسئله و چگونگی جلوگیری از وقوع آن در آینده را بیان خواهیم کرد.

آیا پژمردگی گیاهان پس از تعویض گلدان طبیعی است؟

پژمردگی پس از تعویض گلدان ، به ویژه در چند روز اول پس از کاشت مجدد ، می تواند بسیار رایج باشد. با این حال ، اکثر اوقات این مسئله کاملاً عادی بنظر می آید. با مراقبت و رعایت نکات ذکر شده در مقاله در طی فرآیند کاشت مجدد ، در اکثر مواقع می توانید از پژمردگی پس از تعویض گلدان جلوگیری کنید.

جابجایی مکانی می تواند یک شوک استرس زا برای گیاه شما باشد . زیرا به طور ناگهانی به جایی منتقل می شود که با خوشحالی در شرایط قبلی رشد می کرده است. همچنین بعضی اوقات ، حتی با بیشترین دقت ، می توانید در طی فرآیند کاشت مجدد ، آسیب جزئی به ریشه ها وارد کنید ، که می تواند توانایی رشد سریع گیاه در گلدان جدید را تحت تأثیر قرار دهد.

موارد دیگری غیر از عوامل بالا هم در پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان نقش دارند که به طور کامل در این مقاله توضیح می دهیم.

شوک تعویض گلدان

آیا می توانید با تعویض گلدان یک گیاه را از بین ببرید؟

کاملاً امکان پذیر است و از بین رفتن یک گیاه با تعویض گلدان غیرمعمول نیست. بعضی از گیاهان بیشتر مستعد مرگ در طی فرآیند کاشت مجدد هستند. یک گیاه بیمار یا یک گیاه که پس از کاشت مجدد از آن مراقبت کافی نشود ، احتمال مرگ آن بیشتر است.

با رعایت برخی توصیه های ساده می توان از مرگ بیشتر گیاهان جلوگیری کرد ، اما شاید نتوان بعضی از گیاهان را نجات داد.

آسیب ریشه

هنگام تعویض مجدد  گلدان گیاه ، به طور کلی باید سعی کنید تا حد ممکن ریشه ها را مواظبت کنید. این امر بستگی زیادی به گیاه و شرایط آن دارد . اما بسیاری از ریشه های گیاه به راحتی از بین می روند و سالم در آوردن ریشه گیاه مستلزم رعایت نکاتی است.

بسیاری از گیاهان نسبت قابل توجهی از آب را از ریزترین ریشه ها که از ریشه های بزرگتر منشعب می شوند ، جذب می کنند. اینها می توانند به طرز باورنکردنی شکننده باشند . حتی به مرور شسته شدن خاک در اثر آبیاری می تواند باعث شکستن یا آسیب رساندن به آنها شود و توانایی گیاه در جذب آب را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

سالم بودن ریشه

شما باید نکات زیر را برای تعویض گلدان گیاهان بخاطر داشته باشید:

 • نهال هایی را که تازه شروع به جوانه زنی و رشد میکنند را تعویض نکنید.
 • گیاهانی را که حساسیت خاصی دارند مانند کالاته ها ، بنفشه آفریقایی، بسیاری از سبزیجات و غیره مجدداً بارگیری نکنید.
 • گیاهانی که از قبل ناسالم هستند مستعد پوسیدگی اند. در صورت امکان ،بهتر است قبل از انتقال مجدد ، سلامت گیاه بهبود یابد. مگر اینکه شرایط گلدان موجود دلیل اصلی ناسالم بودن گیاه باشد که با تعویض گلدان شرایط بهبود می یابد.

البته این قاعده استثنا دارد. اگر گیاه شما بسیار ریشه دار است با از بین رفتن بخش کوچکی از ریشه ها حین تعویض مشکل اساسی برای گیاه پیش نمی آید ، بنابراین به وضوح یک توده ریشه زیادی برای حمایت از گیاه دارد. این گیاه ممکن است در آغاز تعویض پژمرده و بی حال باشد اما به مرور و حفظ شرایط مناسب و گسترش ریشه ها در محیط جدید گلدان ،کمک می کند و در طولانی مدت منجر به یک گیاه سالم می شود.

تغییر در خاک

هنگام انتخاب خاک برای کاشت مجدد ، دقت کنید . گرچه گیاهان نیازهای متفاوتی دارند ، اما همه آنها با شرایطی که به آنها داده می شود سازگار می شوند. اگر تغییر ناگهانی در ترکیب خاک یا pH ایجاد کنید ، این می تواند سیستم ریشه را شوکه کرده و منجر به پژمردگی گیاه شما پس از تعویض گلدان شود.

خاک مناسب گلدان

کمبود آب

اگر بعد از کاشت مجدد گیاه خود را پژمرده دیدید ، ممکن است به دلیل کمبود آب باشد. این می تواند به دلیل کمبود آب موجود در خاک جدید باشد ، یا اینکه ریشه ها به طور موقت قادر به جذب آب برای تأمین نیاز گیاه نباشند.

من به طور معمول چند روز قبل از تعویض گلدان گیاهان خود را کاملاً آبیاری می کنم. آبیاری چند روز قبل به گیاه این امکان را می دهد تا هیدراتاسیون را بهینه کرده و روند شکل گیری مجدد را به نحو مناسب آغاز کند .من دوست دارم وقتی خاک اطراف گیاه کاملاً مرطوب است  اقدام به کاشت مجدد کنم و بعد از اینکه گیاه  ریشه های کمی مرطوب دارد ،گیاه را اندکی آبیاری می کنم.تجربه به من نشان داده این راهکار مناسبی برای جلوگیری از کمبود آب بعد از تعویض گلدان است.

همانطور که گفته شد ، بعضی اوقات ریشه های یک گیاه تازه کاشته شده برای چند روز یا بیشتر عملکرد طبیعی ندارند . بنابراین آبیاری کامل پس از کاشت مجدد می تواند خطر پوسیدگی ریشه را افزایش دهد. زیرا ریشه ها در تماس با خاک مرطوب قرار می گیرند . بدون اینکه قادر به جذب مناسب آب درون خاک باشند.

کمبود آب

تغییر در آب و هوا

بسیاری از اوقات پس از کاشت مجدد ، مکان گیاهان را نیز تغییر می دهیم و این می تواند یکی از عوامل اصلی شوک تعویض گلدان برای گیاه باشد. این اتفاق معمولاً برای گیاهانی می افتد که در داخل منزل رشد پیدا کرده . برای تعویض به خارج از ساختمان میبرید و پس از اتمام کار دوباره به داخل منتقل میکنید اینگونه گیاه دچار شوک لحظه ای دما میشود.

تنش کاشت مجدد و تغییر دما ، رطوبت و نور ناشی از خارج شدن از ساختمان اغلب برای بعضی از گیاهان بسیار زیاد است. من به طور معمول توصیه می کنم ابتدا تعویض گلدان را در داخل انجام دهید. یک هفته صبر کنید و پس از مثبت نشان دادن شرایط تعویض اگر میخواهید آن را به جای دیگر منتقل کنید.

برای گیاهان خانگی ، کاشت مجدد در یک گلدان جدید ممکن است شما را وادار کند که دوباره وضعیت گیاه و محل رشد آن در خانه را ارزیابی کنید. اگر به طور ناگهانی شرایط گیاهان آپارتمانی خود را تغییر دهید . در کوتاه مدت می تواند بیشتر از فواید آن آسیب برساند.

تاکید میکنم، در برابر وسوسه ایجاد تغییرات ناگهانی پس از کاشت مجدد مقاومت کنید . صبر کنید تا مطمئن شوید گیاه از روند کاشت مجدد بهبود یافته است.

یک نکته قابل توجه که پس از تعویض گلدان ، مهم است. اگر گیاه شما قبل از کاشت مجدد در نور بیش از حد یا دمای بالا بود ، در صورتیکه گیاه را به جایی با نور و دمای متوسط ​​تر منتقل کنید ، بهتر عمل می کند این مورد به شخصه برای من اثبات شده است.

زمان اشتباه در سال یا مرحله رشد

برای بسیاری از گیاهان ، بهترین زمان برای کاشت مجدد برای جلوگیری از پژمردگی اوایل تا اواسط بهار است ، زمانی که گیاه شروع به رشد می کند. زیرا رشد گیاه  در این زمان بسیار سریع و مناسب است.در بهار ، ریشه ها پس از تعویض گلدان به سرعت و به شدت رشد می کنند و به گیاه اجازه می دهند تا در اندک زمان در ظرف جدید خود ریشه تابانده و مستقر شود.

با این حال زمان ریشه دهی و رشد گیاهان متفاوت است و برای نتیجه بهتر لازم است شما اطلاعات کافی از گیاه خود و زمان مناسب تعویض گلدان را بدانید.

آیا باید پس از تعویض گلدان گیاه خود را آبیاری کنم؟

اطمینان حاصل کنید که گیاه شما ۱-۲ روز قبل از کاشت مجدد کاملاً آبیاری شده است. پس از تعویض گلدان ، بدون غرقابی شدن کامل خاک به آرامی آب دهید. با این کار مقداری رطوبت بدون ایجاد پوسیدگی ریشه ها ایجاد می شود.

آبیاری بعد از کاشت

بهتر است پس از کاشت مجدد ، کمی آب دهید و سپس نیاز آبی را از نزدیک کنترل کنید تا ببینید چه زمانی برای آبیاری مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله موجود در همین سایت در مورد زمان آبیاری کم و زیاد گیاهان خانگی بخوانید.

یکی از اساسی ترین مهارت ها برای یادگیری سلامت گیاهان وقت مناسب آبیاری است.

چه مدت طول می کشد تا گیاه بعد از شوک تعویض گلدان بهبود یابد؟

این می تواند بسیار متفاوت باشد. برای بسیاری از گیاهان کوچکتر ، آنها می توانند طی چند هفته کاملا بهبود یابند. برای گیاهان یا درختچه های بزرگتر حل و فصل همه مشکلات ناشی از شوک هفته ها یا حتی ماهها ممکن است طول بکشد.

موارد ساده پژمردگی پس از کاشت مجدد با دقت کافی برطرف می شود و اغلب گیاه علائم باقیمانده ای از آسیب ندارد. موارد شدیدتر می تواند منجر به از بین رفتن کامل گیاه یا از بین رفتن شاخ و برگ گیاه شود.در این مواردنیز با کمی صبر ممکن است گیاه شاخ و برگ تازه بزند و خودش را دوباره زنده کند.

چگونه می توان از پژمردگی گیاه پس از کاشت مجدد جلوگیری کرد؟

مراحلی وجود دارد برای اطمینان از اینکه گیاهان ما پس از کاشت مجدد دچار پژمردگی نمی شوند ، آنها را انجام می دهید.

 • اطمینان حاصل کنید که در هفته های قبل از برنامه ریزی برای کاشت مجدد ، به نیازهای لازم مراقبت از گیاهان توجه ویژه ای داشته باشید. یک گیاه سالم بسیار راحتتر از پس نوسانات بعد از تعویض گلدان بر می آید.
 • وقت بگذارید و تحقیق کنید که نوع گلدان و خاک ایده آل برای گیاه شما چیست ،نکته بسیار مهمی است که اندازه گلدان و نوع خاک گیاه را بشناسید.
 • اطمینان حاصل کنید که مخلوط گلدان جدیدی که از آن استفاده می کنید عاری از آفات یا بیماری است. اگر قصد دارید از مخلوط گلدان قدیمی استفاده مجدد کنید ، بسیار مراقب باشید.
 • هر آنچه برای کاشت مجدد گیاه خود نیاز دارید آماده کنید.سرعت عمل در انتقال گیاه به گلدان جدید نقش بسزایی در سلامت گیاه پس از کاشت دارد.
 • سعی کنید گیاه خود را از گلدان موجود خارج کنید. اگر بلافاصله گیاه خارج نشد ، به آرامی کناره های گلدان را فشار دهید تا خاک و ریشه آن شل شود.
 • از بیرون کشیدن گیاه توسط ساقه یا شاخ و برگ خودداری کنید . زیرا این امر می تواند به ریشه ها یا شاخ و برگ گیاه آسیب برساند که می تواند خطر پژمردگی گیاه شما را پس از کاشت مجدد افزایش دهد.
 • اگر گیاه شما در یک گلدان سفالی است و برای بیرون کشیدن آن تلاش می کنید. می توانید با استفاده از چاقو دور گلدان را آزاد کنید و با چند تکان گیاه را از اطراف گلدان خارج کنید.
 • گلدان را در کنار خود قرار داده و گیاه را به آرامی بیرون بکشید.برای بیرون کشیدن ساقه گیاه همراه با خاک را در دست قرار دهید. کمی خاک اطراف ریشه را تکانده و ریشه را شل کنید و سپس در گلدان جدید جایگزین نمایید.
 • مخلوط گلدان جدید را به آرامی در اطراف کناره های گیاه اضافه کنید تا خاک به همان سطح گلدان قبلی برسد. افزودن خاک به سطح بالاتر از گذشته می تواند باعث پوسیدگی ساقه شود ، بنابراین مراقب باشید.

جابجایی گیاه

مراقبت های نهایی برای جلوگیری از پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان 

بعد از کاشت مجدد ، به مدت چندین هفته هیچ گونه تغییر ناگهانی در مراقبت از گیاه خود ایجاد نکنید ، مگر در شرایط زیر:

 • اگر گیاه شما قبلاً در روشنایی نامناسب قرار داشت ، گیاه را به سمت شرایط مساعدتر ببرید تا رشد بهتری کند.
 • اگر گیاه شما به رطوبت اضافی بیش از حد معمول نیاز دارد ، راهکارهای بهبود رطوبت را در نظر بگیرید – مانند گروه بندی گیاهان ، استفاده از جزیره . یا یکی از این روش های عالی دیگر برای افزایش رطوبت گیاهان را امتحان کنید.
 • برای اطمینان از ایده آل بودن درجه حرارت در اطراف گیاهان را در نظر داشته باشید. من از دماسنج دیجیتالی استفاده می کنم که دمای فعلی ، حداکثر و حداقل را ثبت می کند. این به من کمک می کند گیاهانم را به مکانی که دامنه دما همیشه در منطقه راحتی آنها باشد منتقل کنم.
 • حداقل برای ۲-۳ هفته از کوددهی گیاهان خودداری کنید تا از پژمردگی گیاه پس از کاشت مجدد جلوگیری شود. هجوم ناگهانی مواد آلی از طریق کود بلافاصه بعد از کاشت بیش از آنکه سودمند باشد برای گیاه استرس زا و مشکل ساز است.
 • برای جلوگیری از پژمردگی ، بعد از کاشت مجدد به نیاز آبی گیاهان خود توجه بیشتری کنید. هرگز طبق یک فرمول همیشگی گیاهان خود را آبیاری نکنید . با بررسی سطح رطوبت خاک و دمای هوا و فصل گرما یا سرما نیاز آبدهی گلها را تطبیق دهید.

آخرین کلمه

اگرچه دیدن پژمرده شدن گیاه شما پس ازتعویض گلدان  می تواند دلسرد کننده باشد . اما با مراقبت مناسب می توان بیشتر گیاهان را نجات داد. این مقاله می تواند یک تجربه یادگیری باشد که به شما کمک می کند در آینده از اشتباه مشابه جلوگیری کنید . اطمینان حاصل کنید که تعویض گلدان همیشه برای شما و گیاهان شما به راحتی پیش می رود.

مقالات پیشنهادی:

۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن
۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل
بهترین گلدان برای کاشت گل و گیاه

 

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!