گیاهان آپارتمانی گران قیمت

گیاهان آپارتمانی گران قیمت

فهرست محتوای این مقاله

تعداد زیادی از ما به نگهداری گلها و گیاهان علاقه مند هستیم و چه بسا دوست داریم گیاهان آپارتمانی گران قیمت و لوکس را بشناسیم. در این مقاله سعی داریم بهترین و در دسترس ترین گیاهان گرانقیمت و لاکچری که نگهداری آنها به آسانی امکان پذیر است را معرفی کنیم.

بونسای

بونسای  از بازتولید اشکال طبیعی درختان در شکل مینیاتور است. این شکل هنری از ژاپن و چین منشأ گرفته است که قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد. بونسای در گلدان پرورش داده می شود و کاملاً مراقبت از او به شما وابسته است.

با مراقبت مناسب ، بونسای شما برای سالهای سال سالم ، زیبا و مینیاتور باقی خواهد ماند. از آنجا که بونسای شما یک درخت مینیاتوری زنده است ، با گذشت سالها بر زیبایی آن افزوده می شود. دستورالعمل های زیر فقط اصول اولیه مراقبت از بونسای هستند و بنابراین توصیه می کنیم یکی از بسیاری از کتاب های خوب موجود در این زمینه را بخرید.

اگرچه ما معمولاً آن را بونسای داخلی می نامیم ، مانند همه درختان ، بونسا گیاهانی برای فضای باز هستند. فقط شما باید از آن در برابر سرما محافظت کنید ، زیرا منشا بونسای گرمسیری است بنابراین داخل خانه همیشه باید درست کنار پنجره باشد.

بونسای همچنین به رطوبت زیاد محیط نیاز دارد. بنابراین چون خانه های ما محیط خشک و نور کم است و بونسای در آفتاب کامل بهتر زندگی می کند،تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، به رشد بهتر آن کمک می‌کند برای تامین رطوبت بهتر است گلدان را با کمک سنگ‌ریزه، چند سانتی‌متر بالاتر از زیر گلدانی قرار داده و داخل زیرگلدانی را آب بریزید تا به .تدریج آب تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود .همچنین می‌توانید روزانه برگ‌های گیاه را به وسیله اسپری آب مرطوب نمایید

آبیاری

بونسای گونه ای است که مقاومت زیادی در برابر خشکسالی دارد ، و هنگامی که بستر آن تا حدی خشک است باید آنها را آبیاری کرد. اگر خاک را لمس کنیم و مرطوب نباشد ، میتوانیم آبیاری کنیم. چون آبیاری زیاد این گیاه موجب پوسیدگی ریشه آن میشود. از نظر کیفیت آب گیاه مقاومی است و می توان آنها را بدون مشکل با آب لوله کشی آبیاری کرد ، اما اگر برگها را با آب آهکی مرطوب کنیم ،باعث لکه دار شدن آن میشود.

هرس

بونسا به هرسی که سالم و اصولی انجام شود خوب پاسخ می دهد. افزودن کمی کود کمک خوبی به رشد گیاه می کند. بهترین زمان برای هرس بونسا اواخر بهار است. ما می توانیم تا اواسط تابستان هرس کنیم ، به طوری که بونسا وقت لازم برای رشد مجدد را داشته باشد.

برگ زدایی

یک بونسای فیکوس را جدا کنید شاخه ای که فراوان تر و با برگ های کوچکتر است. بنابراین جوانه دوم می گیریم. این کار در تابستان انجام می شود ، زمانی که اولین جوانه بهار به بلوغ رسیده است.

ورقه ورقه شدن بونسای را کمی خسته می کند ، بنابراین ما فقط هر دو یا سه سال یک بار این کار را خواهیم کرد.

بونسای-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

پیچدهی به بونسای

شاخه های نازک این بونسای انعطاف پذیری زیادی دارند. این امر مدل سازی آنها را تسهیل می کند ، اما شاخه های ضخیم بسیار سخت تر هستند و خم شدن آنها بدون شکستن آنها دشوار است. زمان مناسب پیچدهی بعد از هرس است ، وقتی شاخه آن را بهتر می بینیم.

قهوه ای شدن برگ های بونسای به چه علتی است؟

این اتفاق ممکن است به دلایل زیر افتاده باشد:

 • هوای خیلی سرد
 • کمبود رطوبت محیط
 • استفاده از آب کلردار

چروک شدن و پوک شدن تنه ی بونسای جینسینگ چه علتی دارد؟

اگر تنه ی بونسای چروک و پوک شده، احتمالا آبیاری زیاد و در نتیجه پوسیدگی ریشه ی گیاه منجر به این مشکل شده است.

برای حل این مشکل زهکشی گلدان را بررسی نمایید و آبیاری گیاه را پس از این که سطح خاک رطوبت خود را از دست داد انجام دهید.

توقف رشد بونسای جینسینگ چه علتی دارد؟

فصل پاییز و زمستان فصل خواب گیاه است.

در این زمان رشد گیاه متوقف شده و در استراحت زمستانی به سر می برد.

بهتر است در این دوره کوددهی را آغاز کرده تا گیاه در بهار رشد بهتری داشته باشد.

چه کودی برای بونسای جیسینگ استفاده کنیم؟

چون این گیاه معمولا در گلدان های کوچک نگهداری می شود، کوددهی برای آن لازم است.بنابراین مواد مورد نیاز بونسای باید از طریق کودهای شیمیایی مناسب تامین شود.کود بونسای باید دارای نیتروژن، پتاسیم و فسفر باشد.

میزان و نحوه ی مصرف کودهایی با برندهای مختلف، متفاوت است و شما باید طبق دستور روی بسته عمل کنید.

برای خرید کود مطمئن و با کیفیت از طریق لینک زیر وارد سایت دیجی کالا شوید.

شایعترین آفات بونسای

بیماریها ممکن است از طریق گیاهان دیگر و یا از اطراف ، بونسای را نیز تهدید نماید.این امر غیر قابل اجتناب بوده و از آن گریزی نیست.اگر بونسای مورد حمله آفات و بیماریها قرار گیرد و مراقبت های لازم به دقت اعمال نشود،میتواند به قسمتهای مختلف بونسای آسیب رسانده و تعادل  و حالت عادی آن را از بین ببرد .

بهترین کار برای پیشگیری از این موارد این است که بونسای مورد نظر در محلی مرتفع مثل طاقچه قرار  گرفته و محل آن نورگیر بوده و هوا دهی مناسب داشته باشد.بایستی به طور مرتب آبیاری شده و کودها و مواد غذایی لازم گیاه مرتب به آن داده شود . اسپری کردن با حشره کش های مورد نظر ، در فاصله های زمانی منظم بسیار ضروری است.اگر این روش به دقت دنبال شود ، گیاه سالم باقی مانده کار مقابله ای بزرگ و پیشگیری درستی علیه حمله ی آفات ، حشرات و بیماری ها محسوب خواهد شد

عنکبوت قرمز: آنها کنه های ریزی هستند. این کنه ها برگ ها را گاز می گیرند ، که در آنها تعداد بیشماری از نقاط کوچک زرد ظاهر می شود. بهترین درمان یک قارچ کش خوب است.

تریپس: برای دیدن خوب آنها به ذره بین احتیاج داریم ، این گونه ها معمولاً ۲ میلی متر هستند. برگهای خرد شده و تا می شوند ، و بنابراین به عنوان پناهگاه لاروها عمل می کنند. برای از بین بردن آنها ، باید برگهای آسیب دیده را برداریم و با یک حشره کش سیستمیک با آن مقابله کنیم.

شپشک ها: اين حشرات آلت مکنده دارند و با تغذيه آنها برگها خميده و تا مي شوند. گياه را ضعيف مي کنند و ممکن است به خشک شدن موضعي منجر گردد. و در نتیجه تخمیر سیاه می شود. بسیار ساده است که می توانید اشکالات نرم و پنبه ای رشته های بزرگ پنبه مانند سفید آنها را مشاهده کنید.

مگس سفيد: در پشت برگها تخمگذاري مي کنند. تخمها سفيد متمايل به سبز است. لاروهاي آنها گياه را ضعيف مي کنند.

کفشدوزک ها: البته حشره کامل اينها مفيد است و شته را مي خورد اما لارو آنها به بافت گياهي حمله ميکند.

زنبورها: به برگها حمله مي کنند و در آنها سوراخهايي ايجاد مي نمايند و کلروفيل آنرا مي خورند و رگبرگها را باقي مي گذارند.

سفيدک ها:در اوايل بهار حمله سفيدک ها بيشتر است. علامت اين بيماري مانند پاشيدن آرد بر روي برگ است.

ارکیده

گل ارکیده گلدانی یک گیاه زیبا و پرطرفدار است که شکوفه‌های بزرگ، با دوام و البته با رنگ‌های متنوعی دارد. این گل نماد زندگی دوباره، شکوه و عشق و یکی از بهترین هدیه‌ها به مناسبت تولد نوزاد است. با خرید گلدان ارکیده می‌توانید لبخند را به هر فردی هدیه دهید.

جالب است بدانید بیش از ۲۰ هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و به جرات می‌توان گفت از نظر تنوع در صدر جدول گیاهان است.
وفق پذیری این گیاه با محیط‌های مختلف و همچنین فصل گلد‌هی طولانی آن باعث شده این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی گران قیمت و اداری تبدیل شود که جلوه‌ی خاصی به محیط اطراف می‌بخشد.

ارکیده روش مراقبت متفاوتی نسبت به اکثر گیاهان دارد و نگهداری گل ارکیده مقداری صبوری می خواهد اما شرایط نگهداری بعضی از گونه‌های آن مثل فالانوپسیس آسان تر است و می توانید آن را مثل بقیه ی گیاهان در منزل تان نگهداری کنید.

قبل از هر چیز شاید لازم باشد روش نگهداری گیاهان آپارتمانی را مطالعه کنید و سپس بدانید که گیاه ارکیده در حالت طبیعی در کشو‌‌رهای مانند مالزی و تایلند بر سر شاخه‌ها رشد می کند، پس می توان فهمید که گل ارکیده در حالت طبیعی در خاک نیست و رطوبت را از هوا و بارش‌های باران دریافت می کند.

و البته همانطور که از شرایط آب و هوایی زادگاهش پیداست این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد.

از تمام این موارد می توان نتیجه گرفت که ارکیده را نباید در خاک عادی کاشت و خاک خاص خودش را می‌خواهد، نیاز به رطوبت و البته نور غیر مستقیم خوبی دارند.

ارکیده-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

چند راز نگهداری ارکیده های زیبا در خانه

بهترین مکان برای نگهداری ارکیده در نزدیکی پنجره های شرقی و جنوبی ساختمان است که نسبت به سایر پنجره ها دارای نورگیری بهتر و قوی تری دارد. به طور معمول هر وقت احساس کردید که خاک گلدان ارکیده خشک شده، باید آن را آبیاری کنید.

بهتر است؛ ماهی یک بار مقداری کود به گلدان ارکیده اضافه کنید. البته برای استفاده از کود به هیچ عنوان زیاده روی نکنید؛ چرا که کود زیاد باعث خشک شدن ارکیده ها می شود. دقت داشته باشید وقتی ارکیده ها را درون اتاق قرار می دهید، حتما در آنجا جریان هوا وجود داشته باشد. بنا به هر دلیلی اگر در اتاقی که ارکیده ها در آن قرار دارند، جریان هوا وجود نداشته باشد، یک فن و یا یک پنکه کوچک را بالای سر گلدانی که ارکیده در آن قرار دارد، در نظر بگیرید تا گل شما همواره با هوای تازه در تماس باشد.

ارکیده خود را در یک اتاق روشن قرار دهید ، اما در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد.
ارکیده را به ندرت آبیاری کنید ، گیاه نسبت به آبیاری شما را هدایت میکند ، نه اینکه آن را طبق برنامه آبیاری کنید. تعداد زیادی ارکیده در اثر آبیاری زیاد نسبت به آبیاری کم می میرند.
فقط ریشه ها را آبیاری کنید. گلها و برگها را خشک نگه دارید.
از یک گلدان تخلیه چاه و محیط رشد استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید که ارکیده شما بیش از چند دقیقه در آب بماند.
ارکیده را بعد از گل دادن نگه دارید. مراقبت از آنها در مرحله رویشی آسان است و اگر به خوبی درمان شود چندین بار گل می دهد.
از کود محلول در آب استفاده کنید. هر ۱-۲ هفته کود دهید ، اما در مرحله گلدهی نیست. یک استراتژی خوب استفاده از محلول کود ضعیف به صورت هفتگی است ، به جای استفاده کمتر از محلول قوی.

استفاده از خاک مخصوص برای پرورش ارکیده ها

ارکیده ها در خاک معمولی رشد خوبی نخواهند داشت. از این رو سعی کنید؛ خاک ارکیده ها را دو نوع دانه ریز و دانه درشت انتخاب کنید و در ضمن این خاک را با مقداری از پوست خشک شده درخت و یا و برگ و حتی شاخه های خیلی ریز مخلوط کنید تا همواره خاکی سبک را در اختیار ارکیده خود قرار داده باشید.

داشتن مقداری خزه درون خاک ارکیده باعث می شود تا این گیاه همواره به رطوبت کافی دسترسی داشته باشد. ارکیده از آن دست از گل هایی است که همواره به نور خورشید و رطوبت کافی برای رشد نیاز دارد. همانطور که گفته شد ارکیده ها دارای تنوع زیادی هستند؛ از این رو قبل از خرید درباره نگهداری صحیح آن حتما اطلاعات کافی از فروشنده دریافت کنید.

البته برخی از گونه های خاص ارکیده نیاز به نوع خاصی از مواد معدنی نیز دارند. از این رو شما قبل از کاشتن این گل در گلدان باید به فکر این گونه مواد معدنی برای رشد هر چه بهتر گل خود باشید.

در صورت امکان بهترین مکان برای رشد ارکیده ها پنجر های جنوبی و شرقی ساختمان شما هستند. البته این گل لزوما نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. از یاد نبرید قرار دادن گلدان ارکیده روی پنجره های شمالی باعث دیر رشد کردن آن ها می شود؛ چرا که پنجره شمالی قادر نیست، نور کافی را در اختیار این گیاه قرار دهد.

از این رو از قرار دادن گلدان ارکیده روی پنجره های شمالی خودداری کنید. دمای مناسب برای پرورش ارکیده ها بین ۶۰-۷۵ درجه فارنهایت (۱۶-۲۴ درجه سانتیگراد) است. در این رنج دما، ارکیده ها توانایی بهترین رشد را دارند. ارکیده ها در دمایی پایین از بین می روند، اگر چه گونه های متفاوت ارکیده های به دما های متغییری برای رشد نیاز دارند.

در هر صورت اجازه ندهید که محیطی که گل ارکیده در آن قرار دارد به کمتر از ۶۰ درجه فارنهایت (۱۶ درجه سانتیگراد) برسد، چرا که پایین تر از این دما باعث نابودی گل های ارکیده خواهد شد.

گردش هوای ملایم برای ارکیده ها فراهم کنید

برای اینکه ریشه های ارکیده به هوای کافی دست یابند، باید همواره پنجره اتاق را کمی باز بگذارید تا با گردش هوایی که ایجاد می شود، ارکیده شما به هوای تازه بیشتری دسترسی داشته باشد. هر چقدر هوای بیشتر به ریشه گل های ارکیده برسد، این گیاه سالم تر و شاداب تر خواهد بود و همچنین رشد بهتری خواهد داشت.

اگر بنا به هر دلیلی نتوانید پنجره اتاقی که ارکیده در آن قرار دارد را باز کنید، بهتر است؛ از یک پنکه کوچک برای جریان دادن هوا در محیطی که ارکیده در آن قرار دارد استفاده کنید تا همواره هوای تازه در اختیار گل شما قرار بگیرد.

پنجره اتاق را برای گل ارکیده باز بگذارید

زمان مناسب برای آبیاری گل های ارکیده

این نکته بسیار مهم است که شما مقدار و زمان آبیاری گل ارکیده را با توجه به بررسی خاک آن انجام دهید نه با توجه به روز های هفته؛ چرا که دمای هوا در روز های سال متغیر است از این رو گل شما ممکن است در فاصله زمانی نامرتب نیاز به آب داشته باشد.

بهترین تشخیص برای زمان آبیاری گل های ارکیده این است که شما انگشت دست خود را به میزان ۱ الی ۲ سانتی متر درون خاک گلدان فرو کنید. اگر بلافاصله پس از بیرون آوردن دستتان از درون خاک، خاک درون گلدان به دست تان چسبید، این امر می تواند ناشی از کافی بودن رطوبت درون گلدان باشد، اما اگر خاک های چسبیده به دست تان به راحتی از سطح انگشتانتان جدا شده و بر روی زمین بریزند، این امر نشان می دهد که گل شما نیاز به آبیاری دارد.

در هنگام آبیاری گل های ارکیده دقت کنید تا تمام نواحی خاک گلدان از وجود آب سیراب شوند. در چنین شرایطی اگر سینی زیر گلدان نیز پر شود، مشکلی به وجود نمی آید. معمولا بسته به شرایط آب و هوایی و میزان رطوبت خاک گلدان، گل های ارکیده ممکن است به چندین بار در هفته یا یک بار در هفته نیاز به آبیاری داشته باشید.

از بین بردن برگ های مرده و حشرات مضر

در پاره ای از مواقع برخی از برگ های ارکیده ممکن است، زرد و پژمرده شوند. از این رو سعی کنید با یک قیچی باغبانی تیز و یا یک چاقوی تیز برگ های مرده را از گل جدا کرده و معدوم سازید. چرا که این برگ های زرد و پژمرده می توانند بستر مناسبی را برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها ایجاد کنند.

از این رو سعی کنید با جدا سازی آن ها گل های خود را از آسیب های احتمالی دور دارید. دقت داشته باشید که زیر و روی برگ های تان را به خوبی نگاه کنید. اگر حشره و یا کرمی را روی آن مشاهده کردید، آن ها را از روی برگ جدا کنید؛ چرا که برخی از کرم ها و حشرات باعث نابودی گیاه شما می شوند.

اگر احساس می کنید با جمع آوری حشرات روی گیاه باز هم این گونه حشرات روی آن مشاهده می شوند، سعی کنید با اسپری کردن مواد ضد حشرات و آفات گیاه خود را از شر چنین موجوداتی خلاص کنید. توجه داشته باشید؛ وقتی برگ های پژمرده و مرده را از گیاه جدا می کنید به هیچ عنوان آن ها را روی گلدان نریزید.

برخی بر این باورند که این برگ های می توانند به عنوان کود برای گیاه مفید باشند، اما نباید از یاد برد که این برگ های مرده می توانند موثر ترین عامل برای آلوده شدن سایر قسمت های گل شما باشند.

نخل کنتیا

فورستریانا یا هووا معروف به کنتیا یا نخل بهشتی(در ایران) از خانواده Arecaeae ها یک گونه از گیاهان در خانواده نخل و بومی جزایر استرالیا هست. گیاه کند رشد و رشد آن در نهایت به طول ده متر میرسد.

نخل کنتیا ازجمله گیاهان لوکس، گران قیمت و بسیار زیبایی است که مناسب اتاق مدیران، دفاتر و بانکها بوده و همچنین به دلیل تصفیه کننده هوا انتخاب خوبی نیز برای منازل می‌باشد. دوام و پایداری آنها در برابر شرایط نامطلوب آپارتمانها از یک سو و عمر طولانی آنها از سوی دیگر نخل کنتیا را در زمره عالیترین گیاهان تزیینی منازل در آورده است
این گونه در دنیا یکی از پر فروش ترین گونه های گیاهان هست و صادرات و واردات آن رونق به سزایی دارد و جزء پر طرفدارترین گیاهان در دنیا محسوب می شود.
به دلیل مقاوم بودن به سایه کامل و زیبایی در منازل نیز بسیار خوب رشد میکند. دمای تا منفی پنج درجه رو تحمل می کند اما نه در طولانی مدت، و دمای عادی آن بین ده درجه تا ٢۵ درجه می باشد. شباهت های زیادی به نخل نارگیل و شامادورا و اریکا دارد ولی معمولا از گرونترین گونه های نخل به شمار می رود.

آبیاری

 نخل ها کلا به آبیاری زیاد حساس هستند ، هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید مراقب زهکش باشید مثل بقیه نخل ها به املاح آب هم حساس هستند و باید اب کتری سرد شده به آن بدهید .معمولا خشکی نوک برگها به خاطر ابیاری با اب لوله کشی یا کمبود رطوبت ناشی از کمبود کلسیم می باشد.

نور

 این گل نیاز نوری متوسطی دارد بهترین پنجره ، پنجره جنوبی و شمالی میباشد از اشعه مستقیم آفتاب در تابستان دور نگه دارید! میتوان بالای سر این گیاه، لامپهای مهتابی قرار داد تا به رشد هرچه بیشتر آن کمک کند.

تغذیه

 این گل رو با کود مخصوص نخل ها محصول هلند ، ماهی یکبار تغذیه کنید ،باعث تولید برگهای بیشتر میشود.اما از استفاده بی رویه این کود خودداری کنید که باعث سوختن و از بین رفتن گیاه می شود.

رطوبت

این گیاه نیاز به رطوبت متوسط اتاق دارد  و اگر بتوانید یک جزیره برای آن درست کنید که به رطوبت گیاه کمک زیادی کرده اید، برای رشد بهتر نخل برگایش را  با یک دستمال مرطوب و اغشته به سرکه سیب تمیز کنید تا براق شود !می توانید برای ایجاد رطوبت گیاهتان روی بخاری یا شوفاژ یک ظرف آب قرار دهید.

خاک

بهترین خاک ، خاک سبک است، ترکیب خاک برگ و تفاله چای و شلتوک برنج و غیره … خاک نباید زیاد سفت باشد چون ریشه به خوبی کار نمیکند و آب زیادی در گلدان می ماند و به مرور باعث پوسیدگی ریشه نخل میشود.

دما

این گیاه حداقل تا دمای ۱۰ در جه را تحمل میکند ،بهترین دما برای این نخل بین ۲۱ تا ۲۵ درجه میباشد. به خاطر قیمت بالا ، صلاح نیست در معرض سرما و گرمای شدید قرار بگیرد.

تکثیر

تقسیم بوته را در بهار  و پاییز انجام دهید  و کاشت بذر در مخلوط کوکوپیت و پرلیت ریز، را در بهار.علت گرانی این گل واردات آن از خارج از کشور بوده و همینطور سرعت کم رشد آن هم از دیگر علل گرانی می باشد.

نخل کنتیا-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

تعویض گلدان

کنتیا در آپارتمان رشد کندی دارد و به تعویض گلدان سالیانه و یا زود به زود نیازی ندارد. بهتر است هر ۳ الی ۵ سال یکبار گلدان آن را با یک سایز بزرگتر تعویض نمایید.

 زمان تغییر گلدان آن در اواخر زمستان است اما باید دقت نمود که خاک اطراف ریشه ها دست نخورده باقی بماند.

 هنگام تعویض گلدان ابتدا خاک را مرطوب و بدون آنکه خاک گلدان تکان بخورد و ریشه دیده شود، اقدام به تعویض کنید.

وقتی این گیاه را تکثیر می‌کنید خاک گلدان باید به نسبت مرطوب باشد. جوانه‌ها بسیار ضعیف هستند و باید در جابه‌جایی آن‌ها دقت لازم را داشته باشید البته حواستان باشد از آبیاری بیش از اندازه اجتناب کنید.

خرید انواع گلدان پلاستیکی ، فلزی، پلیمری و سفالی از طریق لینک زیر در دیجی کالا

عوارض و درمان :

برگها زرد میشوند : اگه برگهای پیر باشه که طبیعی هستش ولی ممکنه از شوری خاک هم باشه ، خاک  را بررسی کنید  ممکن است از آفت یا کمبود عناصر میکرو باشد

نوک برگها قهوه ای میشود: از کمبود رطوبت و خشکی ، گرمی میباشد

روی برگها تار عنکبوت است : مربوط به کنه میباشد طبق دستور از سم کونفیدور استفاده کنید و برای پیش گیری رطوبت گیاه تامین باشد

گیاه بیحال است و خود را انداخته : از آبیاری زیاد یا تشنگی  سردی و گرمی میباشد شرایط را بازبینی کنید

نقاط سوخته روی برگها دیده  میشود : بدلیل غبارپاشی جلوی افتاب میباشد یا بدلیل آفتاب مستقیم میباشد

پاچیرا

گیاه پاچیرا (Pachira aquatica) متعلق به مناطق شرقی آسیاست. نگهداری آسان، رشد سریع و ظاهر زیبای این گیاه باعث شده تا به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل شود.

درخت پول ، پاچیرا متعلق به خانواده مالو است. در آمریکای مرکزی ، زیستگاه طبیعی آنها ، پاچیرا به عنوان یک درخت برگریز همیشه سبز و با ارتفاع تا ۲۰ متر رشد می کند.

در ایران به طور معمول بیش از ۱۵۰ سانتی متر رشد نمی کند. نام درخت پول از منطقه آسیا آمده است که نوید خوشبختی و سعادت را می دهد. جالب است بدانید در فرهنگ قدیمی چین، گیاه پاچیرا از نماد های ثروت و خوشبختی به حساب می‌آمده و به همین علت به درخت پول هم معروف است.
برخی با خرید گیاه آپارتمانی پول اعتقاد دارند که وضعیت مالی بهتری پیدا خواهند کرد.

این گیاه جذاب داخلی ، اگر به درستی نگهداری شود( در تابستان ، در خانه و همچنین فضای باز احساس راحتی می کند. اگر بیش از حد آبیاری نشود )واگر در مکان مناسب باشد و فضای کافی داشته باشد ، می تواند شکوه کامل خود را نمایان کند.

پاچیرا-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

نور

مکان این گیاه (Pachira aquatica) باید روشن باشد ، به همین دلیل نیمه سایه نیز قابل تحمل موقت باشد  در محیط کم نور و سایه مانند مثل گوشه اتاق پذیرایی یا لابی هتل و رستوران و دفتر کار بسیار خوب رشد می کند و پنجره های شرقی بهترین مکان از نظر رفع نیاز نوری این گیاه زیباست. در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد. در واقع میزان نور مورد نیاز برای این گل تا حد متوسط است و حتی تا سه روز اگر در سایه باشد مشکلی برای آن پیش نمی آید به همین دلیل جز گل های آپارتمانی محسوب می شود.

از جابجایی های مکرر گلدان پاچیرا اجتناب کنید. درخت پول می تواند با ریختن برگ نسبت به این مورد واکنش نشان دهد. دمای اتاق بین ۱۲ تا ۲۵ درجه نیز برای گیاه در آپارتمان مناسب است. دمای خیلی سرد یا خیلی گرم را دوست ندارد. در حال رشد به سمت نور ، باید به طور منظم چرخانده شود تا از رشد نامتعادل جلوگیری شود.

خاک

پاچیرا برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند ، به خاک سست ، نفوذپذیر و مقوی نیاز دارد. این می تواند شامل خاک کاکتوس معمولی یا خاک گل یا خاک گیاه گلدان باشد که می تواند با افزودن خاک رس ، پرلیت یا ماسه منبسط شده شل شود.

تعویض گلدان

حداکثر زمانی که گلدان ریشه خوبی داشته باشد ، باید درخت پول (Pachira aquatica) را در یک ظرف گیاه بزرگتر در بستر تازه قرار دهید. برای این منظور بهترین زمان بهار است. گلدان جدید باید سوراخ های استخراج کافی در دسترس داشته باشد. ازتخلیه مناسب کف گلدان اطمینان حاصل کنید و بدانید که آب اضافی از کف گلدان می تواند تخلیه شود.

پس از خارج شدن از گلدان قدیمی ، باید تمام قطعات ریشه گیاه خشک ، و بدون آسیب از گیاه خارج شود. پس از کاشت ، باید خاک را تحت فشار قرار داد و به مقدار زیادی آبیاری کرد.

آبیاری

پاچیرا  خاکهای کمی مرطوب تا خشک را دوست دارد. پای خیس و ساقه مرطوب به هیچ وجه قابل تحمل نیست. ساقه این گیاه در قسمت پایین ضخیم شده است و می تواند آب را برای مدت زمان طولانی تری ذخیره کند.

 • آبیاری از بهار تا پاییز
 • حدوداً یک بار در هفته آبیاری مداوم
 • در حالت ایده آل آبیاری تا زمانی که گلدان اشباع شود و گیاه دیگر نتواند آب را جذب کند.
 • بگذارید بستر قبل از آبیاری بعدی به خوبی خشک شود
 • بعد از چند دقیقه آب زیرگلدانی را برداریدتا از غرقاب شدن و پوسیدگی جلوگیری کنید.
 • در صورت امکان فقط باید با آب باران آبیاری کنید
 • در غیر این صورت از آب کم آهک برای اسپری و آب استفاده کنید
 • رطوبت هوا ۴۵ تا ۵۵ درصد به همان اندازه مهم است
 • به منظور تضمین این امر ، محلول پاشی مکرر برگها توصیه می شود
 • دوش گرفتن گاه به گاه به نفع گیاه است و گیاه را از ذرات گرد و غبار حفظ میکند.

کوددهی

به منظور تأمین نیازهای تغذیه ای ، تقریباً هر ۱۴ روز یکبار درخت پول (Pachira aquatica) را با کود گیاهان سبز بارور می کنید. برای دوز مناسب ، اطلاعات سازنده کود تعیین کننده است. کود بیش از حد به گیاه آسیب می رساند، کوددهی بیش از اندازه موجب شور شدن خاک گیاه و آسیب رسیدن به ریشه‌های گیاه و سوختن ریشه‌ها می‌شود. از آنجایی که ریشه‌های سوخته و از بین رفته نمی‌توانند آب جذب کنند بعد از مدتی شاهد پژمردگی، رنگ سبز کدر برگ‌ها  که به تدریج زرد می‌شود و می‌ریزند خواهیم بود.

قلمه ها

رایج ترین روش پرورش پاچیرا با کمک قلمه است. این را می توان در اواخر بهار یا تابستان از گیاه مادر برداشت.

قلمه هایی به طول ۱۰-۱۵ سانتی متر جدا کنیدرشد ریشه در یک لیوان آب یا خاک گیاه امکان پذیر است،بلافاصله پس از برش آن را در آب یا خاک قرار دهید. قلمه ها باید دریک لیوان  آب حداقل با عمق ۲ سانتی متر قرار داشته باشند. سعی کنید برای رشد بهتر قلمه آنرا در یک نقطه روشن با دمای حدود  ۲۰درجه سانتی گرد قرار دهید و پس از ریشه زایی با دقت فراوان در خاک مناسب بکارید.

می توانید انواع هورمون های ریشه زایی را از طریق لینک زیر خرید کنید.

بذر

تولید مثل توسط بذرها کمی طولانی تر از تولید مثل قلمه ها است اما از پیچیدگی کمتری نیز برخوردار است. علاوه بر بذرهای مناسب ، شما به یک ظرف تولید مثل و یک مخلوط خاک و کود نیاز دارید.

همچنین می تواند خاک تولید مثل مخلوط با شن و ماسه یا پرلیت مانند خاک کاکتوس معمولی یا الیاف کوکو ، یک بستر کشت گیاهی باشد. قبلاً دانه ها را حدود ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس می کنید. پس از آن شما ظرف تولید مثل را با بستر مربوطه پر می کنید.

بذرها به طور مساوی روی بستر پخش می شوند و با خاک ۱ سانتی متر پوشانده می شوند. متعاقباً به طور مساوی آبیاری می شود و کل آن در مکانی روشن با دمای حدود ۲۲ درجه قرار می گیرد. در تمام مدت جوانه زنی ، بستر را بدون اینکه غرقاب شوید ، به طور مساوی نگه دارید. به محض اینکه نهال ها به اندازه کافی بزرگ و محکم باشند ، می توان آنها را در گلدان های جداگانه کاشت و به همین ترتیب بیشتر پرورش داد.

خواب زمستانی

اگر پاچیرا تابستان را در فضای باز سپری کرد ، زمان آن است که از ماه آبان دوباره آن را به داخل خانه برگردانید. در زمستان ، می توان آن را در مکان کمی خنک تر از بقیه سال قرار داد ، اما دما هرگز نباید کمتر از ۱۵ درجه شود. با این حال ، دمای زیر ۱۰ درجه برای مدت کوتاهی تحمل می شود.

مکان زمستانی باید بدون تابش مستقیم خورشید روشن باشد. در فصل سرما به طور قابل توجهی کمتر آبیاری می شود و می توان کود دهی را کاملاً حذف کرد. همچنین در زمستان می توان هر چند وقت یکبار پاچیرا را اسپری کرد. خصوصاً دقت مداوم کنترل آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا هوای بسیارگرم می تواند در زمستان به سرعت به آفت منجر شود.

بیماریها

زرد شدن برگها

زردی برگ ها می تواند از طریق رطوبت کم ، جابجایی مکرر و همچنین کود زیاد یا خیلی کم اتفاق بیفتد. بسته به دلیل ، رطوبت باید با سمپاشی مکرر افزایش یابد و گیاه پاچیرا باید مکان دائمی برای خود داشته باشد.

لکه های برگ

لکه های برگ می تواند شاخصی برای کمبود پتاسیم باشد. کود ویژه ای که با توجه به مشخصات سازنده داده می شود می تواند یک درمان باشد.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه در نتیجه رطوبت زیاد و غرقاب شدن در آب است و باعث ایجاد گیاهی با ساقه های نرم می شود. در صورت مشاهده بیماری مطابق با این مورد ، باید بلافاصله گیاه را از گلدان خارج کرده ، گلدان ریشه را از خاک آزاد کرده و تمام قطعات یا ریشه های پوسیده و مرده را از بین ببرید. پس از آن گیاه را در بستر تازه قرار دهید.

کپک

اگر روی سطح رویین خاک به رنگ سفید مایل به خاکستری ایجاد شود ، احتمالاً کپک زده است. این همچنین یک شاخص برای رطوبت بیش از حد است. در بهترین حالت ، بستر کامل را عوض می کنید. اگر عفونت کپک فقط سطحی باشد ، برای تجدید لایه فوقانی تعویض خاک کافی است.

آفات

شته ها: خطر عفونت آپیدی به ویژه اگر گیاه در تابستان در فضای باز باشد ، ایجاد می شود. با ابتلا به دوش ، آلودگی اولیه یا سبک را می توان بیشتر از بین برد یا حداقل به میزان قابل توجهی کاهش داد. در غیر این صورت می توانید گیاه آسیب دیده را با لوسیون آب و روغن چریش نیز درمان کنید. اگر این کافی نیست ، می توانید در صورت لزوم به عنوان آخرین اقدام از محصولات محافظت از گیاهان استفاده کنید.

عنکبوت عنکبوتی: به طور کلی برای آلودگی به کنه عنکبوت نیز رطوبت هوا بسیار کم است. در درجه اول در زیر برگها به عنوان یک تار سفید ظریف ظاهر می شود. با یک تکنیک کامل می توانید بیشتر آلودگی را کاهش دهید. علاوه بر این ، از کنه های مخصوص درنده یا آماده سازی مناسب و مبتنی بر روغن کلزا استفاده می شود.

قارچ: اگر مگس های سیاه کوچک در گلدان بچرخند ، به احتمال زیاد حول غده های قارچ است که تخم های خود را روی بستر می گذارند. با پوشاندن لایه زیرین با لایه نازک شن و ماسه یا سنگ ریزه خوب یا آویختن صفحات زرد از فروشگاه تخصصی می توانید از این امر جلوگیری کنید.

گل ادریسی یا هورتانسیا

در بین گیاهان مختلف، ادریسی به گیاه دم دمی مزاج معروف است. البته دلیلش هم واضح است. چون با تغییر PH  خاک به سرعت تغییر رنگ می‌دهد! عملکرد این گیاه بسیار جالب است: اگر خاک اسیدی باشد، رنگ گل‌ها آبی و اگر خاک بازی باشد، رنگ گل‌ها صورتی می‌شود.  این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است.

این گیاه در اصل متعلق به کشور ژاپن است، جایی که در آن از برگ‌هایش برای تهیه چای خوش طعمی به نام “آماچا” استفاده می‌کنند. در طب گیاهی، برگ‌های ادریسی دارای خاصیت ضدمیکروبی دانسته می‌شوند و حتی برای درمان دیابت و مالاریا هم از آن استفاده می‌کنند.

گل ادریسی-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

هرس

هرس را باید بعد از گلدهی و تا قبل از اواسط مرداد انجام داد. اگر دیرتر از این زمان عمل هرس انجام شود گلدهی این گیاه برای سال آینده بسیار کاهش می یابد. ابتدا ساقه های خشکیده ، شکسته و مشکل دار کوتاه میشوند. سپس ساقه هایی که بیش از اندازه مرکز گیاه را شلوغ کرده اند کوتاه می شوند.

اگر گیاه بیش از ۵ سال عمر دارد میتوان حدود ۳۰٪ از کل ساقه ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کرد. این کار به جوان سازی گیاه و رشدساقه های جدید کمک می کند.سپس کوتاه کردن و سرزنی سایر ساقه را می توان انجام داد که این کار  بهتر است در تیر ماه انجام شود.

همچنین طی رشد ساقه های آن سرزنی می شوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود. این عمل را اصولا نباید خیلی دیر و در نزدیکی فصل پاییز انجام داد. تیرماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است. سپس با کوددهی مناسب میتوان رشد و نمو شاخه های بیشتری در گیاه را تحریک کرد. هنگام سرزنی نیز  کافی است که جوانه انتهایی را به همراه حدود دو سانتیمتر از ساقه ، جدا شود.

کوددهی

کودهای ملایم با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ برای این گیاه مناسب و ایده آل است. کودهای قوی تر بخصوص اگر نیتروژن بیشتری داشته باشند منجر به رشد رویشی ساقه ها و بلند شدن بیش از اندازه این گیاه می شوند. همچنین مراقب کمبود آهن در این گیاه که منجر به زرد شدن برگها به همراه رگ برگهای سبز رنگ می شوید باشید که در این مورد کافی است از کودهای حاوی آهن استفاده کنید.

تغییر رنگ گل ادریسی

رنگ گل ادریسی بستگی به pH بستر کشت گیاه دارد.اگر شما ادریسی با گل های آبی یا صورتی می خواهید این امکان با تغییر pH خاک وجود دارد.این فرآیند تغییر رنگ میتواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد پس تحمل داشته باشید.

برای تغییر رنگ گل از صورتی به آبی: باید pH خاک اسیدی شود.با اضافه کردن سولفور آمونیوم و پیت ماس این فرآیند امکان پذیر است.

برای تغییر رنگ گل از آبی به صورتی: باید pH خاک بازی شود.با اضافه کردن آهک این فرآیند ممکن است.این تغییر رنگ سخت تر و طولانی تر است

نور

ادریسی تمایل دارد که در نور کافی خورشید قرار بگیرد. اما نه هر نوری! ایده‌آل ترین حالت برای آن، نور زیاد در بعدازظهر و نور ملایم در صبح‌هاست. فراهم کردن چنین مکانی شاید کمی دشوار باشد. پس توصیه می‌کنیم آن را در مکانی قرار دهید که هم نور کافی دریافت کند و هم کمی سایه باشد.

آبیاری

اگر ادریسی را در مکان پرنوری قرار داده اید، باید آن را مرتبا آبیاری کنید. چون ادریسی تمایل دارد که همیشه خاک مرطوبی داشته باشد. اما اگر آن را در مکان کم نور تری گذاشته اید، دفعات و میزان آبیاری را کاهش دهید.

رطوبت

رطوبت محیط برای ادریسی مناسب است اما در روزهای گرم تابستان می‌توانید از یک جزیره برای تامین رطوبت آن استفاده کنید. بهتر است در مقابل نور خورشید برروی برگها و یا گلها غبارپاشی نکنید چرا که اینکار سبب ایجاد سوختگی برروی آنها خواهد شد و حتما بعد از قرار دادن گل در سایه عمل غبار پاشی را انجام دهید.

خاک مناسب

گل ادریسی حساسیت زیادی نسبت به خاکهای مختلف ندارد و تنها رنگ گلبرگهای آن با تغییر ph خاک تغییر می‌کند. در خاک های قلیایی رنگ گلها صورتی شده و در خاکهای اسیدی رنگ گلبرگها رو به آبی می‌رود.

کوددهی

هورتانسیا نیز مانند تمامی گل و گیاهان در فصول رشد به کوددهی زیادی نیاز دارد. کود دارای نیتروژن برای این گل بسیار مناسب است و در صورت داشتن پتاسیم در کود رنگ گلبرگها نیز ممکن است تغییر کنند. توجه داشته باشید که کودهایی که خاک را قلیایی را اسیدی می‌کنند را حتما با در نظر گرفتن تغییر رنگ گلبرگها مصرف کنید.

تعویض گلدان

بهتر است برای داشتن یک گل هورتانسیای زیبا و شاداب قلمه های ریشه دار شده را در یک گلدان بزرگتر بکارید چرا که هورتانسیا رشد سریعی دارد و نیاری به گلدان های کوچک و بستر کاشت قلمه ندارد و در ابتدا باید در گلدان بزرگ کاشته شود.

آفات و بیماریها

 • پوسیدگی قارچی توسط قارچ بوتریتیس یکی از بیماری هایی است که بخصوص در طی فصول پاییز و زمستان می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. جمع آوری برگهای خزان کرده، زهکش مناسب خاک، عدم آبیاری بیش از اندازه به جلوگیری از این بیماری کمک می کند.
 • بیماری قارچی سفیدک پودری نیز بخصوص در شبهای سرد و مرطوب پاییز شیوع می یابد. افزایش مناسب دما ، عمل تهویه هوای محیط نگهداری گیاهان و عدم خیس ماندن برگهای گیاه از جمله راه های مبارزه با این بیماری است.

زنگ، بیماری قارچی دیگری است که نقاط نارنجی رنگی بخصوص در زیر برگها ظاهر می شود در مورد بیماریهای قارچی می تواند در صورت لزوم از قارچ کش ها نیز استفاده کرد.

بامبو

بامبو خوش شانس یک گیاه خانگی جذاب است که در آب رشد می کند. برای باغبان های تازه کار عالی است.بامبولاکی از گیاهانی است که این روزها طرفداران زیادی را به علت سهولت پرورش و نگهداری آن پیدا کرده است . این گیاه به نام های دراسینای روبانی و گیاه نواری یا روبانی و یا خیزران خوش قدم، خوش یمن مشهور است.

این گیاه جذاب در آب رشد می کند و من می خواهم چند نکته در مورد مراقبت از بامبو خوش شانس به شما ارائه دهم تا اطمینان حاصل کنید که سلامتی شما تا حد ممکن سالم است.

بامبو خوش شانس چیست؟
بامبو خوش شانس از هزاران سال پیش بخشی از فرهنگ چین بوده است اما در ۱۵ سال گذشته واقعاً محبوبیت اوج گرفته است. اکنون به طور معمول در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود.

این گیاهی است که به دو طریق نگهداری می شود: برای مدت طولانی هم در آب و هم در خاک معروف است که بامبو خوش شانس انرژی خوبی را به خانه شما وارد می کند. این در اشکال و آرایش های مختلف یافت می شود. آنها اغلب در بازارهای آسیا به فراوانی به فروش می رسند.

بهتر است برای نگهداری از شاخه های بامبو آنها را به تعداد سه عدد انتخاب کنید چرا که عدد سه نماد شانس و شادی و ثروت است.می‌گویند که بامبو شانس می‌آورد، اماباید تعداد آن فرد باشد! برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید سه، پنج و… به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد

بامبو خوش شانس در نور شدید بسیار عالی عمل می کند. سطح نور پایین را خیلی خوب تحمل می کند اما رشد زیادی نخواهد کرد. حتماً از قرار دادن آن در مکانی با آفتاب مستقیم و گرم (مانند پنجره جنوبی یا غربی) خودداری کنید زیرا می سوزد.

اما آن چیز که سبب شده که اکثرا این گیاه را در آب نگهداری کنند، راحت‌ تر بودن کنترل شرایط برای گیاه است.

بامبو ها را نباید با آب شور یا حاوی کلر و مواد معدنی بسیار و یا آب شیرین آبیاری کرد.

با قرار دادن بامبو در خاک، احتمال شور شدن خاک بیشتر می‌شود و این ممکن است به بامبوی شما آسیب بزند.

شما میتوانید بامبوی خودرا در ظرفی حاوی مقداری سنگ ریزه(برای حمایت گیاه)و آب(که تا روی ریشه‌ها آمده)براحتی نگهداری کنید.

بامبو-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

نور

گیاه بامبو میتواند با سطح متوسط نور غیر مستقیم به بهترین نحو رشد کند. مانند قرار دادن در کنار یک پنجره‌ای که نور میتابد. نور مستقیم برای گیاه بیش از حد قوی است و باعث می شود که رنگ برگ‌های آن، قهوه‌ای شود. گیاه بامبو را باید همیشه در خانه نگه دارید. نور مستقیم آفتاب برای این گیاه زیان آور است.

آب

از آب معدنی یا آب تصفیه شده برای گیاه بامبو استفاده کنید. زیرا آب شیرین حاوی کلر است که باعث می شود که نوک برگ‌های گیاه قهوه‌ای شود. اگر تنها راه شما استفاده از آب شیر است، می‌توانید آن را در یک ظرفی به مدت ۲۴ ساعت نگه دارید و بعد به گیاه بدهید. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه‌ها باید همیشه سطح آب حداقل یک سانت بالاتر از ریشه باشد. گیاه را درون آب غوطه ور نکنید. استفاده از آب شور و آبی که کلسیم و منیزیم اضافی دارد، در روند رشد این گیاه اختلالاتی از جمله ایجاد رنگ زرد و قهوه‌ای در لبه برگ‌ها به وجود می‌آورد. آب را هر ۱۴ روز یک بار تغییر دهید تا از پوسیدگی ریشه‌ها جلوگیری شود.

علت قهوه ای شدن برگ های گیاه بامبو

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها دلایل گوناگونی دارد، اما مهمترین دلیل آن کمبود رطوبت محیط گیاه است که سبب سوختن نوک برگ‌ها می‌شود. وجود فلوراید در آب سبب تولید فیتوتوکسی و کشته شدن سلول‌های گیاه می‌ شود. یعنی انباشته شدن فلوراید در نوک برگ‌های دراسینا‌ها سلول‌های گیاه را به تدریج می‌کشد. این فرایند به صورت رنگ قهوه‌ای تیره که چیزی شبیه به سوختگی است  در نوک برگ‌ها نمایان می‌ شود.

روش تکثیر گیاه بامبو

بهترین فصل برای تکثیر این گیاه بهار یا تابستان و دمای مناسب نیز حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. از روش قلمه زنی ساقه‌ای می‌توان برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. به این طریق که با وسیله تیزی از زیر بند گیاه (برآمدگی روی ساقه) یک قلمه را به اندازه دلخواه (که حداقل سه بند یا گره ترجیحاً ۵ بند روی قلمه باشد) ببرید.

سپس محل بریدگی را با پودر زغال یا خاکستر سیگار در ساقه اصلی بپوشانید تا شیره گیاه بیرون نیاید. قلمه‌های این گیاه را در آب خالص یا ژلاتین رشد گیاهی قرار دهید تا ریشه دار شوند.

خواص گل بامبو برای سلامتی

گل بامبو برای درمان اختلالات معده،گیاه بامبو برای بیماران مبتلا به آسم مفید است، بامبو برای درمان اختلالات مربوط به قاعدگی، بامبو برای درمان کرم های روده ای،بامبو برای درمان اختلالات ریوی,بامبو برای درمان زخم ها,جوانه‌های گیاه بامبو دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که برای جلو گیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می‌باشند.

فیکوس لیراتا 

همانطور که از اسم این گیاه مشخص است اصالتا متعلق به آفریقای غربی است و با برگ‌های لایه مانندش حال و هوای گرمسیری دلپذیری به محیط می‌دهد.
برگ‌های براق و سبز رنگ و همینطور مقاومت بالای آنها، فیکوس لیراتا را به یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده که با هر شرایط محیطی سازگار می‌شود.
فیکوس آفرقایی با برگ‌های پهن و خاصش می توان گفت زیبا ترین گیاه برای طراحی دکوراسیون خانه ها می باشد.

فیکوس لیراتا نیز مانند خانواده خود فیکوس بنجامین و یا فیکوس الاستیکا شرایط نگهداری پیچیده ای ندارد و تنها با رعایت چند نکته ساده در مورد آن می‌توانید یک فیکوس سبز و زیبا داشته باشید.

فیکوس لیراتا-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

نور

این گیاه نور غیر مستقیم متوسط را ترجیح می‌دهد و نزدیک پنجره جنوبی بهترین مکان برای قرار گیری آن است. دقت کنید که نور کم سبب ریزش برگهای زیبای آن می‌شود و در صورت دریافت نور زیاد، رشد آن سریعتر می‌شود. بهتر است هفته ای یکبار گلدان را بچرخانید تا ساقه ی آن رو به نور خم نشود.

آبیاری

بهترین زمان آبیاری، بعد از چک کردن خاک و مطمئن شدن از خشکی آن است. با توجه به اینکه فیکوس لیراتا برگهای پهنی دارد، پس آب بیشتری را تبخیر می‌کند و این یعنی نیاز آبی این گیاه متوسط رو به زیاد است. توجه داشته باشید که هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هر دو سبب ریزش برگها خواهند شد و بنابراین حتما قبل از آبیاری خاک را چک کنید. همچنین دقت کنید که زهکش گلدان باز باشد تا آب اضافی بتواند به راحتی از آن خارج شود چرا که این گیاه به قارچ بسیار حساس است و ممکن است به سادگی دچار پوسیدگی ریشه و ساقه شود. توجه داشته باشید که حتما همزمان با خرید آن یک قارچ کش هم خریداری کنید.

خاک

این گیاه به خاکی سبک با زهکش بالا و مواد مغذی فراوان نیاز دارد. ترکیب پیت ماس و پرلیت برای داشتن گیاهی سبز و سالم نیاز است. توجه داشته باشید که خاک حتما زهکشی بالایی داشته باشد.

کوددهی

در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یک مرتبه از کودهای شیمیایی مایع برای تقویت گیاه استفاده کنید. دقت کنید که در صورت دادن کود زیاد ممکن است برگها و ریشه گیاه بسوزد و گیاه به طور کامل نابود شود.

دما

این گیاه به دمایی شبیه به دمای زادگاه خود نیاز دارد که بهترین بازه ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. توجه کنید که فیکوس لیراتا به تغییرات دمایی حساس است و این حساسیت را با برگ ریزی نشان می‌دهد.

رطوبت

به دلیل بودن در زادگاهی گرم و مرطوب به رطوبت بالایی نیاز دارد و می‌توانید از راههای متنوع تامین رطوبت گیاهان برای این گیاه استفاده کنید. یکی از بهترین راهها برای افزایش رطوبت ایجاد جزیره و غبار پاشی روزانه است. توجه داشته باشید که غبار پاشی را با آب جوشیده ی سرد شده و یا آب بدون املاحی که برای مدتی در جایی ساکن بوده است انجام دهید تا از ایجاد لکه های سفید و کثیف شدن برگهای گیاه جلوگیری شود.

تمیز نمودن برگها

بیشترین زیبایی این گیاه به دلیل داشتن برگهای سبز و پهن آن است و کثیف و کدر شدن آنها رابطه ی مستقیمی با از دست دادن زیبایی آن دارد. بنابراین بهتر است که هفته ای یک مرتبه برگهای این گیاه را با دستمال نم دار تمیز کنید. اگر لکه ها خیلی سخت پاک می‌شوند و یا با آب خالی نمی‌روند، بهتر است از روش برق انداختن برگ گیاهان با شیر استفاده کنید.

ارکیده کاتلیا

بهترین مکان در خانه یک پنجره جنوبی یا شرقی ، غربی یا سایه روشن است که در آن نور روشن است اما مستقیم نباشد. تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی می تواند باعث سوختگی برگ اکثر گل ارکیده ها شود. تا زمانی که شاخ و برگ آسیب نبیند ، هرچه نور روشن تر باشد ، بهتر است. اتاق های آفتاب ، پنجره های رو به تراس نیز مکان های خوبی برای پرورش این موارد هستند. نور کافی برای رشد سالم و تولید گل مهم است. در یک گلخانه ، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد آفتاب کامل است. زیر چراغ ، چهار لوله فلوئورسنت ۴۰ واتی و دو لامپ رشته ای ۴۰ واتی مستقیماً روی گیاهان قرار دارند. گیاهان باید به صورت طبیعی نازک و بدون نیاز به لک زیاد و رنگ سبز زیتونی متوسط ​​باشند. شاخ و برگ سبز تیره و لنگ ، نور کم را نشان می دهد.

ارکیده کاتلیا-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

دما

بهترین دما برای پرورش و نگهداری این گل بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است ، اگر این امکان وجود داشته باشد که اختلاف دما بین شب و روز برای گیاه به وجود آید امکان گل دهی بهتری برای آن فراهم می شود .
توجه کنید که محیط نگهداری این گل نباید دمایی زیر ۱۵ درجه سانتی گراد داشته باشد چرا که با توجه به خاستگاه اصلی گل ارکیده کاتلیا که منطقه ای استوایی است گیاه تحمل دمای زیر ۱۵ درجه را ندارد از این میان برخی از انواع این گل تحمل کم تری نسبت به هوای سرد دارند مثلا نوع زرد و سفید رنگ این گل تحمل کم تری در برابر سرما دارند .

آب

گیاهان بالغ باید بین آبیاری خشک شوند. هنگام آبیاری این ارکیده ها ، بهتر است مخلوط گلدان را کاملاً خیس کرده و صبر کنید تا مرکز گلدان نسبتاً خشک شود و دوباره آبیاری شود. بیشتر ارکیده های بالغ در مخلوط های پایه پوست صنوبر آبیاری بیش از ۵ تا ۷ روز یک بار نیاز ندارند. گلدان ها و مینیاتورهای کوچکتر ممکن است هر ۴ تا ۵ روز یکبار به آب احتیاج داشته باشند. هرچه گیاه شما بیش از حد رشد کرده یا به گلدان متصل شود ، آب بیشتری نیز مورد نیاز است. اگر محیط گلدان را به طور مداوم از وسط گلدان مرطوب نگه دارید ، در نهایت ریشه ها تسلیم پوسیدگی می شوند و گیاه شروع به زوال می کند.

رطوبت

از آنجایی که کاتلیا راحت‎ترین ارکیده برای نگهداری هست، رطوبت ۵۰ درصدی یا کم برایش کافی است. بهترین کار این است که یک ظرف پر آب قرار بدهید کنارش تا تبخیر شود. یا اینکه هر روز با اسپری غبار پاشی کنید. فقط اگر روی گل بود، روی گل‎هایش آب نپاشید. تا گلتان خراب نشود.

قرار گرفتن در کنار گیاهان دیگر هم کمک کننده است .

يك زير گلداني تو گود كه درآن سنگريزه يا شن با آب وجود دارد بهترين طريق ايجاد رطوبت در خاك يا گلدان ريزا آب موجود از اطراف گلدان هاي سفالي داخل ميگردد.

کود

اکثراً گلدانها مقدار کمی مواد تقویتی دارند وکود باید به طور منظم تهیه شود زیرا رشد گیاه به مقدار و نوع کودی که شما برای آن در نظر میگیرید بستگی دارد.  یک قاعده کلی خوب استفاده از کود متعادل (۱۰-۱۰-۱۰ ، ۱۲-۱۲-۱۲ یا نسبت مشابه) کود “ضعیف ، هفتگی” است. یعنی هر هفته در یک ربع تا نیمی از قاشق مربا خوری توصیه شده کود دهید. همه گیاهان را می توان با یک محلول ضعیف از کود بدون اوره مانند Growmore 20-10-20 یا Dyna Grow Orchid Pro 7-8-6 هر ماه یک بار ایمن بارور کرد. همیشه قبل از کود دادن آبیاری کنید و به یاد داشته باشید که بهتر است کوددهی کم باشد تا کوددهی بیش از حد. با نور کم و شرایط خشک تر در خانه ، ارکیده ها نمی توانند به اندازه کودهای گلخانه ای از کود استفاده کنند و فقط هر ۶-۸ هفته ممکن است برای گیاهان  لازم باشد.

تعویض گلدان:
زمانی نیاز به این کار هست که گلدانتان در حال انفجار باشد و حسابی جایش تنگ شده باشد.

توجه داشته باشید زمان تعویض گلدان به هیچ وجه موقع گلدهی نباشد و ترجیحا موقع خواب گیاه باشد. یا موقعی که گیاه رشدی ندارد.

به عنوان یک قانون تعویض گلدان زمانی شروع می‎شود که ریشه‎های جدید از پایین ساقه بیرون می‎زنند. وقتی گیاه را از داخل خاک بیرون آوردید ترجیحا بگذارید داخل یک ظرف آب تا شک نبیند.

به طور كلي كاشت و تعويض گلدان بايستي فورا پس از خواب گياهي ( كه معمولا بعد از فصل گل مي باشد) و قبل از شروع رشد جديد صورت بگيرد.

مناسب ترين ظرف براي اركيده ها گلدانهاي سفالي عريض و كم عمق مناسب ترين وسيله براي اركيده هاي زميني هستند، در حاليكه براي انواع انگلي بهتر است از سبد هاي بافته شده و يا گلدان هاي سفالي كه انتهايشان مسبك است تا ريشه ها بتوانند ظرف را در بر گيرند استفاده شود.هنگام استفاده از گلدانهاي سفالي بايستي سوراخ زهكش را كاملاً باز نموده و با خرده سفال كه بر روي آن قرار ميدهيد مانع خروج خاك گرديد يكي از مراقبت هاي ديگر شستشوي كامل گلدانها و ضد عفوني آنها با قارچ كشها و حشره كشها است در هنگام استفاده از سبدها بايستي كف و كناره هاي آنها باخزه پوشيده شود تامانع ريزش خاك و كمپوست گردد. اين وسيله ها (سبدها ) هم بايستي قبل از استفاده كاملاً شستشو گردد.

زاموفیلیا

زاموفیلیا یک گیاه ریزوم است که  رشد و نمایش آن در خانه یک لذت واقعی است. بسیاری از افراد اشاره می کنند  رشد این گیاه کند است ، من فکر می کنم سرعت رشد آن به میزان نور خورشید گیاه بستگی خواهد داشت (اجازه ندهید گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد).

همانطور که در بالا ذکر شد گیاه نور کم ، نور شدید و سطوح مختلف آبیاری را تحمل می کند. با این حال ، آبیاری به میزان نور دریافتی آن بستگی دارد (یعنی نور کم = آب کمتر و نور بیشتر = آب بیشتر).

شکل ظاهری آن: گیاه زاموفیلیا مانند گیاهان درختی یا نخل رشد می کند و دارای ساقه هایی است که برگهای زیادی از این ساقه ها رشد می کند. برگها از نوع گوشتی هستند که طول آنها فقط تا سی سانتی متر و عرض آنها جندین سانتی متراست. برخی از این ساقه ها از همان گیاه به طور مستقیم رشد می کنند و سپس برخی دیگر قوس می زنند ، که ممکن است شما را برای هرس ساقه هایی که به نظر می رسد عجیب و غریب ترغیب می کند تا گیاه به نظر کامل و شکل بگیرد.

خرید  و ارسال آسان گل طبیعی زاموفیلیا از طریق دیجی کالا

گلدهی: گیاه زاموفیلیا هنگامی که در محل زندگی خود یا در فضای باز رشد می کند گلهای کوچکی در پایه گیاه تولید می کند که حتی هنگام رشد به راحتی دیده نمی شود – زیرا برگ ها می توانند گل ها را پنهان کنند و آنها در پایه ساقه ها رشد می کنند.

زاموفیلیا-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

مراقبت از گیاه زاموفیلیا

دما

گرمای متوسط برای زاموفیلیا ​​تقریباً ۱۵-۲۴ درجه سانتیگراد است و کمتر از ۸ درجه سانتیگراد مناسب نیست.

نور

نور روشن خوب است اما ضروری نیست. زاموفیلیا با نور کم رشد می کند ، اما بهتر است از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.

آبیاری

اجازه دهید خاک در قسمت بالایی تا لمس بین آبیاری خشک شود و بیش از حد آب ندهید. بهتر است آبیاری این گیاه کمتر از حد زیاد باشد زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و ریزوم می شود.

خاک

بیشتر مخلوط های گلدان با تخلیه خوب کافی است که حاوی مقدار زیادی پرلیت یا ماسه در داخل مخلوط باشد (در صورت نیاز می توانید پرلیت یا ماسه بیشتری را به مخلوط خریداری شده اضافه کنید). سوراخ های خوب زهکشی در ته گلدان ضروری است.

کود

در طول فصل رشد اصلی (بهار تا تابستان) ماهی یک بار با یک کود مایع متعادل که رقیق می شود تغذیه کنید.

رطوبت

متوسط ​​رطوبت خانه توصیه می شود اما اگر گرمایش مصنوعی در خانه یا محل کار کاملاً خشک باشد رطوبت را افزایش دهید.
تکثیر: ممکن است با تقسیم ریزوم ها یا قلمه های برگ تکثیر کنید. قلمه های برگ باید در گلدان با پوشش پلاستیکی قرار داده شود و سپس صبر کنید تا ریشه ها شروع به رشد کنند ، که ممکن است یک سال طول بکشد.
سمی: گفته می شود در صورت خوردن توسط کودکان ، گربه ها و سگ ها ، تمام قسمت های این گیاه سمی است.

سمی برای حیوانات خانگی: برای گربه ها و سگ ها سمی است.

ونوس حشره خوار

گیاه جالب و پرطرفدار ونوس حشره خوار با نام علمی Dionaea muscipula از خانواده Droseraceae می‌باشد. زیستگاه اصلی ونوس حشره خوار در مناطق مرطوب و گرمسیری آمریکا می‌باشد. این گیاه معمولاً بین ۳ تا ۸ برگ دارد ( بستگی به سن گیاه دارد) و طول ساقه‌های آن به حدود ۲ تا ۱۰ سانتی متر می‌باشد. قسمتی از گیاه که به شکل تله عمل می‌کند در واقع قسمت انتهایی برگ گیاه است که در سطح داخلی خود موهایی ریز و بسیار حساس دارند.تله فولادی Dionaea به سختی همانند تله هایی که توسط دام ها برای گرگ ، beavers یا خرس ایجاد شده است ، قدرت دارد ، اما در گرفتن طعمه کوچک خود نیز به همان اندازه موثر است.

مگس خوار ونوس ، گیاه گوشتخوار ، Dionaea muscipula
نزدیک چین که فک های دو برگ به هم می پیوندند ، یک سری موهای ریز وجود دارد. اگر حشره ای بی احتیاط از روی این موها عبور کند و دو یا چند تا از آنها را پشت سر هم لمس کند ، برگ آنقدر سریع بسته می شود که از فرار آن جلوگیری کند. حشره درمانده که قادر به فرار بین دندانهای مو مانند لبه برگ نیست ، به آرامی هضم و جذب برگ می شود.این گیاه از آن دسته گیاهانی است که می‌تواند بشمارد یعنی ۳ عدد کرک در وسط تله گیاه تعبیه شده که با برخورد به عین این ۳ کرک تله بسته می‌شود حتی اگر دو کرک تکان بخورد هم بسته نخواهد شد. ازین جهت گیاه حرکات طعمه را می‌شمارد که از حضور و شکار وی مطمئن شود. غدد موجود در سطح برگ چندین آنزیم گوارشی ترشح می کنند که به تجزیه حشره کمک می کنند. هنگامی که حشره به اندازه کافی هضم شد ، برگ برای یک قربانی دیگر دوباره باز می شود.

پس از ۵ تا ۱۵ روز گاهی ۳۰ روز درهای زندان به آهستگی باز میشود ، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی دیده می شود .

پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از ۲ تا ۳ بار استفاده قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگهای جدیدی می روید .

موهای حساس چین خورده برگ ، از بسته شدن برگ هر بار که یک قطره باران روی آن فرود می آید ، جلوگیری می کند ، زیرا برگ نیاز به تحریک متوالی دو یا چند تا از این موها دارد . اگر برگ بدون قربانی بسته شود ، چند ساعت دیگر دوباره باز می شود. به گفته لوید (در جورج ۱۹۶۲) ، تله ها فقط می توانند حدود سه قربانی را قبل از سیاه شدن و از بین رفتن برگها بگیرند. و حتی اگر این تله نتواند چیزی را بگیرد ، مثل وقتی که آن را با لمس موی کوچک با یک برس کوچک اذیت می کنید ، فقط می تواند حدود هفت بار دوباره باز و بسته شود! بنابراین ، مگس خوار را اذیت نکنید!

Flytraps ونوس طعمه های خود را با استفاده از شهد شیرین جذب می کند. موهای ماشه ای را دو مرتبه یا دو مو به سرعت پشت سر هم لمس کنید و یک بار الکتریکی دام را می بندد ، دندان های بهم پیوسته آن قفس تشکیل می دهد. ادامه مبارزات حشرات باعث بسته شدن دام می شود و در آن زمان آنزیم های گوارشی بافت های نرم قربانی را حل می کنند. دام این سوپ مغذی را دوباره جذب می کند ، و – پس از حدود یک هفته – دوباره با استفاده از لاشه برای جذب بازدید کنندگان جدید دوباره باز می شود.

ونوس حشره خوار-گیاهان آپارتمانی گران قیمت

نور

Flytraps ونوس برای رشد سالم به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر گیاه خود را در فضای داخلی می کارید ، طاقچه آفتابی و آفتابی روشن (اگر در انگلستان ترجیحاً رو به جنوب است) را انتخاب کنید. نور آفتاب ناکافی باعث ضعیف شدن و شل شدن برگهای مگس پران شما می شود و قسمت داخلی تله های آن فاقد رنگ قرمز است.

خواب زمستانی

یکی دیگر از عجایب ونوس این است که یک دوره خواب زمستانی سالیانه دارد.سرد شدن هوا در پاییز باعث اغاز خواب زمستانی ان خواهد شد.اگر ونوس خود را در داخل خانه نگهداری میکنید در فصل زمستان آن را در مکانی که دمای آن حدود ده درجه سانتیگراد است قرار بدهید. مکان مذکور میبایست دارای نور کافی باشد لذا انباری تاریک جای مناسبی نیست.
برای شروع دوره خواب زمستانی علاوه بر آن میزان اب دهی به گیاه را کاهش دهید. در این دوره نیازی به تغذیه گیاه نیست ولی باید نور کافی دریافت نماید.مکانهایی مانند پشت پنجره در فصل زمستان برای شروع این دوره مناسب است.گیاهچه های زیر یک سال در سال اول نیازی به گذراندن این دوره ندارند.از قرار دادن گل در مکانی که احتمال انجماد ان در زمستان وجود داشته باشد اجتناب کنید.
در صورت گذراندن این دوره، گل ونوس در سال بعد گیاه سالم تر و قوی تری خواهد شد.در مکانهایی از کشور که در زمستان دمای هوا به نقطه انجماد نمیرسد میتوان ان را در خارج منزل گذاشت.در طول این دوره گیاه را در معرض نور افتاب قرار ندهید. میزان ابیاری همانطور که گفته شد به حداقل ممکن برسد.بعد از این دوره با قرار دادن در معرض نور مستقیم میتوان به خواب زمستانی پایان داد.

آب

مانند بسیاری از گیاهان گوشتخوار ، Flytraps ونوس به آب خالص نیاز دارد. آنها رشد کرده و در خاک مرطوب و کم مواد مغذی رشد می کنند و دادن آب بطری ، فیلتر یا شیر می تواند منجر به تجمع مواد معدنی شود که در نهایت Venus Flytrap شما را از بین خواهد برد. به دلایل مشابه باید از مصرف کودها خودداری کنید. بهترین گزینه های شما آب باران ، آب مقطر یا دیونیزه یا آب تولید شده توسط سیستم اسمز معکوس است. من در اینجا گزینه های شما را با جزئیات بیشتری شرح داده ام.

در طول فصل رشد ، باید گلدان های خود را در حدود ۱ سانتی متر آب (حدود ⅓ اینچ) بایستید و از آبیاری از بالا خودداری کنید. آنها ترجیح می دهند در خاکی مرطوب ، اما کاملاً غرقاب رشد نکنند. در طول زمستان به آب کمتری نیاز دارند و خاک باید فقط مرطوب باشد.

خاک

مخلوط کمپوست سنتی Venus Flytraps خزه پیت اسپاگنوم است که با شن و ماسه باغبانی بدون آهک یا پرلیت مخلوط می شود ، به نسبت حدود ۲: ۱. می توانید کیسه های مخلوط مناسب ذغال سنگ نارس را از مهد کودک های تخصصی و آمازون خریداری کنید. تأثیر استخراج ذغال سنگ نارس بر محیط – هم از نظر تخریب زیستگاه و هم از نظر گرم شدن کره زمین – به این معنی است که برخی از تولید کنندگان به سمت مخلوط های بدون ذغال سنگ نارس در حال حرکت هستند. یک ترکیب خوب و پایدار بدون ذغال سنگ نارس ، پوست آسیاب شده ریز (به عنوان مثال کاج Growbark از Melcourt) ، شن و ماسه باغبانی بدون آهک و پرلیت به نسبت ۲: ۱: ۱ است.

غذا دادن

اگر در خارج از منزل رشد کند ، Flytraps ونوس بیش از اندازه غذای کافی برای خود می گیرد. اگر گیاهان خود را در خانه نگه دارید ، می توانید با حشرات مرده یا زنده به آنها غذا دهید ، اما فقط در صورت رسیدگی به سایر نیازهای رشد آنها ، باید این کار را انجام دهید. برای اینکه Flytraps ونوس طعمه را به درستی هضم کند ، باید موهای ماشه ای پس از بسته شدن دام تحریک شوند – این به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی گیاه در هضم مواد غیر خوراکی ممکن است در دام افتاده باشد.

امروزه این گیاه در رستوران‌ها استرالیا به جای دستگاه‌های مگس‌کش استفاده می‌شود تا از استفاده سم جلوگیری شود. تله‌های این گیاه فقط ۳ الی ۴ بار می‌تواند تا قبل از مردن و سیاه شدن شکار کند پس نباید هرگز با مداد یا دست و خودکار و برس بیخودی انرژی گیاه را تلف کنیم. نگهداری این گیاه در منزل راحت بوده و فقط به جای روشن و خاک خیس و البته ضعیف و اسیدی! و رطوبت بالا اشاره کرد. برای ایجاد شرایط مرطوبت کاشت آن در تراریوم توصیه می‌شود. نکته‌ جالب این است که گل‌های این گیاه بالاتر از برگ‌ها ظاهر می‌شوند که حشرات گرده افشان گیر تله نیفتند، بعد از مدتی بذرها می‌رسند که می‌توان آن‌ها را در فریزر به مدت ۲ ماه نگه داشت و سپس کاشت یا می‌توان گیاه را با تقسیم ریزوم تکثیر کرد.

اکثرا مردم از این موضوع نگرانند که در صورت نگهداری این گل در منزل چگونه باید به گیاه گوشت داد؟! در جواب می‌گویم که ماهی یک عدد مورچه، یا پشه کوره‌های منزل خودکار جذب این گیاه می‌شوند و مشکلی ازین نظر نیست، در غیر این صورت می‌توان با تکه گوشتی شکم گیاه خود را سیر کنید.

مقالات پیشنهادی:

۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!