گل ارکیده

گل ارکیده

فهرست محتوای این مقاله

گل ارکیده یک گیاه خانگی بسیار محبوب است ، و به دلایل زیادی از جمله گلهای خیره کننده آن هواداران زیادی دارد. بسیاری از مردم تصور می کنند که مراقبت از چنین گیاه ظریف و زیبا باید سخت باشد.

جالب است بدانید بیش از ۲۰ هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و به جرات می‌توان گفت از نظر تنوع در صدر جدول گیاهان است.
وفق پذیری این گیاه با محیط‌های مختلف و همچنین فصل گلد‌هی طولانی آن باعث شده این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و اداری تبدیل شود که جلوه‌ی خاصی به محیط اطراف می‌بخشد.

انواع گل ارکیده

ارکیده روش مراقبت متفاوتی نسبت به اکثر گیاهان دارد و نگهداری گل ارکیده مقداری صبوری می خواهد اما شرایط نگهداری بعضی از گونه‌های آن مثل فالانوپسیس Phalaenopsis آسان تر است و می توانید آن را مثل بقیه ی گیاهان در منزل تان نگهداری کنید.

ارکیده های Phalaenopsis در اکثر گلفروشی های لاکچری و بازار های گل شهرها برای فروش عرضه می شوند. جایگاه مناسبی در دیزاین  منزل برای تازه عروسان و دکوراسیون خانه های نوساز است. آنها جایگزین فوق العاده ای برای یک دسته از گل ها برای زیبایی خانه شما هستند ، زیرا گلها چندین بار دوام می آورند و گیاهان می توانند سالها نگهداری شوند و بارها دوباره گل دهند.

دستورالعمل های اساسی مراقبت از ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsis

اول ، در اینجا خلاصه ای از مراقبت از ارکیده Phalaenopsis برای مبتدیان ارائه شده است. این نکات اساسی را دنبال کنید ، تا در نحوه مراقبت از ارکیده ناکارآمد نباشید.

  • ارکیده خود را در یک اتاق روشن قرار دهید ، اما در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد
  • ارکیده را به ندرت آبیاری کنید ، گیاه شما را راهنمایی می کند ، نه اینکه آبیاری آن را طبق برنامه انجام دهید. تعداد زیادی ارکیده در اثر آبیاری زیاد نسبت به آبیاری کم می میرند.
  • فقط ریشه ها را آبیاری کنید. گلها و برگها را خشک نگه دارید.
  • از یک گلدان با زهکش مناسب و تخلیه درست آب استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید که ارکیده شما بیش از چند دقیقه در آب بماند.
  • ارکیده را بعد از گل دادن نگه دارید. مراقبت از آنها در مرحله رویشی آسان است و اگر به خوبی نگهدازی شود چندین بار گل می دهد.
  • از کود محلول در آب استفاده کنید. کود را هر ۱-۲ هفته یک بار انجام دهید ، اما نه در مرحله گلدهی. یک استراتژی خوب استفاده از محلول کود ضعیف به صورت هفتگی است ، به جای  از محلول قویتر بجای استفاده کمتر.

نحوه انتخاب یک ارکیده خوب

برای انتخاب یک ارکیده سالم که ماهها پس از خرید آن گل می دهد و می توانید مدت ها بعد از آن لذت ببرید و از آن مراقبت کنید ، چند نکته ساده وجود دارد.

ارکیده سالم Phalaenopsis باید دارای برگهای سبز روشن باشد

برگها در مورد سلامت کلی ارکیده چیزهای زیادی به شما می گویند. هنگام جستجوی یک ارکیده خوب برای خرید از فروشگاه ، برگها باید روشن و دارای رنگ سبز عمیق پر جنب و جوش باشند.

بعضی اوقات می بینید که برگهای پایین آن می توانند زرد یا پژمرده باشند ، اما این لزوما چیز بدی نیست. اولویت قرار دادن سلامت برگهای بالا و جوان برای یک ارکیده طبیعی است ، بنابراین اگر پشت برگهای پایینی برگهایی وجود دارد ، جای نگرانی نیست.

از طرف دیگر اگر برگها چندین لکه زرد یا قهوه ای دارند ، این می تواند نشانه ای از آبیاری کم یا بیش از حد باشد ، نشانه ای از بیماری یا کمبود مواد مغذی است. در این صورت ، بهتر است گیاه دیگری انتخاب شود.

ارکیده را برای ریشه های سالم بررسی کنید

ریشه سالم برای اکثر گیاهان بسیار مهم است و گیاهان ارکیده نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در حقیقت ، ریشه های ارکیده بیشتر از سایر گیاهان در مورد سلامتی آن به شما می گویند.

ارکیده ها باید به طور ایده آل در گلدان های شفاف کاشته شوند تا اطمینان حاصل شود که ریشه ها به نور کافی دسترسی دارند. بنابراین ، باید بتوانید ریشه های گیاهی را که قصد خرید آن را دارید خوب ببینید.

ریشه گل ارکیده

ریشه های ارکیده سالم Phalaenopsis باید ضخیم و محکم باشند. آنها می توانند طیف وسیعی از رنگ ها باشند ، از جمله سفید ، نقره ای ، سبز یا زرد کم رنگ. ریشه های سیاه یا قهوه ای که احساس نرم و لوس شدن می کنند ، معمولاً نشانه بیش از حد آبیاری یا بیماری است. ریشه های خاکستری و پوسته پوسته به طور معمول نشان دهنده یک گیاه کم آب است.

شما قطعاً باید گیاه ارکیده را بلند کرده و ریشه ها را از دو طرف گلدان گیاه بازرسی کنید تا مطمئن شوید که زنده و سالم به نظر می رسد.

ساقه قوی برای ارکیده Phalaenopsis ضروری است

ارکیده های Phalaenopsis معمولاً همزمان یک یا دو ساقه گل دارند. آنها اغلب می توانند گلهای زیادی بر روی خود داشته باشند که برای حمایت از آنها نیاز به محکم بودن ساقه دارد.

شما باید به دنبال گیاهی با ساقه قوی و محکم باشید که به نظر می رسد به راحتی وزن گلها و جوانه ها را تحمل می کند.

ساقه گل ارکیده

گل ها و جوانه های گل ارکیده را ارزیابی کنید

اگر یک ارکیده  می خرید تا بلافاصله از آن لذت ببرید ، معمولاً بهتر است یکی را بخرید که هنوز شکوفا نشده باشد. بهتر است یکی را با ساقه بلند گل انتخاب کنید ، اما فقط چند گل خارج شده و تعداد زیادی جوانه در انتظار تکامل است.

از آنجا که ارکیده های Phalaenopsis معمولاً برای چندین ماه گل می دهند ، اگر در آغاز مرحله گلدهی یکی از آنها را انتخاب کنید ، می توانید از روزی که ارکیده خود را خریداری می کنید ، از یک دوره طولانی گل زیبا لذت ببرید.

نکات مراقبت از ارکیده Phalaenopsis

نیازهای نوری برای مراقبت از ارکیده Phalaenopsis

ارکیده های Phalaenopsis به طور کلی مکان روشن را برای رشد دوست دارند ، اما در مقابل نور مستقیم خورشید عملکرد خوبی ندارند. در طبیعت ، آنها به تنه درختان بزرگ ، زیر تاج پوشش برگ رشد می کنند ، بنابراین آنها با نور روشن اما غیر مستقیم که از طریق منافذ باز دیگر گیاهان عبور می کند آشنا هستند.

اگر می خواهید ارکیده خود را روی طاقچه قرار دهید ، بهتر است آن را در پنجره ای رو به غرب یا شرق قرار دهید. اگر در عرض جغرافیایی بالاتر زندگی می کنید  ارکیده ها را در زمستان به پنجره ای رو به جنوب منتقل کنید تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی نور خورشید دریافت می کنند.

همچنین می توانید در فضاهای داخلی و دور از پنجره ها از مراقبت از ارکیده phalaenopsis خوب برخوردار شوید ، به شرطی که منبع خوبی از نور ، طبیعی یا مصنوعی وجود داشته باشد تا گیاه از نور کافی برخوردار شود.

محل قراردادن ارکیده

اگر مشاهده کردید که برگهای گل ارکیده شما به رنگ سبز عمیق تری در می آیند ، این ممکن است نشانه کم نور بودن آن باشد. متناوباً ، زرد شدن برگها یا لکه های قهوه ای یا زرد روی برگها ممکن است نشان دهنده نور بیش از حد یا سوزش برگها به دلیل تابش زیاد خورشید باشد.

محدوده دما برای مراقبت از ارکیده Phalaenopsis

ارکیده Phalaenopsis به طور ایده آل برای دمای محیط داخلی مناسب است. آنها به طور کلی در دمای بین ۶۳ تا ۸۴ درجه فارنهایت (۱۷ تا ۲۹ درجه سانتیگراد) رشد خواهند کرد ، اگرچه به طور کلی بهتر است دمایی را در وسط این محدوده تهیه کنید. ارکیده ها معمولاً دوست دارند که شب هنگام کمی خنک تر از روز باشد و به خصوص از تغییرات ناگهانی و  سریع دما بیزارند.

نیاز به رطوبت ارکیده های Phalaenopsis

ارکیده های Phalaenopsis در طبیعت در شرایط بسیار مرطوب زندگی می کنند. بنابراین ، آنها در یک محیط داخلی مرطوب تر بهترین رشد را خواهند داشت. این می تواند باعث دشواری پرورش ارکیده در خانه های گرم شده در مرکز زمستان شود ، جایی که هوا بسیار خشک تر از حد مطلوب خواهد بود. بیشتر ارکیده های Phalaenopsis سطح رطوبت بین ۵۰ تا ۱۰۰٪ را دوست دارند. بنابراین ، به طور کلی ایده خوبی است که سطح رطوبت ۵۰ تا ۶۰٪ را هدف قرار دهید ، از یک دستگاه بخور سرد برای کنترل رطوبت محیط استفاده کنید.

نکاتی درباره آبیاری ارکیده Phalaenopsis          

نکات بسیار ظریفی در مورد آبیاری ارکیده های phalaenopsis وجود دارد که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

به برگها و گلهای گل ارکیده خود آب ندهید

فقط باید ریشه گل ارکیده خود را آبیاری کنید ، زیرا خیس شدن برگ و گل ارکیده می تواند انواع مشکلات را به وجود آورد. اگر از بالا روی ارکیده خود آب بریزید ، احتمالاً در تاج محل رشد برگهای جدید قطرات آب را باقی خواهید گذاشت . اگر این کار را مرتباً انجام دهید ، این آب ایستاده باعث پوسیدگی تاج می شود که می تواند به سرعت به گیاه شما آسیب برساند یا حتی منجر به مرگ آن شود.

آبیاری ارکیده

اگر سهواً آب را از طوقه گیاه یا روی برگ ها گرفتید ، باید این آب را با دستمال کاغذی جذب کنید تا احتمال پوسیدگی تاج را کاهش دهید.

ارکیده Phalaenopsis خود را غبارپاشی نکنید

بسیاری از افراد توصیه می کنند ارکیده های خود را با غبارآبی، آب پاشیده تا سطح رطوبت هوا در مجاورت مستقیم ارکیده افزایش یابد. این به طور کلی ایده خوبی نیست ، زیرا راهی ناکارآمد برای افزایش سطح رطوبت محلی است و آب روی برگها و گلها جمع می شود.

این می تواند منجر به ایجاد لکه های کپک روی برگها یا بیشتر روی گلبرگهای گل شود.

آیا برای آبیاری ارکیده Phalaenopsis خود باید از یخ استفاده کنید؟

در مورد اینکه آیا استفاده از یخ برای آبیاری گل ارکیده خود کار خوبی است یا نه ، توصیه های متناقضی وجود دارد. این اغلب به عنوان یک ایده خوب برجسته می شود ، زیرا مردم را تشویق می کند که به دلیل مقدار کمی آب در مکعب های یخ ، ارکیده های خود را بیش از حد آبیاری نکنند.

من فکر نمی کنیم برای افرادی که در محیط های سردتر ارکیده رشد می دهند و به دمای مناسب می رسند ایده خوبی باشد، زیرا استفاده از یخ برای آبیاری گل ارکیده ممکن است تنش دمای سرد را برای گیاهان شما افزایش دهد.

یخ در گلدان ارکیده

در آب و هوای گرم تر ، آبیاری ارکیده های خود با یخ تأثیر نامطلوبی نخواهد داشت. یخ به سرعت ذوب می شود و تأثیر قابل توجهی بر درجه حرارت ریشه یا گیاه نخواهد داشت. با این حال ، در آب و هوای گرمتر ، احتمالاً ارکیده های شما به آب بیشتری احتیاج دارند و استفاده از مکعب های یخ ممکن است هیدراتاسیون کافی برای گیاهان شما ایجاد نکند.

برای اکثر مردم ، ما توصیه می کنیم برای آب دادن به ارکیده های خود از آب کمی استفاده کنید.

علامت هایی که نشان میدهد ارکیده شما نیاز به آب دارد

شما باید ارکیده های خود را برای نشانه هایی که نیاز به آبگیری دارند مشاهده کنید. در اینجا دو روش خوب برای بررسی اینکه آیا ارکیده شما نیاز به آب دارد ، وجود دارد.

  1. وزن را بررسی کنیدبه صورت دستی یا با استفاده از ترازو می توانید ارکیده و گلدان را  وزن کنید. شما فقط با برداشتن گلدان به سرعت خواهید فهمید که آیا گیاه به آبیاری نیاز دارد.
  2. تست مخلوط گلدان با انگشت یا سیخمی توانید انگشت خود را به خاک فرو کنید و می دانید که این سانتی متر بالا یا خشک است یا خیر ، این نشان می دهد که آبیاری به احتمال زیاد لازم است. متناوباً ، می توانید از سیخ چوبی استفاده کنید و این را با دقت از طریق گلدان به پایه گلدان فرو کنید. اگر سیخ هنگام برداشتن آن خشک است ، ارکیده نیاز به آب دارد. اگر مرطوب باشد ، اینگونه نیست.

نحوه آبیاری ارکیده Phalaenopsis

ما فکر می کنیم بهترین گزینه برای آبیاری ارکیده های شما این است که گلدان را برای مدت زمان ۵ دقیقه در چند سانت آب غوطه ور کنید تا ریشه ها بتوانند تمام آب مورد نیاز را جذب کنند. بسته به زمان نیاز به آبیاری ، این کار را هر یک تا دو هفته یک بار انجام بدهید.

گلدان های ارکیده به طور معمول چندین سوراخ تهویه و تخلیه دارند. بیشتر افراد این موارد را درون گلدان های تزئینی و بدون سوراخ تخلیه قرار می دهند. یک روش برای آبیاری ارکیده های شما آبیاری ریشه ها است که به گلدان خارجی اجازه می دهد تا حدی با آب پر شود. پس از ۵ دقیقه ، می توانید گلدان بیرونی را خالی کنید ، اطمینان حاصل کنید که گلدان داخلی خوب تخلیه شده است و ارکیده خود را در محل طبیعی خود قرار دهید.

ابیاری در سینک

گزینه دیگر این است که ارکیده را در یک سینک ظرفشویی قرار دهید و یا روی ریشه ها آب بریزید ، یا اجازه دهید گلدان به مدت ۵ دقیقه در یک مخزن نیمه پر از آب بنشیند.

ریشه ارکیده Phalaenopsis خود را در آب نگذارید

پس از اینکه ارکیده خود را سیراب کردید ، بسیار مهم است که قبل از قرار دادن مجدد گیاه در محل مناسب از تخلیه خوب گیاه آگاه باشید و اطمینان حاصل کنید که ریشه ها برای مدت طولانی در آب باقی نمی مانند. تخلیه نامناسب و خیس ماندن بیش از حد ریشه ها باعث پوسیدگی آنها می شود.

کوددهی یک ارکیده Phalaenopsis

یک ارکیده سالم از کود اضافه شده بسیار سود می برد ، اما افزودن کود باعث حل اکثر مشکلات ارکیده ناسالم نمی شود.

فقط باید از کودی استفاده کنید که مخصوص ارکیده ها ساخته شده است. این امر به دلیل متفاوت بودن ارکیده با بسیاری از گیاهان است. ما توصیه می کنیم از کود کاهش قدرت استفاده کنید بجای یک کود قویتر. ازطریق لینک زیر و کود معرفی شده خرید را با خیال راحت انجام دهید.

استفاده از کود به دلیل تقویت محیط رشد است. ارکیده ها اغلب به صورت پوست یا ترکیبی از پوست ، خزه اسپاگنوم ، پرلیت و غیره پرورش داده می شوند. اینها رطوبت و مواد مغذی و همچنین خاک را در خود نگه نمی دارند ، بنابراین استفاده منظم از مواد مغذی موجود برای گیاهان ارکیده مفید خواهد بود.

ارکیده سالم

فرمولاسیون های کاهش قدرت را می توان به طور مستقیم خریداری کرد ، یا می توانید کودهای قوی تر را بیش از مقدار توصیه شده رقیق کنید.

کود مخصوص ارکیده همچنین حاوی طیف وسیعی از عناصر ریز مغذی است که ارکیده ها در غیر این صورت به آنها دسترسی نخواهند داشت ،و تنها راه تغذیه گیاه با این مواد مغذی از طریق کود دهی می باشد.

برنامه کوددهی برای ارکیده Phalaenopsis

ارکیده ها به طور کلی در صورت شکوفایی گل به کود زیادی احتیاج ندارند. در مرحله رویشی رشد گیاه ارکیده است که کود مورد نیاز واقع می شود تا به گیاه انرژی لازم برای شروع رشد یک ساقه ، جوانه و گل جدید داده شود.

در مرحله گلدهی ، ارکیده هایمان را به هیچ عنوان کود نمی دهیم. فقط در صورت لزوم به آنها آب می دهیم. در مرحله رویشی ، ما به طور معمول ارکیده های خود را هر دو هفته یک بار با یک محلول ضعیف از کود محلول ارکیده ، یا هر ۳-۴ هفته یک بار در ماه های سرد بارور می کنیم.

ما همیشه ارکیده های خود را حداقل یک بار در بین مصارف کود آبیاری می کنیم تا اطمینان حاصل شود که کود در محیط رشد تجمع نمی یابد.

کوددهی ارکیده

ما دوست داریم به جای فرمولاسیون مبتنی بر اوره که مواد مغذی را با سرعت کمتری آزاد می کند ، از فرمولاسیون استفاده کنیم که بلافاصله نیتروژن قابل دسترس در مواد داشته باشد. بنابراین معمولاً از کودی با نیتروژن بالاتر در مرحله رویشی رشد استفاده می کنیم  تا گل دهی سالم و طولانی تری ایجاد شود.

با ریشه های هوایی ارکیده Phalaenopsis چه کاری باید انجام دهم؟

بسیاری از ارکیده ها شروع به رشد ریشه های هوایی می کنند که به سمت بالا و از کناره های گلدانی که در آن ارکیده خود را پرورش می دهید ، بیرون می ریزند. این یک ویژگی کاملا طبیعی گیاهان ارکیده است که برای رشد در سطح گیاهان دیگر استفاده می شود. ریشه ها معمولاً باید در جستجوی مواد مغذی و آب کمی خلاق تر باشند ، بنابراین ریشه های هوایی نتیجه این امر است.

ریشه های هوایی ارکیده قسمت مهمی از گیاه است و به شما اطمینان می دهد که گیاه تغذیه مورد نیاز خود را تأمین کند. بهترین توصیه این است که آنها را تنها بگذارید. بگذارید از گلدان بیرون بریزند و کارهای خودشان را انجام دهند. آنها اغلب برای تعیین نیاز آبیاری گیاه شما کاملاً مفید هستند.

ریشه های هوایی هیدراته سبز و زنده هستند. ریشه های هوایی کم آب به رنگ سبز روشن ، خاکستری یا سفید بوده و خشک به نظر می رسند و کمی ترد احساس می شوند. آبیاری گیاه منجر به تغییر فوری رنگ در ریشه های هوا خواهد شد.

بعد از پایان گل دهی ارکیده با ساقه چه کاری باید انجام دهم؟

پس از پایان گل دهی گل ارکیده ، قطع ساقه واقعاً وسوسه انگیز است ، اما این یک حرکت عالی برای سلامت طولانی مدت گیاه نیست. دلیل آن این است که ساقه ذخیره ای از مواد مغذی ضروری برای گیاه است ، مانند یک باتری ، که ارکیده فالانوپسیس از آن برای حفظ خود طی چند ماه آینده استفاده خواهد کرد ،  که انرژی گلدهی مجدد را ایجاد می کند.

بسیاری از افراد احساس می کنند که بهترین گزینه برش قسمت ساقه از بالا ، بالاتر از گره ۳ یا ۴ است.با این حرکت گیاه یک قسمت طولانی از ساقه را ترک می کند ، و  ارکیده شما رشد جدیدی از یکی از گره های بالایی ساقه را شروع کرده است.

هرس ارکیده

اگر از ظاهر ساقه برهنه خوشتان نمی آید ، می توانید گل ارکیده را در محلی که کمتر در خانه شما دیده می شود ، قرار دهید. من این کار را با اکثر گلهای ارکیده ام انجام می دهم. من یک اتاق بازیابی دارم که همه ارکیده های غیر گلدار من در آنجا آویزان هستند و بعد از شروع گل دادن آنها را به نقاط قابل دید در منزل منتقل می کنم.

با گفتن این نکته ، ارکیده ها معمولاً از تغییرات ناگهانی آب و هوای خود لذت نمی برند ، بنابراین خیلی از شما محتاط نیستید ، بهتر است مکانی را پیدا کنید که ارکیده شما آن را دوست دارد و آن را در آنجا نگه دارید ، نه اینکه آن را در اطراف خانه خود حرکت دهید.

چگونه می توانید ارکیده Phalaenopsis را مجدداً شکوفا کنید؟

هرگز ، گل ارکیده ای که گل خود را تمام کرده است  با یک ارکیده مرده اشتباه نگیرید. ارکیده ها سالها زندگی می کنند و در صورت برخورد صحیح دوباره و دوباره شکوفا می شوند. بسیار مهم است که ماهها از ارکیده خود مراقبت کنید و سپس روزی متوجه مراحل اولیه رشد ساقه جدید یا جوانه های جدید خواهید شد و می توانید پیشرفت آن را روز به روز مشاهده کنید ، تا یک ارکیده شکوفا و شکوفا تر داشته باشید.

غنچه گل ارکیده

پس از شکوفایی ارکیده فالانوپسیس ، وارد دوره خواب می شود. در این مرحله است که برای مراقبت از ارکیده خود کمی تلاش بیشتر لازم است. در مرحله گلدهی ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر چند وقت یکبار آن را آبیاری کنید و از شکوه و عظمت یک گیاه دیدنی لذت ببرید.

پس از از بین رفتن گل ها ، می توانید چند کار انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که گیاه در آینده دوباره شکوفا خواهد شد.

ارکیده خود را در یک پنجره روشن قرار دهید

شرایط مناسب نور برای دادن انرژی کافی به ارکیده برای تحریک مجدد گل ، ضروری است. ارکیده خود را در یک پنجره روشن ، در حالت ایده آل جنوب و شرق ، با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

تغییر دما بین روز و شب

برای تحریک گلدهی مجدد ، گل ارکیده فالانوپسیس شما باید تغییر دمای روز و شب را تجربه کند. دمای روز بین ۷۰-۸۵ درجه فارنهایت (۲۱-۲۹ درجه سانتیگراد) و کمینه شب ۶۰-۷۰ درجه فارنهایت (۱۶-۲۱ درجه سانتیگراد) ایده آل است.

پیرایش ساقه ارکیده Phalaenopsis

این احتمال وجود دارد که قسمتهایی از پشت ساقه وجود داشته باشد که اخیراً گلها را نگه داشته است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، شما نباید این قسمت را از سمت راست برش دهید ، اما باید قطعات مرده را مرتب کنید. شما قادر خواهید بود تعدادی از بریدگی های ساقه به نام گره را بشمارید. اینها کانونهایی است که ممکن است رشد جدید در آنها اتفاق بیفتد.

هرس ارکیده

ما به طور معمول ساقه را بالاتر از گره ۳ یا ۴ می بریم ، بسته به ارتفاع ساقه. محل برش اغلب به نقطه رشد ساقه یا ساقه جدید تبدیل می شود.

سطح رطوبت را برای ارکیده Phalaenopsis افزایش دهید

ارکیده های Phalaenopsis در مرحله رویشی از محیط مرطوب تری نسبت به مرحله گلدهی بهره مند می شوند. به همین دلیل ، غالباً ارکیده ها را در یک سینی قطره ای وسیع و مقدار کمی آب در آن قرار بدهید. تا زمانی که ریشه ها در آب ننشینند ، مشکلی ایجاد نمی کند.

در محیط های باغی و حیاط دار هم استخر کم عمق آب به تدریج تبخیر می شود و باعث افزایش رطوبت محیط محلی می شود و آب و هوایی مناسب تر برای رشد و گلدهی ارکیده تولید می کند.

بهترین روش پیشنهادی برای ایجاد رطوبت مناسب گل ارکیده استفاده از دستگاه رطوبت ساز یا بخور سرد است.

کوددهی ارکیده شب پره در مرحله رویشی

همانطور که قبلا ذکر شد ، مرحله رویشی بعد از گلدهی مهمترین زمان کوددهی است، اطمینان حاصل کنید که ارکیده ها تقریباً هر ۲ هفته با یک محلول کود با قدرت کاهش یافته در تمام این مرحله رشد بارور میشوند.

اگر این چند کار ساده را انجام دهید و صبر چند ماه صبر کنید ، طولی نمی کشد که گل ارکیده شما دوباره شکوفا می شود و از چند گل زیبا لذت می برید. 

چه مدت طول می کشد تا ارکیده Phalaenopsis مجدداً شکوفا شود؟

مدت زمان بین مراحل گلدهی معمولاً حدود ۶-۹ ماه است. با این وجود ، تنوع قابل توجهی در این جدول زمانی وجود دارد. مقدار زیادی از آن به سلامت ارکیده و بهینه بودن شرایط رشد بستگی دارد.

گل ارکیده Phalaenopsis برای چه مدت گل می دهد؟

ارکیده Phalaenopsis واقعاً شگفت انگیز است. آنها نه تنها یکی از زیباترین گل هایی هستند که در خانه شما دارند و با هزینه بسیار کمی به طور گسترده در دسترس هستند ، بلکه در برای سنین مختلف نیز گل می دهند. از زمان جوانه زدن اولیه ، آنها به طور معمول برای ۳-۴ ماه گل می دهند ، که به نظر باورنکردنی است.

تا زمانی که هنوز جوانه هایی روی ساقه اصلی وجود دارد ، می توانید اطمینان کافی داشته باشید که گل ارکیده برای چندین هفته دیگر به گل خود ادامه خواهد داد. هنگامی که همه گلها باز شد و دیگر جوانه ای در حال رشد نیست ، گل شما شروع به پژمردگی میکند،

گل ارکیده جوان

پایین ترین گلهای ساقه طی چند روز پژمرده می شود و از ساقه می افتد ، اما بقیه گلها سالم می مانند. بنابراین حتی زمانی که نشانه های پایان گلدهی به چشم می آید ، می توانید برای چند هفته از گلهای سالم لذت ببرید.

ارکیده Phalaenopsis چه مدت زندگی می کند؟

مطمئنم اگر این سوال را از اکثر مردم بپرسید ،بیشتر آنها می گویند پس از پایان گلدهی گل ارکیده خود را به بیرون پرتاب کرده اند.بسیاری از افراد فقط می خواهند از شکوفه ها لذت ببرند ، بدون اینکه منتظر بمانند تا گیاه چند ماه بعد دوباره شکوفا شود.

با این حال ، ارکیده ها واقعاً گیاهانی با عمر طولانی هستند. گزارش هایی از ارکیده های خانگی وجود دارد که بیش از یک قرن زندگی کرده اند ، اما مطمئناً چندین دهه برای یک پرورش دهنده توجه و مراقبت صرف کرده است.

انتخاب گلدان ارکیده 

گل ارکیده معمولاً محدود بودن ریشه را ترجیح می دهد ، بنابراین بیش از حد لازم به گلدان بزرگتر تغییر ندهید. در انتخاب گلدان برای قرار دادن ارکیده باید چند مورد را بررسی کنید.

ایده خوبی است که گلدان شفافی برای ارکیده های گیاه فالانوپسیس انتخاب کنید. ریشه های ارکیده به فتوسنتز و تولید انرژی کمک می کنند ، بنابراین دسترسی ریشه ها به نور آنها را قادر می سازد تا به سلامت و قدرت کلی گیاه کمک کنند.

از حفره های هوا و زهکشی زیادی اطمینان حاصل کنید

از آنجا که ریشه ها رطوبت و مواد مغذی زیادی را مستقیماً از هوا به دست می آورند ، داشتن منافذ تهویه و تخلیه زیاد گردش مناسب در ریشه گل ارکیده شما را امکان پذیر می کند.

گلدان شفاف ارکیده

بسیاری از مردم گلدان پلاستیکی شفاف با تهویه مناسب برای ارکیده های خود انتخاب می کنند ، این یک سازش خوب است ، به طور کلی ایده خوبی است که ریشه ها دسترسی بهتری از نور در برخی از زمان ها داشته باشند.

انتخاب خاک گلدان برای ارکیده Phalaenopsis

به طور کلی غیر عاقلانه است که گل ارکیده را در کمپوست یا خاک گلدان منظم قرار دهید. احتمال اینكه ریشه ها به هوا و نور ناكافی باشند و آب زیادی دریافت كنند ، منجر به یك گیاه ناسالم می شود.

متداول ترین محیط رشد برای استفاده از مخلوط پوست درخت است ، اگرچه هر محیط تخلیه سریع می تواند یک گزینه مناسب باشد. من دیده ام که ارکیده ها با موفقیت در پرلیت ، گل رس منبسط شده ، ذغال سنگ نارس ، پوست ، خزه اسپاگنوم و محیط های مختلف مخلوط رشد می کنند. تا زمانی که شما با ویژگی های خاک برای رشد ارکیده خود سازگار شوید ، می توانید موفقیت خوبی داشته باشید.

ما معمولاً از خاکهای های مبتنی بر تراشه پوست برای بیشتر ارکیده های خود استفاده می کنیم زیرا این همان چیزی است که با آن بیشترین موفقیت را داشته ایم و بیشترین آشنایی را با ساز و کار آن داریم.

ریشه های هرس قبل از کاشت مجدد

ارزیابی عملکرد ریشه ها در هنگام ساخت مجدد روش خوبی است. هر ریشه ای که آسیب دیده یا ناسالم به نظر برسد می تواند به صورت دستی یا با یک قیچی باغبانی تیز و تمیز برداشته شود.

ریشه گل ارکیده

خیلی نگران از بین بردن ریشه های ناسالم نباشید. گیاه با حجم کمتری از ریشه های سالم ، نسبت به حجم بیشتری از ریشه ها با یک قسمت بیمار یا ناسالم ، رشد بهتری خواهد کرد.

مقالات پیشنهادی:

گیاهان آپارتمانی گران قیمت
بهترین خاک برای گلدان
روش های تکثیر پتوس

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!