۵۵ مدل قارچ کش گیاهی و شیمیایی

قارچ کش چیست؟

قارچ کش آفت کشی است که باعث از بین رفتن یا مهار رشد قارچ ها می شود. آن را می توان برای کنترل قارچ هایی که به گیاهان آسیب می رسانند از جمله زنگ، کپک و آفات استفاده کرد.

قارچ کش ها، علف کش ها و حشره کش ها همگی آفت کش هایی هستند که برای محافظت از گیاهان استفاده می شوند. قارچ کش ها نوع خاصی از آفت کش ها هستند که بیماری های قارچی را مهار می کنند. 

همه بیماری های قارچی را نمی توان با قارچ کش ها کنترل کرد، از جمله بیماری عروقی فوزاریوم (پژمردگی فوزاریوم) و ورتیسیلیوم. بیماری های ناشی از سایر میکروارگانیسم ها و اختلالات ناشی از عوامل بی جان و آسیب های ناشی از حشرات توسط قارچ کش ها کنترل نمی شوند. بنابراین لازم است قبل از استفاده از قارچ کش ابتدا علت علائم بیماری مشخص شود.

پاتوژن های گیاهی عوامل مضری هستند که هر ساله با ایجاد بیماری در گیاهان، به ویژه گیاهان مورد استفاده در کشاورزی، خسارت زیادی به محصولات گیاهی وارد می کنند.

از میان این عوامل بیماری زا، قارچ های بیماری زا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و بیشترین شیوع بیماری های گیاهی به بیماری های قارچی مربوط می شود.

نحوه عملکرد قارچ کش ها

بیشتر قارچ کش ها را می توان روی شاخ و برگ گیاهان اسپری کرد و برای جلوگیری و درمان پوسیدگی ریشه در مخلوط گلدان یا ریشه آبیاری کرد.

قارچ به روش های مختلفی از بین می رود. با آسیب رساندن به بافت سلولی، غیرفعال کردن آنزیم ها و پروتئین های حیاتی و تداخل در فرآیندهای کلیدی مانند تولید انرژی و تنفس. این نحوه عملکرد مهارکننده ها یا مهارکننده های چند نقطه ای است و سموم مس مانند قارچ کش های بوردو و بوردو بخشی از مهارکننده های چند نقطه ای هستند.

 این نوع قارچ کش ها مقاومتی در برابر پاتوژن ایجاد نمی کنند، زیرا فرآیند عمل آنها پیچیده است. قارچ کش های مهاری در یک مرحله از فرآیند متابولیک و تنها در یک نقطه روی عامل ایجاد کننده اثر می کنند. این نوع به راحتی در معرض پاتوژن قرار می گیرند.

اختلاط آفت کش ها نیز موضوع مهمی است که در بروشور اکثر آفت کش ها به آن اشاره شده است.اختلاط برخی آفت کش ها با سموم دفع آفات دیگر مانند حشره کش ها (به ویژه ترکیبات مس) یا کنه کش ها و حتی کودهای مایع (مانند ترکیبات کلسیمی) نیاز به احتیاط زیادی دارد. . .

لزوم استفاده از قارچ کش ها

بیماری ها یک اتفاق رایج در گیاهان هستند که اغلب تأثیر اقتصادی زیادی بر عملکرد و کیفیت محصول دارند، بنابراین مدیریت بیماری جزء ضروری اکثر تولیدات گیاهی است.

 به طور کلی، سه دلیل اصلی برای استفاده از آنهاوجود دارد:
الف) کنترل بیماری در حین تولید و توسعه محصول
ب) افزایش بهره وری و کاهش لکه ها

روش های استفاده از قارچ کش ها

قارچ کش ها به صورت پودر، ذرات ریز، گاز و به طور کلی مایع استفاده می شوند. آنها به شرح زیر استفاده می شوند:

۱- دانه ها، پیازها، ریشه های پیوندی و سایر اندام های روینده. برخی از درمان ها باید در زمان کاشت انجام شود. هدف از بین بردن پاتوژن های موجود در مواد کاشت یا محافظت از گیاه جوان در برابر عوامل بیماری زا موجود در خاک است.

۲- هنگام کاشت، خاک ریخته می شود، پس از کاشت، آب به خاک داده می شود (به روش آبیاری قطره ای) و یا آب به طور مستقیم در اطراف پایه گیاه پاشیده می شود.

۳- شاخ و برگ و سایر قسمت های زنده گیاهان سمپاشی می شود.

۴- از طریق تنه به درختان تزریق می شود.

۵. محصول برداشت شده به صورت قطره ای یا اسپری در محل بسته بندی پاشیده می شود.

فرمول محصول قارچ کش ها از یک ماده فعال با مواد خنثی تشکیل شده است که عملکرد محصول را بهبود می بخشد. قارچ کش ها را معمولا با آب مخلوط کرده و اسپری می کنند.

 قارچ کش های کمی به صورت پودر استفاده می شود و می توان از آنها در گلخانه ها به صورت دود، گرد و غبار، بخار و ذرات معلق استفاده کرد. مهم است که تمام قسمت های مستعد بیماری گیاه را بپوشانید زیرا تعداد کمی از قارچ کش ها می توانند به اندازه کافی در سراسر گیاه حرکت کنند.

برای کنترل موثر بسیاری از بیماری ها باید چندین بار و گاهی هر ۵ روز یک بار از آنها استفاده کرد. برای محافظت از رشد جدید و جایگزینی قارچ کش گیاهی از دست رفته در اثر تجزیه شیمیایی مورد نیاز است.

 

۳۰ مدل کود کامل پودری

خاک برگ

محصولات پیشنهادی

خرید و قیمت سمپاش مدل ARS-18087
خرید و قیمت                   بادکنک سورتک طرح شب یلدا بسته 8 عددی