گل سنگ

گل سنگ

فهرست محتوای این مقاله

گیاه گل سنگ یا گیاه هیپوستس  ( Hypoestes phyllostachya ) گیاهی کوچک و چشم نواز با برگهای لکه دار است که در برابر شاخ و برگهای دیگر خودنمایی می کند.این گیاه با نام علمی Hypoestes phyllostachya به خانواده Acanthaceae تعلق دارد و بومی جزایر گرمسیری و نیمه‌گرمسیری اقیانوس هند است.

رایج ترین گیاه گل سنگ در بازار دارای برگهایی با رنگ پایه صورتی و لکه های سبز است. اما چندین نوع دیگر نیز وجود دارد که با رنگ های بنفش ، سفید ، قرمز و غیره لکه دار یا خالدار هستند. پرورش دهندگان همچنین گیاهانی با رنگ های عمیق تر و کنتراست روشن تر تولید کرده اند ، بنابراین گیاهان حتی با تنوع بیشتر ظاهر می شوند.

انواع گل سنگ

این گیاه را به دلیل لکه های که بر روی برگ هایش وجود دارد گیاه خالخالی و یا خال صورتی هم می نامند. در رنگ های متفاوتی مانند سفید، سبز و قرمز و شرابی وجود دارند. که بیشتر نوع صورتی آن در بازار موجود است.

این گیاه از گونه های Hypoestes است و بیش از ۱۰۰ نوع مختلف وجود دارد. در فضای باز ، این یک گیاه چند ساله است. با افزایش سن گیاه ، چوبی و دوک می شود.

با این حال ، می توان آن را به راحتی به عنوان یک گیاه خانگی در محیط داخلی پرورش داد. اگرچه گیاهان کوچکتر خواهند بود ، اما از نظر زیبایی بسیار لذت بخش هستند و شاخ و برگها تفاوت جالبی با سایر گیاهان مجموعه گیاهان شما ایجاد می کنند.

برای خرید آسان و مطمئن گل طبیعی گل سنگ از طریق لیک زیر اقدام کنید.

گیاهان گل سنگ به سختی رشد نمی کنند ، اما از آنجا که بومی مناطق آب و هوای گرم است ، بسیاری از باغداران با آنها یک ساله رفتار می کنند و هر ساله گیاهان جدید را جایگزین آنها می کنند. آنها همچنین می توانند در ظروف تراریوم و به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده شوند. بهتر است آنها در بهار کاشته شوند دارای سرعت رشد متوسطی هستند و پس از بلوغ ، به خصوص هنگامی که در محیط داخلی رشد می کنند ، نسبتاً کوچک باقی می مانند.

نام علمی Hypoestes Phyllostachya
نام متداول گیاه خال خالی، گیاه صورت کک و مک
اصل و نسب ماداگاسکار
قد ۱۰-۵۰ سانتی متر
گسترش ۴۰-۵۰ سانتی متر
خاک لوم تخلیه خوب
سبک نور روشن ، غیرمستقیم. تنوع را در نور کم از دست می دهد.
اب آبیاری منظم برای حفظ خاک مرطوب در فصل رشد. در زمستان کم آبیاری کنید.
مسمومیت غیر سمی

معرفی گل سنگ

گیاه خال خال یک گیاه خانگی رایج است که به دلیل شاخ و برگ بی نظیرش مورد پسند واقع می شود. انواع مختلفی وجود دارد و بسته به نوع خاص گیاه دارای لکه های سفید ، صورتی ، سبز یا زرد است. همچنین معمولاً به آن گیاه صورت کک و مک گفته می شود.

گل کک و مک

گیاه خال خال خالص دارای سبزه ای باشکوه است که روی آن لکه های سفید ، صورتی ، سبز یا زرد وجود دارد ، بلکه از گلهای زیبایی که دارای رنگهای روشن هستند نیز ممتاز است. این یک گیاه ایده آل برای کاشت در سایر کاشت ها برای نمایش زیبایی رنگ است.

بسیاری از افراد از گیاهان خال خال های خود در گروهی از گیاهان برای گلدان های داخل خانه استفاده می كنند. گیاه خال خال نقطه ای ایده آل است زیرا در مقابل سایر گیاهان رنگی تضاد بسیار خوبی خواهد داشت. بسیاری از نقطه های گل سنگ را به عنوان یک ویژگی کانونی در گروهی از گیاهان در یک گلدان بزرگ استفاده می کنند. فقط مطمئن شوید که اگر گیاه لکه های خود را با سایر گیاهان می کارید ، گیاهانی را نگهداری می کنید که همگی به همان میزان رطوبت نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که آب کافی به بدن آنها می رسد ، اما نه زیاد.

گیاه خال خالی در شرایط ایده آل بذر تولید می کند. وقتی دما از ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد دانه ها به راحتی در یک محیط گرم و مرطوب در خاک جوانه می زنند.

رشد بذر گیاه گل سنگ

گیاهان خال خالی به راحتی قابل رشد هستند و شما می توانید بذرها را به راحتی در یک محیط خاک مرطوب از ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد جوانه بزنید. شما همچنین می توانید گیاهان خال خالی را از قلمه ها تکثیر کنید. برای انجام این کار ، به سادگی یک گره موجود در انتهای ساقه را برداشته و برگهای نزدیک به انتهای خاک قلمه را بردارید.

گرچه می توانید انتهای آن را به هورمون ریشه آغشته کنید ، اما معمولاً برای گیاهان خال خالی مورد نیاز نیست و به راحتی در آب ریشه می زند. هنگامی که ریشه ها چندین سانت طول دارند و گیاه کاملاً سرحالی دارید ، کافی است آنها را در یک محیط غنی از خاک مرطوب بکارید.

گیاهان خال خال به راحتی در فضای داخلی در یک گلدان کوچک و متوسط ​​رشد می کنند ، یا در صورت تمایل می توانید آنها را در فضای باز مورد کاشت قرار دهید. گیاه خالدار شما نور آفتاب زیادی را دوست دارد اما نور زیاد خورشید باعث از بین رفتن آن می شود. برای داشتن بهترین نتیجه آنها را در یک گلدان در محیط داخلی و شرایط مناسب قرار دهید.

کاشت گل سنگ

درجه حرارت و رطوبت گرم کلید اصلی رشد گیاهان نقطه لکه ها است. انتظار دارید که مرتباً آبیاری کنید مگر اینکه بارندگی کافی داشته باشید. آنها همچنین در طول فصل رشد (بهار تا پاییز) به تغذیه منظم نیاز دارند.

این گیاهان تمایل به لگی شدن دارند ، بنابراین برای ایجاد عادت رشد بیشتر ، دو برگ بالای هر ساقه را به صورت هفتگی عقب بزنید. این امر همچنین می تواند به گیاه کمک کند تا سالم و با نشاط بیشتری رشد کند.

علاوه بر این ، گیاهان نقطه های پولکا به طور پراکنده ، به طور معمول در طول تابستان شکوفا می شوند ، و گلهای بنفش ناچیز بر روی سنبله ها شکوفا می شوند. شما می توانید این سنبله های گل را خرج کنید تا انرژی گیاه بر روی رشد شاخ و برگ های زنده آن متمرکز شود.

شرایط محیطی

گیاهان خال خال ، هنگامی که در فضای باز پرورش می یابند ، مکانی با سایه را دوست دارند. در حقیقت ، یک محل کاشت بسیار روشن و بدون سایه می تواند رنگ شاخ و برگ را کمرنگ و از ارزش تزئینی گیاه بکاهد. نور روشن و غیرمستقیم در داخل خانه ایده آل است ، مثلاً پنجره ای رو به شرق یا جنوب.

خاک

گیاهان خال خال خاکی غنی و ارگانیک با زهکشی مناسب را ترجیح می دهند . یک مخلوط گلدان ارگانیک همه منظوره کاملاً مناسب این گیاهان است. در صورت نیاز به بهبود زهکشی خاک ، مقداری پوکه یا پرلیت را مخلوط کنید.

برای تهیه خاک ارگانیک و مناسب کاشت از طریق لینک زیر اقدام کنید:

آب

این گیاهان در هر زمان مقدار متوسطی از رطوبت را در خاک دوست دارند. از خشک شدن خاک که می تواند باعث پژمردگی شاخ و برگ و خشکی گیاه شود ، خودداری کنید. اما همچنین هرگز اجازه ندهید خاک خیس بماند، که باعث پوسیدگی ریشه و از بین بردن یک گیاه می شود.قانون کلی این است زمانی آبیاری کنید که نیم سانتی متر بالای خاک خشک باشد.

آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنان می‌شوند. اما اگر برگ‌ها بدون اینکه زرد شوند بریزند نشانه تشنگی گیاه است. گیاه رطوبت بالای هوا را دوست دارد که برای تأمین این رطوبت از یک زیر گلدانی بزرگ‌تر استفاده کنید.

بخاطر داشته باشید که گیاهان گلدانی معمولاً نسبت به گیاهان کاشته شده در زمین به آبیاری بیشتری احتیاج دارند. علاوه بر این ، در زمستان آبیاری را کمی کاهش دهید و هنگامی که رشد مجدد در بهار انجام شد ، روند عادی خود را از سر بگیرید.

دما و رطوبت

دمای روز ۲۹-۲۴ درجه سانتیگراد و دمای شب ۲۳-۲۱ درجه سانتگراد برای این گیاه مناسب است. دما نباید به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد نزول کند. در این صورت برگها کمرنگ می‌شوند و به تدریج می ریزند.. علاوه بر این ، آنها شرایط مرطوب را دوست دارند و حداقل سطح رطوبت ۵۰٪ را ترجیح می دهند. در صورت نیاز به بالا بردن رطوبت ، می توانید برگ گیاه خود را غبارآلود کرده یا گلدان آن را روی سینی پر از سنگریزه و آب قرار دهید به شرطی که ته گلدان به آب نرسد.

کود

این گیاهان تغذیه کننده نسبتاً سنگینی هستند. در فضای باز در خاک باغ ، آنها یک لایه کمپوست را که هر بهار در خاک مخلوط شده است ، درک می کنند. گیاهان گلدانی را با کود آلی که برای گیاهان آپارتمانی طراحی شده است ، هر ماه یکبار در فصل رشد تغذیه کنید .

هرس گل سنگ

یکی از مشکلات این گیاه این است که به مرور زمان این شاخه‌های گیاه بلند و باریک شده و منظره‌ای نامناسب پیدا می‌کند. به همین دلیل به طور منظم باید شاخه‌های بلند گیاه سرزنی شوند تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک و گیاه حالت بوته‌ای بیابد. این کار را اگر در زمانی که گیاه جوان است و یا برای شاخه‌های جوان گیاه انجام دهید نتایج بهتری در بوته‌ای شدن و پر پشت شدن گیاه به‌دست خواهد آمد.

تکثیر از طریق بذر گل سنگ

گیاهان خال خال را می توان از طریق بذر یا قلمه ساقه پرورش داد. اگر از بذر شروع می کنید ، آنها را در اوایل بهار بکارید و آنها را در سطح خاک گرم و مرطوب قرار دهید. آنها باید در عرض چند روز جوانه بزنند و نهال ها باید طی دو هفته آماده پیوند شوند. برای قلمه زدن ، تقریباً یک طول ساقه ۱۰ سانتی متر از یک گیاه ثابت کوتاه کنید و انتهای آن را در هورمون ریشه قرار دهید . سپس ، قلمه را در خاک گرم و مرطوب بکارید. ریشه ها باید حدود یک هفته دیگر رشد کنند.

بذر گل سنگ

آفات و بیماری های شایع

مراقب شپشک، مگس سفید ، اشکالات پوستی و شته در گیاهان خالدار خود باشید. ممکن است شاخ و برگهایی را مشاهده کنید که تغییر رنگ داده ، سوراخ شده اند یا به همراه اشکالات کوچکی که روی گیاهان حرکت می کنند ، گیاهانی که در داخل منزل تحت شرایط بهینه رشد نمی کنند ، معمولاً نسبت به گیاهانی که در خارج و در محیط صحیح پرورش می یابند ، مشکلات بیشتری با آفات و بیماری ها دارند.

شپشک آرد آلود

بصورت توده پنبه‌ای سفید روی گیاه مشاهده میشود.

وجود این حشرات و فعالیت آنان موجب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاهان خواهند شد.

در صورت فعالیت شپشک ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌شود که بر اثر آن سطوح برگ براق و چسبناک می‌شوند.

و مصرف این حشره از شیره گیاه موجب کم رنگ شدن برگ‌ها و بد شکل شدن آنان و همچینن ضعیف شدن کل گیاه می‌شود.

جهت کنترل این آفت می‌توانید از سموم مناسب استفاده کنید یا از روش‌های غیر شیمیایی نظیر برداشتن حشره با پنبه آغشته به کمی الکل یا مایع صابون استفاده کنید.

موجب کم رنگ شدن برگ‌ها در نهایت زرد شدن آنان می‌شود و در زیر سطح برگ‌ها نیز تارهای عنکبوت بوجود می‌آیند.

جهت کنترل این آفت می‌توانید از سموم مناسب استفاده کنید.

از افزایش رطوبت و کاهش گرما هم برای کم شدن کنه استفاده کرد.

بیماری سفیدک پودری

از بیماری‌های قارچی این گیاه است که منجر به ظهور پودر سفید رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود و در نهایت برگ‌ها زرد میشوند.

شرایط نور کم و هوای سرد و مرطوب  این بیماری را تشدید می‌کند.

محیطی با دما و نور مناسب برای گیاه تهیه کنید و از خیس شدن برگسار گیاه در حین آبیاری جلوگیری نمایید.

برگ‌های آلوده را حذف کنید.

بیماری پوسیدگی ریشه

مهم‌ترین مشکل این گیاه پوسیدگی طوقه و ریشه‌ها به دلیل آبیاری زیاد یا سنگین بودن و زهکش نامناسب خاک است.

در این حالت گیاه رو به زردی و بیحالی میرود و در نهایت خشک میشود.

آبیاری را کمتر کنید و در صورت نیاز از قارچکش مناسب استفاده کنید.

مشکلات و بیماری گل سنگ

علت پژمرده شدن گل سنگ

گیاه گل سنگ به خشکی حساس بوده و در صورت خشکی کشیدن سریعا پژمرده می شود. نرسیدن آب کافی به گیاه و کمبور رطوبت علت پژمرده شدن گل سنگ هستند. در این حالت مکانیسم دفاعی گیاه جمع کردن برگ هایش است که کمک می کند آب کمتری از سطح برگ از دست برود. برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه به آبیاری منظم آن توجه داشته باشید و رطوبت موردنیاز را تامین نمایید.

علت لول شدن برگهای گل سنگ

لوله و جمع شدن برگ های گل سنگ می تواند ناشی از نور زیاد باشد. در صورت مشاهده این علائم بهتر است گیاه را به مکانی با نور فیلترشده منتقل کنید تا بیش از این آسیب نبیند. کمبود رطوبت هم می تواند علت لول شدن برگهای گل سنگ باشد. برای رفع مشکل می توانید به روش های مختلف رطوبت گیاه را تامین کنید.

زرد شدن برگ های گل سنگ و ریزش آن ها

آبیاری بیش از اندازه موجب بروز این مشکل شده است. آبیاری را کمتر کرده و اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.

 زرد شدن گل سنگ

پژمرده شدن

گیاه گل سنگ به خشکی حساس بوده و در صورت خشکی کشیدن سریعا پژمرده می‌شود.

نرسیدن آب کافی به گیاه و کمبور رطوبت علت پژمرده شدن گل سنگ هستند.

برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه به آبیاری منظم آن توجه داشته‌باشید و رطوبت مورد نیاز را تامین نمایید.

برگ‌ها کمرنگ شده و دچار ریزش گردیده است

محیط نگهداری گل سنگ سرد و یا آب مورد استفاده سرد بوده است.

گلدان را به محل گرم‌تری منتقل کنید.

برگ‌ها شروع به زرد شدن کرده و در حال ریختن است

آبیاری بیش از حد اندازه بوده است.

آبیاری را کمتر کنید و زهکش گلدان را نیز چک کنید.

نقاط و خال‌های رنگی برگ‌ها محو شده‌اند

نورکم بوده است.

گلدان به مکان‌های پر نورتری انتقال داده شود.

انواع گیاهان گل سنگ یا هیپوستس  (Hypoestes Phyllostachya)

انواع مختلفی از Hypoestes Phyllostachya در مراکز باغ و بازارهای گل و گیاه موجود است. شما می توانید از بین گزینه های متنوعی انتخاب کنید. به اندازه ۱۰۰ نوع گیاه خالدار وجود دارد. در اینجا چند نوع رایج تر وجود دارد.

Carmina: این گیاه خال خال دارای رنگ قرمز روشن روی برگهای سبز است.

Confetti Blush: اینها گیاهان کوچکتری هستند که اندازه آنها تقریباً ۸ اینچ رشد می کند. آنها گیاهان بسیار نیرومندی هستند و خیلی سریع رشد می کنند. آنها دارای پنج گزینه مختلف رنگی از جمله سفید ، قرمز ، صورتی ، گل رز کارمین و سایه قرمز رنگ هستند. آنها اغلب به صورت گروهی به فروش می رسند.

Brocade Pink: این گیاه خال خال دارای لکه های صورتی خالدار روی برگهای سبز است.

Purpariana: همانطور که از نام این گیاه پیداست ، این گیاه برای برگها سایه بنفش دارد.

Pink Splash: این تنوع دارای خلال های بزرگ و بزرگ صورتی ، گل رز ، سفید و قرمز است.

Wit polka dot plants: این تنوع گیاه خال خال ، برگهای سفید را از نظر خارش منحصر به فرد می کند.

انواع گل سنگ

پرورش دهندگان و باغداران همیشه انواع جدیدی را ارائه می دهند. بعضی از آنها دارای لکه های سبز خالدار و برخی دیگر دارای نقاط متنوعی هستند که همه آنها را منحصر به فرد می کند. از بنفش تا صورتی تا قرمز مایل به ارغوانی  و صورتی مایلب ه سفبدرنگی وجود دارد که متناسب با هر دکوراسیون است. رنگ آمیزی بی نظیر دیگر Confetti نام دارد. در این یکی ، گیاه دارای نقاطی است که به طور پراکنده روی برگهای سبز پاشیده می شوند. گل سنگ یا نقطه پولکا به عنوان یک گیاه داخلی بسیار خوب عمل می کند و سالها لذت یک گیاه زیبا را برای شما خواهد داشت.

مقالات پیشنهادی:

تراریوم یا باغ شیشه ای
تکثیر آسان گیاهان خانگی

آخرین مقالات

روش نگهداری برگ عباییAspidistra elatior
روش نگهداری برگ بیدیTradescantia
روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!