بنجامین

بنجامین

فهرست محتوای این مقاله

معرفی گیاه بنجامین

گیاه بنجامین ( Ficus benjamina ) از نام علمی این گیاه، بنجامین فیکوس گرفته شده است. این گیاه به نام انجیرمجنون یا گریه انجیر نیز معروف است . بنجامین استوایی، بومی جنوب شرق آسیا به ویژه هندوستان است . دارای برگ های چرمی، بیضی شکل و نوک تیز است و شاخه ها خاصیت ارتجاعی و آویزان دارند . نگهداری بنجامین ابلق در آپارتمان نیازمند نور بیشتری است تا برگها رنگ زیبای خود را از دست ندهند . جالب است بدانید بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می رسد اما در آپارتمان ارتفاع کمتری دارد.

نام بنجامین تصاویر غم و اندوه را به ذهن مجسم می کند آن هم به این خاطر که ممکن است حالت برگ ریزان و خشکی پیدا کند . اما واقعیت این است که بنجامین یا انجیر گریان یک گیاه نسبتاً لذت بخش برای رشد است . انجیر گریه کننده – یا فیکوس به راحتی هم در داخل و خارج از خانه کشت می شود. بنجامین یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان است.

گیاه بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی است که نگهداری از آن در خانه سبب تصفیه هوا شده و زیبایی دکوراسیون را دوچندان می‌کند . نگهداری بنجامین به دقت نسبتا زیادی نیاز دارد . اما با کمی توجه و تامین نیاز های آن، سالیان سال برای شما سبز می‌ماند و در کنار شما بزرگ می‌شود . درخت بنجامین انواع مختلفی دارد که در ظاهر و شرایط نگهداری با یکدیگر متفاوتند . در بین آنها، گل بنجامین ابلق و فیکوس بنجامین الاستیکا از محبوبیت زیادی برخوردارند.

انواع گیاه طبیعی بنجامین را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

انواع گل بنجامین

گل های بنجامین دارای انواع متفاوتی است که میتوان به چند نوع آن در این مطلب  اشاره کرد. هر کدام از انواع گل بنجامین بر اساس شکل ظاهری و رنگ برگ ها نام گذاری شده اند.

۱- گل بنجامین ابلق دارای برگ های سبز روشن و سفید

۲- گل بنجامین سیلور دارای برگ های سبز تیره و سفید

۳- گل بنجامین بلک ( سیاه) دارای برگ های سبز تیره

۴-گل بنجامین سبز دارای برگ های سبز روشن

انواع بنجامین

نحوه مراقبت از بنجامین

بنجامین باید در نور شدید در دمای ۱۸تا ۲۸درجه سانتیگراد و در خاک با زهکشی سریع پرورش یابد. آب برای کمی مرطوب نگه داشتن خاک و حفظ رطوبت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نیاز است . از ماه فروردین تا شهریور ماهانه کود دهید. از جابجایی یا بارگیری مجدد غیرضروری خودداری کنید زیرا این امر باعث ریزش برگ می شود.

انواع کود سه بیست را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

نتایج  تحقیقات انجام شده در پژوهش هوای پاک ناسا، لیستی از گیاهان خاص که توانایی سم زدایی طبیعی از هوای اتاق را دارند . به معرفی کرده است که یکی از آنها درختچه زیبای بنجامین است. همچنین گل بنجامین از درختچه های محبوب در نظریه فنگ شویی نیز محسوب می‌شود . این نظریه عقیده دارد که گیاهان با جذب انرژی مثبت موجود در کائنات، سعادت و خوش اقبالی را به ما هدیه می‌دهند و وجود آنها برای داشتن یک فضای پر انرژی در خانه و محیط کار ضروری است. بنابر این درخت بنجامین به دلیل جذب انرژی های مثبت و قدرت بالا در تصفیه هوا گزینه مناسبی برای ادارات، شرکت ها و فضای آپارتمان نشینی است.

بنجامیین

اگر به تازگی یک درخت بنجامین به دست آورده اید یا در نگهداری از گیاه خود با مشکل روبرو هستید ، در ادامه توضیحات مربوط به نحوه شاد و سالم نگه داشتن یک درخت بنجامین را بخوانید.

شرایط نگهداری گیاه بنجامین

نور

بنجامین به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد. نور پنجره‌های جنوبی و بعد شرقی و غربی برای آن بهترین حالت است.در صورت قرار دادن گیاه در آفتاب شدید ، برگ ها قهوه‌ای و سوخته می‌شوند.

البته یکی از مهمترین عوامل ریزش برگ‌های بنجامین هم کمبود نور است.

دما

محیط نگهداری بنجامین باید نسبتاً گرم باشد. اگر می توانید ، دمای اتاق خود را بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد (۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت) حفظ کنید و اگر هوای محیطتان دارای نوسان است ، گرمتر همیشه بهتر است. زیرا دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد می تواند برای گیاه بنجامین ویرانگر باشد.

انواع دماسنج و رطوبت سنج گلخانه ای را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

اگرچه این گیاهان گاهی اوقات می توانند در هوای سردتر زنده بمانند ، اما درجه حرارت سرد باعث ایجاد شوکی می شود که می تواند بسیار آسیب زننده و غیرقابل برگشت باشد. گیاه خود را در مکانی نگه دارید که در معرض باد سرد نباشد.

آبیاری

برای آبیاری گیاه بنجامین، از آب بدون املاح استفاده کنید، آب را از قبل در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن از بین برود. رعایت نکات زیر برای آبیاری بنجامین ضروریست :

  • استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است.
  • اجازه دهید رویه خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. برای پی بردن به خشکی خاک لازم است انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو برده و در صورت خشک بودن خاک، اقدام به آبیاری کنید.
  • آب سرد برای این گیاه مضر است.
  • برای آبیاری در تابستان حداکثر هفته ای دوبار و در زمستان یک هفته تا ده روز یک بار مناسب است.

ابیاری بنجامین

شما باید بنجامین خود را مرتباً آبیاری کنید و آن را مرطوب نگه دارید. همانطور که قبلا ذکر شد ، خاک نمی تواند خیلی غرقاب شود ، زیرا گیاه شروع به ریزش برگ می کند و همچنین می تواند از بیماری های قارچی مانند پوسیدگی ریشه رنج ببرد. بگذارید بین هر آبیاری خاک تا حدودی خشک شود. هنگام آبیاری ، از آب فیلتر شده یا مقطر استفاده کنید که دمای اتاق باشد تا از شوک جلوگیری کنید.

انواع اسپری آب پاش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

اگر مشاهده کردید که برگ های گیاهان شما ترد شده یا به راحتی خم می شوند . در این صورت آبیاری صحیحی انجام نمی دهید . برگ های ترد و خم نشاندهنده زیر آب است . در حالی که برگ هایی که خیلی راحت جمع می شوند می توانند نشانه آبیاری بیش از حد باشد. هنگامی که آبیاری می کنید ، اطمینان حاصل کنید که مقداری از سطح خاک به سوراخ های زهکشی نفوذ می کند و در صورت باقی مانده آب بعد از آبیاری ، آب را خارج کنید. در طول زمستان گیاه را کم آبیاری کنید.

خاک

درختان ابنجامین ترجیح می دهند خاک گلدان با زهکشی خوب باشد. بهترین PH برای گیاه شما بین ۶.۰ تا ۶.۵ خواهد بود هر چیزی که PH کمتری داشته باشد بسیار اسیدی خواهد بود و باعث می شود درخت شما از نظر سلامتی کاهش یابد.

اطمینان حاصل کنید که خاک شما به خوبی تخلیه می شود ، زیرا بنجامین به ویژه به خاکهای سنگین با  قدرت نفوذ کم آب حساس هستند. شما نمی خواهید ریشه های شما  همیشه خیس باشد، بنابراین یک خاک سنگین برای رشد یک بنجامین بسیار دشوار خواهد بود.

انواع بستر کشت بنجامین را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

هر نوع خاک گلدان خوب زهکشی شده به احتمال زیاد برایش مناسب است. گیاه بنجامین به خاکی نیاز دارد که به خصوص غنی از مواد غذایی یا مواد آلی بالا باشد، در زمان جا به جا کردن گلدانش  از خاک حاوی پرلیت، شن و ورمیکولیت استفاده شود.

خاک بنجامین

رطوبت

درختان بنجامین به سطح رطوبت بالای ۵۰ تا ۷۰ درصد نیاز دارند. از بین رفتن برگ می تواند شاخصی از بیماری ها باشد ، اما کمبود رطوبت مقصر مکرر است.

برای حفظ رطوبت مناسب ، به ویژه در ماه های خشک زمستان ، می توانید یک مرطوب کننده در نزدیکی گیاه قرار دهید . پر کردن بشقاب با سنگریزه و آب و قرار دادن گیاه در بالای نعلبکی نیز می تواند روشی موثر برای مرطوب نگه داشتن گیاه شما باشد بدون اینکه خیلی خطرناک باشد . در خشکسالی های تابستان یا هوای کهنه زمستان ، ممکن است لازم باشد برگ های آن را غبارآلود کنید.

مقاله ۱۰ روش آسان ایجاد رطوبت برای گیاهان آپارتمانی را مطالعه کنید.

تهویه

جریان هوا نیز مانند سایر گزینه ها در پرورش گیاه بنجامین حائز اهمیت است. هنگامی که شما یک گیاه را در فضای داخلی می کارید . به باد ملایم و الگوهای آب و هوایی مناطق خارج از منزل دسترسی ندارد . در نتیجه ، راکد شدن هوا در اطراف گیاه شما آسان است و در نتیجه مسائل مربوط به جریان هوا ضعیف بوجود می آیند . به عنوان مثال ، یک انجیر گریه کننده با اکسیژن بسیار کم ممکن است شروع به رشد قارچ کند یا افت رشد را تجربه کند.

انواع بنجامین را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

برای جلوگیری از این موضوع ، اطمینان حاصل کنید که گیاه شما در منطقه ای قرار دارد که دسترسی زیادی به نسیم سبک دارد. شما نمی خواهید گیاه خود را در معرض رسوبات نامنظم سرما قرار دهید که باعث تغییر دما می شود ، اما می توانید یک فن را در یک محیط کم در نزدیکی گیاه قرار دهید تا به گردش هوا کمک کند.

کود دهی

گیاه خود را به طور منظم کود دهید. در طول فصل رشد باید چندین بار بنجامین خود را تغذیه کنید. کوددهی منظم گیاه در فصل رشد به گیاه شما کمک می کند تا زمستانی را که در خانه سپری می کند ، تحمل کند.

در حالت ایده آل ، شما باید هر ماه یک بار بین فروردین تا شهریور کود دهید. از کود رقیق شده استفاده کنید و از کوددهی بین دی و اسفند یعنی در فصل زمستان خودداری کنید. می توانید در این فصل  از یک کود کم سبک گیاهان آپارتمانی استفاده کنید(مانند ۱۰-۱۰-۱۰) اما فقط با نیمی از میزان مشخص شده روی بسته بندی آن را استفاده کنید.

تکثیر بنجامین

فیکوس بنجامین را میتوان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد.

قلمه زدن بنجامین

بهترین زمان گرفتن قلمه در فصل بهار و تابستان است.

انتهای ساقه‌های جوان یکساله را به طول ۱۵-۲۵ سانتیمتر با قیچی باغبانی قطع کنید و برگ‌های پایینی را جدا کنید.

قلمه بنجامین

قلمه را از زیر قسمت گره برگ قطع کنید. گره جایی است که برگ ها از آن خارج می شوند. نکته مهم این است که قبل از کاشت قلمه ها بگذارید شیرابه انتهای قلمه خشک شود. سپس هر یک را در گلدانی حاوی یکی از خاکهای کمپوست ، ماسه ، خاک اره و یا پیت ماس+ پرلیت قرار دهید و ترجیحا” با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

این در صورتی است که محیط خیلی خشک باشد. البته بهتر است که روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را بردارید تا مانع از شیوع بیماری های قارچی به دلیل رطوبت بالای محیط شوید.

افتادن ناگهانی برگ ، علامتی برای اشکال در عمل تکثیر است.

خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید. بکارگیری هورمونهای ریشه زا به ریشه‌زایی قلمه های این گیاه کمک می کند.

گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. در این مدت دمای ۲۱ الی ۲۶ درجه سانتیگراد مناسب است.

اگر شرایط مساعد باشد ریشه‌دهی حدود دو تا سه هفته طول می کشد و بعد از حدود ۸ هفته می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به گلدانهای جدید اقدام کرد.

تعویض گلدان

اگر دوست دارید یک بنجامین پرورش دهید ، به خاطر داشته باشید که لازم است در طول مدت نگهداری گلدانش را تعویض کنید . هنگامی که گیاه شما جوان است ، به تعویض گلدان منظم تری احتیاج دارید ، زیرا این دوره زمانی سریعترین دوره رشد در طول عمر بنجامین است. آنها برای پراکنده شدن ریشه های خود به فضای بزرگتری نیاز دارند.

گلدان گیاه بنجامین را می‌توانید هر سال متناسب با رشد گیاه تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان درخت بنجامین در فروردین و اردیبهشت ماه است.

هنگامی که آنها بالغ می شوند ، به دفعات کمتری نیاز دارند. بیشتر باغبانان هر دو سال یک بار بنجامین خود را دوباره تولید می کنند تا احتمال مزاحمت ریشه های ظریف گیاه کاهش یابد. باید آن را به دقت مشاهده کنید تا نشانه هایی از آماده بودن برای بارگیری مجدد را مشاهده کنید.

تعویض گلدان

با ادامه پیری بنجامین ، حتی به دفعات کمتری احتیاج دارید. تعویض مجدد بیش از حد اغلب باعث ریزش برگ گیاه شما می شود. بهتر است  بعد از رسیدن گیاه به سن بالا بجای تعویض کامل گلدان فقط  سطح بالایی خاک را خراشیده و روی آن را با کمپوست بپوشانید ، این کار باعث ایجاد خاک مناسب برای گیاه وعدم ریزش برگها میشود.

مراحل تعویض گلدان بنجامین

روند تعویض گلدان بنجامین ساده است. گلدانی را انتخاب کنید که خوب تخلیه شود و قطر آن تقریباً ۵ سانتی متر بیشتر از گلدان فعلی گیاه باشد. گلدان جدید را با حدود ۱۵ سانتی متر خاک گلدان پر کنید و سپس با وارد آوردن فشار به گلدان از بیرون گیاه را از گلدان فعلی آن خارج کنید.

بعد ، درخت را در کنار خود قرار دهید. در حین انجام این کار باید درختچه بنجامین را تا حدی بالا نگه دارید. ریشه ها را به آرامی ماساژ دهید . تا آنجا که ممکن است توده های خاک را از بین ببرید. ریشه های بزرگتر را آزاد بکشید ، مراقب باشید. این به جلوگیری از پارگی و شوک تعویض گلدان کمک میکند. گیاه را درون گلدان جدید قرار داده و آنرا با خاک گلدان جدید پر کنید.

انواع خاک گلدان را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

آبیاری بلافاصله پس از تعویض گلدان ضروری است. به گیاه اجازه دهید تا حد ممکن رطوبت را جذب کند و سپس هفته ای یک بار یا بیشتر اوقات ، بسته به خشک بودن خاک گلدان را آب دهید.

هرس

هرس و نظافت منظم درخت ایده خوبی است و شما را به حفظ شادابی گیاه عادت می دهد. می توانید درخت خود را به هر اندازه و شکلی که متناسب با فضایی باشد که در آن می روید هرس کنید ، به شما امکان می دهد بسته به تنظیمات دلخواه ظاهر آن را پیرایش کنید.

اگر گلدان‌تان بیش از اندازه قد کشیده و دارد به سقف می‌رسد، لازم است که آن‌را کوتاه کنید. بهترین زمان برای هرس آن، فصل‌ زمستان است که گیاه خواب باشد و رشد فعالانه‌ای ندارد. به همین دلیل بهتر است در فصل بهار و تابستان برای هرس گیاه اقدام نکنید. علاوه بر این، اگر برگ‌های زرد، بیمار و خشک بر تن گیاه‌تان باقی مانده است، آنها را نیز حتما از گیاه جدا کنید.

انواع قیچی باغبانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

سعی کنید با برش های خود خیلی هرس نکنید و هرگز بیش از یک سوم گیاه را در یک زمان از بین نبرید. علاوه بر این ، باید مراقب باشید که قسمتهای اصلی چوبی ساقه ها را قیچی نکنید.

ریزش برگ‌ها

یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به رشد بنجامین ، تمایل به ریزش برگ است. در حقیقت ، این یکی از دلایلی است که  افراد اغلب از نگهداری گیاهان بنجامین در محیط منزل منصرف می شوند. آنها هر زمان که جابجا می شوند یا حتی هنگامی که تغییرات در الگوی آبیاری یا نور خورشید وجود دارد ، برگ می ریزند.

ریزش برگ بنجامین

تا حدی ، ریزش برگ طبیعی است. این گیاهان بومی مناطق استوایی هستند که در آنها فصول خشک و مرطوب وجود دارد. در نتیجه ، این گیاهان سازگار هستند تا در آغاز فصل خشک برگهای خود را رها کنند. این امر باعث حساسیت بخصوص آنها نسبت به تغییر رطوبت ، و همچنین تغییر مکان می شود.

انواع کود مایع را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

برگ های گیاه بنجامین می خواهد در مکان های خاص در به حداکثر رساندن روند فتوسنتز کمک کند. هنگامی که گیاه خود را حرکت می دهید ، پویایی نوری را که روی گیاه تأثیر می گذارد تغییر می دهید و به عنوان یک واکنش طبیعی ، گیاه برگ می ریزد و در زوایایی که برای فتوسنتز موثرترین است ، برگ های جدید می روید. این امر می تواند ظاهری عجیب و ناخوشایند در گیاه شما ایجاد کند.

با انتخاب ایده آل ترین حالت برای آن در ابتدا و گذاشتن گیاه در این وضعیت ، از جابجایی گیاه خودداری کنید. سعی کنید محلی را انتخاب کنید که دمای مناسبی داشته باشد و از نظر نور خورشید سطح یکنواخت و مطلوبی برای گیاه شما فراهم کند.

اگر شما یک برنامه آبیاری دقیق و سازگار را دنبال می کنید و مراقب هستید گیاه خود را به حرکت نیندازید . اما همچنان در حال ریزش برگ است ، ممکن است به طرز نادرستی به آن نور خورشید بدهید . گیاهان کوچکتر و جوانتر کمتر برگ می ریزند ، بنابراین اگر گیاه شما در سن بالایی قرار دارد و به ریزش برگ ادامه می دهد ، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

آفات و بیماریها

بنجامین همچنین در معرض آفات مختلفی از جمله شپشک آرد آلود ، مگس سفید ، عنکبوت و شته ها است. از آنجا که این گیاه برگ های زیادی دارد،نقاط مخفی زیادی را برای آسیب رساندن به آفات فراهم می کند.

انواع افت کش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

حشرات فلس از آفات رایج گیاهان بنجامین هستند ، آنها با استفاده از قسمتهای دهان سوراخ کننده شیره گیاه را می مکند . این آفت های ریز هنگام تغذیه ماده ای چسبناک آزاد می کنند . که می تواند مانند سایر مورچه ها ، آفات دیگر را نیز جذب کرده و باعث ایجاد کپک شود. اگر گیاه شما تحت تأثیر حشرات مقیاس دار باشد . ممکن است متوجه شوید که برگ های آن زرد شده یا تغییر شکل می یابد.

آفات بنجامین

حشرات فلس را می توان با روش های مختلف از جمله هرس شاخه های آسیب دیده ، چیدن یا مالش آفاتکش ، استفاده از مالیدن الکل یا روغن چریش ، یا استفاده از سموم دفع آفات تجاری کنترل کرد.

شپشک آرد آلود نیز در داخل خانه معمول است. طول این آفات کمتر از یک و نیم سانتی متر است و  جثه ای دارند که با ماده ای موم مانند پوشانده شده است. این آفات به طور ناخوشایند از گیاه تغذیه می کنند ، رشد گیاه شما را متوقف می کنند و باعث مرگ زودرس می شوند.

انواع قارچ کش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

در بعضی موارد ، ممکن است متوجه شوید که گیاه شما دارای لکه های سفید ریزی روی برگهای آنها به صورت کاملاً منظم است. اگر لکه ها به صورت دایره ای و مومی باشند ، جای نگرانی نیست. این موارد در گیاهان فیکوس رایج است.

برخی از دانشمندان اظهار کرده اند که این لکه های سفید راهی برای خلاص شدن از شر املاح آبی ، مواد معدنی و سموم است . برخی دیگر حدس می زنند که می توان آنها را برای جذب گرده افشان مفید طراحی کرد . (که البته در خانه نیز نخواهید داشت). این لکه ها خطری ندارند و با گذشت زمان خود به خود از بین می روند . اما اگر شما را اذیت کنند می توانید بدون نگرانی از آسیب رسیدن به گیاه ، آنها را با پارچه ای مرطوب پاک کنید.

آیا گیاه بنجامین سمی هستند؟

بنجامین به هنگام برش و خراش ، شیره ای تولید می کند که می تواند برای حیوانات خانگی و افراد سمی باشد . این ماده یک شیره شیری تولید می کند که در صورت بلع و ایجاد تحریک خفیف پوستی در صورت برش یا ساییدگی باعث ایجاد مشکلات معده می شود. در غیر این صورت جای نگرانی نیست.

چرا برگ های انجیر گریان من لبه های زرد دارد؟

نوک برگهای زرد شده می تواند در موقعیت های مختلف ایجاد شود ، اما در بیشتر موارد ، برگ های زرد نشان دهنده کمبود تغذیه ای است. شما باید گیاه خود را تغذیه کنید ، اما با تغذیه بیش از حد جبران نکنید. در عوض ،با یک برنامه ثابت و منظم کوددهی گیاه خود را  آغازکنید.

برگ‌های پایینی بنجامین می‌ریزند

معمولا به دلیل پرآبی، برگ‌هایی که به ریشه نزدیک‌ترند زرد می‌شوند و می‌ریزند. اگر میزان آبیاری متعادل است و باز هم برگ‌ها می‌ریزند، گیاه در چرخه طبیعی است و مشکل خاصی وجود ندارد.

زرد شدن برگ بنجامین

مقالات پیشنهادی:

بهترین خاک برای گلدان
۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن
کوددهی به گیاهان آپارتمانی

آخرین مقالات

روش نگهداری برگ عباییAspidistra elatior
روش نگهداری برگ بیدیTradescantia
روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)

1 دیدگاه دربارهٔ «بنجامین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!