دیفن باخیا

دیفن باخیا و علل زردشدن آن

فهرست محتوای این مقاله

دیفن باخیا و نکاتی برای جلوگیری از زرد شدن گیاه

دیفن باخیا یک گیاه خانگی زیبا و مقاوم است و به دلایل بسیار زیاد یکی از محبوب ترین آنها است. اگرچه برگهای دیفن باخیا نسبتاً سازگار و مراقبت از آن آسان است ، اما شکایتی در رابطه با زردی و پژمردگی آن وجود دارد.

برگهای دیفن باخیا (اشک مادر) به دلیل آبیاری بیش از حد معمولاً زرد می شوند . اما دلایل دیگر شامل مشکلات روشنایی ، شدت دما ، رطوبت کم ، آفات یا کمبود مواد مغذی از علل آن است.

اگر چند دقیقه وقت بگذارید تا شرایط رشد گیاه خود را بررسی کنید ، شناسایی مشکل آسان است. این مقاله به شما کمک می کند دیفن باخیا Dieffenbachia خود را ارزیابی کنید و به شما یادمی دهد برای رفع مشکلات باید چه کاری انجام دهید.

دیفن باخیا

چرا برگهای دیفن باخیا من زرد می شوند؟

گیاه دیفن باخیا گیاهی شگفت انگیز است که دارای بسیاری از ویژگی های عالی است اما همچنین تشخیص اینکه چه زمانی اشتباه پیش می رود نیز می تواند کمی سخت باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا یکی از مشکلات ناامیدکننده دیفن باخیا ، (برگهای زرد آن را ) روشن کنیم.

دیفن باخیا می تواند طیف وسیعی از شرایط رشد را تحمل کند ، از جمله دمای ۱۰-۳۵درجه سانتیگراد و طیف وسیعی از نور ، آب و رطوبت.

مطمئناً هر گیاهی محدودیت های خود را دارد و در صورت برآورده نشدن نیازهای آن درخشندگی و طراوت خود را از دست میدهید و به مرور باعث زرد شدن آن میشود ، بیایید به بررسی هر یک از دلایل زرد شدن برگهای دیفن باخیا بپردازیم و نحوه اصلاح گیاه خود را بررسی کنیم.

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل ایجاد برگ های زرد در دیفن باخیا است که باعث زردی و نرمی شاخ و برگ می شود. این موضوعی است که در بسیاری از گیاهان خانگی مشترک است ، زیرا بسیاری از ما تمایل زیادی به آبیاری داریم.

آبیاری زیاد باعث می شود که خاک برای مدت زمان طولانی غرقاب بماند و در نتیجه جریان هوا به ریشه کاهش یابد. خاک مرطوب به معنای واقعی کلمه گیاه شما را غرق می کند ، زیرا ریشه منبع اصلی جذب اکسیژن است که برای عملکرد سالم گیاه ضروری است.

بدون عملکرد ریشه ، روند طبیعی گیاه با مشکل روبرو می شود و منجر به زردی برگ ، می شود. اگر خیلی طولانی بماند ، ریشه تسلیم بیماری قارچی و باکتریایی فرصت طلب می شود و گیاه پژمرده می شود.

پوسیدگی ریشه دیفن باخیا

با نگاه کردن به سطح خاک ، یا با فشار چند سانتی انگشت خود در خاک ، می توانید به راحتی متوجه زمان آبیاری شوید. با  بلند کردن گلدان نیز متوجه زمان آبیاری خواهید شد. اگر که گلدان سنگین است نشان میدهد خاک گلدان پر از آب است و نیازی به آبیاری ندارد. اگر فکر می کنید پوسیدگی ریشه در حال شروع است ، می توانید گیاه را از گلدان آن راحت کرده و ریشه ها را بررسی کنید. ریشه های سیاه / قهوه ای و لجن نشان دهنده پوسیدگی ریشه است و اغلب ممکن است بویی از گیاهان پوسیده وجود داشته باشد.

اگر مشکل را در مراحل اولیه شناسایی کردید ، به راحتی آبیاری را متوقف کنید و بگذارید خاک کاملا خشک شود ، قبل از این که آبیاری را با احتیاط زیادی از سر بگیرید.

برای فهم بهترین زمان آبیاری گلدانهایتان بهتر است مقاله موجود در لینک زیر را بخوبی مطالعه کنید.

آبیاری کم و زیاد گلدانها و نحوه رفع هر دو

آبیاری اصولی

برای جلوگیری از زردی برگها ، بهتر است دیفن باخیا را با خیساندن کامل خاک تا حدی آبیاری کنید  که شروع به بیرون آمدن از سوراخ های کف گلدان  کند. پس از اتمام کار ، بگذارید چند دقیقه قبل از تخلیه آب زیر گلدانی هرآنچه را که نیاز دارد جذب کند.

دوباره آبیاری نکنید تا اینکه چند سانت از سطح خاک کاملاً خشک شود. گفتن دقیقاً چه مدت طول می کشد دشوار است زیرا این امر به موارد زیادی از جمله تغییر دما ، نور و رطوبت بستگی دارد.

بهترین راه برای تعیین زمان نوبت آبیاری دیفن باخیا این است که گیاه خود را به سادگی کنترل کرده و با قرار دادن انگشت خود در داخل آن چند سانت  از خاک را آزمایش کنید. هنگامی که احساس کمبود رطوبت می کنید ، جلو بروید و به آن مقداری آب بدهید. به طور معمول ، دیفن باخیا در بهار و تابستان به آب بیشتری و در پاییز و زمستان به میزان قابل توجهی کمتر نیاز دارد.

آبیاری دیفن باخیا

کم آبی یا زیر آب رفتن   

از طرف دیگر ، ما زیر آب داریم. با داشتن بهترین اراده در جهان ، گاهی اوقات فراموش می کنیم که یک گیاه را برای مدت طولانی طولانی آبیاری کنیم. این اغلب منجر به برگهای زرد یا قهوه ای ، از پایین ساقه گیاه می شود.

شناسایی این امر کار ساده ای است زیرا گیاهان دیفن باخیا به طور منطقی به خشکی مقاوم هستند. تا زمانی که ، خاک کاملاً خشک شود برگها زرد / قهوه ای و کمی ترد خواهند شد. گلدان بسیار سبک تر از حد نرمال خواهد بود و برگهای گیاه بسیار خشک به نظر می رسند.

خوشبختانه ، گیاهان دیفن باخیا نسبتاً مقاوم هستند ، بنابراین اگر یک برنامه آبیاری طبیعی را از سر بگیرید ، گیاه باید بهبود یابد. من توصیه می کنم قبل از هرس هر شاخ و برگ زرد یا قهوه ای ، آبیاری با دقت را برای مدت یک ماه انجام دهید تا از فشار زیاد روی گیاه جلوگیری شود و برگهای خود را بازسازی کند.

رطوبت کم

گرچه دیفن باخیا در برابر رطوبت کم نسبت به برخی از گیاهان داخلی تحمل بیشتری دارد ، اما در شرایط بسیار رطوبت پایین می تواند برگ های زرد ایجاد کند.

این امر به احتمال زیاد هنگامی اتفاق می افتد که گیاه از مکان رطوبت بالاتر به محل رطوبت کمتری منتقل شود و گیاه مجبور شود سریعاً شرایط جدید رشد را تنظیم کند.

این مسئله به ویژه در صورت خرید گیاه دیفن باخیا که در شرایط مناسب و با رطوبت بالا در نهالستان پرورش داده شده باشد ، خریداری می شود و سپس آن را به شرایط خشک تری می رسانید که بسیاری از ما در خانه های خود داریم.

هنگامی که یک گیاه در رطوبت بالا پرورش داده می شود و سپس به خانه یا محل کار شخص منتقل می شود که در آن رطوبت کمتری وجود دارد ، این تغییر می تواند گیاه را تحت تأثیر قرار داده و برگ های آن را زرد کند. این تغییر معمولاً کوتاه مدت است و پس از سازگاری مناسب گیاه با محیط جدید شروع به جوانه زنی و رشد دوباره می کند.

زردی برگ دیفن باخیا

برای آگاهی از روش های افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی کلیک کنید.

افراط در دما

گیاهان دیفن باخیا در دمای بین ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارند و علائم استرس را در خارج از این محدوده دما نشان می دهند. برگ های زرد یکی از رایج ترین نشانه های این واکنش تنش است ، زیرا گیاه در خارج از این دما قادر به عملکرد با همان کارایی نیست.

اکثر فضاهای داخلی و آپارتمانی باید در این محدوده دما قرار بگیرند . بنابراین دما بیشترین اهمیت را برای گیاهانی دارد که در تابستان در اتاق های گرم پرورش می یابند یا در زمستان در کنار پنجره قرار دارند. همچنین اگر دیفن باخیا خود را در تابستان بیرون بگذارید و در معرض آفتاب و گرمای شدید باشد ، استرس دما نیز ممکن است رخ دهد.

اگر فکر می کنید تنش دمایی می تواند نقش مهمی داشته باشد ، توصیه می کنم برای چند روز دماسنج دیجیتال در کنار گیاه خود قرار دهید. این ها معمولاً دمای فعلی و همچنین حداکثر و کمترین دمای ثبت شده را ثبت می کنند و تشخیص مناسب بودن شرایط را آسان می کنند.

نور

نور متوسط و غیر مستقیم برای دیفن باخیا بهترین است. مدت طولانی تابش مستقیم نور خورشید می تواند برای یک دیفن باخیا خطرناک باشد زیرا در معرض سوختن و خشک شدن است. مقدار مناسب نور در این گیاهان بسیار مهم است ، نه تنها به این دلیل که مستقیماً بر روی سلامت گیاه تأثیر می گذارد بلکه کم و زیاد بودن نور میزان و دفعات نیاز به آبیاری گیاه را نیز پیچیده می کند.

برای جلوگیری از این مسائل ، مکانی را پیدا کنید که گیاه بیش از ۱-۲ ساعت در روز در مسیر تابش مستقیم آفتاب نباشد و در حالت ایده آل از نور مستقیم خورشید دور باشد ، اما در طول روز به او نور متوسط و غیر مستقیم خورشید داده شود.

به خاطر داشته باشید که چیدمان و پنجره های اتاق مستقیماً بر میزان تابش نور خورشید تأثیر می گذارد. این بسته به جهت پنجره های شما و همچنین چیدمان اتاق متفاوت خواهد بود.

زردی دیفن باخیا

به خاطر داشته باشید که تغییر فصول میزان نور و گرمای موجود در گیاه شما را نیز تغییر می دهد. ممکن است لازم باشد گیاه خود را در طول سال به مکانهای مختلف خانه منتقل کنید تا از شدت نور زیاد یا ناکافی جلوگیری کنید.

برخی از زردی برگها در فصول متغیر ، به ویژه در پاییز و زمستان ، که به صورت یک برگ زرد ظاهر میشود به دلیل بخشی از عادت رشد طبیعی این گیاه ، معمول است.

آفات و بیماری ها

زرد شدن برگهای دیفن باخیا نیز می تواند به دلیل آلودگی حشرات و عفونت قارچ ها یا باکتری ها باشد. دیفن باخیا می تواند تحت تأثیر اکثر آفات متداول گیاهان آپارتمانی ، از جمله نرمتنان خاکی ، شپشک ها و کنه های عنکبوتی قرار گیرد.

بررسی منظم گیاه شما برای وجود اشکال ، با بازرسی از هر دو طرف برگ می تواند کمک زیادی به جلوگیری یا مقابله با یک مشکل در مراحل اولیه کند..

کنه های عنکبوتی می توانند به خصوص خطرناک باشند ، زیرا بسیار کوچک هستند و تشخیص مشکل قبل از اینکه خیلی دیر شود دشوار است. به دنبال شبکه های ریز برگ و بین برگ ها باشید و در صورت مشاهده مشکلی درمان را به تعویق نیندازید.

 آفات دیفن باخیا

بیماری های قارچی و باکتریایی نیز می توانند برگ های شما را زرد کنند. آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل ایجاد مشکلات بیماری در گیاه دیفن باخیا است . بنابراین نکات آبیاری را رعایت کنید تا از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرده باشید.

کمبود مواد مغذی

طیف وسیعی از مشکلات کمبود مواد مغذی ، می تواند منجر به زرد شدن برگهای دیفن باخیا شود که معمولاً کمبود نیتروژن و فسفر است.

گیاهی که سالها در یک خاک ثابت نگهداری شده و بدون کود باقی مانده باشد . سرانجام نشانه هایی از کمبود مواد مغذی و زردی برگها را از خود نشان می دهد. کمبود مواد مغذی خاک معمولاً برای پرورش طیف وسیعی از گیاهان خانگی مورد استفاده قرار می گیرد که با ایجاد مخلوطی از پیت ماس ​​و پرلیت یکی از مخلوط های مورد علاقه گیاهان آپارتمانی از جمله دیفن باخیا است.

نکته مهم اینجاست که شما واقعاً باید کود مکمل تهیه کنید تا به دیفن باخیا کمک کند تا  در حد بالقوه رشد کند. فقط مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید ، زیرا مسلما استفاده بی رویه کودها می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.

در طول فصل رشد هر ۲-۳ هفته یک بار دیفن باخیا خود را با کود محلول در آب ، با نیمی از قدرت(نصف میزان دستورالعمل وشته شده روی پاکت) ، کود دهید. متناوباً ، شما می توانید از یک کود آلی استفاده کنید.

 برای اطلاعات بیشتر مقاله ما را در مورد کوددهی به گیاهان آپارتمانی را بخوانید.

آیا می توانم برگ های زرد دیفن باخیا خود را حذف کنم؟

این به علت بستگی دارد. برای مشکلات آفات و بیماری ها ، بهتر است بلافاصله شاخ و برگ گیاهان آسیب دیده را هرس کنید زیرا این تنها راه نجات گیاه است. به دلایل دیگر ،ابتدا  پرستاری از گیاه به سلامتی و برطرف شدن زردی گیاه بهتر کمک میکند.

زردی دیفن باخیا

آخرین کلمه

امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا دلیل زرد شدن برگهای دیفن باخیا را برطرف کرده و از بروز مشکلی در آینده جلوگیری کند. مهمترین عامل این است که  هر  کدام از علتهای گفته شده را در نظر بگیرید ، گیاه خود را با دقت ارزیابی کنید و برای بهبود سلامت گیاه خود تغییراتی ایجاد کنید.

مقالات پیشنهادی:

بهترین خاک برای گلدان
۲۰ گیاه آپارتمانی برتر برای نگهداری در منزل
روش های تکثیر پتوس

 

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گیاه برگ بو Laurus nobilis
روش نگهداری گیاه برگ انجیری Monstera Deliciosa
روش نگهداری گیاه بامبو چتری UmbrellaBamboo
روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!