نخل شامادورا

نگهداری نخل شامادورا

فهرست محتوای این مقاله

نخل شامادورا یا (Chamaedorea elegans) یکی از محبوب ترین نخل های خانگی است که در تصفیه هوا و سم زدایی هوای خانه نقش موثری دارد.این گیاه محبوب اولین بار در مرکز قاره آمریکا یافت شد و به دلیل تطابقش با شرایط نور کم، تحمل در برابر دماهای پایین و رشد دسته ای برگ های ظریف و زیبایش در بین مردم محبوبیت زیادی یافت.

شامادورا

ایجاد یک منطقه آب و هوایی گرم در خانه برای نگهداری نخل ها کار آسانی نیست. اما جایی که بسیاری از انواع نخل ها در داخل خانه به خوبی رشد نمی کنند ، نخل شامادورا رشد می کند و از گیاهان آپارتمانی کم توقع و مقاوم محسوب می شود. در زیر خلاصه ای سریع از مراقبت از آنها آورده شده است.

نحوه مراقبت از نخل شامادورا: برای حفظ سلامت و رشد نخل شامادورا خود ، هنگامی که چندین سانت بالای آن خشک شد  آبیاری کنید، در خاک غنی و زهکشی خوب رشد دهیدرطوبت بالاتر از حد متوسط ​​ایجاد کنید ، هر سه تا چهار هفته کود دهی کنید ، دمای داخل خانه را از ۱۵تا ۳۰ درجه سانتیگراد حفظ کنید و در نور غیر مستقیم و روشن قرار بدهید.

نحوه مراقبت از نخل شامادورا

نخل شامادورا، که با نام های رایج chamaedorea elegans و Neanthe palm نیز شناخته می شود ، اعضای خانواده Arecaceae هستند. محدوده بومی آنها جنگل های انبوه گواتمالا و جنوب مکزیک است که در آن محیط دائماً گرم و مرطوب است.

نخل ها از زمان ویکتوریا تا به امروز از گیاهان سرپوشیده محبوب بوده اند ، اما هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده اند. علاوه بر داخل خانه ، اغلب می توانید این نخل های جذاب را در ساختمان های اداری ، مدارس و مراکز خرید مشاهده کنید.

نخل شامادورا

نخل های شامادورا دارای شاخ و برگ متراکم ، سبز عمیق و پر از شاخه های قوس دار هستند. آنها معمولاً با افزایش سن ، پشته هایی شبیه به بامبو در امتداد تنه ایجاد می کنند.

در واقع ، اگر به دنبال گیاهی شبیه بامبو هستید ، نخل شامادورا انتخاب مناسبی برای شما است. 

نکته ای که در مورد این نخل جالب توجه می باشد، این است که تشابه زیادی با نخل اریکا دارد اما با دقت در فرم برگ ها میتوانید این دو گیاه  را از هم تشخیص دهید.

اگر نور کافی دریافت شود ، (که ممکن است در محیط داخل خانه میسر نباشد) ، نخل شامادورا خوشه های گل زرد را در بهار تولید می کند. و بعد از آن به شکل توت های تیره و سیاهنمایان میشود. اگر هنگام رشد داخل خانه نخل شامادورا شما شکوفا نشد ، استرس نداشته باشید بر اساس شرایط معمول رشد در داخل خانه طبیعی است.

گل شامادورا

وقتی در خارج از منزل در محیط مطلوب خود رشد می کند، نخل شامادورا می تواند تا ۲ و نیم متر ارتفاع داشته باشد. با این حال ، هنگامی که در داخل خانه به عنوان گیاه آپارتمانی رشد می کند ، معمولاً تا ارتفاع بالغ حدود یک متر رشد می کند.

سرعت رشد آنها آهسته است ، بنابراین نیازی نیست نگران این باشید که آنها به سرعت در گلدان خود بزرگ شوند. این نخل ها فقط در هوای آزاد و در آب و هوایی که درجه دمای آن بسیار کم و به زیر صفر برسد رشد نمیکند.

اگر دوست دارید در تمام طول سال از یک گیاه خانگی دیدن کنید و مراقبت آسان از گیاه را بخواهید ، افزودن نخل شامادورا در داخل خانه این نیاز را برآورده می کند. با مراقبت مناسب و شرایط رشد ،نگهداری از آنها بسیار آسان  و حتی باغبان تازه کار نیز در پرورش آنها موفق خواهند بود.

 خاک مناسب  برای نخل های شامادورا

برای بهترین رشد و عملکرد ،نخل شامادورا خود را در محیط گلدان غنی که به خوبی تخلیه می شود رشد دهید. اگر خاک بیش از حد سنگین باشد و تمایل به حفظ آب زیاد داشته باشد ، با مشکلات پوسیدگی مواجه می شوید و حتی ممکن است شامادورا خود را از دست بدهید.

خاک مناسب برای نخل شامادورا، خاکی سبک و دارای زهکشی خوب (شامل: یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه) می باشد.

برخی از انواع مخلوط های گلدانی از پیش مخلوط دارای کودی هستند که به آهستگی آزاد می شوند ، این بدان معناست که نیازی به تغذیه نخل به دفعات زیاد ندارید ، زیرا این محصول معمولاً به مدت سه ماه به تغذیه خود ادامه می دهد.

خاک شامادورا

همچنین خودتان می توانید مخلوط گلدان شامادورا خود را ایجاد کنید. هر یک از موارد زیر به خوبی کار می کند:

 • یک قسمت خاک گلدان ، یک قسمت ماسه درشت را مخلوط کنید
 • یک قسمت ذغال سنگ نارس ، یک قسمت ماسه درشت ، یک قسمت خاک گلدان را مخلوط کنید
 • یک قسمت کمپوست ، یک قسمت ذغال سنگ نارس ، یک قسمت پرلیت را مخلوط کنید

مهمترین فاکتوری که هنگام صحبت از خاک مناسب باید به خاطر داشته باشید این است که هنگام آبیاری از تخلیه مناسب آن اطمینان حاصل کنید. اگر آب در بالای خاک باقی بماند ، احتمالاً مخلوط آن بسیار سنگین است . اکثر اوقات خاک‌های آماده، سنگین هستند اما شما می‌توانید با ترکیب مواد دیگری که زهکشی را آسان کند از آن‌ها استفاده کنید، خاکی که با پوده ترکیب شده باشد بهترین خاک است.

نخل شامادورا چقدر نور نیاز دارد؟

یکی از ویژگی های بزرگ نخل شامادورا توانایی آن در شرایط کم نور و نور مصنوعی است. در شرایط کم نور ، جایی که بسیاری از گیاهان سرپوشیده رشد نمی کنند ، بدون هیچ تلاشی به رشد خود ادامه می دهد.

نورشامادورا

با این حال ، برای بهترین رشد و عملکرد ، نخل شامادورا را در محلی قرار دهید که نور غیر مستقیم و روشن دریافت می کند.

اگر می خواهید نخل شامادورا خود را کمی از رشد داخل خانه دور کنید ، پس از گرم شدن هوا در بهار ، می توانید آن را در خارج از منزل قرار دهید. فقط مطمئن شوید که آن را در مکانی قرار ندهید که نور مستقیم خورشید دریافت می کند چون برگها سوزانده  می شوند.

بهترین عملکرد را در مکانی سایه دار و دور از تابش مستقیم خورشید دارد. علاوه بر این ، به یاد داشته باشید که قبل از ورود بادهای سرد پاییز و زمستان ، گیاه را به داخل خانه بیاورید.

دمای مورد نیاز نخل شامادورا

از آنجا که نخل شامادورا بومی مناطقی است که دائماً گرم هستند ، وقتی دمای محیط بین ۲۰تا ۳۰ درجه سانتیگراد حفظ شود ، بهترین رشد را خواهد داشت. به طور کلی ، اگر خودتان از نظر دما در داخل خانه راحت هستید ، نخل شامادورا شما نیز راحت خواهد بود.

اگر محیط خارج از منزلتان سرد است ،نخل شامادورا را کنار پنجره یا دری که درجه حرارت سرد به داخل نشت می کند قرار ندهید. تا زمانی که شرایط بیرون گرم شود.

نحوه آبیاری نخل شامادورا

نخل های شامادورا نسبت به شرایط خشکسالی تحمل متوسطی دارند و اگر آبیاری را فراموش کنید بسیار بخشنده است (بجز اینکه در آبیاری بیش از حد زیاده روی کنید.)آبیاری بیش از حد اغلب به خاک اجازه می دهد تا مدت طولانی مرطوب بماند ، که در نتیجه مشکلات پوسیدگی را ایجاد می کند.و در اثر پوسیدگی نخل شامادورا از بین میرود.

در طول فصل رشد این گیاه یعنی بهار و تابستان ، معمولاً باید هفته ای یکبار آبیاری کنید. با این حال ، در زمستان در حالی که نخل شامادورا خفته است و رشد آن کند می شود ، احتمالاً فقط دو هفته یکبار به آب نیاز دارد.

ابیاری شامادورا

شما به راحتی می توانید خاک را بررسی کنید تا ببینید آیا زمان آبیاری فرا رسیده است یا خیر و این امر مشکلات آبیاری بیش از حد را کاهش می دهد. انگشت خود را به مخلوط گلدان بچسبانید و اگر چند سانتی متر بالای خاک در لمس احساس خشکی کرد ، آب را دورتا دور گلدان بریزید تا زمانی که از سوراخ های تخلیه پایین ظرف خارج شود.

نکات اساسی در آبیاری نخل شامادورا:

 • از آب سرد استفاده نکنید و در عوض از آب دمای اتاق استفاده کنید.
 • اگر آب شما حاوی مواد شیمیایی است ، قبل از استفاده اجازه دهید یک شب بماند.
 • آبیاری با استفاده از آب باران یا آب مقطر خوب است.

رطوبت مورد نیاز نخل شامادورا

در محیط بومی جنگل های بارانی سطح رطوبت بالا و ثابت است. بنابراین برای اینکه نخل شامادورا رشد کند و بهترین ظاهر را داشته باشد ، این شرایط باید در داخل خانه تکرار شود ، که بسیار آسان است. اگر رطوبت بیش از حد کم باشد ، می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی نخل شامادورا شود.

انجام هر یک از موارد زیر باعث ایجاد رطوبت کافی برای نخل شامادورا شما می شود:

 • برای افزایش سطح رطوبت نخل شامادورا خود از یک دستگاه بخور  سرد یا رطوبت ساز استفاده کنید.
 • ظرف را روی سینی سنگریزه قرار دهید. وقتی آبیاری می کنید ، مایع از ته سوراخ گلدان خارج شده و به سینی پوشیده از سنگریزه می رود و با تبخیر شدن ، رطوبت را در اطراف گیاه ایجاد می کند.
 • اگر حمام شما دارای نور کافی و اندازه کافی است ، بسته به اندازه نخل شامادورا خود ، می توانید گیاه را در آنجا پرورش دهید. به دلیل استفاده مداوم از آب در داخل حمام، رطوبت کافی برای این گیاه ایجاد می شود.

رطوبت شامادورا

اگر دوست دارید که به نخل شامادورا روزانه آب اسپری کنید، نگران نباشید زیرا نخل شامادورا در این مورد بسیار تحمل پذیر است. از دیگر مزایای غبارپاشی برگهای نخل با آب می توان به شستن ذرات گرد و غبار روی آنها اشاره کرد. شما با زدن اسپری آب به نخل به دو طریق از آن سود خواهید برد هم رطوبت گیاه را تامین کرده اید و هم برگهای سبز و براق را به نمایش میگذارید.

علاوه بر این ، و به خصوص در زمستان که بخاری را داخل خانه روشن می کنید ، نخل شامادورا  را نزدیک منطقه گرمایش که باعث ایجاد هوای خشک می شود ، قرار ندهید ، که مانع از ایجاد رطوبت می شود. در صورت نیاز ،نخل شامادورا را به محل داخلی و دور از حرارت مستقیم وسایل گرمایشی با نور مناسب ، منتقل کنید.

نیاز به کود برای نخل شامادورا

علاوه بر رشد نخل شامادورا در مخلوط خاک حاصلخیز ، که به طور مداوم ریشه های گیاه را با مواد مغذی تغذیه می کند ، کوددهی منظم مهم است. اگر آن را در مخلوطی از گلدان که حاوی کود آزاد کننده (رهش آهسته)است ، بکارید ، حدود سه ماه دیگر نگران تغذیه اضافی نخواهید بود.

این نوع کودها به آرامی در خاک تجزیه می شوند و با هر بار مصرف آب به تغذیه نخل ادامه می دهند. بسته به مارک خاص ، آنها معمولاً به مدت سه ماه به برنامه جدیدی نیاز ندارند.

پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از انواع کود و نحوه استفاده مقاله کوددهی به گیاهان آپارتمانی ما را مطالعه نمایید.

برای اینکه نخل شامادورا به صورت سالم رشد کند ، هر سه تا چهار هفته یکبار با ترکیب محلول در آب برای گیاهان آپارتمانی کوددهی کنید. محصول را در ظرفی که برای آبیاری استفاده می کنید مخلوط کرده و با آب معمولی استفاده کنید.

اگر ترجیح می دهید از مخلوط رهش آهسته استفاده کنید ، روی سطح خاک بپاشید و تا سه ماه از هیچ کود دیگری استفاده نکنید بعد از سه ماه میتواید از همین روش یا روش کوددهی دیگری کمک بگرید.

کوددهی شامادورا

فقط در فصل رشد بهار و تابستان ، نخل شامادورا را بارور کنید. نخل در این زمان از سال به طور فعال رشد می کند. در طول زمستان در حالی که نخل خفته است ، تا زمانی که دمای گرم فصل بهار فرا برسد، کوددهی را متوقف کنید.

کودها می توانند پس از ماه ها استفاده در خاک تجمع کنند. نمکهای بیش از حد مغذی در خاک می تواند شاخ و برگ نخل شامادورا را بسوزاند ، بنابراین باید خاک را به طور دوره ای با آب تازه شستشو دهید تا نمک ها حذف شوند. فرایند شستشوی خاک نسبتاً آسان است:

 • برای نخل شامادورا کوچکتر ، ظرف را به سینک ظرفشویی برده و اجازه دهید جریان آهسته ای از آب در خاک به مدت حدود پنج دقیقه جریان یابد. قبل از قرار دادن مجدد در محل مورد نظر ، اجازه دهید ظرف تخلیه شود.
 • اگر نخل شامادورا شما برای سینک ظرفشویی بسیار بزرگ است ، آن را به وان یا بیرون از منزل ببرید و با جریان آرام آب حدود پنج دقیقه خاک را بشویید. پس از تخلیه ، کف دست را به محل مورد نظر خود در داخل خانه بازگردانید.

هرس

نخل شامادورا از  جمله گیاهانی محسوب می شود که نیاز چندانی به هرس ندارد زیرا ژنتیک گیاه به گونه ای عمل می کند که خود برگهای قهوه ای و پیرتر خود را از بین برده و در نهایت دچار ریزش می کند.

هنگامی که  بخشی از یک برگ گیاه سبز و بخش دیگر قهوه ای شده است پیشنهاد می شود هرگز آن را هرس نکنید زیرا هنوز هم بخش سبز رنگ برگ قابلیت فتوسنتز را داشته و می تواند برای گیاه شما انرژی تامین کند.

خشکی شامادورا

در نقطه مقابل نکته اشاره شده، اگر مشاهده می کنید تمامی قسمت برگ تغییر رنگ داده و از بین رفته است، در این بازه زمانی بهتر خواهد بود شما توسط لوازم باغبانی مناسب برگهای آسیب دیده گیاه خود را هرس کنید.

تعویض گلدان

همیشه نمونه های کوچک و متوسط نخل شامادورا دردسترس تر از نمونه های بزرگتر آن هستند و شما میتوانید با نگهداری و رشد این گیاه آنها را به نمونه های بزرگ و چشم نوازی تبدیل کنید.

از آنجایی که نخل های شامادورا به آرامی در حال رشد هستند و تا زمانی که ریشه ها ظرف فعلی آن را به طور کامل پر نکرده باشند ،نگران تعویض گلدان نخواهید بود. البته ، آنهایی که در کوچکترین ظروف رشد می کنند ، زودتر از آنهایی که در ظروف بزرگتر با فضای خاک بیشتر رشد می کنند ، نیاز به بازسازی دارند.

اگر شما نیاز به تعویض نخل شامادورا دارید ، فقط از ظرف یک سایز بزرگتر استفاده کنید. شما نباید از گلدانی استفاده کنید که خیلی بزرگ است زیرا خاک تمایل به خشک شدن بیشتر در شرایط مرطوب دارد که می تواند منجر به مشکلات پوسیدگی در نخل شامادورا شما شود.

هر نوع گلدان به خوبی کار می کند به شرط اینکه سوراخ هایی در کف آن برای زهکشی وجود داشته باشد. با این حال ، موارد ساخته شده از یک ماده متخلخل مانند تراکوتا به خشک شدن سریعتر خاک در گلدانها ساخته شده از پلاستیک کمک می کند.

برای اطلاع از انتخاب بهترین گلدان مناسب گیاهانتان مقاله بهترین گلدان برای کاشت گل و گیاهان را مطالعه کنید.

اگر گلدان داخلی را داخل یک گلدان تزئینی با ته محکم قرار می دهید ، مطمئن شوید که هر آبی که پس از آبیاری در کف آن جمع می شود ، خالی میکنید. بار دیگر یادآوری می کنیم ، گلدان هایی که تخلیه نمی شوند ، باعث ایجاد آب ایستاده در کف آنها می شود و مشکلات احتمالی پوسیدگی ریشه را ایجاد می کند.

تعویض گلدان

نکاتی که در تعویض نخل شامادورا نسبتاً اساسی است:

 1. یک گلدان با اندازه مناسب را با سوراخ های تخلیه زیرین ( تعداد مناسب) را با خاک مخلوط توصیه کرده در بالا با زهکشی خوب در حد یک سوم گلدان پر کنید. خاک را آبیاری کنید تا ته نشین شود.
 2. نخل شامادورا را از ظرف فعلی خود خارج کرده و سیستم ریشه را برای بسته بندی بررسی کنید. اگر ریشه ها شروع به پیچیدن در یک دایره یا جمع شدن محکم در یکدیگر می کنند ، آنها را به آرامی با انگشتان خود جدا کنید.
 3. نخل را در گلدان جدید خود قرار دهید و گلدان را با خاک پر کنید ، مطمئن باشید عمق بیشتری از آنچه در گلدان اولیه خود رشد می کرد ، نخواهید داشت. کاشت بسیار عمیق ، استرس را بر نخل شامادورا باز می کند. خاک را در اطراف پایه نخل شامادورا محکم کنید.

نخل را تا زمانی که از ته گلدان تخلیه شود آبیاری کنید و هنگامی که قسمت بالایی چندین سانتی متر خاک خشک شد دوباره آبیاری نمایید.

نخل شامادورا، رشد کمی دارد؛ به صورتی که خیلی بزرگ نمی شود و یک سال در میان باید گلدان آن را تعویض نمود.

این گیاه، سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی نیز دارد، پس هنگام تکثیر، باید مواظب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند.

تکثیر نخل شامادورا

تکثیر درختان نخل از طریق رشد بذر انجام می شود.این گیاه در صورت وجود شرایط ایده آل به شکوفه دهی و تشکیل دانه های سیاه و کوچک می شود. با این حال ، به دلیل شرایط نادرست داخل ساختمان برای شکوفایی نخل شامادورا ، ممکن است بیشتر گیاهان شامادورا به مرحله شکوفایی نرسد که هیچ ایرادی ندارد و کاملا طبیعی است.

بسیاری از فروشندگان بذر آنلاین دانه ها را برای فروش ارائه می دهند. وقتی نوبت به تکثیر بذر شامادورا می رسد ، هرچه بذرها تازه تر باشند شانس بیشتری برای جوانه زنی دارید. اگر منبع این دانه های نخل را پیدا کردید ، ممکن است بخواهید چندین دانه را بکارید تا احتمال جوانه زنی برخی از آنها افزایش یابد.

تکثیرشامادورا

برای خرید آسان و مطمئن بذر گیاهان از طریق لینک زیر اقدام کنید.

فرایند کاشت و جوانه زنی بذرهای نخل شامادورا مرحله اساسی است و شما در مواقع گرم شدن دمای بیرون بیشترین موفقیت را خواهید داشت ، مگر اینکه برای جوانه زنی داخل ساختمان را انتخاب کنید که در این صورت باید از تشک حرارتی استفاده کنید:

 1. یک سینی مخصوص شروع بذر یا ظروف کوچک ۱۰ سانتی متری را با مخلوط گلدان سبک و با زهکشی خوب پر کنید. اطمینان حاصل کنید که ظروف دارای زهکشی پایین هستند. خاک را آبیاری کنید تا ته نشین شود.
 2. یک بذر شامادورا را در عمق ۳ سانتی داخل خاک بکارید و با مخلوط گلدان بپوشانید. اگر چندین بذر را در یک سینی کاشتید ، دانه ها را چندین سانت از یکدیگر فاصله دهید. دوباره خاک را آبیاری کنید.
 3. اگر دانه های نخل شامادورا را در خارج از منزل رشد می دهید، در گرم ترین منطقه فضای بیرون خود قرار دهید. جوانه زنی بذر زمانی مناسب است که درجه حرارت بین ۳۰ درجه سانتیگراد تا ۳۵ درجه سانتیگراد باشد.
 4. اگر دانه ها را داخل خانه کاشت کردید ، سینی ها را روی یک تشک حرارتی قرار دهید که در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم شده باشد.
 5. مخلوط گلدان را مرطوب نگه دارید اما خیس نباشد. اگر قسمت بالای خاک احساس خشکی کرد ، آب دهید.

مانند بسیاری از انواع نخل ها ، چندین ماه طول می کشد تا بذرهای نخل زنده شامادورا جوانه بزنند.

مشکلات بیماری

وقتی نخل شامادورا در شرایط مناسب رشد می کند ، دچار هیچ بیماری جدی نمی شود. با این حال ، آبیاری بیش از حد بزرگترین دشمن نخل است ، که منجر به مشکلاتی در پوسیدگی ریشه می شود که در نهایت می تواند کل شامادورا را بکشد.

این مشکل معمولاً با زرد شدن ریشه های سالم به طور آهسته شروع می شود و قسمت هایی از تنه قهوه ای می شود و شروع به نرم شدن و پوسیدگی می کند. در موارد شدید ، سیستم ریشه قارچی شده و پوسیده می شود.

پوسیدگی ساقه

چگونه از مشکلات پوسیدگی جلوگیری کنید:

 • آبیاری فقط زمانی انجام می شود که سطح چند سانتی متری خاک خشک شود.
 • رشد نخل شامادورا در خاک سبک که به خوبی تخلیه می شود و خیس نمی ماند.
 • اطمینان حاصل کنید که ظرف دارای سوراخ های تخلیه زیرین است.

اگر در همان ابتدا متوجه مشکلات احتمالی شدید ، آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک قبل از آبیاری مجدد کاملاً خشک شود. اگر محیط گلدان بیش از حد سنگین است و برای مدت طولانی خیس باقی می ماند ، باید نخل شامادورا را با استفاده از مخلوط گلدان دیگری که سبک تر است و به خوبی تخلیه می شود ، قرار دهید. هر قسمت آسیب دیده ریشه را برش دهید.

مشکلات آفات

مانند بسیاری از گیاهان سرپوشیده ، بزرگترین تهدید آفات برای شامادورا، کرم های شیری و کنه های عنکبوتی هستند. خوشبختانه ، هر دو به راحتی قابل تشخیص هستند و شما می خواهید یک مشکل را سریع درمان کنید تا آفات مزاحم به دیگر گیاهان آپارتمانی شما انتقال پیدا نکنند.

 • کنه عنکبوت: این آفت کوچک برگ های نخل را در تارهای ریز مانند یک عنکبوت می پوشاند. کنه های عنکبوتی آب برگ ها را می مکند و در صورت عدم درمان ، شاخ و برگ رنگ خود را از دست می دهد و در یک آلودگی بسیار بد ، می تواند شامادورا را بکشد ، به ویژه اگر کوچک باشد.
 • شپشک آردی: شپشک آردی روی برگهای نخل شامادورا یا فاق آنها شبیه پنبه گروه بندی می کنند. مانند کنه های عنکبوتی ، قارچ های شیری آب میوه گیاه را می مکند و باعث تغییر رنگ شاخ و برگ می شود. هرچه شامادورا کوچکتر باشد ، آفت بیشتر آسیب می رساند.

گزینه های ایمن برای درمان هر دو آفات عبارتند از:

 • در عفونت های کوچک ، شاخ و برگ های آسیب دیده را با یک پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.
 • هر دو طرف شاخ و برگ را با یک صابون حشره کش یا آفت کش اشباع کنید ، همانطور که در برچسب محصول پیشنهاد شده است مخلوط کرده و مجدداً استفاده کنید.

چرا نوک برگهای نخل شامادورا  قهوه ای می شود؟

دلایل متعددی برای قهوه ای شدن نوک برگ های نخل شامادورا شما وجود دارد. هنگامی که یک نخل به طور طبیعی شروع به پژمردن می کند ، نوک برگ قهوه ای می شود و قهوه ای شدن سرانجام کل سطح را تا جایی که به تنه متصل است می پوشاند. این یک پدیده عادی است و برگ به طور طبیعی از تنه می افتد یا می توانید بعد از قهوه ای شدن کامل آن را هرس کنید.

نوک سوزی

دلایل دیگر قهوه ای شدن نوک برگها شامل آبیاری بیش از حد  یا نمک های محلول زیاد در خاک به دلیل کود می باشد. بسیاری از مواقع در شامادورا، ریشه ها قبل از اینکه روی شاخ و برگ نشان داده شود ، از شرایط مرطوب آسیب می بینند.

اگر مشکل کوددهی نیست و خاک بیش از حد مرطوب است ، آبیاری را متوقف کرده و قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک کاملاً خشک شود. اگر خاک خیلی سنگین است ، باید نخل شامادورا را در مخلوط گلدان سبک تری قرار دهید. کافی است ریشه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از پوسیدگی به حالت قارچی در نمی آیند. اگر چندین مورد آسیب دیده اند ، می توانید آنها را کوتاه کنید ، اما اگر قسمت های بزرگ تحت تأثیر قرار گیرند ،نخل شامادورا ممکن است بمیرد.

اگر آبیاری بیش از حد ندارید اما کود مصرف می کنید ، احتمالاً باید تجمع نمک را از خاک خارج کنید. اجازه دهید جریان آهسته آب حدود پنج دقیقه در خاک جریان یابد و سپس اجازه دهید تا تخلیه شود. فقط هر سه تا چهار هفته نخل شامادورا را با استفاده از مخلوط محلول در آب برای گیاهان آپارتمانی کوددهی کنید و خاک را هر چهار ماه یکبار شستشو دهید.(در مطالب بالا نحوه این کار توضیح داده شده است.)

چرا برگ های نخل شامادورا زرد می شوند؟

زرد شدن برگها در نخل شامادورا معمولاً نشانه آن است که نخل شامادورا به اندازه کافی آب نمی گیرد. اگرچه آنها دوست ندارند در شرایط مرطوب بنشینند ، اما هنوز هم به آب منظم نیاز دارند تا برگها بهترین ظاهر خود را داشته باشند.

در طول فصل رشد بهار تا تابستان ، احتمالاً هفته ای یکبار آبیاری می کنید. در زمستان در حالی که نخل شامادورا خفته است ، فقط دو هفته یکبار آب بدهید.

یک راه آسان برای بررسی این است که انگشت خود را به خاک بچسبانید و اگر قسمتهای بالای آن خشک است ، آب را روی آن بریزید تا از سوراخ های تخلیه زیرین خارج شود.

زردشدن برگ

آیا نخل شامادورا شکوفا می شود؟

چند سال طول می کشد تا نخل شامادورا شروع به تولید گل کند. با این حال ، وقتی داخل خانه رشد می کند شرایط نوری همیشه برای تولید گل مناسب نیست ، و نخل هرگز شکوفا نمی شود. هنگامی که در خارج از خانه در شرایط ایده آل رشد می کند ،خوشه هایی از گلهای کوچک و زرد رنگ در تابستان تولید می کند که به میوه های سیاه و کوچک گرد و حاوی دانه تبدیل می شود.

میوه شامادورا

آیا نخل شامادورا نیاز به نور خورشید دارد؟

یکی از چیزهایی که نخل شامادورا را به  گیاهان عالی تبدیل می کند این واقعیت است که می توانند در شرایط مصنوعی و نور کم رشد کنند. در واقع ، آن را در مکان بیرونی یا داخلی که نور مستقیم و زیاد خورشید دریافت می کند قرار ندهید وگرنه برگ ها می سوزند. بهترین مکانی که نور متوسط و غیر مستقیم دریافت می کند.

نخل شامادورا چگونه بلند می شوند؟

نخل شامادورا که در داخل خانه رشد می کنند به طور معمول ۱ متر ارتفاع دارند ، اما وقتی در خارج از خانه در محیطی مطلوب رشد می کنند ، نخل شامادورا در بلوغ می تواند به ۳ متر برسد.

شامادورا حیاط

آیا نخل شامادورا برای حیوانات سمی است؟

نخل های سالن برای گربه ها ، سگ ها و افراد غیر سمی محسوب می شوند.

حیوانات و شامادورا

 

مقالات پیشنهادی:

بهترین خاک برای گلدان
۱۰ روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن
معرفی انواع کاکتوس و ساکولنت

 

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!