لکه های قهوه ای روی برگ گیاه آپارتمانی

لکه های قهوه ای روی برگ گیاهان

فهرست محتوای این مقاله

 علت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

 

آیا متوجه لکه های قهوه ای روی برگ گیاهان آپارتمانی خود شده اید؟ شاید شما بر روی برگ گیاهتان لکه ها یا نواحی قهوه ای ناخوشایندی دارید و از خود می پرسید که مشکل چیست. لکه های قهوه ای روی برگ های گیاهان آپارتمانی به دلایل مختلفی ایجاد می شود که اکثر آنها قابل پیشگیری و حتی قابل اصلاح هستند. در این مقاله ، ما شایع ترین دلایل لکه های قهوه ای برگ گیاه آپارتمانی و نحوه رفع آنها را مورد بحث قرار می دهیم.

چه عواملی باعث ایجاد لکه های قهوه ای در برگ گیاهان آپارتمانی می شود؟

۶ مشکل رایج وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای در برگ گیاهان آپارتمانی شود. آن ها هستند:

  • نور بیش از حد/سوختگی برگها
  • رطوبت کم
  • آفات
  • بیماریهای لکه برگ
  • مشکلات آبیاری
  • مشکلات کود

لکه های قهوه ای

بیایید به طور دقیق به هرکدام از علتها نگاه کنیم تا شما را در شناسایی و نحوه حل این مشکل کمک کرده باشیم.

نور اضافی/سوختگی

 

گیاهان آپارتمانی اغلب گیاهان گرمسیری هستند و ریشه آنها در سایه زیرزمین جنگل رشد می کند. این باعث می شود آنها با سطوح کم نور موجود در خانه شما مناسب باشند. با این حال ، نور زیاد – اعم از نور طبیعی یا مصنوعی – می تواند باعث سوختن یا سوزاندن گیاهان شما شود.

علائم سوزش یا سوختگی در گیاهان آپارتمانی به صورت نقاط قهوه ای و سوخته روی برگها ، نوک قهوه ای روی برگها یا حتی برگهای کم رنگ و زرد رنگ ظاهر می شود. در موارد شدیدتر ، ترکیبی از هر سه را مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را در گیاه خود مشاهده کردید ، ابتدا محل گیاه را نسبت به منبع نور آن بررسی کنید.

آیا گیاه از طریق پنجره نور مستقیم خورشید را دریافت می کند یا از منبع نور مصنوعی نور مستقیم دریافت می کند؟ اگر بیش از حد به نور مستقیم خورشید یا نور مصنوعی نزدیک باشد ، ممکن است برگها بسوزند و باعث ایجاد نوک برگهای قهوه ای و لکه های قهوه ای روی برگها شوند.

سعی کنید گیاه را کمی از پنجره دور کنید تا از شدت نور کاسته شود. از طرف دیگر ، می توانید گیاه را از نور مستقیم خورشید خارج کنید ، بنابراین فقط نور روشن و غیر مستقیم می گیرد ، که برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی مناسب تر است.

هرس برگ قهوه ای

سوختگی نیز می تواند زمانی رخ دهد که شدت نور با فصول تغییر می کند. ممکن است با افزایش شدت نور ، گیاهی که در زمستان در پنجره ای رو به جنوب شاد بوده در تابستان دچار سوختگی بشود ، بنابراین با توجه به شدت نور خورشید گلدان از پنجره دورتر شود یا در تابستان به مکان دیگری منتقل شود.

اگر فقط چند برگ تحت تأثیر قرار گرفته باشند ،می توانید این گیاهان را با خیال راحت هرس کنید . اگر گیاه به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است ، بهتر است قبل از هرس برگهای آسیب دیده منتظر رشد جدید برگهای سالم باشید. اگر فقط نوک آن سوخته باشد ، می توانید آنها را با یک قیچی تمیز و تیز بردارید. سعی کنید هنگام انجام این کار ، شکل طبیعی برگهای گیاه را تقلید کنید.

جراحت ناشی از سوزش قابل جبران نیست ، اما امیدوارم با عمل سریع ، گیاه برگهای سالم و جدیدی را پرورش داده و برگهای قدیمی را بردارید تا گیاه شما دوباره سالم به نظر برسد.

رطوبت کم

 

اگر گیاه شما دارای نوک برگ های قهوه ای ترد است ، ممکن است نیاز به ارزیابی میزان رطوبت در خانه و به ویژه در اطراف گیاه خود داشته باشید. همچنین ممکن است شاهد ریزش برگ ها و ریزش جوانه های گل باشید. اگر چنین است و نور زیاد مقصر نیست ، ممکن است رطوبت بسیار کم باشد.

به عنوان مثال ، اگر سطح رطوبت بسیار کم باشد ،کالاته ها به سرعت لکه های قهوه ای یا نوک برگ را تجربه می کند. معمولاً در ماه های سرد زمستان رطوبت خانه ها بسیار کمتر می شود زیرا هوای خنک تر رطوبت کمتری را در خود نگه می دارد و سیستم گرمایشی نیز باعث خشک شدن هوا می شود.

لکه های قهوه ای

اگر در تلاش برای حفظ ظاهر خوب گیاهان آپارتمانی هستید ، گرفتن رطوبت سنج دیجیتال ایده خوبی است. این به شما نشان می دهد که خانه شما چقدر مرطوب است و می توانید میزان رطوبت را در صورت لزوم تنظیم کنید.

اگر رطوبت خانه برای گیاه شما بسیار کم است ، می توانید با قرار دادن آن روی سینی سنگریزه ، رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید. یک ظرف را با سنگریزه پر کنید و روی سنگریزه ها آب بریزید تا آب کاملاً به بالای سنگریزه ها نرسد. گلدان گیاه را روی سنگریزه ها قرار دهید ، اما طوری که در آب ننشیند. این امر باعث افزایش رطوبت مستقیم گیاه شما می شود.

همچنین می توانید گیاهان را برای افزایش سطح رطوبت در اطراف گیاهان خود به هم نزدیک کنید ، یا برخی از روشهای دیگر را در مقاله ما در مورد رطوبت گیاهان آپارتمانی بخوانید.

هنگامی که گیاه در حال بازیابی است ، می توانید از قیچی تیز و تمیز برای از بین بردن نوک های قهوه ای استفاده کنید. اگر هر برگ بیش از ۲/۳ قهوه ای است ، ممکن است بخواهید کل برگ را بردارید.

آفات

 

لکه های کوچک قهوه ای روی برگ گیاه شما می تواند نشانه ای از یک آفت رایج گیاه آپارتمانی – کنه عنکبوت باشد. همچنین ممکن است در قسمت زیرین برگها لکه های خال دار و تارهای ریز مشاهده کنید که این نیز نشان دهنده وجود کنه عنکبوت است.

ساده ترین و کم هزینه ترین وسیله برای کنترل کنه عنکبوت این است که آنها را به سادگی با آب دمای اتاق بشویید. هفته ای یکبار گیاهان آلوده را بشویید ، حتماً توری عنکبوتی را که می بینید از بین ببرید.

رطوبت را در بین گیاهان خود در بین شستشوها بالا نگه دارید زیرا این امر از گسترش کنه عنکبوت جلوگیری می کند. اگر شستشوی مرتب گیاه در کنترل کنه عنکبوت موثر نیست از سایر آفت کش های موجود در بازار متناسب با نوع آفت بهره ببرید.

سایر آفات مکنده شیره می توانند باعث ایجاد لکه های قهوه ای در برگ گیاهان آپارتمانی شوند. مگس سگ ، شته ، تریپس و فلس از دیگر مجرمان رایج هستند. همه این حشرات با مکیدن شیره از برگها و ساقه گیاهان آپارتمانی شما تغذیه می شوند و به ناحیه کوچکی در اطراف محل تغذیه آنها آسیب می رسانند و باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا زرد روی برگها می شوند.

لکه های قهوه ای

بهتر است که گیاهان خانگی خود را به طور منظم هفته‌ای یک بار از نظر وجود هر گونه آفت بررسی کنید و در صورت مشکوک به آلودگی بلافاصله گیاه خود را قرنطینه و درمان کنید.

بیماریهای لکه برگ

 

زنگ برگ یا زنگ قهوه‌ای

زنگ معمولاً با لکه های قهوه ای متعدد روی برگهای گیاه و حلقه های قهوه ای رنگ در زیر برگها ظاهر می شود. این یک قارچ است که در محیط های مرطوب رشد می کند و لکه های قهوه ای روی برگها ایجاد می نماید. تشخیص آسان است ، زیرا لکه ها را می توان تا حدی با پارچه ای از بین برد. فقط یک نقطه را پاک کنید و ببینید آیا رنگ به مواد منتقل می شود یا خیر تا ببینید مشکل زنگ زدگی دارید یا خیر.

لکه-قهوه-ای

برای درمان زنگ ، ابتدا برگهای آسیب دیده را بریده ، آنها را در یک کیسه پلاستیکی ببندید و در سطل زباله بگذارید. در مرحله بعد ، گیاه را با قارچ کش مبتنی بر گوگرد درمان کنید.

لکه برگ باکتریایی

اگر لکه های قهوه ای فرورفته و مرطوب را روی برگ های گیاه خود مشاهده کردید ، ممکن است با لکه برگ باکتریایی مشکل داشته باشید. لکه های باکتریایی برگ در گیاهانی که بیش از حد آب می خورند یا در مناطق بیش از حد مرطوب یا دارای تهویه نامناسب نگهداری می شوند ، رایج است.

لکه های باکتریایی برگ می تواند یک مشکل جدی باشد. برداشتن برگها و ساقه های آسیب دیده ممکن است یک عفونت خفیف را درمان کند ، اما بیماریهای گسترده تر اغلب پایان گیاه شما را رقم می زند. مطمئن شوید که گیاه خود را از سایر گیاهان جدا می کنید تا از انتقال بیماری به دیگر گیاهان آپارتمانی خود جلوگیری کنید.

لکه برگ باکتریایی

آنتراکنوز یا لکه سیاه

آنتراکنوز گروهی از بیماری های قارچی است که باعث ایجاد ضایعات تیره و فرورفته در برگ ها و ساقه ها می شود. شما می توانید آن را با جستجوی چند لکه کوچک ، نامنظم زرد یا قهوه ای روی برگها که به مرور زمان به تدریج بزرگ می شوند ، تشخیص دهید.

به طور معمول برای گیاهان آپارتمانی کشنده نیست ، اما می تواند به راحتی پخش شود و ظاهر گیاهان شما را خراب کند. راه حل این است که گیاهان آسیب دیده را قرنطینه کنید ، تمام شاخ و برگ های آسیب دیده را حذف کرده و گیاه را با قارچ کش مبتنی بر مس درمان کنید.

پوسیدگی ریشه و ساقه 

اگر ساقه و ریشه گیاه شما قهوه ای یا سیاه شود و حالت نرم و آبکی پیدا کند ، ممکن است با پوسیدگی ریشه و پوسیدگی ساقه مشکلی داشته باشید . پوسیدگی معمولاً در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف خاک ایجاد می شود . ریشه های آسیب دیده را جدا کرده و گیاه آسیب دیده را در خاک تازه بکارید. اطمینان حاصل کنید که گلدان شما دارای سوراخ های مناسب زهکشی است و همیشه سینی آبگیر را بعد از آبیاری گیاه خود خالی کنید. با رعایت این مراحل می توانید گیاه را نجات دهید.

پوسیدگی ریشه و ساقه

لکه های برگ قارچی

لکه های قهوه ای کوچک با لبه های زرد ممکن است نشان دهنده مشکل لکه های برگ قارچی باشد. برگهای آلوده را برداشته و آنها را از بین ببرید . سپس گیاه را با روغن چریش مطابق دستور بطری درمان کنید. اگر روغن چریش از عفونت بیشتر جلوگیری نکند ، ممکن است لازم باشد کل گیاه را از بین ببرید.

مشکلات آبیاری

 

نوک برگهای قهوه ای یا برگهای قهوه ای رنگ در حال مرگ می توانند نشانه ای از زیرآبی بودن باشند . به خصوص اگر گیاه شما نیز در حال افتادگی است. بررسی کنید که آیا خاک کاملاً خشک شده است یا خیر. اگر چنین است ، ممکن است مشکل کم آبی یا زیر آب باشد.

با آبیاری در حجم مناسب و کامل به گیاه خود شروع کنید. پس از تخلیه کامل آب از زیر گلدان ، سینی قطره ای را خالی کنید تا گیاه شما در خاک خیس نشود. گیاه شما باید ظرف چند ساعت از حالت افتادگی خارج میشود.

برای جلوگیری از تکرار مشکل ، مطمئن شوید که نیاز آبیاری گیاه خود را درک کرده اید. برخی از گیاهان به خاک مرطوب اما نه غرقابی و خیس احتیاج دارند در حالی که سایر گیاهان در بین دو آبیاری نیاز به خشک شدن کامل خاک دارند.

ابیاری زیاد

در زمستان ، حتی گیاهان آپارتمانی سرپوشیده نیز مانند گیاهان بیرونی به خواب می روند و به آب کمتری احتیاج دارند. با این حال ، با آمدن بهار و افزایش تعداد ساعات روز ، گیاهان شما نیاز خود به آب را افزایش می دهند. گاهی اوقات این تغییر فصول است که به دلیل تغییر نیاز آبی به مشکلات آبیاری منجر می شود.

مشکلات کود

 

اگر نوک برگ قهوه ای روی گیاهان خود می بینید ، مشکل می تواند تجمع بیش از حد نمک های کود باشد. اگر چنین است ، ابتدا باید هرگونه توده پوسته ای که در بالای خاک ظاهر می شود را حذف کنید. سپس باید خاک را کاملاً شستشو دهید تا نمکهای اضافی شسته شوند. ممکن است بخواهید این کار را در سینک ظرفشویی خود انجام دهید تا از جاری شدن آب در همه جا جلوگیری شود.

اجازه دهید آب چند دقیقه در خاک جاری شود. بعد از اینکه خاک را کاملاً شستشو دادید ، اجازه دهید تمام آب اضافی تخلیه شود. تا زمانی که سطح خاک خشک نشده دوباره آبیاری نکنید. اگر تجمع نمک ها شدید باشد ، ممکن است لازم باشد گیاه را به طور کامل در خاک تازه قرار دهید. ممکن است بخواهید ماهانه خاک گیاه خود را شستشو دهید تا از تجمع نمک در خاک جلوگیری شود.

تجمع بیش از حد نمک های کود باشد

برای جلوگیری از مشکلات کود ، هنگام کوددهی به گیاهان آپارتمانی خود احتیاط کنید. بیشتر گیاهان آپارتمانی به کود کمتری نسبت به آنچه فکر می کنید نیاز دارند. از نیاز کود کود خود مطلع شوید و با احتیاط مصرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای کود دهی گیاهان آپارتمانی را بخوانید.

عیب یابی لکه های قهوه ای روی برگ گیاه آپارتمانی

گاهی اوقات می توان فهمید که مشکل گیاه شما دقیقاً چیست. اگر تمام مراحل را انجام داده اید و هنوز نمی توانید علت ایجاد لکه های قهوه ای روی گیاهان خود را مشخص کنید . کمی زمان بگذارید تا گیاه خود را مشاهده کرده و شرایط مراقبت از آن را مرور کنید تا مطمئن شوید که شرایط مناسب را فراهم کرده اید.

توصیه می کنم موارد زیر را انجام دهید تا بدانید مشکل چیست:

  • برگها یا برگهای آسیب دیده را بردارید.
  • بین استفاده از آنها روی گیاهان ، همه ابزارهای گیاهی را تمیز و ضدعفونی کنید تا مشکل را گسترش ندهید.
  • فقط زمانی که خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید و از شاخ و برگ آن آبیاری نکنید.
  • برای شناسایی مشکل ، گیاه خود را از نزدیک مشاهده کنید. تمام جوانب مراقبت و شرایطی که گیاه در آن قرار دارد را در نظر بگیرید.

بهترین دارو برای گیاه مریض پیشگیری است. برای جلوگیری از ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ های گیاهان آپارتمانی ، مهم است که بفهمید و آنچه را که گیاه شما نیاز دارد تهیه کنید . اطمینان حاصل کنید که گیاه شما میزان صحیح نور خورشید ، آب ، رطوبت و کود را برای حفظ سلامت و شادی آن دریافت می کند.

 

مقالات پیشنهادی:

گلهای مناسب برای باغچه و حیاط
بهترین گلدان برای کاشت گل و گیاه
تراریوم یا باغ شیشه ای

 

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!