آنتوریوم

گیاه آنتوریوم

فهرست محتوای این مقاله

آنتوریوم دارای ۸۰۰ گونه مختلف است که در مکزیک، آمریکا، آرژانتین و ارورگوئه کشف شده اند. نام‌های دیگر این گل، گل فلامینگو، گل جادویی و یا زبان رنگ شده است.
آنتوریوم به دلیل گل‌های رنگارنگ و برگهای زینتی اش در بین مردم جهان محبوب است. گل قرمز رنگ آن براق و چرمی است، و بیش از هر نمونه دیگر آن طرفدار دارد.

انواع گونه انتوریوم

آنتوریوم با برگهای سبز براق و زبانی که در وسط گلهای آن قرار گرفته است جلوه خاصی به دکوراسیون خانه ها میدهد.

خوشبختانه مراقبت از آنتوریوم کار سختی نیست و در صورت فراهم شدن شرایط مناسب در داخل خانه رشد می کند. قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم ، در اینجا خلاصه ای سریع از مراقبت از آن را بیان میکنیم.

نحوه مراقبت از گیاه آنتوریوم : آنتوریوم ها باید در خاکی با زهکشی خوب و اسیدی کاشته شوند و در شرایط مرطوب در دمای ۱۵درجه سانتیگراد تا ۳۵ درجه سانتیگراد نگهداری شوند. به محض خشک شدن چند سانت بالای خاک آبیاری کنید و هر ماه در طول فصل رشد کوددهی کنید.

گلهای فلامینگو یا آنتوریوم با رعایت توصیه های ساده بالا زنده خواهند ماند. اما اگر واقعاً می خواهید اجازه دهید تا آنتوریوم شما رشد کند ، ادامه مطلب را بخوانید و ما به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید بیشترین بهره را از این گیاه زیبا ببرید.

انواع آنتوریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

چگونه آنتوریم را آبیاری کنید؟

قبل از آبیاری آنتوریوم اجازه دهید چند سانت بالای خاک خشک شود. انگشت خود را حدود سه سانت در مخلوط گلدان فرو ببرید و در صورت خشک بودن آبیاری کنید. همیشه گلدان را کاملاً آبیاری کنید تا آب از سوراخ های تخلیه زیرین جاری شود.

در طول فصل رشد از مارس تا سپتامبر ، می توانید هفته ای یکبار آبیاری کنید. این باعث می شود خاک قبل از آبیاری مجدد خشک شود.

با این حال ، در زمستان که گیاه به خواب می رود (رشد کند می شود) ، آنتوریوم احتمالاً فقط هر دو هفته یکبار به آب نیاز دارد. دفعات مورد نیاز برای آبیاری بستگی به شرایط فردی دارد که در آن گیاه خود را پرورش می دهید ، اما قبل از مدت زمان طولانی باید از الگوی آن ایده بگیرید.

بیش از حد آب ندهید و اجازه ندهید گلدان در آب ایستاده بنشیند ، زیرا پوسیدگی ریشه ایجاد می شود که می تواند منجر به مرگ آنتوریوم شود. از طرف دیگر ، اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود ، این امر همچنین می تواند منجر به مشکلاتی در رشد و سلامت گیاه شود.

آیا آنتوریوم به شرایط مرطوب نیاز دارد؟

آنتوریوم بومی مناطق گرمسیری همیشه سبز و مرطوب اکوادور و کلمبیا است و در زیستگاه خود از درختان برای سایه و تابش افتاب مستقیم استفاده میکند.

بنابراین ، طبیعی است که آنتوریوم ها برای رشد مناسب به محیط مرطوب در داخل خانه نیاز دارند. حفظ رطوبت حدود ۸۰ درصد ترجیح داده می شود.

شما می توانید به راحتی با آبیاری گیاه با آب هم دمای اتاق هر دو روز رطوبت ایجاد کنید. سایر گزینه ها شامل استفاده از دستگاه مرطوب کننده یا سینی رطوبت است.

برای آگاهی از روش های آسان  ایجاد رطوبت برای گیاهان خانگی اینجا کلیک کنید.

برای کمک به حفظ رطوبت مورد نیاز ، آنتوریوم خود را نزدیک یک سیستم گرمایش یا دریچه ای که هوای گرم و خشک تولید می کند قرار ندهید.

چه دمای داخلی برای رشد آنتوریوم مناسب است؟

به عنوان یک گیاه گرمسیری ، آنتوریوم زمانی بهترین رشد را می کند که دمای محیط داخلی خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد و در محدوده ۱۵درجه سانتیگراد تا ۳۲درجه سانتیگراد نگهداری شود.

آنتوریوم حیاط

اگر آنتریوم خود را در بهار در حیاط نگه میدارید شبها در صورتی که دما به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد میرسد آن را به داخل ساختمان بیاورید.

نور مورد نیاز آنتوریوم چقدر است؟

در فضای داخلی ، آنتوریوم هنگامی رشد می کند که در مکانی قرار گیرد که نور غیر مستقیم متوسط ​​تا روشن دریافت می کند. با این حال ، در زمستان در حالی که گیاه در خواب است ، آنها نور کمتری را تحمل می کنند. آنتوریوم را در مکانی سرپوشیده قرار ندهید که نور مستقیم و زیاد دریافت می کند ، مخصوصاً در بعد از ظهر وگرنه شاخ و برگ گیاهتان میسوزد.

خوب است به یاد داشته باشید که در محیط بومی خود آنتوریوم در زیر سایبان درختان رشد می کند و در برابر اشعه مستقیم خورشید محافظت می شود.

آنتوریوم باغچه

این می تواند باعث شود فکر کنید از کمبود مواد مغذی رنج می برد و به کود اضافی نیاز دارد ، اگرچه فقط به نور بیشتری نیاز دارد. اگر شرایط نوری بسیار کم باشد ، آنتوریوم تولید گل را متوقف می کند.

مشکلات آنتوریوم هایی که در نور نادرست رشد می کنند چیست؟

علاوه بر سوختن شاخ و برگ در شرایط بسیار روشن ، هنگامی که شرایط نوری کمتر از ایده آل است ، شاخ و برگ نیز می تواند رنگ خود را کم رنگ کند.

این می تواند باعث شود فکر کنید از کمبود مواد مغذی رنج می برد و به کود اضافی نیاز دارد ، اگرچه فقط به نور بیشتری نیاز دارد. اگر شرایط نوری بسیار کم باشد ، آنتوریوم تولید گل را متوقف می کند.

گلهای آنتوریوم

هرچند شاخ و برگ سبز درخشان آنتوریوم به شکل قلب و سبز براق چرمی به تنهایی جذاب است و طراوت و سبزی را به خانه می افزاید ، اما چشم انداز واقعی این گیاه گلهای براق یا اسپات های مومی به شکل قلب هستند که در ساقه های بلند متولد شده و در رنگهای متنوع شکوفا می شوند.

گلهای آنتوریوم تقریباً طولانی ترین گلهایی هستند که می توانید در خانه پرورش دهید. این بدان معناست که در صورت مراقبت صحیح از آن  در بیشترین تعداد ماه از سال شاهد گلهای این گیاه هستید.

آیا آنتوریوم هر سال گل می دهد؟

گلهای آنتوریوم می توانند بیش از سه ماه دوام بیاورند و در صورت نوردهی و مراقبت کافی ، در تمام طول سال شکوفا می شوند. گیاهان آنتوریوم می توانند سالها زنده بمانند و بارها و بارها شکوفا شوند. آنها در زمستان و در شرایط نوری کم گلهای کمتری تولید می کنند.

چگونه می توانم آنتوریوم خود را شکوفا کنم؟

بهترین کاری که می توانید برای آنتوریوم خود انجام دهید این است که مطمئن شوید نیازهای اولیه آن را برای رشد سالم در داخل خانه برآورده می کنید. این شامل:

  • رشد آنتوریوم در خاک حاصلخیز که به خوبی تخلیه می شود.
  • با استفاده از ظرفی که دارای زهکشی پایین است.
  • آبیاری زمانی که سه سانت بالای خاک در لمس کردن خشک باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که رطوبت کافی آنتوریم شما وجود دارد.
  • کوددهی یک ماه در میان با کود گیاهی دارای فسفر بالا و استفاده در نصف قدرت.
  • قرار دادن آنتوریوم در منطقه ای که در طول روز از سطح روشن تا متوسط ​​نور غیر مستقیم دریافت می کند.

اگر آنتوریم شما از شرایطی که در آن زندگی می کند راضی نباشد احتمال تولید گل کمتر است. همچنین برای تولید گل بسیار مهم است که مطمئن شوید گیاه به اندازه کافی نور دریافت می کند. اگر شرایط نور خیلی کم باشد ، آنتوریوم شکوفه نمی دهد.

چرا آنتوریوم شما شکوفه های زیادی تولید نمی کند؟

اگر آنتوریوم شما از شرایط رشد خود راضی است ، یک گیاه بالغ است که شکوفا می شود اما فقط مقدار زیادی گل تولید نمی کند ، احتمالاً اشکالی ندارد و در سطح طبیعی تولید آنتوریوم گل می دهد.

درک عادات گلدهی آنتوریوم هر گونه نگرانی غیر ضروری که ممکن است در مورد گیاه شما پیش بیاید را برطرف می کند. آنتوریوم بالغ گلهای بزرگتری تولید می کند و بیشتر از گیاهان نارس در طول سال شکوفا می شود.

آنتوریوم

گیاه آنتوریوم مراقبت شده به طور متوسط ​​در هر دوره شکوفایی حدود شش گل تولید می کند ، بنابراین انتظار نداشته باشید که گیاه شما بیشتر شکوفه دهد. نکته جالب در مورد شکوفه ها این است که ماندگاری بالایی دارند و حدود ۶ تا ۱۲ هفته رنگارنگ و ماندگار باقی می مانند. حتی به عنوان گلهای بریده ، شکوفه آنتوریوم حدود شش هفته دوام می آورد.

آیا آنتوریوم به کود نیاز دارد؟

برای شادابی ، سلامت آنتوریم و ارتقاء گلدهی ، هر دو ماه یکبار آن را بارور کنید. از مخلوط محلول در آب با فسفر بالا استفاده کنید ، که مقدار فسفر موجود در محصول است که باعث شکوفه می شود.

می توانید کود را هنگام آبیاری تا زمانی که از سوراخ های تخلیه زیرین خارج شود ، استفاده کنید.

انواع کود مایع آنتوریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

در حالی که آنتوریوم به طور فعال در طول بهار و در سراسر تابستان رشد می کند ، کود دهید. کوددهی را در پاییز و زمستان متوقف کنید ، زیرا گیاه در مرحله خفته خود است که به طور طبیعی رشد آن کند می شود.

آیا برای از بین بردن تجمع نمک کود باید خاک را شستشو دهیم؟

اگرچه آنتوریومها در مقایسه با بسیاری از گیاهان گلدانی تغذیه کننده سنگینی نیستند ، اما نمکهای محلول در کودها همچنان می توانند در مخلوط گلدان تجمع یافته و باعث سوزاندن شاخ و برگ شوند. یک عمل خوب این است که هر چند ماه یکبار خاک را برای شستن نمک شستشو دهید.

نمک خاک

این فرایند به آسانی با بردن گلدان به سینک ظرفشویی و پاشیدن آب به آرامی بر روی خاک و بیرون آمدن از سوراخ های تخلیه زیرین برای چند دقیقه است. انجام این کار به طور منظم باعث می شود که هرگونه تجمع نمک از کود از خاک خارج شود.

آنتوریوم به چه خاکی نیاز دارد؟

آنتوریومها در خاکهای درشت ، زهکشی خوب و حاصلخیز با pH 5/5 تا ۶/۵ بهترین رشد را دارند.

می توانید مخلوط خاک خود را با استفاده از قسمتهای مساوی از ذغال سنگ نارس ، پرلیت و پوست کاج و مخلوط کردن آنها با یکدیگر تهیه کنید. اگر نمی خواهید مخلوط خود را درست کنید ، استفاده از مخلوط گلدان تجاری یا مخلوط ارکیده نیز به خوبی جواب می دهد ، اما از خاک گلدان استفاده نکنید زیرا به طور کلی بسیار سنگین است و رطوبت بیش از حد را حفظ می کند و منجر به مشکلات پوسیدگی می شود.

انواع بستر کشت آنتوریوم را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

دانستن این نکته که در زیستگاه بومی آنها شاخه های درختان در مخلوطی از خزه و بستر برگ رشد می کنند ، که ترکیبی از خاک تنفس پذیر است ، مفید است.

چه موقع گلدان آنتوریم را تعویض کنم؟

آنتوریومها هر دو تا سه سال یکبار (فقط زمانی که از ریشه از کف گلدان خارج شود.) نیاز به تعویض دارند. مطابق شرایط گفته شده در بالا خاک مناسب را تهیه کنید و با توجه به نکات گفته شده در پاراگراف بعدی عملیات تعویض را انجام دهید.

ریشه آنتوریوم

چگونه گلدان آنتوریوم خود را تعویض کنیم؟

اگر آنتوریوم شما نشانه هایی از بزرگ شدن ظرف فعلی خود را می دهد ، زمان آن رسیده است که گلدانی مناسب برایش تهیه نمایید.ظرفی را انتخاب کنید که کمی بزرگتر از ظرفی باشد که در حال حاضر آنتوریوم در آن رشد می کند ، زیرا استفاده از ظرف بسیار بزرگ می تواند به معنای خیس ماندن بیش از حد خاک باشد که می تواند منجر به مشکلات پوسیدگی شود.

مطمئن شوید که ظرف جدید دارای سوراخ های تخلیه زیرین است و حدود یک چهارم آن را از مخلوط گلدان پر کنید. آنتوریوم را به آرامی از گلدان فعلی خود بردارید و در صورت نیاز ریشه های بیرون آمده از سوراخ های تخلیه را جدا کنید ، بنابراین بدون فشاراز ظرف خارج می شود ، فشار اضافی می تواند به گیاه و سیستم ریشه ای شکننده آسیب برساند.

انواع گلدان فایبرگلاس را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

آنتوریوم را در گلدان جدید قرار دهید و با مخلوط گلدان تازه بپوشانید ، مطمئن باشید عمیق تر از آنچه در ابتدا رشد کرده بود کاشت نکنید. با استفاده از انگشتان دست و با آبیاری به خوبی خاک را در اطراف پایه گیاه سفت کنید. ظرف جدید را در محلی که گیاه در ابتدا در حال رشد بود قرار دهید.

از چه نوع گلدانی برای آنتوریوم خود استفاده کنیم؟

اگر آنتوریومی که خریداری می کنید علائم رشد از گلدان مهد خود را نشان دهد ، بگذارید در ظرف فعلی با خوشحالی برای چند سال دیگر رشد کند. با این حال ، اگر می خواهید در یک ظرف تزئینی بهتری قرار دهید یا زمان انتقال مجدد فرا رسیده است ، بزرگترین نیاز در یک ظرف جدید این است که مطمئن شوید دارای زهکشی پایین است تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

هر نوع گلدانی از پلاستیک تا خاک اره برای آتتوریوم به خوبی کار می کند، با این حال آنهایی که در مواد رسی مانند خاک اره رشد می کنند ، ممکن است به آب بیشتر نیاز داشته باشند ، زیرا خاک سریعتر از گلدان های پلاستیکی خشک می شود.

اگر آنتوریوم ظرف فعلی خود را بزرگ نکرده است و ریشه ها از انتها نمایان نشده، و فقط برای تغییر گلدان تصمیم به تعویض دارید آن را در ظرفی با اندازه یکسان قرار دهید. اگر گیاه از گلدان فعلی خود بزرگتر شده است ، آن را در ظرفی که کمی بزرگتر است قرار دهید. استفاده از یک ظرف بسیار بزرگ می تواند باعث خیس ماندن بیش از حد خاک شود که می تواند منجر به مشکلات گیاه مانند پوسیدگی شود.

گلدان انتوریوم

ما پیشنهاد میکنیم که  بیشتر گیاهان آپارتمانی داخل خانه را دوبار گلدان کنید و این برای آنتوریوم ها خوب عمل می کند. یک گلدان داخلی را که بسیار خوب تخلیه می شود انتخاب کنید و آن را در یک گلدان تزئینی بیرونی که هیچ سوراخ زهکشی ندارد قرار دهید. این امر نیاز به یک سینی قطره ای را نادیده می گیرد و به زیبایی گیاهان آپارتمانی شما می افزاید. به شما این آزادی را می دهد که یک گلدان تزئینی به دلخواه خود انتخاب کنید.

انواع کود گلهای آپارتمانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

آیا آنتوریوم نیاز به هرس دارد؟

برای هرس آنتوریوم ها تنها نیاز به کوتاه کردن گلهای مصرف شده و حذف شاخ و برگهای مرده یا آسیب دیده است. هنگام هرس ، همیشه از ابزارهای هرس تمیز استفاده کنید تا هیچ بیماری را به آنتوریوم خود منتقل نکنید. این کار به سادگی با پاک کردن تیغه ها با الکل است.

انواع قیچی باغبانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

تکثیر آنتوریوم

تکثیر گیاهان آنتوریوم جدید با تقسیم یک گیاه بالغ در بهار به راحتی انجام می شود. با احتیاط و ملایم توده ریشه را به چند قسمت تقسیم کرده و طبق معمول کاشت کنید. اطمینان حاصل کنید که هر بخش حداقل یک برگ و ریشه سالم دارد.

تکثیر انتوریوم

آنتوریوم چقدر بزرگ می شوند؟

بسته به نوع(واریته) خاص و هنگامی که در شرایط مطلوب رشد می کند ، آنتوریوم در ارتفاع به ۶۰ سانت تا یک مترمی رسد.

تصور می شود که آنتوریوم ها دارای سرعت نسبتاً کندی هستند و رسیدن به اندازه بالغ آنها یک سال یا بیشتر طول می کشد.

آیا آنتوریوم ها میوه تولید می کنند؟

اگر اسپادیکس در مرکز گل آنتوریوم گرده افشانی شود ، در نهایت خوشه های کوچکی از میوه های شبیه توت قرمز ایجاد می کند.

میوه آنتوریوم

آیا آنتوریوم در حمام رشد می کند؟

اگر شرایط نوری مناسب آنتوریم فراهم باشد، آنتوریوم به دلیل میزان رطوبت در حمام به خوبی رشد می کند.

انواع اسپری آب پاش را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

عمر آنتوریم ها چقدر است؟

اگر از آنتوریوم آپارتمانی خود به درستی مراقبت می کنید ، باید بتوانید سالها از سرسبزی و گلهای خوش رنگ آن لذت ببرید.

گلهای آنتوریوم چه رنگی هستند؟

روزی روزگاری ، شما عمدتا آنتوریوم (گل فلامینگو) را در رنگ های قرمز مشاهده می کردید ، اما اکنون می توانید انواع تولید کننده های گلهای صورتی ، سفید ، بنفش و … را مشاهده کنید.

آیا آنتوریوم برای مردم و حیوانات خانگی سمی است؟

گل آنتوریوم حاوی کریستال های اکسید کلسیم است که برای برخی افراد مثل کودکان و حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه مضر است ، بنابراین گیاه خود را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو نگه دارید. خوردن این ماده باعث تحریک بدن می شود و به مخاط ، غشاها و دستگاه گوارش آسیب میرساند.

چرا آنتوریوم من رشد نمی کند؟

در صورتی که زمستان باشد آنتوریوم به خواب زمستانی رفته  و تا گرم شدن هوا در بهار رشد خود را متوقف می کند ، مشکل عدم رشد مناسب آنتوریوم با ظاهر سالم به احتمال زیاد به دلیل عدم رضایت گیاه از برخی شرایط رشد است.

دلیل شماره یک ممکن است عدم دریافت نور کافی باشد. آنتوریوم ها در مکانهای سرپوشیده ای قرار دارند که دارای سطوح روشن تا متوسط ​​هستند. همچنین می توانید با کوددهی با ترکیب محلول در آب مخصوص گیاهان آپارتمانی که هر دو ماه یکبار با نصف قدرت استفاده می شود ، از تغذیه کافی مطمئن شوید.

انواع کود گلهای آپارتمانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

چرا برگهای آنتوریوم زرد می شوند؟

اگر برگهای آنتوریوم شما شروع به زرد شدن می کنند ، که در نهایت کل برگ را در بر می گیرد ، ممکن است بیش از حد آبیاری کنید. انگشت خود را به خاک بچسبانید و اگر خیس و مرطوب است ، قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا چند سانت بالای خاک خشک شود.

وقتی صحبت از آنتوریوم می شود ، بهتر است آبیاری کم باشد نسبت به زیاد . فقط زمانی آبیاری کنید که چند سانت از مخلوط گلدان در لمس کردن خاک خشک باشد و سپس آب دهید تا از سوراخ های تخلیه پایین گلدان خارج شود.

چرا برگهای آنتوریوم من قهوه ای می شود؟

اگر نوک برگهای آنتوریم شما قهوه ای شود به نظر میرسد شما خاک را بیش از حد خشک نگه می دارید . انگشت خود را به خاک بچسبانید و اگر خشک است آبیاری کنید تا از سوراخ های تخلیه پایین ظرف خارج شود.

با آبیاری آنتوریم خود در یک برنامه مناسب هنگامی که سطح بالای خاک احساس خشکی می شود ، مشکل را برطرف کنید . این به احتمال زیاد به این معنی است که شما باید هفته ای یکبار در طول فصل رشد و تقریباً هر دو هفته یا ده روز یکباردر طول زمستان آبیاری کنید.

قهوه ای شدن برگ آنتوریوم

از آنجایی که رنگ قهوه ای روی برگهای آسیب دیده باقی می ماند حتی پس از اصلاح مشکل آبیاری ،برگها قهوه ای خواهند ماند . بنابراین می توانید برگ قهوه ای شده و خشک را با یک قیچی تمیز باغبانی از گیاه جدا کنید.

انواع قیچی باغبانی را در دیجی کالا بررسی و خرید کنید >>>>

 

مقالات پیشنهادی:

گلهای مناسب برای باغچه و حیاط
آبیاری کم ? و آبیاری زیاد? گلدانها به چه معناست؟(نحوه رفع هر دو)
بنجامین

 

 

آخرین مقالات

روش نگهداری گل بابا آدم (Alocasia Amazonica)
روش نگهداری کاکتوس افوربیا
روش نگهداری گیاه اکالیپتوس (EucalyptusGunnii) و خواص آن
روش نگهداری گیاه اسطوخودس فرانسوی (French Lavender)
روش نگهداری گیاه اسطوخودس انگلیسی (English Lavender)
روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) و بررسی مشکلات آن
روش نگهداری ادریسی پانیکولاتا (Hydrandea Paniculata)
روش نگهداری گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla )
روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
شرایط نگهداری ازگیاه آناناسی یا گازمانیا (Bromeliad Guzmani)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت آخرین مقالات و مطالب سایت

!!!کمتر از 30 ثانیه طول میکشه!!!